Čudný Bangkok – 5 skrytých atrakcií mesta Anjelov

Bangkok, hlavné mesto Thajska, je notoricky známy. Zlaté chrámy, rušné trhy, nočný život. V tieni týchto slávnych  atrakcií sa však skrýva úplne iné mesto plné humoru, absurdity, ázijského nadhľadu a poverčivosti. Navštívte s nami čudný Bangkok a nájdite 5 skrytých atrakcií mesta Anjelov.

Metropola Thajska je pre našinca mesto ťažko pochopiteľných rozmerov. Je to aglomerácia, v ktorej žije podľa niektorých odhadov až 14 miliónov obyvateľov a cesta z jedného konca na druhý vám bez problémov zaberie aj dve hodiny. Nie je preto prekvapivé, že v tomto ľudskom mravenisku nájdeme miesta, ktoré bežnému turistovi ujdú. Aj turistickí sprievodcovia zoberú klientov väčšinou na tie isté slávne atrakcie. Kráľovský palác, Chrám úsvitu Vat Arun alebo ležiaci Budha vo Vat Pho predsa zaujíma každého návštevníka. Ak však chcete zažiť aj iný Bangkok, tak je najlepšie opustiť davy a vydať sa mimo toho najturistickejšieho centra. Aj v takom známom a navštevovanom meste dokážete nájsť rôzne kuriozity, čerešničky a úsmevné miesta, ktoré potešia každého cestovateľa.

Bangkok, Wat Pariwat
Chrám komixov z diaľky

Chrám komiksov

Málokto vie, že medzi stovkami menších a väčších chrámov Bangkoku sa skrýva jeden, ktorý naozaj môže charakterizovať pojem čudný Bangkok. Vat Pariwat by ste z diaľky pokladali za bežný budhistický svätostánok s tradičnou strechou a bielymi zdobenými múrmi. Keď sa však k nemu priblížite, zistíte, že vonkajšie múry zdobia čudné monštrá z rôznych mytológií alebo aj úplne vymyslené postavičky. Okrem jašteričích, zajačích alebo žraločích ľudí tu nájdeme napríklad šabľozubú pandu alebo štvornohého kohúta. Európskeho návštevníka však najviac zaujmú sošky postáv z populárnej kultúry ako Pinocchio, Mickey Mouse, Superman, Wolverin, Pepek námorník alebo Pikachu. Tie sú strategicky rozmiestnené po celom obvode chrámu, a tak čím viacej hľadáte, tým viac nájdete. Batman na zadnej stene chrámu napríklad oslobodzuje budhistické božstvo zviazané reťazami, Kapitán Amerika sa zas skrýva v nenápadnom kúte. Prečo tieto šialene znejúce dekorácie? Opát kláštora vraj chce moderne priblížiť vieru moderným ľuďom, a preto vybral neobvyklé okrasné prvky. Momentálne sa uskutočňuje rekonštrukcia druhej budovy chrámu, na ktorej postupne pribúdajú postavy Vikingov a vnútri ktorého sa skrýva zlatá soška Davida Beckhama.

Kapusta a kondómy

Bangkok je známy svojimi barmi a reštauráciami. Majú rôzne tematické zameranie, ale vytŕča medzi nimi jeden, ktorý sa snaží propagovať zdravie. Nie však zdravou stravou alebo športom, ale kondómami. Predsa len – pri všetkom tom nočnom živote sa udeje všeličo a tak nie je na škodu nezabudnúť aj na zdravie v intímnom živote. A tak vznikol bar a reštaurácia s názvom „Cabbage and Condoms“ (Kapusta a kondómy) kde je takmer všetka dekorácia z prezervatívov. Nájdete ich pod sklami stolov, na tienidlách lámp, sú z nich poskladané okrasné „kvety“ a obleky z kondómov majú dokonca oblečené aj figuríny slúžiace ako maskoty podniku. Prezervatívy sú tu voľne k dispozícii a podľa inštrukcií na tabuli uprostred podniku si máte so sebou určite nejaké zobrať. Bezplatne. Pre prípad potreby.

Slon a robot v jednom meste

Dnešný Bangkok je do značnej miery moderné mesto, ale aj jeho moderná tvár je ovplyvnená ázijským exotickým zmýšľaním. Najlepším predstaviteľom tohto spojenia je pravdepodobne Slonia budova. Jej tri veže sú na vrchu šikovne spojené tak, aby pripomínali thajské národné zviera – slona. Prvé dve veže predstavujú nohy a tretia chobot. Na fasáde dokonca nechýbajú ani dekoratívne prvky pripomínajúce kly. Tento odvážny architektonický počin si vyslúžil medzinárodnú pozornosť a hrdí sa titulom najväčšej budovy v tvare slona na svete. Vážnu konkurenciu v súťaži o najčudnejšiu budovu však má priamo vedľa najvyššej budovy mesta, mrakodrapu Mahankhon v najmodernejšej štvrti mesta. Práve tu totiž stojí centrála jednej z thajských bánk, ktorá je navrhnutá tak, aby pripomínala obrovského robota. Bola postavená medzi prvými výškovými budovami Bangkoku v 80. rokoch a svojmu staviteľovi vyniesla viaceré ocenenia. Slona a robota by ste medzi mrakodrapmi zrejme nečakali. V Bangkoku však nájdete oboch.

Cintorín lietadiel

Čudný Bangkok si stále zachováva svoje čaro, ale niektoré z jeho pamiatok pomaly miznú a dávajú priestor modernému Bangkoku. Najlepším príkladom je cintorín lietadiel na severných predmestiach. Pred pár rokmi ste tu mohli nájsť vraky niekoľkých lietadiel priamo medzi panelákmi, voľne sa v nich poprechádzať a pokochať sa zabudnutými pozostatkami oceľových obrov. Dnes sa už medzi ne dostať nedokážete, niekoľko vrakov miestna vláda odstránila. Stále sa však môžete aspoň spoza plota pokochať majestátnym vrakom Boeingu 747 a pozostatkami ďalších dvoch dopravných lietadiel, ktoré slúžia ako domy pre niekoľko miestnych rodím starajúcich sa o vrakovisko. O pár rokov zrejme zmiznú aj tie, ale nateraz slúžia ako pripomienka toho, že Bangkok vždy bol a bude osobitým mestom, ktoré môže ponúknuť oveľa viac ako len trhy, bary a zlaté chrámy.

Ak by ste chceli preskúmať skrytý Bangkok s nami, tak môžete aj na našom zájazde Thajsko – Džngľa a more alebo na veľkom okruhu Juhovýchodnou Áziou – Thajsko, Laos, Vietnam, Kambodža.

Praktické informácie

  • Wat Pariwat – Dostanete sa sem autobusom typu BRT na linke zo zastávky Chong Nonsi BTS. Cestá trvá asi 15 minút a zastávka sa volá podľa chrámu, Wat Pariwat. Presná poloha.
  • Cabbage and Condoms – Neďaleko zastávky metra Asok v modernej štvrti Sukhumvit. Musíte zájsť do trochu čudne vyzerajúcej uličky a reštauráciu nájdete asi po 3 minútach chôdze. Presne tu.
  • Robot building – Je situovaná v mdoernej časti mesta hneď vedľa zastávky nadzemnej dráhy Saint Louis. presnúú polohu nájdete tu.
  • Elephant building – Odporúčam vystúpiť na zastávke nadzemnej dráhy Ratchayothin odkiaľ je Sloniu budovu najlepšie vidieť. Ideálne zo smeru späť do centra. Presná poloha tu.
  • Cintorín lietadiel – Dnes si ho viete pozrieť len z cesty, ale vraky sú aj tak dobre vidieť. Je to dosť odľahlé miesto a viete sem prísť taxíkom, tuk tukom alebo loďou na mólo Wat Sroboonreung Pier. Cintorín nájdete presne tu.

Viac rád, tipov a itinerárov k cestovanie v regióne Juhovýchodnej Ázie nájdeš aj v našom obsiahlom článku.

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.