Egypt cez fotografie

Egypt cez fotografie

Egypt to nie sú len pyramídy, ale aj dych berúce oázy, staroveké pamiatky, či Alexandria. Pozrite sa na najkrajšie fotografie z krajiny faraónov odkiaľ som sa prednedávnom vrátil. Fotografie sú o tom zaujímavejšie, že pri pamiatkach neboli takmer žiadny ľudia. Egypt cez fotografie ťa na chvíľu prenesie do tejto africkej krajiny.

Pyramídy

Vraj človek sa bojí času a čas sa bojí pyramíd…

Výhľad na pyramídy pri Gíze z vyhliadky
Egypt cez fotografie
Pyramídy pri Gíze
Egypt cez fotografie
Egypt cez fotografie
Sfinga

Káhira

Aj tu by sa dalo povedať. Buď toto mesto neznášaš alebo miluješ. Pod nánosom nepredstaviteľného hluku, prachu, ľudskej tlačenice sa skrývajú neuveriteľné pamiatky, ktoré patria medzi svetové unikáty. Nielen pyramídy, ale aj najstaršie mešity alebo kostoly v Afrike. Mne toto mesto pripomína mix celého arabského sveta. Vôňa kadidla, klinčekov, čierneho korenia, ale aj hustej čiernej kávy alebo mätového čaju. Na toto mesto sa nedá pripraviť. Tu sa musíte nechať unášať davom a spontánnosťou. Káhira patrí medzi mestá, ktorá sa vám na prvý pohľad nepáči, ale čím dlhšie si tu, tým ťa mesto presvedčí.

Egypt cez fotografie
Mešita v Salahdínovej citadele
Egypt cez fotografie
Salahdínova citadela
Egypt cez fotografie
Výhľad na Káhiru
Egypt cez fotografie
Nílometer – stredoveká stavba na meranie výšky hladiny Nílu
Egypt cez fotografie
V centre Káhiry

Alexandria

Z tohto mesta som prekvapený. Mix arabskej a európskej kultúry, osmanskej, rímskej, egyptskej a gréckej architektúry, skvelé kaviarničky pri mori…

Nábrežie
Citadela, kde predtým stál alexandrijský maják
Vnútro citadely
Kto by povedal, že najviac Lád nájdete tu

Siwa

300 kilometrov od najbližšej civilizácie, 50 kilometrov od líbyjských hraníc a obklopená Saharou. Siwa je taký malý zázrak v strede ničoho. Hlinené mesto ešte z obdobia faraónov, výhľady na piesočné duny a dve veľké vodné plochy. Už chápem, prečo ju stredovekí obchodníci nazývali rajom.

Siwa v plnej nádhere
Hlinená nádhera
Vo vnútri oázy

Sahara alebo Biela púšť

Vážne neviem či sa mi viac páčia tieto púšte alebo pyramídy 🙂 Biela púšť pri oáze Bahariya. Ktorá púšť sa vám najviac páčila?

Egypt cez fotografie
Egypt cez fotografie

Karnak a Luxor

Bol som tu dvakrát a vždy tu bolo veľa ľudí. Závidel som dávnym objaviteľom, že pamiatky mali len a len pre seba. Ten pocit som teraz zažil. Len ja a Karnak. Nikde nikoho, len tajomné sochy, ktoré na vás pozerajú z výšin. Cítim sa tak maličký nielen pred božstvami, ale aj silou dejín. Len si to predstavte. Toto dokázali postaviť pred mnohými tisíckami rokov. Kvôli takýmto chvíľam žijem.Na jednej strane sa teším, ale na druhej je to smutné, že tu nikto nie je. Bije sa vo mne pocit egoistického nič nehovoriaceho víťazstva s pocitom ľútosti nad ľuďmi, čo vďaka prázdnym pamiatkam stratili robotu.

Luxor – údolie kráľov, chrám Hatshepsut, hrobky faraónov

Ak hľadáte jednu z najväčších archeologických lokalít, tak ste ju našli. Už od 18. storočia sa tu robia pravidelné výskumy. Fascinovalo to nielen Napoleona, Angličanov, Američanov, ale aj tisíce návštevníkov.

Egypt cez fotografie
Egypt cez fotografie
Hrobka Ramses IV
Egypt cez fotografie
Egypt cez fotografie
Hrobka Tutanchamóna
Egypt cez fotografie
Hrobka Meremptah

Fotografie boli nafotené s Nikon D5300 a so širokouhlým mobilom XIAOMI MI 10T PRO 5G

Chcel by si navštíviť Egypt? Hľadáš cestovateľské informácie podľa ktorých by si si poskladal logickú cestu? Pozri sem.

Máte otázky na článok „Egypt cez fotografie“? Dajte do komentu.

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.




Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.