Nedobyl ho ani Alexander Veľký. Považuje sa za antický zázrak. Leží len hodinu od prímorskej Antalye v Turecku, no dá sa povedať, že zíva prázdnotou. Čo sa skrýva za tureckým Machu Picchu?

Niekedy sú veci presne také, ako sa javia. A niekedy zas nie. Aj v roku 2024 priletelo do prímorskej Antalye viac ako 17 miliónov turistov. Prišli do jedných z najlepších all-inclusive rezortov na svete. Prileteli za luxusom, hoci domáci žijú pre vysokú infláciu vo väčšej biede ako kedysi. Napríklad viacerí turistickí šoféri prišli o strechy nad hlavou a ich domovom sa stal ich autobus. 

Pravý luxus menom ruiny 

Sadla som si do rovnakej lokálnej reštaurácie ako kedysi. Stoličky zostali totožné biele, no sedelo na nich menej ľudí. Zmenili sa totiž ceny. Kým pred piatimi rokmi bolo jedno euro v prepočte 6,3 tureckej líry, dnes sa jedno euro rovná hodnote približne 38,09. Turisti aj napriek tomu pribudli a nielen oni, ale i nové luxusné hotelové komplexy. A hoci sa zmenili ceny aj hotely, niečo zostalo rovnaké. Antické ruiny v okolí Antalye. Na rozdiel od hotelov predstavujú pravý luxus krajiny. 

Skrytá, no výnimočná 

Je jedno, ktorým smerom sa vyberiete, všade objavíte kúsok dejín. Prímorská Antalya je opradená históriou. Antické Perge, Side, Aspendos alebo Olympos. Všetky staroveké mestá zohrali významnú rolu pri vývoji Antalye ako ju poznáme dnes. Mnohí turisti ich však neobjavia, netušia, že za modernou fasádou hotelov sa skrýva množstvo archeologických nálezísk, napríklad toto „orlie hniezdo“, ktoré nedobyl ani Alexander Veľký. 

Zázrak Termessos 

Nie všetky antické ruiny v okolí Antalye zožali rovnakú turistickú slávu. A možno sa dá na tom nájsť aj niečo pozitívne. Namiesto hŕby turistov v nich človek objaví pokoj. Teda až potom, čo vyšliape strmý, niekedy prevažne kamenistý chodník. Veľké skaly pod nohami však v tomto prípade dostanú úplne iný šmrnc. Samy sú dielami, i keď rozbitými… Vidieť v nich kúsky padnutých stĺpov v korintskom architektonickom štýle. Naznačujú, že na vrchole bude niečo epické… Napríklad – starobylé mesto Termessos priamo v kopcoch. 

Výhľady pre Bohov 

Kým dnes na ruinách Termessosu posedávajú skupinky priateľov, kedysi tu zasadala mestská rada. Jednala a popritom sa nechala unášať výhľadmi až na pobrežie. Termessos leží viac ako 40 kilometrov od Egejského mora, nachádza sa vysoko v kopcoch. Jasná obloha ho tak jednoducho premení na archeologický zázrak. Dá sa povedať, že jeho osud predurčila poloha. Antický Termessos leží na strategickom mieste priamo vo vysokohorskom údolí, dôvod, pre ktorý ho nedokázal dobyť ani jeden z najsilnejších mužov dejín, Alexander Veľký. 

Turecké Machu Picchu

Bulvár, hrobky, mauzóleá mocných občanov, kampus pre cvičných bojovníkov, kúpele, jedáleň či gigantické cisterny na uskladnenie dažďovej vody. Vysekali ich ručne priamo do pevnej horniny, čím sa premenili na viackomorové nádoby. To však ani zďaleka nie je to hlavné, čo Termessos ponúka. Termessos je divadlo, ktoré vybudovali vysoko v kopcoch. Niektorým archeológom spojenie skál a údolia s ruinami pripomína div sveta.

Aj preto ho zvyknú prezývať turecké Machu Picchu. Hoci kedysi sa do divadla zmestilo viac ako 4 000 ľudí, dnes je prázdne. Teda až na pár priateľov, ktorí ticho divadla zapĺňajú svojimi myšlienkami a príbehmi.

Príbehy ho sprevádzajú už stáročia. Poskytujú archeológom aké také poznatky o jeho fungovaní. Napríklad tvrdia, že mesto opustili jeho obyvatelia v roku 200 nášho letopočtu, Termessos totiž v tom čase zasiahlo zemetrasenie, ktoré zničilo mestský akvadukt. Prerušenie dodávok vody pre mnohých znamenalo odísť z mesta. Všetko zlé je však na niečo dobré, ďalším generáciám zanechali pozoruhodne zachované mesto. Niektoré reliéfy a nápisy z neho dokonca umiestnili aj do múzea v Antalyi.

Zdieľaj tento článok