NAJVÄČŠÍ SVIATOK NA SVETE KUMBH MELA + VIDEO – 2.ČASŤ
Pôvod Kumbh Mela sa datuje do doby, keď na zemi sídlili bohovia (Devtas) a démoni (Asura). Bohovia boli pod vplyvom kliatby, ktorá v nich vzbudila strach a spravila ich slabými a zbabelými. Brahma (stvoriteľ) im poradil, aby mútili mliečny oceán, aby získali elixír nesmrteľnosti. Hora Mandara fungovala ako mútiaca tyč a Vasuki (Kráľ hadov) bol použitý ako lano na mútenie. Kumbh predstavoval hrniec, ktorý pozostával z nektáru nesmrteľnosti.
Bohovia požiadali o pomoc démonov, aby túto náročnú úlohu dokončili a dohodli sa o zdieľaní elixíru nesmrteľnosti rovnakým dielom. Tisíc rokov vírili oceán, kde démoni uväznili Vasukiho hlavu a bohovia jej držali chvost. Nakoniec po celom tomto procese miešania sa Dhanwantari objavil s Kumbhom v dlaniach. Aby ubránili Amritu (elixír nesmrteľnosti) pred démonmi, jeho bezpečnosť bola zverená bohom Brahaspatimu, Suriji, Šaní a Čandrovi. Keď sa démoni dozvedeli o sprisahaní devtovcov, začali byť krutí a zaútočili na nich. Devtas vedel, že démoni majú väčšiu moc a môžu ich ľahko poraziť. Devtovci utiekli s Kumbhom, aby ho skryli a Asurovia ich prenasledovali. Dvanásť dní a dvanásť nocí pred sebou hnali bohov, aby získali Amritu. Týchto dvanásť dní bohov zodpovedá dvanástim rokom ľudí. Počas honby za elixírom nesmrteľnosti padali kvapky z Kumbhu na štyri miesta – Prajágrádž alebo Allahabad, Haridvár, Udždžain a Našik.
Zbožní hinduisti veria, že sa kúpeľom v rieke Gange domôžu odpustenia hriechov. Ponoriť sa do posvätných vôd počas tohto sviatku má podľa nich priniesť oslobodenie z večne sa opakujúceho cyklu zrodenia, utrpenia a smrti. V krajine, kde je 80 percent z 1,3 miliardy obyvateľov hinduistického vyznania, láka tento sviatok stále viac ľudí. Pozornosť médií priťahujú najmä nahí a popolom natretí duchovní vodcovia, ktorí rituálne kúpele začínajú.
9. februára nastáva deň, keď sa celá tá masa ponorí do rieky. Vstávame o piatej ráno a ideme s pútnikmi vyše šesť kilometrov k sútoku rieky Ganga a Jamuna. Čím sme bližšie, tým je masa ľudí hustejšia a tempo pomalšie. Niektorí ľudia spievajú, niekto odrieka hinduistické modlitby, niekto vzýva veľkého Šivu. Každý je šťastný a neprekážajú mu relatívne nízke teploty, ktoré zrazu udreli v tomto kúte sveta. Čo na tom, že voda má ledva 7° C. Je posvätná a treba zmyť svoje hriechy, nech je prekážka akákoľvek. Ľudia sa postupne vyzliekajú a lezú do tmavej rannej Gangy. Mali by ste vidieť tie tváre, ktoré žiaria radosťou. Splnil sa im jeden veľký sen. Dostali sa až sem. Dokázali to.