Recenzia: Malá Fatra a Liptov objektívom Xiaomi Mi 10T Pro 5G

Pár týždňov dozadu nás kontaktovalo Xiaomi, či by sme na cesty nezobrali a nevyskúšali ich nový model Xiaomi Mi 10T Pro 5G. Vzhľadom na to, že sme používatelia konkurenčných značiek Iphone a Sony, tak nás táto ponuka celkom prekvapila. Úlohou však bolo porovnať nový telefón s tým, na čo sme zvyknutí. Ako prvé sme si zistili, či Xiaomi nemá problém s aplikáciami od Google ako ich čínsky konkurent Huawei. To by bolo no go. Ale nemá. Preto sme sa rozhodli ho zobrať na túry do Malej Fatry a na Oravu/Liptov. A musíme povedať, že sme boli veľmi milo prekvapení.

Na trh prišli začiatkom októbra tri modely a my sme na test dostali ten najlepší z nich – Xiaomi Mi 10T Pro 5G. Hneď na úvod nás pri rozbaľovaní krabice prekvapila jeho veľkosť. So 6,7 palcami je naozaj veľký oproti našim bežným telefónom, ale stále sa zmestí do vrecka riflí či nohavíc .

Nový Xiaomi Mi 10T Pro 5G (vľavo) v porovnaní s Iphone 11 Pro (vpravo). Telefón je prekvapivo veľký.

Naozaj príjemným prekvapením však bolo, že už v základom balení prichádza s nalepeným ochranným sklom na displeji a gumeným krytom. To sme naozaj ocenili a u iných značiek sme to nezažili. Je to síce drobnosť, ale poteší. 

Našou hlavnou úlohou bolo vyskúšať foťák a tak sme sa samotným aplikáciám a funkciám telefónu bežiacom na operačnom systéme Android veľmi nevenovali. Vydali sme sa teda na túru do Malej Fatry a na Liptov, aby sme foťák vyskúšali v praxi. Konkrétne sme sa zamierili z Vrátnej na túru cez Stoh a Chleb a následne sme zažili prekrásnu inverziu v Prosieckej a Kvačianskej doline. Ak ste neboli, určite tieto miesta navštívte.

Hneď na prvý pohľad nás zaujal širokouhlý displej, ktorý vyzerá krásne aj oproti Iphone. Je naozaj veľký a fotografie na ňom vyzerajú úžasne. Telefón má totiž rozlíšenie až 108 Megapixelov a špeciálny fotografický mód 108M. Celkovo má Mi 10T veľké množstvo rôznych funkcií fotoaparátu a my vám predstavíme tie najzaujímavejšie z nich. 

PRO

Už samozrejmosťou z predšlých modelov je mód Pro, ktorý prináša možnosť nastaviť si parametre fotenia podľa seba. Ako už názov napovedá, je určený hlavne pre ľudí, ktorí sa do fotenia vyznajú. Môžete si tak nastaviť ISO, čas uzávierky, ostrenie a rôzne iné možnosti. My sme sa tomuto módu radšej vyhli.

Xiaomi MI 10T PRO 5G

SHORT VIDEO

Táto funkcia poteší hlavne influencerov. Ide o štandardné video, ktoré je obmedzené dĺžkou 15 sekúnd, kvôli použitiu na Instagram. Presne preto pri natáčaní videí viete, koľko sekúnd vám do ich konca zostáva. 

DOCUMENTS

Skvelá funkcia, ktorá sa nám naozaj páčila a mala by byť stabilnou súčasťou všetkých telefónov. Minimálne na Iphone by sme ju naozaj privítali. Vieme, že existujú na to aplikácie, ktoré si môžete stiahnuť, ale prečo nemať aplikáciu, ktorá vám cez fotografiu nascanuje a oreže dokument, už v základe? Jednoduché a nesmierne praktické. 

CLONE

Najviac nás však zaujala funkcia Klonovanie, kde viete nasnímať až 4 klony tej istej osoby. Funkcia je nesmierne jednoduchá na používanie a podľa nás časom pribudne aj do telefónov konkurencie. Klonovanie sa stalo na výlete tak populárne, že sme spravili desiatky fotografií a aj naši kamaráti si ich chceli pár spraviť. Vyzerá to ako hlúposť, ale je to prekvapivá sranda, s ktorou sa dajú naozaj odfotiť zaujímavé kúsky. Kreativite sa medze nekladú.  

Xiaomi MI 10T PRO 5G
Forrest Gump na kolotoči. Niekoľkokrát

Ak sa táto funkcia dostane do každého telefónu, tak verte, že keď sa otvoria hranice, každý bude klonovať na rôznych turistických miestach. Naozaj si vieme predstaviť svoje klony pred Machu Picchu, v Petre či pred taj Mahalom. Vieme, čo si o tom myslíte. Aj my sme si to na začiatku mysleli, ale táto funkcia nás chytila za srdce. 

Táto funkcia je fakt super a dá sa s ňou zažiť kopec srandy. Vieme si predstaviť jej využitie na mnohých pamiatkach sveta. Otázkou je, ako dlho by nás to bavilo 🙂

LONG EXPOSURE

Xiaomi MI 10T PRO 5G
S dlhou expozíciou sa v noci dajú spraviť zaujimavé fotografie

V rámci módu dlhej expozície vás nové Xiaomi prekvapí niekoľkými alternatívami – Moving crowd, Neon Trails, Oil Painting, Light Painting, Starry Sky a Star Trails. Pri každej z nich máte krátky popis ako ich efektívne používať a aj samotná aplikácia vás upozorňuje, či je na jej správne použitie potrebný statív. A dajú sa s nimi vyčarovať naozaj zázraky. 

Xiaomi MI 10T PRO 5G
Funkcia Oil Painting funguje skvele na tečúcu vodu. Fotené v Mlyne Oblazy.

Boli sme naozaj šokovaní, aké krásne nočné fotografie sa nám na Orave podarilo spraviť. Na dispeji vyzerajú fantasticky. Taktiež funkcia olejovej maľby je skvelá na hranie sa s tečúcou vodou. Výsledky sú opäť krásne. Maľovanie svetlom je skvelým bonusom, s ktorým sa dá v noci za pomoci svetla alebo baterky pekne vyblbnúť.

Xiaomi MI 10T PRO 5G
V Štefanove nad Oravou sa nám s dlhou expozíciou (funkcia Starry Sky) podarila aj takáto krásne fotografia

Mód Sky Trails vám za pomoci statívu krásne zachytí pohyb hviezd a vytvorí svetelné čiary na nočnej oblohe. Pravdepodobne ho nebudete používať často, ale poteší hlavne nadšencov fotografovania.

Funkcia Star Trails

Celkovo nás variácie dlhej expozície nesmierne prekvapili a privítali by sme ich aj na našich telefónoch. Dajú sa s nimi spraviť fotografie, ktoré vyzerajú naozaj profesionálne. Dúfame, že už čoskoro sa stanú súčasťou aj našich telefónov a že Xiaomi udal trend aj pre konkurenciu.

Xiaomi MI 10T PRO 5G
S Funkciou Light Painting sa dá vyhrať. Musíte však mať predstavivosť. Tá nám chýbala

VIDEO, PORTRÉT A SELFIE KAMERA

Xiaomi MI 10T PRO 5G
Selfie

Video, portrét a selfie nie je z nášho pohľadu tak kvalitné ako napríklad na Iphone 11 Pro, ale treba poznamenať, že sa to pri viac ako polovičnej cene pri porovnaní top modelov dalo čakať. Za danú cenu je výkon vynikajúci.

Funkcia portrét s Xiaomi MI 10T PRO 5G

Určite sa spýtate, ako je to s baterkou. My sme mali Xiaomi celý deň na horách a hlavne sme fotili a natáčali videá. 5000 mAh akumulátor zvládol náročný deň bez problémom a bez podvedomého strachu, či sa mobil nevybije. Keď mobil používate na bežné funkcie a nefotíte každú božiu minútu, tak baterka vydrží aj dva dni. Pri nabíjaní priloženou nabíjačkou sa telefón nabije za cca jednu hodinu.

Terchová a slovenský národný hrdina Juraj Jánošík objektívom Xiaomi MI 10T PRO 5G
Terchová a slovenský národný hrdina Juraj Jánošík

A ešte jedna základná informácia. Ak nie ste priaznivcom konšpiračných teórií o 5G sieti, tak sa potešíte, že tento telefón už je na túto sieť pripravený. Veď to má aj v názve.

Xiaomi MI 10T PRO 5G
V Prosieckej doline sa nám na Xiaomi MI 10T PRO 5G podarilo odfotiť aj „hmlúhu“. Niečo také sme videli prvý krát v živote.

Xiaomi Mi 10T Pro 5G sa predáva za 550 Eur a keď porovnáme pomer kvality a cenu, tak nemáme čo riešiť.  Tak nabitý fotoaparát s nesmierne širokou škálou možností len tak jednoducho nezoženiete. Ak si zakladáte na fotoaparáte, nevadí vám rozmer či absencia bezdrôtového nabíjania, budete viac než spokojní. 

Fotené v Malej Fatre s Xiaomi MI 10T PRO 5G
Fotené v Malej Fatre s Xiaomi MI 10T PRO 5G

Možno ešte neviete presne a správne vysloviť čínsku značku Xiaomi, ale určite ju onedlho uvidíte v ruke nejedného používateľa. Samsung je pri rovnakých službách drahší a Huawei pri absencii Google služieb pre mnohých nepoužiteľný. Určite sa nestane tak používaný ako iPhone, ale čoraz viac budete počuť o telefóne z krajiny draka.

Veľký Rozsutec

Ak vás nový telefón Xiaomi Mi 10T Pro 5G zaujal, zoženiete ho v obchode mi-store alebo NAY. Ak hľadáte ďalšie články zo Slovenska, nájdete ich v tomto odkaze.

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.