TOP 10 našej cesty

Asi najčastejšia otázka, akú sme dostali po príchode z deväť mesačnej cesty (2015/2016), bola tá, že čo sa nám počas cesty najviac páčilo. Spísali sme teda 10 absolútne najkrajších, najlepších a najnezabudnuteľnejších miest alebo zážitkov počas nášho cestovania od Nového Zélandu po Tadžikistan. Zaujalo vás z toho niečo? Radi by ste sa tam vybrali aj vy? Pod každým jedným zážitkom nájdete zároveň aj praktické rady a informácie, ako na to.

NEPÁL: Trek okolo Annapurny

TOP 10 našej cesty

Obaja si najviac ceníme zážitky, pri ktorých sme sa museli aj riadne zapotiť a vynaložiť veľké úsilie. Trek okolo Annapurny počas 13 dní veru poriadne premeral naše fyzické i psychické sily. Bez sprievodcu a bez šerpu, iba my a naše ruksaky, sme prešli približne 150 kilometrov, prekonali výškovú chorobu a siahli na dno svojich síl. Všetko nám to však vynahradil nezabudnuteľný pohľad na masív Annapurny, na zasnežené osemtisícovky Himalájí a magické fluidum tibetského prostredia.

Ako na to?

Treking zvládne v podstate ktokoľvek, kto má rád outdoorové aktivity a rád chodí po horách. Treba len dodržiavať základné pravidlo – ísť pomaly. Všetky informácie o cene, povoleniach, vhodnom období, trase, výškovej chorobe a iné užitočné informácie nájdete na našom webe v časti Nepál – Treking.

 

MONGOLSKO: Trek na koňoch do mongolskej tajgy

TOP 10 našej cesty

Opäť zážitok, pri ktorom sme išli cez bolesť a vyčerpanie. Deväť dní v konskom sedle sme prešli cez hory, lesy, lúky, močiare, útoky hmyzu, dážď aj horúčavy. Stanovali sme v krásnej odľahlej prírode vedomí si vlastnej bezmocnosti uprostred ničoty, odkázaní iba na našich mladých mongolských sprievodcov. Trek na koňoch dovŕšila návšteva etnika Tsaatan vo východnej tajge, ktoré je známe tým, že chová sobov a praktizuje šamanizmus. Mali sme tak možnosť nahliadnuť do života tohto unikátneho etnika, čo sme si však museli zaslúžiť prekonaním vlastných síl na chrbtoch našich koníkov.

Ako na to?

Treking na koňoch je v Mongolsku možný v podstate všade. Ak však chcete ísť na treking práve do oblasti Khövsgöl Nuur a k etniku Tsaatan do mongolskej tajgy, pripravte sa na to fyzicky a psychicky, neberte na koňa laptopy a prečítajte si náš článok Na koňoch do mongolskej tajgy, kde nájdete všetky praktické informácie a potrebné kontakty.

 

KAMBODŽA: Ostrov Koh Rong

TOP 10 našej cesty

Pláže a more milujeme všetci. Aj tých najväčších skeptikov a ignorantov by oslovili biele piesočnaté pláže a tyrkysové more na kambodžských ostrovoch Koh Rong a Koh Rong Samloem. My sme boli nadšení a bol to na pár dní náš súkromný exotický raj. Áno, súkromný, pretože na týchto ostrovoch je najlepšie práve to, že ste tam takmer úplne sami. Podľa nás budú tieto pláže o pár rokov také populárne ako Seychelly, Maledivy či Zanzibar. No a paráda bolo aj nočné sledovanie planktónov. Nečakane vynikajúce!

Ako na to?

Navštívili sme pláže na oboch ostrovoch, ale najviac sa nám aj tak páčila tá „naša“, kde sme mali svoj bungalow (Reef on the Beach). Ak chcete aj vy zažiť pláže, ktoré sú nádherné, ale ešte sa nehemžia turistami telo-na-tele, vrelo odporúčame Koh Rong. Podrobné informácie ako na to, nájdete v našom blogovom článku Kamodžský ostrov Koh Rong je neobjavený raj. Príliš ale neotáľajte. Aj tento raj sa – bohužiaľ alebo našťastie – čoskoro zmení na populárne turistické stredisko.

 

BANGLADÉŠ: Ľudia

TOP 10 našej cesty

Bangladéš je trošku iná káva. Povedali by sme, že je tak trochu iný ako všetky ostatné krajiny, ktoré sme navštívili. Prečo? Pretože to nie je krajina, do ktorej sa cestuje za dychvyrážajúcimi atrakciami, ale tou hlavnou atrakciou ste práve vy sami. V Bangladéši je veľká bieda, ale o to väčšia je vrúcnosť a hlavne záujem domácich o cudzincov. Nikde sme si nepodali toľko rúk, nedostali toľko úsmevov, privítaní, pozvaní ako v Bangladéši. Nikto sa neschováva pred fotoaparátom a všetci sa s vami chcú zoznámiť, či pomôcť. A Dháka? To je ten najhlučnejší a najbizarnejší blázinec, akí sme kedy zažili.

Ako na to?

Návštevou Bangladéša vám možno rapídne stúpne krvný tlak, ale o to dlhšie na neho budete spomínať. Ak vám nevadí, že po dlhšej ceste autobusom vystúpite ufúľaný ako kominár a chcete zažiť komické situácie, keď budú ľudia vypadávať z rikší, pretože sa budú pozerať na vás a nie dopredu, potom Bangladéš je pre vás tá správna destinácia. Všetko, čo potrebujete vedieť, sme spracovali pod cestovateľskými radami pre Bangladéš. A ešte jedna drobná rada. Keď sadnete do rikše, pevne sa držte! 🙂

 

FILIPÍNY: Potápanie sa so žralokom veľrybím

Predstavte si, že máte asi minútovú inštruktáž o tom, ako sa správať počas potápania, pričom vám nezabudnú spomenúť, že ak sa tej ryby náhodou dotknete, hrozí vám väzenie. V hlavách sme mali vryté, že sa nesmieme priblížiť na menej ako 4 metre. Tak šup-ho do vody! A skoro nám plutva žraloka veľrybieho fľasla po tvári. Panický moment šoku spôsobil, že nás veľké vlny uniesli, ale po chvíli sme sa spamätali a už sme si užívali šnorchlovanie s tým obrovským stvorením. Cítili sme sa takí malí a zraniteľní. Tie „naše“ žraloky veľrybie mali okolo 8-10 metrov a neustále otvárali papule, aby nasali chutnučké planktóny. Vyplavené endorfíny nám po tomto zážitku ešte dobrú chvíľu zlepšovali náladu.

Ako na to?

My sme šnorchlovali na juhu ostrova Cebu, pri meste Oslob. Tu sa žraloky veľrybie nachádzajú celoročne. Druhá možnosť je Donsol na ostrove Luzon, kde sa nachádzajú od novembra do februára. Šnorchlovanie v Oslobe trvá 30 minút a stojí to 1000 PHP/osobu. V cene sú zahrnuté plávacie vesty a šnorchlovacia výstroj. Atrakciu si netreba vopred rezervovať. V prípade zlého počasia však môžu plavby kedykoľvek zrušiť, príďte preto radšej v skorých hodinách predpoludnia.

 

AUSTRÁLIA: Stopovanie

TOP 10 našej cesty

Austrália sama osebe by mohla patriť do nášho rebríčka TOP 10. Z toho všetkého, čo sme v Austrálii zažili, však nikdy nezabudneme na stopovanie. Stopom sme sa prepravili asi 1600 km z centrálnej Austrálie do mesta Adelaide, a neskôr na východnom pobreží sme stopli, alebo skôr on stopol nás – obrovský kamión. S kamionistom Paulom sme prešli asi 2000 km do mesta Brisbane. Keď sme už padali od únavy, Paul nám púšťal chorvátske pesničky a chcel od nás preklad slov. Stopnúť si tzv. austrálsky road train (doslova cestný vlak) bol náš sen. Sú to tie dlhočižné monštrá, ktoré sa valia tisíce kilometrov naprieč Austráliou. Paul mal síce „iba“ jeden náves a jeden príves, ale sen nám to bohato splnilo. Ďakujeme všetkým šoférom, ktorý nám ponúkli odvoz – Austrálčanovi z Darwinu, ktorý nás nazýval svojimi rukojemníkmi, Amy so psom Maxom, ktorá nás aj prichýlila v Adelaide a porozprávala hororistické historky z okolia, vtipným Talianom v národnom parku Uluru-Kata Tjuta, mladému kamionistovi Paulovi, ktorý bol rozhorčený, keď sme prespali ako on zrazil obrovskú kenguru, sympatickému írskemu páru s obytným karavanom, Číňanom, ktorí sa pre nás vrátili na „križovatke múch“ a mnohým ďalším. Ďakujeme.

Ako na to?

V Austrálii v zásade nie je problém stopovať. Cudzinci, ale najmä domáci Austrálčania, stopárom radi pomôžu a keď vás aj nemôžu zobrať, aspoň pristavia a spýtajú sa, či ste v poriadku a máte dostatok vody. Niekedy stopujete aj tri hodiny v horúčave, obklopený muchami, ktoré vám sadajú do všetkých možných otvorov, a nič. Ale potom vás zrazu zoberie niekto aj stovky alebo tisíce kilometrov. Stopárov berú vodiči často práve preto, aby sa na tých obrovských vzdialenostiach mali s kým porozprávať. Takže v aute hlavne nezaspite, aspoň nie okamžite, majte so sebou vodu a hlavne stopujte na tých správnych miestach. Austrálsky road train napríklad nezastavíte len tak po ceste, pretože ani nedokáže tak rýchlo zastaviť. Ak teda chcete ísť kamiónom musíte si ho odchytiť ešte keď stojí – na benzinke či počas prestávky na kávičku. Veľa šťastia!

 

INDIA: Provincie na severovýchode

TOP 10 našej cesty

Keď sa povie India, väčšina ľudí si predstaví Taj Mahal, Bombay, Varanasi či Gou. Ani my sme netušili, že India má ešte viac tvárí a vie byť dokonca aj čistá a usporiadaná. Takúto Indiu sme spoznali na severovýchode krajiny a najviac nás ohúrilo, že skrýva kopec málo navštevovaných highlightov. Za desať dní sme zažili niekoľko unikátnych vecí: koreňové mosty v provincii Megahalaya, ženy so štupľami v nosoch žijúce v údolí Ziro, nosorožce v národnom parku Kaziranga, rozsiahle čajové plantáže Assam, a najmä Malý Tibet a rannú modlitbu mníchov v odľahlom v kláštore Tawang. To všetko bez návalu turistov.

Ako na to?

Provincie Assam, Meghalaya a Nagaland sú prístupné bez akéhokoľvek osobitného povolenia. Ak však chcete navštíviť provinciu Arunachal Pradesh (Ziro Valley, Tawang), v tom prípade si potrebujete vybaviť osobitné povolenie. Môže vás vyjsť dokonca drahšie ako samotné indické víza, ale odporúčame to všetkými desiatimi. Určite neoľutujete! Ako teda získať povolenie? Napíšete na adresu duyutours@yahoo.com. Ide o licencovanú kanceláriu, ktorá vybaví povolenie za 5 pracovných dní. Stojí to 50 USD/osoba + poplatok za vybavenie je 2000 rupií na osobu. Do severovýchodnej Indie sa dostane buď letecky (do mesta Guwahati s medzipristátím v Delhi), alebo vlakom z Kalkaty do Guwahati. Letenky vyjdú okolo 70 eur a vlak z Kalkaty od 20 eur.

 

NOVÝ ZÉLAND: Južný ostrov

TOP 10 našej cesty

Nový Zéland sme precestovali autom za 3 týždne a zaradili sme sa medzi jeho nadšených obdivovateľov. Hoci úžasný a veľmi populárny trek Tongariro Alpine Crossing sa nachádza na severnom ostrove, južný ostrov považujeme predsa len za krajší. Akoby celý ostrov bol jeden veľký národný park. Lesy s machom a papraďou pripomínajúce Hobbita, výhľady na zasnežené hory i hmlou zaliate fjordy. To je len zlomok tej krásy, pretože príroda sa vám pred očami mení za každou väčšou zákrutou. Všade nájdete príjemné kempingové miesta, ktoré skvele fungujú, pretože ľudia ich využívajú s úctou a rešpektom. Nový Zéland bolo naše najlepšie kempingové dobrodružstvo.

Ako na to?

Odporúčame prenajať si auto alebo malý karavan, pretože vás to vyjde lacnejšie ako keby ste cestovali autobusom. Navyše máte slobodu, takže svoj stan si postavíte kdekoľvek – samozrejme, iba na povolenom mieste. Všetky informácie o Novom Zélande, o trekingu, doprave a cenách nájdete spracované v cestovateľských radách pre Nový Zéland. V turistických centrách (Visitor Center) zadarmo získate mapy s uvedením kempingových miest. Okrem toho odporúčame mrknúť aj na https://www.rankers.co.nz/respect, kde sú jednotlivé kempy zaznačené. Tiež by sme radi vyvrátili fámy o tom, aký je Nový Zéland drahý a cenovo neprístupný. Ak máte stan a kupujete si potraviny, ktoré si následne sami uvaríte, nemusíte sa finančnej stránky vôbec obávať. Viac na našom webe.

 

LAOS: Gibbon Experience

TOP 10 našej cesty

Jeden z najneuveriteľnejších a priam najabsurdnejších zážitkov bol tzv. Gibbon Experience, zážitok pri ktorom sa ako taký gibon presúvate na niekoľko sto metrov dlhých a vysokých lanových dráhach uprostred laoského pralesa a bývate v korunách stromov ako elfovia. Tento zážitok trval tri dni a zahŕňal aj priemerne náročný treking v džungli. Pocit, že spíte 60 metrov nad zemou pri koreni stromu, okolo vám behajú stromové potkany a pavúky vo veľkosti dlane, pričom počujete silný bzukot nočnej džungle, je takmer neopísateľný. A taká kúpeľňa na strome? To musíte zažiť!

Ako na to?

Spoločnosť Gibbon Experience má s touto atrakciou dlhoročné skúsenosti. Majú vynikajúcich miestnych sprievodcov a o vás bude výborne postarané. Najlepšie je ísť na túto atrakciu asi v partii kamarátov, aby ste na strome neboli „uzavretý“ s úplne cudzími ľuďmi, ak si to neželáte. Všetky potrebné informácie a kontakt nájdete v článku Ako zažiť spanie v korunách stromov.

 

NEPÁL: Holi

TOP 10 našej cesty

V Ázii, na hodvábnej ceste, sme zažili niekoľko fantastických sviatkov. Asi najživší bol sviatok hinduistický sviatok Holi, sviatok počas ktorého sa ľudia ohadzujú práškovými farbami a vodou. A Nepálci veru vedia oslavovať. Pridali sme sa k nim na námestí Durbar v hlavnom meste Kathmandu a už po pár sekundách sme boli vyfarbení ako klauni. Fotoaparát sme vopred dôkladne obalili igelitom a tak nám nič nebránilo užívať si s nimi tento sviatok naplno.

Ako na to?

Keďže Holi je hinduistický sviatok, slávi sa najmä v Indii. Najväčšie Holi môžete zažiť v indickom Mumbaji a Mathure, alebo potom v nepálskom Kathmandu. Stačí sa vybrať do ulíc a na hlavné námestie Durbar. Hlavne si oblečte staršie oblečenie a obaľte si vopred zrkadlovku. Najbližšie sa Holi bude sláviť 13. marca 2017. Viac o tomto sviatku sa dočítate v článku Nepál – pestrofarebný sviatok Holi.

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.




Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.

[…] Top 10 našej cesty […]

Skvelé zážitky a veľmi pekný súhrn. Mohol by som sa aj ja niečo také konečne odhodlať spísať.
Stopnutý road train bol aj pre mňa skvelý zážitok, hoci sme s nim šli len cca 1000 km, ale ten pocit neohroziteľnosti, keď sa valíme cez Stuard highway a oproti nám občas ide dáke obyčajné krpaté auto…
Bangladéš by som veľmi rád navštívil spolu s Indiou, tak som rád, že to bol pozitívny zážitok. A trošku ma prekvapuje, že Čínu nemáš medzi top, ale keďze si toho navštívil naozaj veľa, tak sa nevôjde všetko do TOP 10. 🙂

Teším sa na ďalšie zážitky, nech sa darí!

hogy

Ahoj Hogy, díky za komentár. V Travelistane sme dvaja, tak snáď nevadí, že odpoviem ja – Marta. Obaja sme s Martinom skôr na zážitkové veci, a teda hoci Čína má veľa super highlightov (napr. Leshanský Budha alebo Lijiang či ryžové polia Yuanyang), predsa len asi uprednostňujeme miesta, kde sa niečo aj dialo alebo sme museli vynaložiť nejakú energiu, či silu a nielen sa na tú zaujímavosť pozerali. Ale niečo z Číny by sa určite zmestilo do top 20 🙂