Papua Nová Guinea – cestovateľské informácie

Tam sa vôbec dá cestovať? Nezožerú ťa ľudožrúti? Je to bezpečné? Počas mojej cesty do tejto málo známej a hlavne mýtmi opradenej krajiny som dostal mnoho otázok. Aj ja som mal o Papuy trochu skreslenú predstavu, aj vďaka mnohým slovenským a zahraničným cestovkám, ktorú ju predávajú ako krajinu, kde nič nefunguje a kde sa bez sprievodcu neviete pohnúť.

Papua je krajina, kde sa cestuje veľmi jednoducho. Ak ste zvládli cestovanie v Indonézii či povedzme v Indii, toto bude pre vás malina. A hlavne, je to jedna z najzážitkovejších krajín. V tomto článku nájdete najzákladnejšie cestovateľské rady, ktoré by ste mali vedieť pred cestou.

za

Občania Slovenska do Papuy Novej Guiney potrebujú víza. Tie však získate po prílete do krajiny bezplatne na obdobie 60 dní. Jediné, čo potrebujete, je preukázať spiatočnú letenku z krajiny. Víza vám budú nalepené do pasu a celý proces trvá cca 3 minúty. Ak idete po zemi z Indonézie, víza musíte mať dopredu vybavené.

Bezpečnosť

Papua Nová Guinea – ďalej PNG – má vo svete veľmi zlé meno. V minulosti tu boli silné protivládne demonštrácie a hlavne niektoré kmene si vysvetľovali právo po svojom. Dnes je situácia pokojná a odporúča sa ju sledovať cez miestne internetové denníky a odporúčania ministerstva zahraničných vecí Austrálie. Najhoršie meno má hlavné mesto Port Moresby, ale z môjho pohľadu je omnoho viac nebezpečné Rio de Janeiro. Odporúča sa vyhýbať sa chudobným štvrtiam, a keď sú na ulici protesty, tiež ich obísť. Skôr vás prekvapí, ako je krajina viac nebezpečná v našich hlavách ako v skutočnosti.

Papua Nová Guinea - cestovateľské informácie

Kedy cestovať?

Najlepšie obdobie na cestovanie je od mája do novembra. Najsuchšie obdobie je august a september. Od decembra do mája je obdobie dažďov a cyklónov. Ak by ste sem vycestovali v období dažďov, hrozia zosuvy pôdy, záplavy a cestovanie bude veľmi náročné.

Ako sa sem dostať?

Port Moresby má veľmi dobré spojenie s Austráliou, Singapurom, Filipínami a Indonéziou. Papua má niekoľko skvelých leteckých spoločností. PNG http://www.pngair.com.pg/Air Niugini http://www.airniugini.com.pg/. Ide o kvalitné letecké spoločnosti, ktoré lietajú načas a prekvapia vás servisom a kvalitou. Letenky si viete rezervovať cez ich weby. Aj tu platí, čím skôr si kúpiš letenku, tým je lepšia cena. Vnútroštátne letenky si viete zabezpečiť už od 50 Eur.

Papua Nová Guinea - cestovateľské informácie

Peniaze a rozpočet

Na Papui platí miestna mena KINA. Aktuálny kurz nájdeš na tejto stránke http://www.xe.com/currencyconverter/convert/?Amount=1&From=EUR&To=PGK. Výmenu peňazí spravíš hocikde v bankách. Veľmi dobrý kurz je na letisku v Port Moresby. Najvýhodnejší kurz má austrálsky dolár alebo americký dolár. Euro je tu takmer 1:1 k US doláru. S platobnými kartami tiež nie je problém, ale pri platení v reštauráciách a na hoteloch je často poplatok za platbu kartou min. 3 percentá. Ak by ti ostala miestna mena,  vieš ju vymeniť späť.

Treba počítať s tým, že ak ideš do vnútrozemia, je tam málo zmenární a kurz nie je dvakrát výhodný.

Čo sa týka cien, tak všetko závisí od toho, aký štandard cestovania zvolíš. Papua patrí medzi najlacnejšie krajiny na cestovanie v Tichomorí. Thajsko to nie je, ale taká Kuba ťa vyjde o mnoho viac.

 • 4 hviezdičkový hotel– od 80 Eur pre dvojicu
 • 3 hviezdičkový hotel– od 50 Eur pre dvojicu
 • Jednoduchý hotel či hostel – od 15 Eur
 • Jedlo v reštaurácií – od 8 Eur
 • Jedlo na ulici – od 0,8 Eur
 • Lístok na miestny autobus cca 200 km – 8 Eur
 • 1,5l voda – cca 0,4 Eur

Na cestovaní po Papuy ťa najviac vyjdú letenky. Keď už si tu, náklady na cestovanie sú celkovo nižšie ako na Slovensku.

Papua Nová Guinea - cestovateľské informácie
Miestne trhovisko

Ako sa tu dohovorím?

V PNG je viac než 800 jazykov! Spojovacím jazykom pre všetkých je angličtina a viac menej ju všetci vedia dobre. Po anglicky sa tu dohovoríš lepšie než v Thajsku či vo Vietname. Plus sa tu stretneš s neskutočnou ochotou pomôcť každému cestovateľovi.

Môže žena sama cestovať? Je to bezpečné?

Počas mojej cesty som stretol veľa žien, ktoré cestovali samy. PNG je populárna destinácia hlavne pre ženy z Austrálie.

Ako sa cestuje v PNG?

Táto krajina nemá tak rozvinutú cestnú sieť, a keď chceš niečo vidieť, musíš využiť miestnu leteckú spoločnosť. Port Moresby nie je spojené cestou s vnútrozemskými mestami ako je Goroka, Madang, Mount Hagen… Cestovanie v PNG musíš spojiť s miestnymi preletmi.

Čo treba navštíviť?

Ak nerátame Port Moresby, ako vstupnú bránu do krajiny, tak musíš prejsť tzv. vysokohorskú diaľnicu. Najzaujímavejšia časť je na trase Mount Hagen do Madangu. Ide o takmer 500-kilometrovú cestu, ktorá sa dá prejsť od 3 do 6 dní, v závislosti, kde na koľko zastavíš a čo všetko by si chcel vidieť.

 • Doprava funguje v tejto časti PNG jednoducho. Mini autobus, väčšinou značky Toyota, odchádza z miestneho trhoviska vtedy, keď sa zaplní. Najlepšie je vychádzať skoro ráno, cca 7.00. Ceny sú nasledovné: Mount Hagen – Goroka – 8 Eur a cca 5 hodín cesty. Goroka – Madang – 13 Eur a cca 7 hodín cesty.
 • Mestá ako Mount Hagen a Goroka sú zaujímavé hlavne počas každoročného sviatku masiek, kedy mnoho kmeňov (v PNG je ich cez 800), prezentuje svoje tradície, kostýmy a tance. Asi najkrajší je v meste Goroka, termín na rok 2018 nájdeš http://www.papuanewguinea.travel/viewservices/News.aspx?Pop=1&rqEventID=65 .
 • Goroka, Madang či Mount Hagen nie sú spojené cestou z Port Moresby. Musíš sem preletieť. Letenky stoja od 50 Eur v závislosti od času, kedy ich kupuješ. Čím skôr, tým lacnejšie.
 • Ak plánuješ navštíviť PNG počas sviatku v Goroke, plánuj dopredu. Letenky si kupuj čo najskôr, aby neboli vypredané. Najlepšie aj pol roka dopredu. Vtedy navštevuje PNG najviac turistov.

Papua Nová Guinea - cestovateľské informácie

Kde sa najlepšie potápa a šnorchluje?

PNG je raj na potápanie a šnorchlovanie. Oveľa krajšie ako napríklad v susednej Indonézii. Milovníci potápania uvidia nielen najkrajšie koraly, ale aj potopené lode či lietadlá z druhej svetovej vojny. Ak budete pozerať a hľadať informácie už doma, narazíte na premrštené ceny. Na mieste však dostanete výlety na miesta, kde sa potápa za normálne ceny. A kde sa najlepšie ide za podmorským svetom?

 • Madang a blízke ostrovy – asi najlepšie výlety sa robia z rezortu Jais Aben resort http://jaisabenresort.com/
 • Kimbe Bay
 • Rabaul – asi najkrajší koralový podmorský svet
 • Tawali

Papua Nová Guinea - cestovateľské informácie

Chcem ísť na nejaký trek

Asi najpopulárnejší trek je Kokoda trek, ktorý meria takmer 100 kilometrov a pripomína pochod austrálskych vojakov. Trek zoberie od 6 do 11 dní, v závislosti od tvojej fyzyckej pripravenosti. Treba povedať, že sa treba pripraviť na takmer 100 -percentnú vlhkosť a veľmi ťažký terén. Všetky potrebné informácie, ako povolenia, najaktuálnejšie informácie, atď. nájdeš na http://www.kokodatrail.com.au/ .

Na tento trek sa odporúča ísť s miestnym sprievodcom.

PNG patrí presne do tej kategórie krajín, ktoré čím skôr navštíviš, tým lepšie pre teba. Odhoď predsudky a vycestuj sem. Aby si nedopadol ako pri krajinách ako je Irán, Barma či Island, kam chodia už davy ľudí.

Chcel by si spojiť Papuu s inou krajinou? Čo tak napríklad Fidži! Najnákladnejšie informácie nájdeš tu. 

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.

Zdravim, tipujem ze si na tom Hagen festivale bol. Netusis co tam stoja/stali listky na dva dni? Nikde neviem naist relevantne info. Google hadze iba kopec cestoviek co maju ceny z vesmiru.
Dik,
Martin

Ahoj, lístky je možné dostať priamo na mieste. Jediné, čo je problémom je získať v tom čase letenku, preto odporúčame kupovať ju s dostatočným časovým predstihom.

Veľmi prakticky napísané, ocenila by som, ak by mi niekto, kto navštívil túto krajinu zodpovedal aj konkrétne otázky, za ochotu vopred ďakujem, Zuza.

Ďakujem, napríklad? Píš sem a rád zodpoviem. MArtin