Pláže Zanzibaru

Zanzibar je snom mnohých milovníkov pláží a mora. Vraví, že jeho pláže patria medzi tie najkrajšie na svete. Zanzibar sa preto stáva čoraz populárnejšou destináciou pre exotické dovolenky, a to už aj medzi Slovákmi a Čechmi. Sú však všetky pláže rovnako krásne? Kam sa oplatí ísť a ktoré pláže môžete pokojne vynechať?

Zanzibar patrí Tanzánii a tento ostrov je obklopený Indickým oceánom. V zásade všetky pláže na východnom pobreží ostrova (Matemwe, Pwani Mchangani, Kiwengwa, Pongwe, Uroa, Chwaka, Paje, Jambiani) sú závislé od prílivu/odlivu. Je tam veľmi plytké pobrežie a preto sa hovorí, že vám tam more „uteká“. To znamená, že počas odlivu sa more vzdiali na 50 až 100 metrov. Aj počas prílivu je tam však pomerne nízka voda. Na druhej strane, práve na tomto pobreží sa nachádza zopár mimoriadne úchvatných pláží.

V severnej časti sú pláže (Nungwi, Kendwa) menej závislé od prílivu/odlivu. Aj vďaka tomu patria podľa turistov aj domácich medzi tie absolútne najobľúbenejšie na Zanzibare.

Pomerne známa pláž sa nachádza aj na západnom pobreží, neďaleko mesta Stone Town (Bububu). Určite sa však neradí medzi tie najlepšie, a keď ste už na Zanzibare, oplatí sa posunúť ďalej na sever ostrova alebo na východ.

Poďme sa teda na zanzibarské pláže pozrieť bližšie.

Pláže Zanzibaru

 

Nungwi

Keď som sa spýtala domácich, ktorá je ich obľúbená pláž na Zanzibare, či to bol 14-ročný chlapec alebo dospelá osoba, všetci odpovedali rázne „Nungwi“. Nungwi má krásne tyrkysové more a biely piesok, sú tu reštaurácie, bary, hotely priamo na pláži. Okrem toho je tu mnoho agentúr, ako aj potápačských klubov, kde si veľmi jednoducho vybavíte rôzne športové aktivity ako napríklad šnorchlovanie či potápanie. Ak si chcete v mori aj zaplávať a nie iba vylihovať na pláži, Nungwi je ideálne miesto, lebo hladina vody tu nie je až závislá od prílivu/odlivu ako na východnom pobreží. Nungwi je ideálne pre mladých ľudí, ktorí si chcú večer vyraziť na párty. Na druhej strane, pohybuje sa tu oveľa viac plážových predavačov a tzv. beach boys, ktorí vám budú na každom kroku chcieť niečo predať, čo vám môže niekedy prekaziť romantickú prechádzku po pláži. Ubytovanie nájdete rôzne, od hostelov za 20 EUR/noc až po tie najluxusnejšie za 300 EUR/noc. Zo Stone Townu sa sem dostanete taxíkom (45-60 USD) alebo miestnou dopravou dalla-dalla za 2000 TZS.

Pláže Zanzibaru

Pláže Zanzibaru

Pláže Zanzibaru

 

Kendwa

Táto pláž je podobná ako Nungwi a tiež mimoriadne obľúbená. Nachádza sa len 3 km od Nungwi, takže cestu Nungwi-Kendwa prejdete za približne 30 minút po pláži. Vopred si však zistite – napríklad na recepcii hotela – kedy je príliv/odliv, aby ste po pláži ľahko prešli a nedopadli tak, že budete preliezať skaly. Kendwa je populárna aj kvôli večernému životu. Každý mesiac sa tu organizuje tzv. full-moon party pri príležitosti splnu, väčšinou v sobotu. Tieto párty sa konajú už od roku 1996 a sú veľmi obľúbené.

 

Matemwe

Matemwe je rybárska dedina a jej pláž má dve tváre. Ja som videla pláž plnú rybárskych lodí, veľkého množstva rias, domácich čakajúcich v húfoch na rybí úlovok a kúpajúcich sa detí. Ak si však ubytovanie rezervujete v niektorom z exkluzívnejších hotelov, ku ktorým patrí aj pláž, budete mať – pravdepodobne – nádherné tyrkysové more a biely piesok. Ak si vyberiete Matemwe, odporúčam radšej ubytovanie v luxusnejších hoteloch, kde sú pláže väčšinou čistené. More je veľmi plytké a závislé od prílivu/odlivu, nie je príliš vhodné na plávanie, ale je tu pokoj a pohoda.

Pláže Zanzibaru
Domáci čakajú na príchod rybárskych lodí

 

Pwani Mchangani

Počas svojho pobytu na Zanzibare som mala to šťastie a príležitosť byť ubytovaná v exkluzívnom hoteli Dream of Zanzibar (cca. 200 EUR/noc s polpenziou) , ktorý sa nachádza priamo na pláži Pwani Mchangani. Pláž pôsobí ako raj, je krásna, pokojná a určite ju môžem len odporúčať. Na východnom pobreží ostrova patrí určite medzi tie najlepšie. Je tu omnoho menej rias ako inde a takisto aj menej ruchu. Ideálne, ak hľadáte najmä relax, pohodu, tyrkysové more a biely piesok a nevadí vám plytké more.

Pláže Zanzibaru
Pláž pri exkluzívnom hoteli Dream of Zanzibar
Pláže Zanzibaru
Pláž pri exkluzívnom hoteli Dream of Zanzibar

Kiwengwa

Kiwengwa sa radí medzi pekné pláže. Je porovnateľná s Pongwe, ale na rebríčku pláží je možno o niečo nižšie ako Pwani Mchangani.

 

Pongwe

Pongwe sa radí medzi tie najkrajšie pláže na Zanzibare. Je tu menej rias ako v neďalekej Chwake, biely piesok, tyrkysové more, ktoré vás bude vábiť už z diaľky. Príjemne pôsobí aj Zanzibar Rock Resort, reštaurácia, bar a ubytovacie zariadenie, vybudované na skale, takže aj počas odlivu budete mať odtiaľ prístup do mora.

Ak ste ubytovaní v priľahlej časti Chwaka, odporúčame urobiť si výlet práve do Pongwe, ktoré je vzdialené iba 15 km. Cestu Pongwe – Chwaka môžete prejsť taxíkom (20-25 USD/spiatočná cesta s tým, že šofér vás počká) alebo miestnou dopravou dalla-dalla (500 TZS/1 jazda).

Pláže Zanzibaru
Pláž Pongwe, v pozadí Zanzibar Rock Resort

 

 

Uroa

O niečo horšia pláž ako severnejšie Pongwe a o niečo lepšia ako južnejšia Chwaka. Keďže tieto miesta sú veľmi blízko seba, odporúčame radšej ísť priamo do Pongwe.

 

Chwaka

Na pláži Chwaka nájdete príjemné hotely za dobrú cenu približne 35 EUR/noc, s bazénom, lehátkami, veľkou záhradou, raňajkami a milým medzinárodným personálom. Ale predpokladám, že vašou prioritou sú pláže, a v tom prípade môžete Chwaku veru vynechať zo svojho programu. Pláž je známa tým, že je tu mimoriadne veľa rias, čo najmä pri odlive robí pláž dosť nevábnou. Riasy sa husto tiahnu hlboko do mora. Počas prílivu je to o niečo krajšie, ale na plávanie si väčšina návštevníkov aj tak vybrala radšej bazén. Na druhej strane, práve vďaka riasam tu môžete uvidieť ako miestne ženy pri rannom odlive zbierajú mušle, riasy či kadejaké morské potvory. Pláž Chwaka na Zanzibare neodporúčame.

Pláže Zanzibaru
Miestne ženy zbierajú morské plody počas odlivu

 

Paje

Jedna z najkrajších a najpopulárnejších pláží na východnom pobreží je Paje. Nájdete tu rôzne druhy bungalovov, reštaurácií aj barov. Zároveň je to v porovnaní so severom ostrova tiché prostredie, ale dosť veterné. Práve vďaka tomu sa tu darí vodným športom, ako je napríklad kitesurfung. Paje je tiež populárne z hľadiska potápania.

 

Jambiani

Je to tichá, menej turistická pláž s bielym pieskom. O niečo lepšia voľba je však neďaleké Paje.

 

Pláže sú, samozrejme, subjektívna záležitosť. Každému sa páči niečo iné, niekto chce plytké, iný hlboké more, rušný život či pokojný relax. Pokiaľ ide o mňa z toho, čo som videla, sa mi najviac páčilo Pwani Mchangani, NungwiPongwe. Závisí vždy aj od toho, v akom hoteli ste ubytovaný, akú má pláž a či vôbec nejakú má alebo nemá žiadnu a musíte si tú „vašu“ nájsť sami.

Tak na ktorú pláž by ste sa vybrali najradšej vy? Víza dostanete po prílete na Zanzibar za 50 USD, nijaké povinné očkovanie nepotrebujete (ak letíte priamo z Európy), takže zostáva už len zbaliť si plavky a vyraziť. 🙂

 

Pláže Zanzibaru
Exkluzívny hotel Dream of Zanzibar. Aj tu som mala možnosť stráviť noc vďaka superletuška.sk / mapaleteniek.sk

Praktické informácie, rady a tipy o cenách, doprave, ubytovaní, jedle, vízach a pod. nájdete v článku Zanzibar – rady a tipy alebo vo videoblogu:

Viac informácií o Tanzánii nájdete v časti Cestovateľské rady – Tanzánia.

Autor: Marta Rajková

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.

Odchádzam na Zanzibar s rodinou 12.3.2018 a chcela by somsi vopred vyplniť víza aby nás to na letisku nezdržiavalo. Viete mi poradiť kde tlačivo získať tak aby bolo správne. Našla som ich na nete niekoľko.

Dobrý deň,

Aktuálne tlačivo na 90 percent dostanete na palube lietadla. Ak nie, tak po príchode vyplníte. Je to rýchle a tlačivá sa menia

Ahoj, ako neskúsená cestovateľka ( myslím tým mimo cestovných kancelárií) som si zabukovala pobyt v Maars resort Chwaka. Až teraz ( asi neskoro) si pozerám info o Zanzibare a s hrôzou zisťujem, že náš rezort je v miieste, kde najviac ustupuje more a je plné rias. Pritom sme mali v pláne neustále plávanie a šnorchlovanie, čomu solu s 10 ročnou dcérou holdujeme. a manžel klidek, oddych bafkanie fajky , čítanie a sem tam zaplávať. Som zúfalá a hľadám východisko. Aká je najlepšia možnosť pre nás každý deň sa dostať na pláž a plávať. Ako je to s požičiavaním auta, či sa nám to oplatí , radšej taxík, alebo miestna preprava.Aspoň to Pongwe o ktorom píšete nám to trocha vynahradí. Alebo rovno si kúpiť iný pobyt . Ďakujem

Asi by som navrhol, ˇkeďže storno poplatky budú asi 100 percentné, prísť na miesto a zhodnotiť. Požičanie auta sa dá, ale až v meste a skôr to riešiť cez miestnych taxikárov a keď budete využívať toho istého, dá vám aj zľavu. Proste príďte na miesto a uvidíte ako sa vám to bude pozdávať.
Martin

[…] Zanzibar je neskutočne pestrý. A to vo všetkom. Pestrý v tvárach ľudí rôznych kultúr, v histórii, v kuchyni s africko-indicko-perzskými črtami, v šatstve miestnych žien, v úsmevoch aj v športových aktivitách a výletoch. Zanzibar je viac ako nádherná plážová destinácia. […]

Ahoj,

letíme v červnu na Zanzibar… Odlet z Vídně -> Amstermad -> Keňa -> Zanzibar. Bude nutné nějaké očkování ?
A ještě bych se ráda zeptala, jak v Keni na letišti – máme na přestup 1 hod 25 minut je to reálné v klidu se zorientovat a stihnout to (bagly vyzvedáváme nebo není nutné?) ? Letíme se společností: Kenya Airways
Moc díky ! J.

Ak len prestupujete v Keni, nie je potrebne očkovanie. Čo sa týka letenky, neviem aká je to letenka. Na 99 percent ju smai prehodia do lietadla. Ale to va povedia presne v leteckej spoločnosti. Na prestup 90 min bohate stačí

Janka vedela by ste mi „lokalizovať“ tento objekt na Zanzibare prosím? Ngalawa Resort je situován v úplném centru města Bububu, 15 minut jízdy od centra Zanzibaru…..

Ahoj, nie som Janka, ale Martin:) ale aký objekt mám lokalizovať?

Zdravím, na Zamzibar by sme chceli ísť s našimi detičkami (3 a 5r.) niekedy vo februári – marci a poprosila by som Vás o tip na kludnu tichu pláž (rozmýšľam nad Pongwe pripadne Jambiani. Viete mi prosím poradiť s výberom? Vďaka Viki

Ahoj!!

Díky moc za super článek…Letíme 23.1.2108 – 8.2.2018 …

Rád bych se zeptal taky na očkování: Máme totiž mezipřistání v Keni (3h), tzn. že vůbec neopustíme letiště. Budou po nás vyžadovat očkování???

Díky moc za odpověď
Mějte se všichni fajnově

Tomáš

Chcel by som sa opýtať , aký máte názor na pláže, ubytovanie v oblasti Pingwe? Jedná sa mi konkrétne o rezort: Karafu Beach
Ďakujem
S pozdravom
Hlinica

Zdravim boli ste v Karafu beach resort prosím ak áno ako sa Vám lubilo celkovo. Vedeli by ste poprípade poradit kam ísť tam ? Dakujem pekne za názor

Zdravím, tam som nebol. Ja stále chodím na sever ostrova Nungwi, nakoľko je tam najkrajšie more ktoré neunika.

Dobrý deň, daný rezort nepoznám, ale viem, že najmenej more ,,uteká“ v Nungwi

Ahojky, díky moc za ucelené informace, je to moc užitečné. Chystáme se za 2 týdny a plánujeme… Těšíme se na pláže, ale zajímá nás i vše ostatní. Jsou kromě Stown Town i jiná města, vesnice, které stojí za návštěvu, zastávku…? Máme na Zanzibar přes 2 týdny, tak bychom si ho rádi užili se vším všudy… Díky moc za info! Halina

Iné mestá či dediny ani nie. Skôr si prejsť dané pláže pri ktorých sú dedinky.

Chcem sa opýtať k tomu očkovaciemu preukazu……pre mňa je dôležité, či kvôli mojej bezpečnosti je potrebné sa dať zaočkovať (aký je výskyt žltej zimnice, resp. iných ochorení) na Zanzibare? Nezaujíma ma, či je potrebný, alebo nie je potrebný očkovací preukaz, ale či je potrebné očkovanie? Ďakujem za smerodajné informácie

Marián, v článku ste sa mohli dočítať, že „nijaké povinné očkovanie nepotrebujete (ak letíte priamo z Európy)“. (Podobne to spomínam aj v článku http://travelistan.sk/zanzibar-rady-a-tipy/) Myslím, že tým je vaša otázka zodpovedaná. Ak chcete nepovinné očkovanie (napr. proti žltačke), to je vaša osobná vec, vyžadovať to však od vás pri vstupe nebudú. Ak však letíte cez iné krajiny Afriky, ktoré sú postihnuté žltou zimnicou, čiže zdržíte sa v nejakej endemickej krajine, v tom prípade potrebujete povinné očkovanie proti žltej zimnici, ktoré preukážete očkovacím preukazom. Ale z vašej krátkej správy to nebolo je zrejmé, ako letíte. Viac o očkovaniach od odborníka nájdete tu: https://www.youtube.com/watch?v=w26D7rzFWP8 (Marta)

Kolko su asi vzdialene plaze Pongwe a Uroa? (ci sa da ist peso alebo miestnou dopravou

Pongwe – Uroa ca. 6 km, asi radšej miestnou dopravou

Vedel by mi niekto povedat, ako je to vlastne s tym ockovanim proti zltej zimnici?? My budeme letiet z Nemecka—Dubaj—Dar Es Salaam—Zanzibar. Checkol som uz vela stranok, jedni pisu tak, ini uplne inak. Dakujem.

Ahoj, ak letíš takto ako si napísal, očkovací preukaz nebudú vyžadovať. jedine ak by si išiel cez inú africkú krajinu. Martin

Dakujem pekne 🙂

[…] Pláže Zanzibaru […]

Zanzibar je raj a fantasticki ludia, asi najpohostinnejsi a najuctivejsi na svete. Boli sme tento rok, august 2016.

Tešíme sa a súhlasíme. Aj my sme sa tam cítili príjemne a vítaní.