Vitajte v našom itinerári k Iránu! Ak hľadáte prepracované tipy na nezabudnuteľnú cestu ste na správnom mieste. Nech sa páči, inšpirujte sa! V prípade, že hľadáte zájazd so skúseným sprievodcom, pozrite si prosím našu stránku zájazdov. Ak by ste mali záujem o profesionálne poradenstvo alebo Vás láka dovolenka na mieru, neváhajte nás kontaktovať.

Irán zažíva cestovateľský boom a každým rokom sem prúdi viac a viac ľudí. Ak aj teba zaujíma táto blízka a hlavne bezpečná destinácia, tak potom pre teba sú určený článok „Irán – cestovateľské rady, tipy, itinerár a rozpočet“

Víza

Ak prilietaš na medzinárodné letisko (Teherán, Širáz, Mašad a Isfahán), dostaneš po prílete víza na 14 –  30 dní. Potrebuješ predložiť rezerváciu hotela na prvú noc, mať poistenie a zaplatiť vízový poplatok. Ak však vstupuješ do Iránu cez pozemnú hranicu, víza si musíš vybaviť dopredu, napríklad vo Viedni http://sk.vienna.mfa.ir/  alebo cez nás. Informácie nájdeš tu.

Irán - víza

Ktoré cudzie pečiatky v pase mi zabraňujú vstúpiť do Iránu?

Ak máš v pase izraelskú pečiatku, tak ťa do krajiny nepustia. Ak máš v pase napríklad USA pečiatku, tak tá nerobí problém. Veľa turistov z USA cestuje po Iráne. Plus pas musí byť platný 6 mesiacov po opustení krajiny.

Mám v pase Iránske víza – pustia ma do USA a Izraela?

Áno. Tieto krajiny nemajú žiadne obmedzenia. Ak ideš do USA, tak potrebuješ si vybaviť víza na ambasáde a už ti nestačí mať ESTU. Mnoho ľudí reaguje, že systém oklame druhým pasom. Ver, že systém neoklameš. Ak oklameš, nemusia ťa už nikdy pustiť do USA. Plus nepoznám nikoho, komu by zamietli vstup do USA na základe toho, že navštívil Irán. Na hranici s Izraelom ťa môžu dlhšie vypočúvať. Nezabúdaj, že Irán verejne vyhlasuje, že chce zničiť Izrael a preto sa policajné zložky pozerajú trochu nedôverčivo na ľudí, čo navštívili Irán. Podrobný článok o vízach do USA po návšteve Iránu, nájdeš tu.

Bezpečnosť

Irán má vo svete pomerne zlé meno. Niektorí ho označujú za os zla, iní si ho zamieňajú s Irakom. Ak však prekonáš strach a predsudky a rozhodneš sa Irán navštíviť, budeš z tejto krajiny príjemne prekvapený, dokonca nadšený. Toto nie je iba otrepaná fráza. Irán je bezpečnejší ako hociktorá iná klasická dovolenková destinácia. Ľudia ovládajú na veľmi slušnej úrovni angličtinu, ale aj nemčinu a francúzštinu. Iránci sú okrem toho veľmi nápomocní a často sa vypytujú, prečo má Irán vo svete také zlé meno. Irán je konzervatívnou krajinou a má pár zákonov a pravidiel, ktoré musíš dodržiavať. Nakoniec zistíš, že až také zlé to nebolo a nijako to neobmedzilo ani tvoje cestovanie po krajine. V záujme vlastnej bezpečnosti dodržiavaj najmä tieto pravidlá, ktorými sa riadime v rámci rád a tipov pre Irán riadime.

Mapa Irán
Irán nie je Irak….
  • Zákaz priniesť do krajiny alkohol. Ak ti nájdu v batožine alkohol, môžu ti zakázať vstup do krajiny.
  • Dodržiavať dress code, t. j. ženy by mali mať šatku na hlave, oblečenie s dlhými rukávmi a dlhé nohavice; muži v každom prípade dlhé nohavice.
  • Zákaz priniesť zakázaný materiál, najmä časopisy, magazíny, videá s nasledujúcim a podobným obsahom: modelky v plavkách, zobrazenie nahých žien, bravčové mäso, knihy o Izraeli.
  • V pase nesmie byť izraelská pečiatka, inak ti vstup bude odopretý.
  • V období sviatku Ramadán sa nesmie počas dňa jesť na verejnosti. Reštaurácie sú vtedy viac-menej uzavreté a život je oveľa pomalší.

Kedy ísť

máj – jún a september – október

Tieto mesiace sú najvhodnejšie na cestovanie po Iráne. Teploty sa pohybujú okolo +30°C a je sucho. V máji sú ešte niektoré oblasti zelené.

 júl – august

Teploty sú najvyššie a na niektorých miestach teplota vystúpi až na +50°C. Dámy, ktoré musia byť zahalené, toto obdobie určite neocenia.

november – apríl

Teploty sú síce prijateľnejšie, teplota vzduchu klesá, ale častejšie prší a noci sú chladnejšie.

Doprava

Doprava do Iránu

Dnes sa dá do Iránu dostať veľmi jednoducho. Lieta sem niekoľko leteckých spoločností. Hlavný dopravný uzol je Teherán, odkiaľ potom lietajú domáce letecké spoločnosti do všetkých častí Iránu za pomerne nízke ceny. Letecká spoločnosť Turkish Airlines lieta nielen do Teheránu, ale aj do Širázu, Mašhadu a Esfahánu. Takisto Austrian lieta Tehrán a Širáz

Nízkonákladové spoločnosti lietajú do Iránu z Viedne, Budapešti alebo Bratislavy.

Výhodné letenky si môžeš pozrieť aj na našej stránke tu.

Vnútroštátna doprava

Letecká doprava

V rámci Iránu lieta obrovské množstvo leteckých spoločností za veľmi dobré ceny. V tomto prípade odporúčam nižšie uvedené letecké spoločnosti. Niekedy sa nedá spraviť online booking priamo z Európy. V prípade, že sa v Iráne rozhodneš preletieť veľké vzdialenosti, v každom meste nájdeš veľké množstvo cestovných kancelárii, vám booking spravia. Netreba teda kvôli tomu chodiť na letiská. Tieto letecké spoločnosti sú spoľahlivé a odporúčam ich:

Vlak

Vlaky patria dnes v Iráne k najlepším dopravným prostriedkom. Irán buduje nielen kvalitné cesty, ale aj železnice. Každým rokom sa spájajú väčšie mestá a preto nie je na zahodenie prejsť obrovské vzdialenosti vlakom v spacích vozňoch.

Vnútroštátne vlaky

Informácie o vnútroštátnych vlakoch a lístkoch nájdeš na  webovej stránke (http://www.iranrail.net/). Vlaky premávajú nielen na hlavných trasách. Vlaky sú, samozrejme, klimatizované a na dobrej úrovni. Vlak je rýchlejší ako autobus a pohodlnejší. Mapu železničnej siete nájdeš tu: http://www.iranrail.net/map.php.

Teheránu sa dostaneš vlakom do týchto hlavných destinácií:

  • Mašhad: cca. 9 hodín/cca. 22 EUR. Je to rýchlejšie ako autobusom. Vlak je nielen nočný, ale aj denný. Niektoré expresné vlaky idú rýchlosťou 160 km/h.
  • Širáz: cca. 15 hodín/cca. 22 EUR.
  • Esfahán: 7 hodín/cca. 10 EUR.

Autobus

Cesty v Iráne patria medzi veľmi kvalitné a takisto dopravné spoločnosti ťa prekvapia svojou čistotou. Aj tu platí, že čím drahší lístok, tým lepšia kvalita. Autobusy chodia načas. Jediný problém, s ktorým sa môžeš stretnúť je, že ak cestujete v páre, v autobuse môže byť oddelené sedenie pre ženy a pre mužov.

Každé mesto má svoju autobusovú stanicu, kde je niekoľko autobusových spoločností. Iránci vám veľmi radi pomôžu pri výbere a viac menej sa dohovoríte a dohodnete po anglicky. Autobusy sú pomalšie ako vlaky a viac menej za podobné ceny. Kvalitou a úrovňou služieb budeš veľmi prekvapený.

Hraničné prechody

Irán má so všetkými susedmi otvorené hranice. Neodporúčam však chodiť do Iraku a zvážiť by ste mali aj návštevu niektorých ďalších krajín, napríklad Afganistanu. Ak vstupuješ do Iránu, na iránskej strane už musíš byť oblečený podľa iránsky pravidiel. Plus pri vstupe do Iránu po zemi, musíš mať dopredu víza, na hraniciach sa zatiaľ víza nevydávajú.

Hraničné priechody:

Jedlo

Iránska kuchyňa je plná čerstvej zeleniny a ovocia. Pokiaľ ide o mäso, prevláda najmä jahňacina, baranina a kuracina.

  • dizi/abgušt – jedno z národných jedál. Je to jedlo z duseného mäsa, zeleniny a strukovín (cícer). Niektorý ho opisujú aj ako hustú polievku.
  • kebab na špajdli so šafranovou ryžou a s kúskami granátových jabĺk.
  • ťavie mäso – vyskúšaj ho najmä, ak cestuješ na jeseň
  • chorešt – v Iráne sa takto volajú obvykle dusené, husté jedlá. Zvyčajne obsahujú mäso, ale sú aj vegetariánske varianty. Do choreštu môže byť pridané aj ovocie (marhule, slivky a pod.) a podáva sa najmä s ryžou prípadne hranolkami.

V Iráne je zakázaný alkohol a ani ho sem nesmieš priniesť. Iránci sa zabávajú pri silnom čiernom čaji, a preto tu objavíš obrovské množstvo čajovní, kde sa hrá, spieva, alebo sa recitujú básne. Čajovňa je aj skvelým miestom na spoznanie domácich. Iránci sa vás budú neustále niečo vypytovať.

Vegetariáni

Irán je vysnívaná krajina, kde nie je problém mať na tanieri čerstvú zeleninu a ovocie pripravené na rôzne spôsoby. Veľmi dobré sú syry feta a rôzne nátierky z cíceru, tzv. hummus.

Peniaze

V Iráne platí iránsky rial (IRR), ktorého aktuálny kurz si môžeš pozrieť napríklad tu: http://www.xe.com/currency/irr-iranian-rial – Toto je však oficiálny kurz a keďže je dnes v Iráne čierny kurz, tak za 1 euro dostaneš cca. 280 000!!!!

Peniaze v Iráne

Treba si so sebou zobrať hotovosť, keďže na Irán bolo uvalené ekonomické embargo. Platobné karty nemáš veľmi ako využiť. Irán je lacnou krajinou a za vložené peniaze dostaneš slušný servis. Ak kupujete napríklad koberec, dá sa platiť aj platobnou kartou, ale spýtaj sa koľko percent si za to pripočítajú. Ak beriete so sebou americké doláre, dbajte o to, aby bankovky neboli poškodené, natrhnuté alebo popísané.

Pokiaľ ide o platenie v Iráne, často sa stáva, že keď sa spýtate na cenu (napríklad jedla), tak obchodník vám povie 50 000, ale myslel tým 500 000. V Iráne totiž veľa ľudí hovorí cenu v Toman, čo znamená o jednu nulu menej. Ak si teda nie si istý, spýtaj sa, či je cena určená v Toman alebo Rial. Ak v Toman, pridáj nulu a dostaneš reálnu sumu.

Momentálne jedna z najlacnejších krajín na cestovanie aj vďaka šialenému prepadu iránskeho rialu. Dnes za jedno euro dostaneš okolo 150-tisíc rialov (na čiernom trhu) oproti obdobiu, keď sa euro pohybovalo okolo 10-tisíc až 35-tisíc rialov.

  • Štvorhviezdičkový hotel v Shiraze – od 20 eur
  • Trojhviezdičkový hotel – od 15 eur
  • Guest house – od 5 eur
  • Jedlo v luxusnej reštaurácii – od 5 eur
  • Jedlo na ulici – od 1 eura
  • Vstupy do pamiatok – od 1,1 eura
  • Doprava taxíkom v rámci mesta 2 eurá

Tu sú ceny za tento mesiac (apríl 2019) a už sa stáva, že niektoré hotely (hlavne guesthousy) udávajú ceny v dolároch. Naopak štátne hotely nechávajú domácu menu.

Itinerár:

1.-2.deň: Prílet do Mašadu – najposvätnejšie mesto šítskych moslimov, ktorí sem prichádzajú, aby sa poklonili ôsmemu imámovi – Rézovi. Mašhad síce nemá toľko pamiatok ako iné iránske mestá, ale má hlavnú mešitu, ktorú ročne navštívi okolo 25 miliónov pútnikov a ktorá patrí medzi najkrajšie zážitky v Iráne. Do samotnej mešity je vstup zakázaný resp. len za účasti oficiálneho sprievodcu, ktorého získaš pri hlavnom vstupe. Je zadarmo a vie po anglicky. I keď je Mašhad menej známy, je to jednoznačne TOP destinácia v Iráne a prebije aj ostatné pamiatky a atrakcie v krajine.

  • Kusangi – miesto na okraji Mašhadu, kam chodia domáci hlavne večer oddychovať pri káve, čaji, vodnej fajke. Príjemné miesto s vodopádmi a jazierkami.
  • Tus – nachádza sa asi hodinu od mesta. Je tu hrobka najznámejšieho básnika Ferdúsiho. Sem prichádzajú Iránci a čítajú jeho básne. Krásny zážitok!
  • Mauzóleum Haruna al Rašída – tiež sa nachádza v meste Tus. Harun al Rašíd bol piaty kalif dynastie Abbásovcov a bol to tradičný hrdina islamského folklóru a arabského sveta. Legendárny panovník je známy okrem iného zo zbierky príbehov Tisíc a jedna noc.

3.-4.deň: Prelet do Širázu. Širáz je nielen mestom básnikov, ale aj perzských záhrad, ktoré neskôr kopírovali iné moslimské krajiny. Je to veľmi príjemné mesto s uvoľnenou atmosférou. V súčasnosti je považované za „najiránskejšie“ mesto.

  • Bazár – nie je síce najväčší v Iráne, ale asi najpríjemnejší. Lepšie tu zjednáte koberce ako v Esfaháne.
  • Masjed-e Nasir-al-Molk alebo aj tzv. ružová mešita. Nádherná výzdoba a hlavne interiér. Keď by ste mali možnosť navštíviť iba jednu jedinú mešitu v Iráne, tak jednoznačne túto!
  • hrobky Háfeza a Sádiho – mesto Širáz je známe aj ako mesto básnikov. Neverili by ste, koľko Iráncov chodí na tieto miesta. Čítajú tu básne svojich veľkých básnikov pri čaji, pri hroboch alebo len tak sedia v záhrade.

4.deň: Celodenný výlet do Perzepolisu. Sídelné mesto perzských panovníkov, ktoré bolo vraj najkrajším mestom v starovekom Iráne. Alexander Macedónsky ho svojho času úplne zničil. Napriek jeho snahe zbúrať všetko, čo sa len dalo, na základe zachovalých pamiatok si stále dokážete predstaviť krásu vtedajšieho mesta, kam sa chodili klaňať staroveké národy, ktoré boli pod perzskou nadvládou. Neďaleko archeologickej pamiatky Persepolis sa nachádzajú ďalšie lokality.

  • Naqs e Rostam, kde sú hrobky slávnych perzských panovníkov Xerxesa, Daria a Antaxerxesa, a tiež reliéfy sasánovských panovníkov.

5.deň: Celodenný presun do Yázdu

6.deň: Celý deň v Yázde. Mesto s hlineným centrom mesta a centrum jedného z najstarších náboženstiev – zoroastrizmu.

  • staré mesto – spleť historických ulíc v centre mesta, kde sa ľahko stratíš, ale to vôbec nevadí. J Nájdeš tu hlinené ulice, domy a podzemné prechody. Je to krásne aj v noci. Môžeš sa pokojne prejsť a nemusíš sa ničoho obávať.
  • hory mlčania – za mestom smerom na Širáz sú kopce, kde zoroastriáni pochovávali svojich blízkych. Je to magické miesto, kam treba prísť pred zotmením.
  • zoroastriánsky chrám – kde je najdlhšie horiaci oheň a miesto zoroastriánov. Ak budeš mať trochu šťastia, natrafíte tu na milého starého kňaza.
  • Amir Chakmak – trojstupňová mešita s karavansarajom, nachádzajúca sa na rovnomennom námestí. Ak sa postavíš chrbtom k mešite tak, že pred sebou máš námestie, v pravom rohu uvidíš malý komplex, kde sa podvečer koná Zurkaneh. Spýtaj sa domácich, kedy začína. Čo to je? Je to starobylý šport, ktorým sa perzskí bojovníci otužovali. Dnes sa tento šport praktizuje v špeciálnych telocvičniach, kde sa športovci za zvuku odriekania súfíjských piesní a bubnov dostávajú nielen do varu, ale si aj precvičujú rôzne cviky na posilnenie tela a ducha. Každé mesto má takúto telocvičňu a každý vám rád poradí ako na to.

7.deň:Presun a návšteva púštnej oblasti Varzaneh.

8.-9.deň: Krátky presun do Esfahánu. Polovica sveta. Tak toto mesto nazývali cestovatelia v 17. storočí, lebo bolo vraj najkrajším mestom. Esfahán to sú hlavne stredoveké kamenné mosty, ale je tu aj jedna z najkrajších iránskych mešít, či najväčšie iránske námestie, kde sa hralo pólo.

  • Masjed e Shah – najkrajšia mešita v Iráne, ktorá bola zaradená medzi skvosty islamského umenia. Nachádza sa hneď na hlavnom námestí a má zaujímavý vstup. Začali ju stavať v roku 1611 a má jednu z najlepších akustík.
  • Masjed-e Jameh – ďalšia perla islamského umenia. Je to najstaršia mešita v Esfaháne. Založili ju v roku 771 a odvtedy neustále podliehala stavebným prácam a prestavbám, takže dnes je to aj miesto, kde nájdeš rôzne druhy islamského umenia od Mongolov až po Abásovcov.
  • arménska štvrť – v strede islamskej krajiny nájdete katedrálu Vank. Katedrála presne zodpovedá arménskym stavebným štýlom a má výzdobu podľa príbehov zo starého a nového zákona. Katedrála je stále aktívna a dohovoríš sa tu dokonca aj po rusky.  Neďaleké múzeum je venované pamiatke arménskej genocíde z čias prvej svetovej vojny.
  • Naqsh-e Jahan – hlavné námestie, na ktoré sú Iránci právom hrdí. Námestie je obklopené bazárom, kde kúpiš nielen koberce, ale aj koreniny alebo si len tak posedíš pri čaji a vodnej fajke.
  • Ali Qapu – palác šacha Abasa so záhradou.
  • Esfahánske mosty – na rieke Zayandeh, večer krásne osvetlené a plné ľudí.

10.deň: Presun do Kašanu. Mesto na ceste medzi Teheránom a Esfahánom, ktoré Iránci považujú za najstaršie mesto na svete. V meste sú krásne staré obchodné domy bohatých obchodníkov. Odporúčam navštíviť obchodné domy Amari, Aqabozor a Tabatabaei. Okrem toho tu nájdeš veľmi zaujímavú archeologickú lokalitu Sialk.

11.-13.deň: Presun do Tehránu. Hlavné mesto Iránu, ktoré buď neznášaš alebo miluješ. Čo ťa určite príjemne prekvapí, budú iránske kaviarne, čajovne, ale aj diskotéky, kde je veľmi príjemná a uvoľnená atmosféra.

  • pokladnica – na ulici Ferdousi je centrálna banka, kde sa nachádza pokladnica so všetkými šperkami, ktoré patrili iránskym šachom. Diamanty, zafír, zlato, striebro. To je len časť z toho, čo táto pokladnica ukrýva. Musíš to skrátka vidieť. Otvorené mávajú od soboty do utorka od 14.00 – 15.30 hod..
  • Niyavaran Palace – šachove paláce na úpätí pohoria Elbroz. Je tu krásny park, palác a miesto na oddych.
  • bývalá americká ambasáda – vystúp na metrovej stanici Telegani a uvidíš známu ambasádu USA pomaľovanú protiamerickými obrazmi. Je zakázané fotografovať a Iránci naozaj kontrolujú, či náhodou nefotíš.
  • historické múzeum – krásna zbierka archeologických predmetov od najstarších čias až po obdobie Persepolisu.
  • bazár – mesto v meste. Spleť uličiek, obchodov, obrovské množstvo tovaru a krásny chaos.

14.deň: Odlet domov

Rozpočet

Ako som spomínal, dnes je Irán extrémne lacný. Ak by si zostal v 3 hviezdičkových hoteloch, mal prelet Mašad – Širáz, tak celý program dáš za 600 až 800 Eur (ak sa udrží Rial na hodnote 280 000 na čiernom trhu – údaj z 25.10.2022.) bez hlavnej letenky.

Aké sú aktuálne ceny potravín, dopravy, služieb a ďalších vecí? Pozri si ceny a priemerné životné náklady v Iráne.

Dúfame, že článok „Irán – cestovateľské rady, tipy, itinerár a rozpočet“ ti pomohol a ak máš otázky, píš do komentu dole.

Ak sa ti neche organizovať, ale Irán by si chcel zažiť, tak si pozri náš zájazd.

Ak hľadáš ďalšie cestovateľské itineráre, tipy, rady, inšpiruj sa cez na stránke Travelistanu, kde je cez 100 itinerárov do celého sveta.

Zdieľaj tento článok