Tichomorie alebo ako si takú cestu pripraviť

Tichomorie alebo ako si takú cestu pripraviť

Na prelome októbra a novembra idem prejsť severnú časť Tichomoria. Celkovo by som mal prejsť ostrovy ako Palau, Guam, Mikronézia, Maršalove ostrovy, Nauru, Kiribati, Samoa a Tonga. Ešte donedávna sa takáto cesta veľmi ťažko plánovala, ale vďaka zjednodušenému systému rezervácie leteniek, je to dnes omnoho jednoduchšie. Samozrejme, cesta sa stále plánuje ťažšie ako niekde do JV Ázie a je tam veľa premenných veličín, ale ten, kto sa nezľakne malých problémov, si to vie vyskladať veľmi jednoducho. Článok ,,Tichomorie alebo ako si takú cestu pripraviť“ poskytuje odpovede na základné cestovateľské otázky.

Krátke predstavenie krajín a podmienky vstupu

Palau

Celý názov znie Palauská republika. Je to nezávislý štát, ale zároveň je pridružený k USA. Palau tvorí skupinu 26 ostrovov a 300 ostrovčekov.

Občania Slovenskej republiky nepotrebujú pri ceste na Palau vízum pri pobyte do 90 dní. Pri vstupe do krajiny je však nutné si zakúpiť vstupné povolenie – entry permit, ktorého cena je okolo 50 USD. Platnosť cestovného pasu musí byť viac ako 180 dní po odchode z krajiny (dátum odletu na letenke). (zdroj: www.mzv.sk)

Guam

Je to najväčší ostrov súostrovia Mariány a je politicky súčasťou takzvaných Území USA a v rámci nich nezačlenené územie.

Na Guam platia podmienky ako pri vstupe do USA. Buď treba mať ESTA, alebo víza – článok, kedy potrebuješ víza do USA nájdeš tu.

Mikronézia

Táto federatívna republika vznikla 3.11.1986 a celkovú rozlohu má 701 kilometrov štvorcových. Tvorí ju 607 ostrovov, ktoré sú roztrúsené na ploche viac ako 3 tisíc kilometrov.

Občania Slovenskej republiky nepotrebujú pri ceste na Mikronéziu vízum pri pobyte do 90 dní. Platnosť cestovného pasu musí byť viac ako 180 dní po odchode z krajiny (dátum odletu na letenke)

Maršalove ostrovy

Táto republika sa skladá z viac než 1250 ostrovov, atolov a koralových útesov. Ide o nezávislý štát, ktorý je pridružený k USA.

Občania Slovenskej republiky nepotrebujú pri ceste na Maršalove ostrovy vízum pri pobyte do 90 dní. Platnosť cestovného pasu musí byť viac ako 180 dní po odchode z krajiny (dátum odletu na letenke)

Nauru

Je to jediný štát na svete, ktorý nemá hlavné mesto. Vznikol v roku 1968 a dovtedy tento ostrov využívali iné krajiny ako Spojené kráľovstvo, Austrália či Nový Zéland na ťažbu fosfátov. Práve v roku 1968 sa stali miestni obyvatelia najbohatšími na svete vďaka fosfátom. Dnes je situácia diametrálne iná a ostrov hľadá finančné zdroje. Všetko je sťažené aj tým, že tento ostrov má rozlohu iba 21 kilometrov štvorcových.

Víza sem získať je vážne veľmi ťažký oriešok. Nikto totiž poriadne nekomunikujte. Na víza treba mať hotel (bez neho ťa na ostrov nepustia – ale nik nekomunikuje cez maily) a zaslanú žiadosť na mail visa@naurugov.nr , ale tu buď pripravený, že mail je niekedy poslaný naspäť (plná mailová schránka). Proste na toto si daj aj dva mesiace na vybavovačky. 😊

Tichomorie alebo ako si takú cestu pripraviť

Kiribati

Je to nezávislý ostrovný štát, ktorý sa skladá z 33 ostrovov, atolov a ostrovčekov. Zaujímavosťou je, že Kiribati sa rozprestiera na oboch stranách rovníka, dátumovej hranici a 180 poludníka. Kiribati je tým pádom jediný štát na svete, ktorý sa rozprestiera na všetkých 4 pologuliach.

Bezvízový vstup na 90 dní v rámci 180 dní, platnosť pasu najmenej 6 mesiacov po plánovanom odchode z krajiny.

Samoa

Alebo Samojský nezávislý štát, ktorý voľakedy patril aj Nemecku (1900 – 1914 Nemecká Samoa) a po Prvej svetovej vojne ostrov spravoval Nový Zéland. V roku 1962 získal nezávislosť.

Bezvízový vstup na 90 dní v rámci 180 dní, platnosť pasu najmenej 6 mesiacov po plánovanom  odchode z krajiny.

Tonga

Súostrovie “Priateľských ostrovov” bolo zjednotené do polynézskeho kráľovstva v roku 1845. Tonga sa stala konštitučnou monarchiou v roku 1875 a britským protektorátom v roku 1900, avšak v roku 1970 vystúpila z protektorátu a pripojila sa k Britskému spoločenstvu národov. Tonga je jedinou monarchiou v Pacifiku.

Bezvízový vstup na 90 dní v rámci 180 dní, platnosť pasu najmenej 6 mesiacov po plánovanom odchode z krajiny.

Kedy ísť?
Najlepšie obdobie na návštevu týchto ostrovov je apríl až november. Počas ostatných mesiacov je obdobie dažďov.

Je potrebné očkovanie?
Žiadna krajina nevyžaduje povinné očkovanie

Krátke video z cesty po Tichomorí v roku 2017 – Fidži, Vanuatu, Šalamúnové ostrovy, Papua Nová Guinea a Východný Timor

Ako sa sem dostať?
Hlavná letenka je na ostrov Palau a odlet zo Samoa. Túto letenku som kúpil za neskutočne dobrú cenu cca 1000 eur s tým, že odlietam s China airlines cez Taipei z Viedne a vraciam sa domov zo Samoa s Qatarom cez Auckland.

Medzi tichomorskými ostrovmi však nejde žiadna loď, takže treba ísť letecky. Budem využívať letecké linky – z hľadiska kvality vysoko hodnotené:

Treba zdôrazniť, že väčšinu leteniek medzi ostrovmi nenájdete v klasických letenkových vyhľadávačoch, ale priamo na stránke leteckej spoločnosti. Prelety medzi ostrovmi stoja od 200 do 440 USD.

Ceny
Najdrahšou krajinou je Palau, Guam a Nauru a najlacnejšou sú Maršalove ostrovy či Samoa. Priemerné ubytovanie (2 a 3 hviezdičkové bez pláže) stojí od 60 USD vyššie. Hostely nájdeš na Guam a Palau, ale aj na Fidži či Samoa.

Takýto výlet do Tichomoria ťa vyjde s cestovnými kanceláriami od 17 000 eur a vyššie na mesiac. Ak by si si to vyskladal, tak cena takmer mesačného výletu vyjde od 6 do 8 tisíc v závislosti od ceny leteniek a v akom ubytovaní chceš zostať. Ak je tvoj štandard ubytovania nižší, cena môže byť ešte nižšia.
O podrobnom rozpočte výletu do Tichomoria ťa budem informovať po ceste, ktorá končí 6.12.2019.

Priemerná cena všetkých letov ,,lieta“ medzi 4 až 5 tisícami v závislosti, kedy letenky kupuješ.  Najlepšie je minimálne 4 mesiace pred. Takisto treba myslieť na to, že medzi jednotlivými prípojmi (pri lete cez Fidži z Kiribati na Samoa) je lepšie mať dlhší prestup.

Máš otázky na článok ,,Tichomorie alebo ako si takú cestu pripraviť“ ? Daj do komentu a radi odpovieme!

Alebo ťa viac láka Karibik? Ako si ho naplánovať? Pozri sem!

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.