Aký bol rok 2020 pre Travelistan a cestovný ruch? Na túto otázku vieme odpovedať asi úplne všetci…

Určite mohol byť lepší, ale prežili sme, čo je hlavné. A teraz sa môžeme s nádejou pozerať do roku 2021. Aj napriek tomu, že uplynulý rok nebol taký, ako sme si ho predstavovali, nájde sa v ňom mnoho pozitív 🙂 Tento článok je ich krátkym zhrnutím.

V roku 2020 sme sa hneď na začiatku roka vydali na dve veľké expedície. S odstupom času treba povedať, že sa nám obe vydarili. Úspešne sme z Budapešte prešli viac ako 9000 kilometrov na staručkom Daewoo, aby sme došli do cieľa vo Freetowne v Sierra Leone a dokončili tak známu Rally Budapest – Bamako. Bol to krásny zážitok a určite to nebola naša posledná terénna expedícia. Ak všetko dobre pôjde, na rok 2021 máme v pláne niečo podobné.

Po návrate zo 40 stupňovej Afriky sme mali necelý týždeň na to, aby sme sa aklimatizovali a presunuli na absolútny koniec Ruska – na Čukotku. Tu teploty v tomto období dosahovali desivých -40°C. My sme sa aj napriek tomu rozhodli o pokus o prekonanie Beringovho prielivu. Alebo o prechod z Ruska do USA cez zamrznuté more. Ten sa nám nakoniec nepodaril, ale bola to naša najsledovanejšia akcia roka.

Dokonca článok o živote na konci Ruska sa stal tým najčítanejším z obrovského množstva na našom webe. Aké boli ďalšie obľúbené články si môžete prečítať v zhrnutí 10 NAJČÍTANEJŠÍCH ČLÁNKOV NA TRAVELISTANE V ROKU 2020. Z tejto unikátnej expedície si môžete pozrieť aj náš prvý dokument, v ktorom sa dozviete, prečo bola expedícia neúspešná. Dostal sa dokonca aj do Tv Dajto. Pozrieť si ho môžete na našom Youtube kanáli. Na ten sme pre vás v roku 2020 pridali 18 videí.

Spoločne s Palim Bruchalom sme spustili aj nový cestovateľský podcast s názvom „Choď do …“ Zatiaľ vyšiel len prvý diel, ktorý si môžete vypočuť na Spotify, Apple podcasts ako aj Google podcasts. Ďalší dieľ by mal výjsť už o pár dní …

Aj napriek tomu, že sa v roku 2020 takmer nedalo cestovať, podarilo sa nám dokopy navštíviť 21 rôznych krajín. Zaujímavosťou je, že narozdiel od predošlých rokov sme väčšinu z nich navštívili spoločne. Pýtate sa, ktoré krajiny to teda boli? Tak tu sú: Turecko, Izrael, Jordánsko, Holandsko, Maďarsko, Slovinsko, Rakúsko, Taliansko, Francúzsko, Španielsko, Maroko, Západná Sahara, Mauretánia, Senegal, Guynea, Sierra Leone, Rusko, Kambodža a Egypt.

V pláne sme ich mali oveľa viac, ale niekedy nie je všetko také, ako si to naplánujete. Pozitívom však je, že sme sa mohli viac venovať písaniu. Oproti minulému roku sme sa nesmierne zlepšili a na Travelistane pre vás pribudlo 125 nových článkov. Dokopy ich už máme viac ako 470. Ten najčítanejší sme vám už prezradili. Druhým v poradí bol článok Kam sa bude uberať cestovanie? Keď sme ho nahodili, tak nám skoro padla stránka. Vo svete zúrila korona a každý z nás hľadal odpoveď, kedy sa začne cestovať. Tú však nikto z nás nepoznal, ale je sranda, že v apríli sa naše predpovede splnili tak na 80 percent.

Dháka alebo Bangladéš je cestovateľská bomba

Okrem toho sme pre vás pripravili aj 18 nových itinerárov do exotických krajín sveta a celkovo ich už na našej stránke nájdete 88. Hlavne ten posledný z Egypta mal nesmierny úspech. Pozrieť si ho môžete v tomto odkaze. Medzi nestarnúce klasiky patrí náš itinerár o Transsibírskej magistrále, ktorý si prečítalo už viac ako štvrť milióna z vás. Čo je neskutočné. Ďakujeme.

Sunset on a way of trans-Siberian railway

Obrovský pokrok sa nám podaril aj na sociálnych sieťach. Na Facebooku máme už 38 tisíc fanúšikov, čo predstavuje medziročný nárast o viac ako 20%. Na Instagrame sa nám podaril vďaka vám ešte väčší rast. Momentálne sme na čísle 23 tisíc sledovateľov. To je oproti minulému roku navýšenie o takmer 70%. Sami tomu nechápeme. Na Instagrame sa z celkových 110 postov našim najúspešnejším príspevkom stal obrázok patagónskeho národného parku Torres del Paine fotený z lietadla a najúspešnejším seriálom bolo rozprávanie o expedícii cez Bering. Ten si stále môžete pozrieť v uložených príbehoch na našom IG.

Okrem sociálnych sietí sme sa začali viac venovať aj premietaniam a prednáškam. Okrem pravidelných úspešných premietaní na pláži Tyršák v Bratislave sme prednášali naživo v mnohých mestách Slovenska (Košice, Považská Bystrica, Zvolen, Žilina, Bardejov, Trnava …) a kvôli pandémii sme spustili aj pravidelné online premietania. Tým sa nesmierne darí a máme na ne od vás úžasné ohlasy. Doteraz sme ich spravili 8 a v roku 2021 v nich budeme určite pokračovať. Vaša podpora a pozitívna spätná väzba nás nesmierne teší a poháňa vpred.

Okrem všetkého hore uvedeného sme pre vás v roku 2020 pripravili úspešnú turistickú výzvy Spoznaj Slovensko, ktorú v lete splnilo takmer 50% z celkového počtu prihlásených. A nebolo vás málo. Práve vďaka úspechu testovacej verzie sme pre vás pripravili aj jej zimné pokračovanie Spoznaj zimné Slovensko, do ktorej sa ešte stále môžete prihlásiť. Dostanete super štartovací balíček, spoznáte prekrásne miesta na zimnú turistiku a možno aj vyhráte skvelé ceny. Tak hor sa do hôr.

No a aby sme nezabudli, napísali sme aj dve knihy, ktoré sú na najlepšej ceste, aby sa vypredali za prvý mesiac. Vzhľadom na bláznivé vianočné obdobie ešte nemáme presné štatistiky, ale recenzie od vás nás napĺňajú radosťou. Knihy sa vám páčia, a preto už teraz začíname pracovať na ich pokračovaní. Ak by ste ich ešte nemali, tak Okolo sveta 2 a Na kraji sveta si môžete kúpiť v odkazoch. Keby ste knihu Na kraji sveta chceli aj s venovaním a podpismi autorov, napíšte nám email a my vám ju s radosťou pošleme.

Aj napriek tomu, že 2020 nebol pre cestovanie ideálny, teraz keď sa pozeráme na to, čo sa nám aj s vašou pomocou a podporou podarilo, tak nebol vôbec zlý. Avšak prajeme si, aby 2021 bol omnoho lepší, aby to zlé, čo trápi svet konečne skončilo a my sme sa mohli rozcestovať. A presne to isté prajeme aj vám. A ešte viac. Plňte si sny, tak ako si ich za vašej podpory plníme my. Ďakujeme. ŠNR 2021.

No a aký bol rok 2020 pre vás? Napíšte nám do komentára 🙂

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.