Karibik – ako naplánovať cestu po exotických ostrovoch

Vitajte v našom itinerári ku Karibským ostrovom! Ak hľadáte prepracované tipy na nezabudnuteľnú cestu ste na správnom mieste. Nech sa páči, inšpirujte sa! V prípade, že hľadáte zájazd so skúseným sprievodcom, pozrite si prosím našu stránku zájazdov. Ak by ste mali záujem o profesionálne poradenstvo alebo Vás láka dovolenka na mieru, neváhajte nás kontaktovať.

Karibik 

Plocha Karibského mora je 2,754 mil. km² a maximálna hĺbka je 7 680 m v Kajmanskej priekope. Karibik je domovom vyše 9 % koralových útesov sveta (celková plocha približne 50-tisíc km²). Väčšinu koralov nájdeme v okolí ostrovov a pri pobreží strednej Ameriky. V Karibiku sa nachádza 12 štátov a niekoľko závislých území.

Teplota vrchných vrstiev vody Karibského mora je v letných mesiacoch 24 – 28 °C, v zime 25 °C, slanosť vody je 36 ‰. Karibské more je jedno z najteplejších morí na svete a taktiež more s častým výskytom tropických hurikánov a búrok.

Karibik - ako naplánovať cestu po exotických ostrovoch

Ísť výletnou loďou alebo po vlastnej linke?

Každá minca má dve strany. Výletná loď je pohodlnejšia, avšak ostrovy spoznáš počas krátkej (5 – 8 hod.) zastávky v prístave. Veľmi obmedzujúce je to, že niektoré spoločnosti dovoľujú vystúpiť najprv tým, ktorí si kúpili predražený výlet na ostrov. Ten, kto chce ísť po vlastnej linke v rámci výletnej lode, má teda ešte menej času na spoznávanie.

Ak ideš sám, všetko si zabezpečuješ a musíš myslieť na mnohé skutočnosti. Treba si robiť dopredu rezervácie (letenky, ubytovanie…)

Karibik - ako naplánovať cestu po exotických ostrovoch
Žiť si ako prasa? Prečo nie:)

Kedy ísť?

Karibik má najlepšie obdobie od konca novembra do apríla. Od mája do konca októbra prichádzajú dažde. Asi najhoršie obdobie je august a september, keď prichádza sezóna hurikánov. Hoci počasie vo svete sa veľmi mení, radím ti, aby si sa tomuto obdobiu vyhol. Vtedy sú síce letenky veľmi lacné, ale šanca, že ťa zasiahne silná búrka, je dosť vysoká. Ak ostrov zasiahne hurikán, všetko sa zastaví. Nič nelieta, nič nepremáva a hlavne uviaznete na jednom mieste.

Ako je to s vízami do Karibiku?

Ak nerátame Kubu, Slováci nikam nepotrebujú víza. Do Portorika treba ESTA.

Bezpečnosť

Všetky ostrovy patria k bezpečným oblastiam a nevyžaduje sa žiadne povinné očkovanie. Jedinou výnimkou je Haiti, ktoré patrí medzi najmenej stabilné regióny a kde sú časté cholery. Práve cholera sa na Haiti objavuje po silných hurikánoch.

Treba takisto sledovať stránku www.mzv.sk , kde nájdeš aj momentálnu situáciu v tomto najchudobnejšom štáte na americkom kontinente.

Ako sa sem lieta?

Čo je pre JV Áziu Bangkok, to je pre Karibik Miami, Martinik či Guadeloupe. Ak však letíš cez USA, potrebuješ mať ESTA alebo vízum (viac informácií v tomto článku) a pri plánovaní mysli na to, že hoci prestupuješ v USA, musíš si vyzdvihnúť batožinu a prejsť imigračnou kontrolou, a to zaberie veľmi veľa času.

Ak letíš povedzme na Bahamy cez Miami a využívaš dve rozdielne letecké spoločnosti, rezervuj si minimálne 4 – 5 hodín na prestup.

Ja som rámci tejto cesty letel s British Airways. Prilietal na Grenadu a odlietam z Bahám bez medzipristátia v USA.

Pri plánovaní treba dať pozor, aby tá istá letecká spoločnosť (alebo aj partnerská spoločnosť), odlietala z cieľovej destinácie domov.

Príklad: Ak by si letel na Barbados (sem lieta z Európy Virgin a British) a chcel odlietať domov povedzme z Martiniku, tak z tohto ostrova lieta do Európy len Air France a vyšlo by ťa to veľmi draho. Buď by si si v tomto prípade kúpil letenku na ďalší ostrov, z ktorého lieta British (povedzme Antigua), alebo odletel cez miestnu aerolínku LIAT späť na Barbados.

Najlepšou možnosťou je využiť miestnu leteckú spoločnosť LIAT https://www.liat.com/, ktorá lieta medzi ostrovmi (Antigua, Barbados, Dominika, Grenada, Guadeloupe, Martinik, Portoriko, Svätý Krištof, Svätá Lucia, Svätý Martin, Svätý Tomáš, Svätý Vincent, Trinidad) Je to asi najspoľahlivejší prepravca. Ide väčšinou o malé vrtuľové lietadlá a samotný let je vlastne aj vyhliadkovým letom nad ostrovmi. Už samotný let je zážitkom.

Ceny nie sú až také vysoké, ak ich kupuješ s predstihom. Letenky sa pohybujú od 90 USD (v cene je aj batožina a cukrík

Lodná doprava

Trajekty premávajú len medzi niektorými ostrovmi. Napríklad medzi Svätou Luciou – Martinikom – Dominikou (nezamieňať si s Dominikánskou republikou) – Guadeloupe alebo Svätým Vincentom – Grenadínami. Mnohé ostrovy nie sú spojené pravidelnou premávkou lodnej spoločnosti.

Karibik - ako naplánovať cestu po exotických ostrovoch
Spoľahlivá letecká spoločnosť LIAT www.liat.com

Čo koľko stojí?

Karibik je drahšou destináciou ako Tichomorie. Napríklad Kuba je drahšia ako hociktorý spomenutý ostrov (okrem Bahám). V zásade platí, že čím skôr si veci rezervuješ, tým to vyjde lacnejšie. Napríklad ja som si rezervoval veci 5 mesiacov dopredu a ušetril som 30 % nákladov.

Najväčšou položkou je doprava a ubytovanie. Hlavná letenka s British Airways (Viedeň – Londýn – Grenada a Nassau – Londýn – Viedeň) ma vyšla 850 eur.

Ubytovanie

Všetko závisí od tvojho štandardu. Nie je to raj pre nízkonákladové cestovanie, ale keď rezervuješ dopredu, môžeš chytiť – ako ja – hotel Mariott so súkromnou plážou za 60 eur – osoba/noc. Hotelové služby sú najdrahšie na Bahamách, Antigue, Martiniku a Guadeloupe.

Ak by som zobral priemer, tak ak cestujete dvaja, za noc treba rátať tak minimálne 40-50 eur – osoba/noc v jednoduchom 3 hviezdičkovom hoteli. Ak je tvoj štandard vyšší a chceš ubytovanie aj raňajkami, tak to vyjde na 60-70 eur – osoba/noc v 4 hviezdičkovom hoteli.

Strava

Ak si milovníkom stravovania na ulici – kupovania jedla v supermarkete, tak treba rátať okolo 10 – 15 eur na deň. Ak si chceš dopriať jedlo v reštaurácií, tak vtedy to vyjde od 10 eur za jedlo bez nápoja. Na Bahamách netreba zabudnúť, že k cenám treba prirátať ďalších minimálne 15 percent.

Ako som sa prepravoval po ostrovoch?

Opäť platí, že čím skôr bookuješ, tým výhodnejšie sú ceny. Ceny auta na deň sa pohybujú okolo 25 eur bez poistky. Auto má jednu veľkú výhodu, že zastavíš, kde chceš a tie najkrajšie pláže sú väčšinou mimo rezortov, ako napríklad Martinik, Guadeloupe.

Čo treba mať pri prenájme auta?

  • Potrebujete svoj vodičský preukaz + medzinárodný vodičský preukaz.
  • Medzinárodný vodičský preukaz vybavíte na počkanie na oddeleniach dokladov poriadkovej polície príslušného okresného riaditeľstva Policajného zboru. Stojí to 6,50 EUR a potrebujete predložiť aktuálny vodičský preukaz a jednu fotografiu.
  • Minimálne 2-ročná skúsenosť pri šoférovaní resp. min. 2 roky starý vodičský preukaz.

Cena benzínu je podobná ako na Slovensku.

Koľko som teda minul?

Na cestách som bol 22 dní s kamarátmi a cestovali sme tak, že sme si chceli dopriať. Lepšie hotelíky (minimálne 4 hviezdičkové), prenajali auto a jedli, kde nás napadlo. Od reštaurácií až po street food.

  • Hlavná letenka na trase Viedeň – Londýn – Grenada a Bahamy – Londýn – Viedeň  vyšla na 860 eur.
  • Letenky medzi ostrovmi – Grenada – Barbados – Svätý Vincent – Antigua a Barbuda – Svätý Krištof – Dominikánska republika – Bahamy z Haiti vyšla na 1100 Eur
  • Ubytovanie počas 22 dní, že sme boli na izbe 2 s raňajkami v 4 hviezdičkovom hoteli – 1200 eur. Ak by si býval v 3 hviezdičkovom (netreba potom očakávať súkromnú pláž atď. tak sa dostaneš na hranicu okolo 800 eur. Ak by si išiel čo najlacnejšie – guesthouse a podobne, treba rátať okolo 550 eur.
  • Doprava na osobu po všetkých ostrovoch vyšla na 310 Eur

Čiže takáto cesta vyšla na 3500 eur na osobu. Takáto cesta pri rovnakom štandarte cez slovenskú cestovku vyjde okolo 9800 eur bez letiskových poplatkov…

Itinerár cesty:

1.– 2. deň: Let na ostrov Grenada s prestupom v Londýne

3.– 4. deň: Prenajali sme auto a jeden deň sme pobehali ostrov. Čo všetko sa dá vidieť na ostrove si vieš prečítať tu.

4.– 6. deň: Prelet s http://www.liat.com/na ostrov Svätý Vincent s prestupom na Barbadose. Čo vidieť na ostrove si prečítaš tu.

7.– 9. deň: Prelet s http://www.liat.com/ na Antiguu a Barbudu. Tu sme len oddychovali na miestnych bielych plážach.

10.– 11. deň: Prelet s http://www.liat.com/na ostrov Svätý Krištof. O ostrove, čo vidieť, si prečítaš tu.

11.– 16. deň: Prelet do Dominikánskej republiky. Sú dve možnosti: cez ostrov Svätý Martin alebo Portoriko. Ak letíš cez Portoriko, potrebuješ ESTU alebo víza, nakoľko Portoriko spadá pod USA.

17.– 18. deň: Presun miestnou dopravou zo Santo Domingo do Port-au-Prince.

18.– 20. deň: Prelet na Bahamy. Priame spojenie je len 2-krát týždenne, a to s leteckou spoločnosťou https://www.bahamasair.com/

  1. – 22. deň: Let domov s British Airways s prestupom v Londýne.

Alebo ťa lákajú tichomorské ostrovy? Napríklad Fidži?

Potrebuješ pomôcť s plánovaním svojej cesty? Využi naše 15 ročné skúsenosti, počas ktorých sme prešli 175 krajín.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.

Martin, ja milujem takychto ludi, fascinuju ma vetky tvoje prispevky, videa a skratka vsetko, co cloveku prinesie do srdca kus sveta a dobrej nalady. Jednoducho cestovanie je nadherne. Nikto a nikdy ti uz nezoberie tie krasne spomienky, tu nadheru, ktoru si videl vsade vo svete a tie zazitky, to je …..1. Ja s manzelkou tiez dost cestujeme, pozerame mapu sveta a studujeme, kde by sme chceli ist pozriet. Dakujem ti za inspiraciu a nadalej rob to, co ta bavi a co urcite milujes-CESTOVANIE. S pozdravom Duso Buday z Nitry.