Albánsko – cestovateľské rady, tipy a itinerár

Albánsko – cestovateľské rady, tipy a itinerár

Vitajte v našom itinerári k Albánsku! Ak hľadáte prepracované tipy na nezabudnuteľnú cestu ste na správnom mieste. Nech sa páči, inšpirujte sa! V prípade, že hľadáte zájazd so skúseným sprievodcom, pozrite si prosím našu stránku zájazdov. Ak by ste mali záujem o profesionálne poradenstvo alebo Vás láka dovolenka na mieru, neváhajte nás kontaktovať.

Albánsko je krajina, ktorú Slováci veľmi nepoznajú. Obavy z nej sa miešajú so strachom, ale keď ho prekonáte, nebudete chápať, prečo vám táto cestovateľská pecka doteraz unikala. V tomto itinerári „Albánsko – cestovateľské rady, tipy a itinerár“ vám poskytneme nielen základné cestovateľské rady a tipy, ale aj logický cestovateľský itinerár.

Víza

Občania Slovenskej republiky môžu vstúpiť na územie Albánska s platným cestovným pasom alebo občianskym preukazom, pričom maximálna dĺžka bezvízového pobytu je 90 dní.

Pri vstupe občanov Slovenskej republiky do Albánskej republiky sa v zmysle miestnej legislatívy vyžaduje platnosť cestovného dokladu (cestovný pas, prípadne občiansky preukaz) s platnosťou minimálne 3 mesiace po predpokladanom ukončení pobytu v krajine a pred ukončením platnosti dokladu.

Pri cestovaní maloletýchdetí do Albánskej republiky je nevyhnutný platný cestovný pas dieťaťa s platnosťou minimálne 3 mesiace po predpokladanom ukončení pobytu v krajine a pred ukončením platnosti dokladu. Ak maloleté dieťa cestuje s jedným z rodičov, je potrebný súhlas druhého rodiča a ak cestuje v sprievode poverenej osoby, je potrebný súhlas oboch rodičov. Podpisy rodičov musia byť notársky overené a súhlas rodičov musí byť v albánskom, prípadne v anglickom jazyku.

Bezpečnosť

Prosím, zabudnime na šialené 90. roky, keď bolo Albánsko synonymom pouličných gangov, mafie a priekupníkov. Tak ako u nás už nevybuchujú autá ako v 90. rokoch, ani Albánsko už nie je nebezpečnou krajinou. Práve naopak. Prekvapia vás nielen služby, ale aj rozvinutá infraštruktúra, ktorá je lepšia ako v Srbsku či v Bosne. Mnoho Albáncov sa vrátilo domov z emigrácie a chcú zlepšiť svoju krajinu – a dá sa to cítiť. Nielenže sa dohovoríte po anglicky, ale aj vám radi pomôžu.

Kedy ísť

Najlepšie obdobie na cestovanie je máj až október. Ak sa chcete vyhnúť veľkým horúčavám v lete, najlepšie mesiace sú máj – jún a september – október.

Cestovať sa dá aj počas zimných mesiacov, ale vtedy neurobíte žiadne treky (veľa snehu na horách) a teplota sa pohybuje okolo 0°C. V zimných mesiacoch sú však ceny výrazne nižšie.

Albánsko – cestovateľské rady, tipy a itinerár
Albánsko si vás získa

Doprava

Letecká doprava

Medzinárodné letisko Matky Terezy v Tirane je vzdialené od centra cca 15 km. Cena za taxík do Tirany je od 15 do 20 eur.

Letecké spoločnosti, ktoré sem lietajú priamo z Viedne alebo Budapešti:

 • Austrian Airlines: Viedeň – Tirana
 • Wizz Air: Viedeň – Tirana
 • Wizz Air: Budapešť – Tirana

Medzimestská doprava

Medzi mestami premávajú pravidelné autobusové spoje. Autobusy sú rôznej kvality a veľkosti. Niekedy sa na vás usmeje šťastie v podobe luxusného klimatizovaného minivanu od Mercedesu a niekedy zas ide starý stroj.

Napriek tomu treba povedať, že spojenia chodia načas, pravidelne, rýchlo a za veľmi nízke ceny. Niektoré ceny nájdete dole v stati „Ceny“. Najlepšie sa cestuje ráno, keď na cestách nie je veľká premávka a vyhnete sa veľkým horúčavám.

Autobusové stanice sa nachádzajú približne 3 až 4 kilometre od centra mesta.

Námorná doprava 

Trajekty

Taliansko

 • Ancona – DurresBari – Durres
 • Brindisi – Durres
 • Brindisi – Vlora
 • Terst – Durres

Grécko

Korfu/Kerkyra – Saranda

Informácie o trajektoch nájdete tu:

Prenájom auta

Asi najlepším spôsobom, ako precestovať Albánsko, je prenajatie auta. Čím skôr si auto objednáš, tým väčšiu šancu máš na výhodnú cenu. Je tu obrovské množstvo požičovní s rôznymi cenami. Asi najlepšie je prenajať si auto cez renomovanú spoločnosť ako Europcar či Avis. Ja som išiel cez Europcar v Tirane a bol som maximálne spokojný.

Čím sa riadiť pri výbere auta?

 • Auto by malo mať neobmedzený počet kilometrov. Niektoré spoločnosti uvádzajú, že ak prejdeš určitý limit, platíš za každý kilometer navyše. Preto si vyberaj spomedzi tých, kde je napísané „unlimited kilometers“
 • Auto určite poisti. Ak sa niečo stane, zaplatíš veľmi vysokú sumu. Poistka sa však nevzťahuje na kolesá či vybité predné sklo
 • Jazdí sa na pravej strane
 • Odporúčam automat

Čo treba mať pri prenájme auta?

 • Potrebuješ svoj vodičský preukaz + medzinárodný vodičský preukaz
 • Medzinárodný vodičský preukaz vybavíš na počkanie na oddeleniach dokladov poriadkovej polície príslušného okresného riaditeľstva Policajného zboru. Stojí to 6,50 eura a musíš predložiť aktuálny vodičský preukaz a jednu fotografiu
 • Minimálne 2-ročná skúsenosť so šoférovaním, resp. min. 2 roky starý vodičský preukaz

Cena benzínu je o niečo nižšia ako na Slovensku.

Kvalita ciest

Asi najčastejšia otázka a obava. Albánsko za posledné roky investuje veľký balík peňazí do opravy ciest. Veľké mestá sú spojené diaľnicami či cestami 1. triedy. Myslím si, že v mnohých prípadoch sú tu cesty lepšie ako v našich mysliach. Pochopiteľne, ak ideš do zapadnutých dedín, nemôžeš očakávať cesty ako u nás doma. Tu je to ten povestný Balkán. Avšak cesty medzi Tiranou, Serende, Shkoderom a Durresom sú na dobrej úrovni.

Albánsko – cestovateľské rady, tipy a itinerár
Cesty medzi veľkými mestami
Albánsko – cestovateľské rady, tipy a itinerár
Cesty mimo „civilizácie“

Na ktoré pravidlá si treba dať pozor?

V mestách je maximálna povolená rýchlosť 50 km/h a na rýchlostných cestách a diaľniciach v zásade 90 – 100 km/h, ak osobitné značenie nestanovuje inak. Aj keď vidíš pred sebou prázdnu cestu a chceš pridať, nerob to. Na mnohých miestach sú rýchlostné kamery a pokuta môže neskôr prísť do požičovne, odkiaľ máš auto, takže zaplatíš neskôr, alebo sú za rohom policajti.

Hraničné priechody

 • Albánsko – Čierna Hora: Muriqan – Sukobin, Hani i Hotit – Bozhaj, Vermosh – Gusinje (Plav)
 • Albánsko – Kosovo: Morine – Vermice
 • Albánsko – Macedónsko: Qafa e Thanes – Kjafa San, Shen Naum – Sveti Naum
 • Albánsko – Grécko: Kapshtice – Krystallopigi, Kakavia – Ktismata

Zhrnutie dopravy. Ak chcete vidieť čo najviac, chcete mať slobodu v cestovaní a zastaviť, kde len chcete, jednoznačne odporúčame prenajať si auto. Ja mám vodičák len 5 rokov a zvládol som to ľavou zadnou. Netreba sa obávať. Za auto som platil cca 22 eur na deň plus 10 eur poistku na deň. Ak si trúfnete na manuál, ceny sú ešte nižšie – okolo 15 eur na deň. Asi netreba pripomínať, že ak cestujete traja alebo štyria, cena prenájmu sa rozpočíta.

Ceny

Cestovanie cez Albánsko patrí medzi najlacnejšie v Európe. Uvádzame aktuálne ceny (počas covidu je hlavne ubytovanie výrazne lacnejšie).

V Albánsku sa platí miestnou menou lek a za 1 € dostanete približne 123 lekov. Aktuálny kurz nájdete tu.

 • Doprava Tirana – Berat (cca 2,5 h) – 2,2 €
 • Doprava Tirana – Valbone (cca 5,5 h) – 7 €
 • Tradičné jedlo v reštaurácii bez nápoja – od 2,2 €
 • Street food – okolo 1 €
 • Burek z pekárne – okolo 0,70 €
 • Pivo v obchode – 0,60 €
 • Pivo v reštaurácii – 1,20 €
 • Ubytovanie v guest house – 5 €
 • Trojhviezdičkové hotely od 15 €
 • Štvorhviezdičkové hotely od 22 €
 • Espresso – 0,50 €
 • 1 liter vody – 0,20 €
 • Prenájom auta – od 22 € na deň
 • Miestna SIM karta s 20 GB dát – 11 €

Všetky aktuálne ceny nájdete aj tu.

Internet, elektrické zásuvky, bankomatové karty a iné

Ak si kúpite miestnu SIM kartu (v čase mojej návštevy bola SIM karta od spoločnosti Vodafone s 20 GB dát za 11 eur), získate možnosť byť nielen celý čas online, ale keď sa vám zmenia plány, môžete si operatívne rezervovať ubytovanie a podobne. Avšak v hoteloch je wifi a netreba sa obávať, že správu nebudete mať ako poslať domov.

Elektrické zásuvky sú presne také ako u nás doma na Slovensku, netreba teda žiaden adaptér. Bankomatové karty využijete v mestách pri nákupoch vo veľkých supermarketoch či v lepších ubytovaniach. Majte vždy miestnu hotovosť a zameňte si ju v meste, kde je lepší kurz. Ak by ste však minuli miestnu menu, eurami sa dá platiť takmer všade.

Itinerár

Tento itinerár „Albánsko – cestovateľské rady, tipy a itinerár“ je koncipovaný tak, aby ste videli nielen hory a pláže, ale aj krásne historické mesta a nakukli aj do menej známych lokalít. Najlepšie obdobie na cestovanie pri tomto itinerári je od mája do konca septembra.

1. deň: Prílet do Tirany. Samotné hlavné mesto vás asi veľmi nezaujme. Je to zmes nevábnej socialistickej architektúry s modernými stavbami, ktoré vytvárajú neidentifikovateľný mix pocitov. Podľa hlavného mesta si ešte názor na Albánsko nerobte. Napriek tomu je aj tu čo objavovať.

Hlavné námestie

Srdcom mesta je Skanderbegovo námestie, kde nájdete sochu národného hrdinu, vládne budovy a množstvo kaviarní. Ak máte radi múzeá, vyberte sa kúsok od námestia do Bunker art 2, kde vám priblížia situáciu v Albánsku v druhej polovici 20. storočia a aj to, prečo bola táto krajina najuzavretejším štátom v Európe.

Vstup do bunkra
 • Následne pokračujte pešo (dva kilometre) po hlavnej triede „Bulevardi Desmoret e Kombit“ na námestie matky Terezy, kde uvidíte ďalšie moderné, ale aj socialistické budovy. Námestie matky Terezy bolo v komunistickom období vyhradené len pre vysokopostavených ľudí.
 • Nad námestím matky Terezy je príjemný mestský park „Grand park Tirana“, kde natrafíte nielen na kaviarne, ale aj sochy či pomníky.
 • Ak by bolo pekné počasie, nechajte sa odviezť taxíkom (cca. 900 Lek) k lanovke „Dajti Express„, ktorá vás zoberie nad mesto a máte výhľad na Tiranu.
 • Neďaleko lanovky, kde začína, je ďalší bunker „Art Bunker 1″ a ide o jedno z najlepších múzeí v krajine, ktorá vám priblíži obdobie Albánska medzi rokmi 1939 až 1991. Celé múzeum je v reálnom bunkri, kde sa schovávali pohlavári. Viac info aj s časmi nájdeš tu.

Ak vás zaujíma večerný život, navštívte ulicu Rruga Pjeter Bogdani, kde je kopec barov a reštaurácií. Ak hľadáte bar, kde nielen čapujú Budvar, ale aj je príjemná atmosféra s koncertami, určite pozrite bar Iron Brush na adrese Rruga Komuna e Parisit Vila nr. 2,

Albánsko síce vyrába pivko, ale Budvar je Budvar 🙂

2. deň: Presun z autobusovej stanice (cca 3 kilometre od centra mesta – Rruga e Skhodres) do mesta Skhoder (cca 2 hodiny). Mesto vám bude skôr pripomínať nejakú západoeurópsku metropolu. Kompaktné historické centrum, mohutný hrad a hlavne starý osmanský most cez rieku Buda.

3. deň: O 6:30 taxíkom alebo dohodnutým transportom do dedinky Komani, kde sa nalodíte na trajekt, ktorý by mal odchádzať o 9:00. Nasleduje krásna 2,5-hodinová plavba kaňonom. Prídete do prístavu Fierze, kde na vás budú čakať taxíky a zoberú vás do údolia Valbone.

Albánsko – cestovateľské rady, tipy a itinerár
Údolie Valbone

Údolie je jedno z najkrajších na celom Balkáne. Ubytovanie je v rámci celej doliny najlepšie v samotnej dedinke Valbone.

4. deň:Trek z Valbone do Teth je prosto niečo, čo musíte zažiť. Vyrazte skoro ráno, aby ste mali čas na fotenie, výhľady a podobne. Trek je dlhý cca 15 km a prevýšenie má takmer 1 000 metrov. Keď vyjdete do sedla pred dedinou Teth, naskytne sa vám krásny výhľad. Na túto trasu musíte mať vysokohorskú obuv, dostatok vody (minimálne 3 litre) a nejaké jedlo, ktoré si kúpite vo Valbone. Ak máte offline mapu maps.me, trafíte aj sami. V Teth sa ubytujete a zvyšok dňa spoznávate okolie a pýtate sa, či ste vo Švajčiarsku alebo v Albánsku.

5. deň: Cez ubytovanie si dohodnete transfer do Shkoderu (okolo 10 eur na osobu v aute a cesta trvá cca 2,5 hodiny). Ubytujte sa v Shkoderi a oslava pekného výletu.

6. deň: Preprava verejnou dopravou do mesta Kruje. Ide o prvé historické mesto na ceste. Mestečko sa nachádza v kopcoch a dostanete sa sem za cca 2,5 hodiny. Ubytujte sa čo najbližšie k hradu a určite si priplaťte izbu s výhľadom. Večer pri domácom vínku to oceníte 🙂

Albánsko – cestovateľské rady, tipy a itinerár

7. deň: Presun do Tirany, prenájom auta a vyrazíte do Beratu (cca 2 hodiny). Ďalšie historické mesto, ktoré sa nazýva aj mestom tisícich okien. Historické centrum je malé, ale unikátne. Určite choďte sledovať západ slnka z pevnosti, z ktorej budete vidieť mesto ako na dlani.

Albánsko – cestovateľské rady, tipy a itinerár
Berat

8. – 9. deň: Poobede smer Sarande po pobreží. Prvú noc prespíte v blízkosti Dhermi, kde máte niekoľko krásnych pláži Dhermi, Drymades, Gijpe. Na ďalší deň pokračujte smer Sarande a zastavte sa na najväčšej albánskej pláži Borsch. Podvečer sa cez Sarande dostanete do Ksamilu, kde sa ubytujete.

Albánsko – cestovateľské rady, tipy a itinerár
Ktorú pláž si vyberiete?

Samozrejme, ak ste plážové typy, predĺžte si tento pobyt o deň či dva.

10. deň: Pri Ksamile je najlepšie zachovaná antická pamiatka Butrint. Zaujme nielen dobre zachovaný amfiteáter, ale aj bazilika, hradby či grécke domy.

Butrint

Prehliadka zaberie cca 2 hodiny a po nej sa presuniete do Gjirokasteru (cca 70 km – 2 hodiny cez serpentíny). Po ceste natrafíte na odbočku Modré oko alebo  Blue Eye.

Modré oko

Od hlavnej cesty sú to cca 2 kilometre. Ide o prírodný tyrkysový prameň, z ktorého vyviera vyše 18 500 litrov vody za sekundu. Podvečer príchod do Gjirokasteru – ubytujte sa čo najbližšie k centru starého mesta s výhľadom.

11. deň: Najkrajšie balkánske mesto? Vyhraďte si naň celý deň a túlajte sa nielen po mohutnej pevnosti, krásnom centre, ale spravte si výlet aj ku kamennému mostu Ali Pasha, ktorý je od starého centra mesta vzdialený asi 2,5 kilometra (treba ísť pešo).

Gjirokaster
Most Ali Pasha za mestom

12. deň: Dnes vás čaká dlhý, ale pekný deň. Vašou prvou zástavkou bude osmanský kamenný most Banjat e Benjes, pod ktorým sa môžete kúpať v termálnych prameňoch. Odbočku nájdete za dedinou Permet. Okolo 13:30 vyrazte na cestu do Korča. Dôvod, prečo tak skoro? Tu zažijete veľmi zlé albánske cesty (i keď pri hraniciach s Gréckom až do mesta Leskovik je pekná cesta, ale od Leskoviku po Erseke je to veľmi zlé. Tadiaľto isto nechcete šoférovať v noci. Za tento deň prejdete okolo 200 km.

Kúpanie sa pod osmanským mostom

13. deň: Mesto Korča vás prekvapí skôr večernou atmosférou. Deň začnite prehliadkou mesta – katedrála, trhovisko, centrum mesta, poobede sa odvezte autom (20 km) do Voskopoje, kde nájdete nádherné kresťanské chrámy. Večer si užijete v centre mesta bary, reštaurácie a atmosféru.

Korča
Korča a večerné podniky

14. deň: Presun do Tirany cez jazero Ohrid (165 km). Zastavte sa v meste Pogradec, kde je pláž pri jazere s výhľadom na Macedónsko a hory. Po ceste do Tirany budete prechádzať okolo Elbasanu, kde však okrem hradieb nie je takmer nič.

15. deň: Odlet domov

Rozpočet

Ak cestujete traja až štyria a delíte sa o auto, spíte v trojhviezdičkových hoteloch, dávate si jedlo nielen na ulici, ale aj v reštaurácii  v centre mesta, doprajete si vínko atď., takáto cesta vás vyjde cca 400 eur na osobu bez letenky.

Máte otázky na článok „Albánsko – cestovateľské rady, tipy a itinerár“? Dajte do komentu a radi odpovieme

Všetky itineráre do viac ako 100 krajín nájdete tu.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.

Bol som na motorke v Teth. Krasne, ale bohuzial postavili tam uz asfaltku. Od restauracie, kde sa odbocovalo na polnu cestu az po most v Teth.

Ahoj!
Je to dobry napad ist v polovici februara do Albanska?

Ahoj Andrea. Záleží aj veľmi čo je cieľom. V Albánsku bude vo februári chladno, ale v horách sa dá aj lyžovať aj skialpovať.

Peťo

Bookoval si nieco aj vopred? Ubytovanie, Ferry? Narodne parky su zdarma? Dakujem

Parádní itinerář, díky za něj, snad taky konečně v červnu vyrazíme, vloni nám to neklaplo. Jen jsem se chtěla zeptat, jak dlouho trvala cesta z těch termálu do Korče?

Ahoj, vlastným autom okolo 3 – 4hodín