Kolumbia – cestovateľské rady, tipy a itinerár

Vitajte v našom itinerári ku Kolumbii! Ak hľadáte prepracované tipy na nezabudnuteľnú cestu ste na správnom mieste. Nech sa páči, inšpirujte sa! V prípade, že hľadáte zájazd so skúseným sprievodcom, pozrite si prosím našu stránku zájazdov. Ak by ste mali záujem o profesionálne poradenstvo alebo Vás láka dovolenka na mieru, neváhajte nás kontaktovať.

Láka vás navštíviť krajinu kávy, kakaa a Karibiku? Potom je tento itinerár ako stvorený pre vás. Ponúkne vám odpovede na to, aké je to cestovať v Kolumbii – krajine magického realizmu. Tento itinerár „Kolumbia – cestovateľské rady, tipy a itinerár“ vám poradí, ako si môžete sami pripraviť prekrásnu cestu touto juhoamerickou krajinou a na čo nezabudnúť myslieť.

Kolumbia ponúka mnohé prírodné krásy – Tayrona

Víza

Občania Slovenska a ani Českej republiky nepotrebujú na vstup do Kolumbie víza. Bezvízový vstup sa týka turistických, obchodných a služobných ciest, ktorých dĺžka v jednom polroku neprekročí 90 dní. Cestovný pas musí byť platný minimálne ešte 6 mesiacov od vstupu na územie Kolumbie.

V dobe revízie tohto článku (5. marec 2022) postačovali kvôli pandémii koronavírusu na vstup do krajiny 2 dávky očkovania (1 dávka pri jednodávkovej vakcíne), z ktorých posledná dávka musela byť podaná najneskôr 14 dní pred plánovaným príletom. V prípade len jednej dávky očkovania je taktiež potrebný negatívny PCR test nie starší ako 72 hodín. Taktiež je potrebné vyplnenie dotazníka Check-Mig. PCR test si môžete vybaviť na nasledujúcich miestach na Slovensku (Medirex a LabOnline).

Púšť Tatacoa je pri dobrom svetle pastvou pre oči a rajom fotografov

Tieto informácie boli napísané 05.03.2022 a všetko sa môže meniť. Preto si vždy overte dané informácie na oficiálnych stránkach. Veľmi dobrým pomocníkom na informácie ohľadom opatrení vo svete je oficiálna stránka Ministerstva zahraničných vecí. Všetko sa mení a to, čo platilo včera, dnes nemusí.

Kedy ísť?

Veľmi ťažká otázka vzhľadom na rozlohu krajiny. Kolumbia má viac ako 1,13 milióna štvorcových kilometrov a svojou rozlohou je 23 násobne väčšia ako Slovensko. Nachádzajú sa v nej rôzne teplotné pásma od tropických v Karibiku až po veľmi chladné na vrcholkoch Ánd dosahujúcich 5730 metrov nad morom. Všeobecne sa však za najlepší čas na cestovanie po Kolumbii udáva obdobie medzi decembrom a marcom, kedy je menej zrážok a aj teploty vo väčšine krajiny sú príjemné. Neznamená to však, že je obdobie sucha, ale len, že prší menej.

Kolumbiu na juhu krajiny pretína rovník a vo všeobecnosti sa teplota a počasie v jej častiach určuje podľa nadmorskej výšky. Juh krajiny pretína rovník a v oblasti Amazonského pralesa je dusno, teplo a vlhko takmer celoročne. Rovnako aj na severe v Karibiku sú teploty vzduchu aj mora dostatočné teplé na celoročné kúpanie a opaľovanie a v priemere dosahujú 27 – 29 stupňov v záležitosti na lokalite. Zriedka však pobrežie môžu ohrozovať hurikány. Pacifické pobrežie naopak ovplyvňuje fenomén El Niño.

Dve najväčšie mestá Bogota (2600 m.n.m.) a Medellin (1500 m.n.m.) sa nachádzajú vo vyšších nadmorských výškach, a preto sa v ich prípade hovorí o celoročnej jari s teplotami medzi 10 a 20 stupňov v prípade Bogoty a 17 až 28 stupňov v Medelline. Ak si chcete o počasí, teplotách a zrážkach prečítať viac, môžete tak spraviť na nasledujúcej stránke.

Kolumbia - cestovateľské rady, tipy a itinerár
Počasie v Bogote a Medelline by sa dalo prirovnať k celoročnej jari

Jazyk

Podobne ako v drvivej väčšine Južnej Ameriky sa aj v Kolumbii hovorí po španielsky. V lepších hoteloch a hosteloch sa dohovoríte po anglicky, ale je to skôr výnimkou ako pravidlom. Preto je lepšie naučiť sa zopár univerzálnych španielskych fráz, alebo využiť služby kompaktného cestovateľského prekladača, akým je napríklad Vasco M3. Na cestách ho vďaka jeho hlasovému prekladu a fotoprekladaču určite oceníte. 

Letecké spojenie

Letecké spoločnosti lietajú do všetkých veľkých miest Kolumbie, ktorými sú Bogota, Medellin, Cali a Cartagena. Najväčším a najvyťaženejším letiskom s najlepšími spojeniami je však letisko El Dorado v hlavnom meste Bogota.

Do Kolumbie lietajú všetky hlavné európske letecké spoločnosti ako Air France, British Airways, Lufthansa, Iberia či KLM. Výber spoločnosti je preto na vás, podľa komfortu spojenia. Do Kolumbie z Európy v čase písania článku nelietali žiadne nízkonákladové spoločnosti.

Letenky do oblasti si môžeš pozrieť už aj priamo na našej stránke v sekcii Letenky

Valle de Cocora a najvyššie palmy sveta

Očkovanie

Do Kolumbie nie sú oficiálne potrebné žiadne očkovania, okrem vyššie spomínaného očkovania proti Covid-19. Bez toho vás do krajiny nepustia. Odporúčame však očkovanie proti hepatitíde A a B a taktiež proti žltej zimnici, ktoré sa vám môže zísť na severe krajiny a v oblastiach Amazonského pralesa. V prípade dlhšie pobytu v pralese odporúčame zvážiť použitie antimalarík. Taktiež odporúčame poradiť sa so svojím doktorom. My odporúčame pána Bakoša z www.inocem.sk , ktorý patrí medzi najväčších odborníkov na cestovateľskú medicínu na Slovensku.

Zdravotné problémy

Kolumbia má veľmi dobrú kuchyňu, ale relatívne ťažkú kuchyňu, ktorej súčasťou je aj veľký výber pouličného jedla akým sú empanady (plnené fritované taštičky podobné pirohom), patacones (banánové alebo platanové placky) a arepy (hrubé kukuričné placky). Treba sa však riadiť starým britským koloniálnym pravidlom: 

„Jedz len to, čo sa dá uvariť alebo ošúpať a ani tomu nedôveruj!“ To znamená, že keď uvidíš na trhu skvelé jahody, tak to prehodnoť, ale banány, marakuja alebo pomaranče, ktoré sa šúpu, sú bez problémov. Čo sa týka reštaurácií, tak jedz tam, kde je veľa domácich a platí to nielen o reštauráciách na ulici, ale aj na hoteloch.

Kolumbia - cestovateľské rady, tipy a itinerár
Ak budete dodržiavať koloniálne pravidlá, mali by vás obísť problémy

Vy, ktorí máte citlivý žalúdok, tak určite si umývajte zuby balenou vodou. Ak si dáte kávu alebo čaj na ulici, to by malo byť ok. Ja som nemal žiadne problémy. Ak to zhrniem, tak ak si zvládol Indiu, toto bude malina.

Viac informácií ako nedostať hnačku si môžeš prečítať tu.

Bezpečnosť

Nebezpečné obdobia predošlých dekád, kedy bola Kolumbia považovaná za jednu z najnebezpečnejších krajín sveta sú dávno preč. Kolumbia odvtedy prešla dlhú a strastiplnú cestu a snaží sa turistov presvedčiť, že roky bojov s drogovými kartelmi a gerilovými skupinami má za sebou. Spomienky na Pabla Escobara, kartel z Cali či FARC sú už len trpkou minulosťou a Kolumbia sa snaží prezentovať ako moderná, bezpečná a turizmu otvorená krajina. To ocenili aj mnohé prestížne cestovateľské bedekre, ktoré ju za posledných 5 rokov zaradili medzi top cestovateľské destinácie. Vo väčšine turistických miest a aj v menších mestečkách vládne príjemne uvoľnená atmosféra.

Aj napriek tomu, že Medellin už nie je nebezpečný ako kedysi, stále si treba dávať pozor

Aj napriek tomu, že väčšina Kolumbijčanov je nesmierne príjemných a priateľských, je potrebné dávať si pozor. Stále existujú oblasti, kde by turista mal zbystriť pozornosť a hlavne po zotmení by sa mal pohybovať len taxíkom, s domácimi alebo vôbec. Sú nimi hlavne centrá veľkých miest (Bogota, Medellin, Cali, Barranquilla, Santa Marta), pohraničné oblasti, kade stále prechádza väčšina nelegálneho obchodu s kokaínom, málo navštevovaný juh krajiny, oblasti v Amazónii mimo hlavných turistických ciest či pacifické pobrežie Kolumbie. Na tieto miesta však väčšina turistov zablúdi len zriedka.

Medzimestská doprava

Medzi mestami premávajú pravidelné autobusové spoje. Autobusy na diaľkových linkách sú väčšinou vynikajúcejkvality, často dvojposchodové. Priplatiť si môžete pohodlnú sedačku typu „cama“, ktorá vám bude pripomínať Business class v lietadle, alebo bežnú „semicama“, ktorá je tiež polohovateľná a dá sa sklopiť o cca 160 stupňov, aby ste sa pohodlne vyspali. Treba však pamätať na to, že kolumbijské autobusy sú klimatizované asi na 14-16 stupňov Celzia, a preto odporúčame teplo sa obliecť, alebo si so sebou zobrať teplú deku, aby ste v autobuse neumrzli.

Palomino beach

Lokálne linky sú väčšinou tradičné mikrobusy, ktoré naopak nie sú klimatizované vôbec. Taktiež sú omnoho menej pohodlné ako diaľkové linky, ale na kratšie vzdialenosti to až tak nevadí. Na cestách taktiež nájdete ikonické farebné „nákladiaky“ prerobené na dvojposchodové otvorené autobusy nazývané „chivas“. Tie sa využívajú na prepravu hlavne v dedinských oblastiach, ale začínajú byť populárne aj ako spôsob dopravy pre turistov, hlavne na kratšie vzdialenosti.

Medzi najväčších diaľkových autobusových prepravcov patria Expreso BrasiliaExpreso BolivarianoBerlinas del FonceCoomotor či Copetran. Viac informácií o spoločnostiach zistíte v španielčine na stránke InfodeBuses. Medzi menšími mestami však premáva množstvo menších spoločností. Ich spoje, časy a ceny zistíte vždy na lokálnej autobusovej stanici. 

Prenájom auta

Skvelým, ale relatívne únavným spôsobom, ako precestovať Kolumbiu je prenájom auta. V tomto prípade treba mať dostatok času a pamätať na to, že Kolumbia je asi 23 násobne väčšia ako Slovensko a vzdialenosti medzi mestami sú naozaj obrovské. Kvalita ciest sa taktiež nesmierne líši z regiónu na región a treba byť pripravený na to, že napríklad 275 kilometrová cesta medzi Salentom a Medellinom trvá podľa navigácie 7 hodín, ale stráviť na nej môžete aj dvojnásobok. Je na nej totiž rozkopaný asi 30 km úsek, ktorý opravujú už minimálne od roku 2019 a nevyzerá to, že by sa ho chystali dokončiť v dohľadnej dobe. Buďte preto pripravení na to, že časovo vám budú presuny autom trvať omnoho viac ako udáva navigácia. 

K niektorým miestam, ako napríklad soľným pláňam pri venezuelských hraniciach, budete potrebovať auto

Čím skôr si auto objednáš, tým väčšiu šancu máš na výhodnú cenu. Je tu obrovské množstvo požičovní s rôznymi cenami. Asi najlepšie je prenajať si auto cez renomovanú spoločnosť ako Europcar či Avis. Treba však rátať s vyššou cenou. My sme si auto požičali cez menšiu lokálnu spoločnosť Rent Car Bogota. Prenájom na 1,5 mesiaca nás vyšiel asi 18 eur na deň vrátane poistky. Najväčšou výhodou bolo, že po nás nežiadali garanciu kreditnou kartou.

Čím sa riadiť pri výbere auta?

Auto by malo mať neobmedzený počet kilometrov. Niektoré spoločnosti uvádzajú, že ak prejdeš určitý limit, platíš za každý kilometer navyše. Preto si vyberaj spomedzi tých, kde je napísané „unlimited kilometers/mileage“. Pri hektickom štýle šoférovania na kolumbijských cestách, kde je predbiehanie do kopca, do zákruty, cez dvojitú čiaru národným športom, určite odporúčame plnú poistku. Ak sa niečo stane, zaplatíte totiž veľmi vysokú sumu. Poistka sa však nevzťahuje na kolesá či vybité predné sklo. Jazdí sa na pravej strane.

Čo treba mať pri prenájme auta?

Potrebujete svoj vodičský preukaz, pas a zložiť zálohu za vozidlo, ktorá bola v našom prípade vo výške cca 200 eur. Z tej sa odrátajú prípadné pokuty, alebo spoluúčasť pri poškodení auta. V našom prípade od nás spoločnosť nežiadala kreditnú kartu, ale väčšie medzinárodné spoločnosti ju štandardne žiadajú. 

Aké sú cesty v Kolumbii?

Väčšina úsekov by sa dala porovnať s našimi bežnými cestami prvej a druhej triedy. One time idete po peknej asfaltke, next time cestou zničenou výmolmi. Často neviete, do ktorého radšej spadnúť. Hlavné ťahy sú spoplatnené mýtom a asi polovica z nich sú kvalitné, nové cesty trochu pripomínajúce naše diaľnice. Trochu … Na niektorých úsekoch sú dokonca aj dvojprúdové. Na tie si však veľmi nezvykajte. Väčšina ciest vyzerá ako naše okresky. 

Platí sa však aj za tie rozbité jednoprúdové. Aj za tie, ktoré sa prerábajú a prejsť 30 km vám na nich trvá 7 hodín.Aktuálne ceny mýta v španielčine si môžete pozrieť na oficiálnej stránke INVIAS.

A koľko spoplatnené cesty v Kolumbii stoja? Vychádza to cca na 1€ za 20-60 km úsek v závislosti od kvality cesty.

Vnútroštátne lety

Vnútroštátna letecká doprava je nesmierne lacná a dostupná. Dokonca aj ceny za batožinu sú naozaj prijateľné a celková cena letenky sa dá častokrát porovnať s cenou diaľkového autobusu. Pri prelete ušetríte čas, pri presune autobusom, pri dobrom plánovaní a ceste počas noci zas cenu hotela, keďže sa pohodlne vyspíte v autobuse. Pre nižšie ceny v kolumbijských pesos odporúčame využiť lokálnu stránku v španielčine, keďže často krát dáva omnoho výhodnejšie ceny. 

Hlavnými vnútroštátnymi leteckými spoločnosťami sú AviancaLatamViva AirWingoSatena či Copa

Kolumbia - cestovateľské rady, tipy a itinerár
Bogota a jej street art

Peniaze

Cestovanie po Kolumbii je počas trvania pandémie, podobne ako v mnohých iných krajinách, prekvapivo lacné. Uvádzame aktuálne ceny (počas Covidu je hlavne ubytovanie výrazne lacnejšie).

V Kolumbii sa platí miestnym kolumbíjskym pesom (COP) a za 1€ dostanete približne 4300 COP. Platba kartou nie je na väčšine hotelov a vo veľkých miestach problémom. V drvivej väčšine prípadov je aj výhodnejšia ako platba v hotovosti:

Taxi v hl. meste Bogote (cca. 30 min) – 2 až 3 €
Autobus Bogota – Medellin (cca. 9 hod) – 20 €Autobus Bogota – Neiva (Desierto de la Tatacoa) – 19 €
Vnútroštátna letenka Bogota – Cartagena aj s batožinou – 30 až 80 €
Tradičné jedlo v reštaurácii bez nápoja – od 3 až 8 €
Street food – 0,5 až 2,5 €
Empanada z pekárne – 1 €
Pivo v obchode – 0,6 €
Pivo v reštaurácii – 1,2 €
Čerstvý džús z marakuje (0,5 l) – 1 €
Ubytovanie v guest house – 5 až 10 €
3-hviezdičkové hotely od 12 €
4-hviezdičkové hotely od 30 €
Espresso – 0,6 – 1,5 €
1 liter vody – 0,5 €
Prenájom auta – od 20 € na deň
Miestna SIM karta Claro – 1 €
Dátový program 1GB na 15 dní a WTF zdarma (Whatsapp, Twitter, Facebook) – 5  €

Kolumbia - cestovateľské rady, tipy a itinerár
Západ slnka v Santa Marte sa nedá kúpiť, ale stojí za všetky drobné

Internet, elektrické zásuvky, bankomatové karty a iné

Ak si kúpite miestnu SIM kartu (v čase našej návštevy bola SIM karta od spoločnosti Claro s 1GB dátami za 5 eur), získate možnosť byť nielen celý čas online, ale keď sa vám zmenia plány, môžete si operatívne rezervovať ubytovanie a podobne. Avšak v hoteloch je wifi a netreba sa obávať, že správu nebudete mať ako poslať domov. Na drvivej väčšine miest funguje wifi solídne a vo veľkých mestách nie je problém so 4G pripojením

Elektrické zásuvky sú amerického typu, a preto je potrebný adaptér. Bankomatové karty využijete v mestách pri nákupoch vo veľkých supermarketoch, obchodoch, hoteloch či reštauráciách.  Všeobecne nie je problém platiť kartou, ale majte vždy aj miestnu hotovosť a zameňte si ju v meste, kde je lepší kurz. Poprípade najlepšia možnosť, ktorá je ešte výhodnejšia ako zámena, je výber z bankomatu. Napríklad banka Vivienda má pre majiteľov kariet od mbank výbery zdarma. Platiť eurami v Kolumbii nie je možné. 

Itinerár

Tento itinerár “Kolumbia – cestovateľské rady, tipy a itinerár” je navrhnutý tak, aby ste videli čo najviac z tejto prekrásnej krajiny. Treba však pamätať na to, že Kolumbia je v porovnaní so Slovenskom obrovská krajina a na jej podrobné spoznanie by ste potrebovali niekoľko mesiacov. Mysleli sme však na bežných cestovateľov, ktorí majú k dispozícii 2 alebo maximálne 3 týždne dovolenky. Najlepšie obdobie na cestovanie pri tomto itinerári je od decembra do konca marca

 1. deň – Prílet do Bogoty. Ubytovanie v centre v časti Candelaria alebo v okolí Tzone. Candelaria je preslávená svojimi koloniálnymi uličkami a farebnými domčekmi, ale po zotmení sa vyprázdni a nie je úplne bezpečná. Prechádzky po Candelarii a Plaza de Bolívar. V prípade dostatku času a záujmu návšteva múzea zlata (Museo del Oro) alebo Museo Botero. 
 2. deň – Pokračuje prehliadka Bogoty. Cesta lanovkou alebo zubačkou na vyhliadku Monserrate, odkiaľ je výhľad na celú Bogotu. Návšteva botanickej záhrady, poprípade absolvovanie Free City Tour alebo Free Graffity Tour, ktorá v Bogote naozaj stojí za to. Večer párty v Tzone.
 3. deň – Presun z Bogoty do Neivy (autobus/auto/lietadlo) a následne do dedinky Villavieja. Presun do púšte Tatacoa a pozorovanie krásnych pieskovcových útvarov v púšti. Noc vo Villavieja či priamo v Desierto del Tatacoa – Los Hoyos a nočné pozorovanie oblohy.
 4. deň – Doobedie v Tatacoa a poobedný alebo nočný presun autobusom z Neivy do Pereiry – Salenta. Noc strávená v autobuse alebo ubytovanie v Salente.
 5. deň – Prehliadka prekrásneho koloniálneho mestečka Salento a v prípade záujmu výlet na kávovú plantáž na koňoch. Ak sa nebojíte, vyberte si dlhší okruh s návratom cez rieku. Je to naozaj zážitok.
 6. deň – Celodenný výlet zo Salenta do Valle de Cocora, ktoré je známe najvyššími palmami sveta – palmamy voskovými. Odporúčame aj 16 kilometrov dlhý trek cez celé údolie Cocora zahŕňajúci návštevu kolibríčej farmy. Večer presun nočným spacím autobusom smer Medellin alebo noc v Salente.
 7. deň – V prípade, že ste nešli nočným autobusom predošlý večer tak odchod zo Salenta do Pereiry a prelet do Medellinu. Ubytovanie v Medelline v časti Poblado. 
 8. deň – Spotnávanie Medellinu – ideálne absolvovanie Free city tour – jazda metrom, prevezenie sa lanovkou až k parku Arvi (park úprimne neodporúčame navštevovať, pre nás nie je až tak zaujimavý – príroda je veľmi podobná tej u nás) či návšteva botanickej záhrady alebo Parque Explora, Plaza Botero a Museo de Antioquia.
 9. deň – Návšteva Comuny 13, neslávne známeho slumu, ktorý bol kedysi najnebezpečnejším miestom Medellinu. Prešiel však transformáciou a dnes je jedným z najviac turistami navštevovaných miest. Ak budete mať čas, nevynechajte večeru v reštaurácii Alambique v časti El Poblado a vyskúšajte avokádo v slanine. Zamilujete sa.
 10. deň – Celodenný výlet na Piedra El Peñón de Guatapé a návšteva dedinky Guatape. Návrat do Medellinu a ak je to možné, prelet do Santa Marty ešte v ten večer/noc.
 11. deň – Presun do národného parku Tayrona a ľahký, asi 2,5 hodiny trvajúci trek do kempu Playa Cabo San Juan de Guía. Noc v kempe.
 12. deň – Presun do Punta Playabrava a druhá noc strávená v národnom parku.
 13. deň – Odchod z národného parku, návrat do Santa Marty a prelet alebo autobusový presun do Cartageny (cca. 4-5 hodín)
 14. deň – Obdivovanie asi najkrajšieho kolumbíjskeho mesta – Cartageny de Indias. Historické koloniálne centrum, pláže, pevnosť Castillo San Felipe de Barajas, štvrť Getsemani, moderná Bocagrande… Cartagena vás očarí.
 15. deň –  čokoľvek ste nestihli v Cartagene a posledné nákupy suvenírov.
 16. deň – odlet domov z Cartageny
Kolumbia - cestovateľské rady, tipy a itinerár
Národný park Tayrona a jeho dve ikonické pláže v Cabo San Juan

V prípade, že nemáte toľko času, tak odporúčame vynechať dni číslo 3 a 4 tohto itinerára a presunúť sa z Bogoty priamo do Pereiry/Salenta. Ak máte dostatok času, tak odporúčame zo Santa Marty navštíviť aj karibské letoviská Costeňo (krajšie a drahšie ubytovanie) alebo hipisácke mestečko Palomino, kde môžete na plážach stráviť niekoľko dní.

Kolumbia - cestovateľské rady, tipy a itinerár
Pláž v Palomine si vás naozaj získa

Ďalšou možnosťou je odletieť na záver s Cartageny na pár dní na kolumbijské ostrovy v Karibiku pri Nicarague – San Andrés Island a Providencia. Tu vám postačia 3-4 dni na San Andrés a cca týždeň, ak plánujete ísť aj na Providenciu. Tá však bola v novembri 2020 takmer kompletne zničená hurikánom a v čase písania tohto itineráru v apríli 2021 nebola pre turistov prístupná. 

Ak naozaj neviete čo s časom a môžete si dovoliť pomalé cestovanie po Kolumbii, tak za návštevu určite stoja aj Letícia, San Agustín, Popayán, Cali, Minca, Santa Marta či Capurgana.

Guatape je jedno z miest, ktoré by ste nemali určite vynechať

Rozpočet

Ak cestujete traja až štyria a delíte sa o auto, spíte v trojhviezdičkových hoteloch, dávate si jedlo nielen na ulici, ale aj v reštaurácii v centre mesta, doprajete si rum či marakujovú caiprinhu, tak vás takáto cesta výjde cca 1000 až 1500 eur na osobu bez letenky.

Máte otázky na článok “Kolumbia – cestovateľské rady, tipy a itinerár”? Napíšte nám a my vám s radosťou odpovieme

Všetky itineráre do viac ako 100 krajín nájdete tu.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.