Bajkonur: Ako zažiť štart vesmírnej rakety

V tomto článku sa dozviete ako sa dostať na miesto, odkiaľ štartujú rakety do vesmíru, a povieme si aj o niektorých historických miestach spojených so začiatkami kozmonautiky.

Kde je Bajkonur?

Bajkonur sa nachádza v Kazachstane, asi 236 km od mesta Kyzylorda.

Ako sa dá dostať do Bajkonuru?

Najschodnejšou cestou je letieť z Európy do mesta Almaty alebo do hlavného mesta Astana. Prednedávnom otvoril Wizz Air priame lety z Budapešti do Astany. Lacné letenky do Kazachstanu nájdeš aj na našej stránke . Následne sa dá ísť vlakom do malého mestečka Toretam (cca. 17 hodín z Almaty) za cenu približne 15 eur alebo preletieť do mesta Kyzylorda (ceny už od 40 eur) napríklad leteckou spoločnosťou Bek Air. Z mesta Kyzylorda väčšinou štartujú výlety do Bajkonuru. Odvoz z Kyzylordy zabezpečuje miestna CK a je zahrnutý v cene výletu.

Bajkonur: Ako zažiť štart vesmírnej rakety

Aké povolenia a víza potrebujem?
Od 1. januára 2017 občania SR nepotrebujú do Kazachstanu turistické víza. Na vstup do územia kozmodrómu Bajkonur resp. aj do samotného mesta Bajkonur, však potrebujete špeciálne povolenie, ktoré sa vybavuje 40 dní pred vstupom do oblasti. Bajkonur je územie, ktoré sa nachádza v nájme Ruskej federácie do roku 2050. Bez povolenia, ktoré vydáva miestna CK, sa nedostanete ani do kozmodrómu, ani do mesta Bajkonur. Sú tu kontrolné stanovištia, na ktorých povolenia dôsledne kontrolujú. Napriek tomu, že ide o územie kontrolované Ruskom, ruské víza vôbec nepotrebujete. Stačí si vybaviť povolenie cez miestnu CK.
Samotné povolenie získate od miestnej CK Turan Asia – http://turanasia.kz/. Na internete nájdete mnoho cestoviek, ktoré to robia za cenu od 2500 eur. Väčšinou sú to ruskí sprostredkovatelia, ktorí na tom neskutočne zarábajú. Táto kazašská cestovná kancelária má cenu 1200 eur na osobu. Cena zahŕňa všetko: ubytovanie, plnú penziu, prepravu, prehliadky po areáli a v múzeách, sprievodcov a sledovanie štartu rakety.

Bajkonur: Ako zažiť štart vesmírnej rakety
V múzeu v meste Bajkonur
Bajkonur: Ako zažiť štart vesmírnej rakety
Vesmírna strava – ikry a dezert

Ako prebieha výlet?
Dĺžka výletu je 3 dni a 2 noci. V rámci týchto dní máte miestneho sprievodcu, ktorý vám vysvetľuje históriu komplexu a hlavne ukazuje miesta, odkiaľ štartujú rôzne druhy rakiet do vesmíru, rampy pre vypúšťanie rakiet. Pozriete sa aj na miesto, odkiaľ štartoval Gagarin. Samotný program je veľmi bohatý na spoznávanie a oceníte, že uvidíte miesta, ktoré ešte neboli sprístupnené pred 5 rokmi. Vlastne sa pohybujete na miestach, ktoré sú spojené s prvými štartmi do vesmíru. Veľmi zaujímavé je múzeum venované raketám, kde sa dozviete nielen rôzne informácie z oblasti kozmonautiky, napr. aké druhy rakiet existujú, čo kozmonauti jedia, ako funguje skafander, ale aj to, ako to vyzerá vo vnútri rakety a mnoho ďalších zaujímavostí. Samotný štart rakety sledujete zo vzdialenosti cca 2 kilometrov. Je to kvôli bezpečnosti.

Ubytovanie
Ubytovaní ste v samotnom komplexe kozmodrómu Bajkonur, ale po príchode na hotel ho už nesmiete opustiť, takže ste v ňom vlastne uzavretý. Je to z toho dôvodu, že Bajkonur je vojenský objekt ruskej federácie. Hotel je však na vysokej úrovni a má aj wifi pripojenie. Zvláštne špecifikum hotela je, že každý hosť má svoju jednoposteľovú izbu s kúpeľňou.

Bajkonur: Ako zažiť štart vesmírnej rakety
Náš hotel uprostred kozmodrómu

Fotografovanie
Na mnohých miestach bolo zakázané fotiť, najmä zblízka. V zásade platilo, že povolené bolo fotiť iba v múzeách a tiež štart rakety z 2 kilometrovej vzdialenosti. Tieto pravidlá sa však môžu meniť. Sprievodca vás vždy upozorní, kde sa smie/nesmie fotiť.

Aké sú riziká Bajkonoru?
Štarty rakiet sú naplánované aj pol roka dopredu, ale môžu sa na poslednú chvíľu zmeniť. To je riziko, ktoré si musíte uvedomiť. Je tam asi 20% šanca, že štart posunú na poslednú chvíľu a vám peniaze nikto nevráti. Musíte s tým počítať. Podľa nás to však stojí za to riziko. Aj keby ste nevideli hlavný „highlight“ výletu, stále ide o neskutočný zážitok.

Bajkonur: Ako zažiť štart vesmírnej rakety

Čo treba ešte vedieť?
• Bajkonur je základňa Ruska a teda platí sa tu ruským rubľom. S kazašskou menou tenge je občas problém – niekde ju akceptujú, ale väčšinou nie. Nie sú tu ani bankomaty a nedá sa platiť kartou. Preto radšej si vymeňte dopredu peniaze na ruské ruble, aby ste si mali za čo kúpiť magnetku. 🙂
• Na hoteloch nedostanete pivo a ani vodku, ale priniesť si môžete vlastné zásoby.
• Vo svete sú mnohé ďalšie miesta, kde môžete sledovať štart rakety do vesmíru. Presný harmonogram nájdete na medzinárodnej stránke: https://spaceflightnow.com/launch-schedule

Viac informácií o Kazachstane nájdete na stránke v časti cestovateľské rady – Kazachstan.

Prečítali ste si rady, ale chcete podrobnejšie poradiť? Máte viac otázok? Využite výhodné konzultácie s Travelistanom. Poradíme a pripravíme vám šikovný itinerár pre akúkoľvek destináciu.

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.

To je tá cena fakt taká vysoká? 😮 to čo tam toľko stojí preboha

Ak porovnám s podobnými aktivitami na celom svete, tak ešte nízka a žiaľ, cena pôjde hore. Preto, ak chce niekto vidieť a zažiť, treba ísť čo najskôr.

Tak inšpirovaný týmto blogom som sa rozhodol spolu s jedným kamarátom cestu na Bajkonur uskutočniť a bola to absolútna pecka. 🙂 Boli sme pozrieť štart pilotovanej lode Sojuz MS-09, čo bolo okrem iného spojené aj s odprevádzaním kozmonautov na štart. Zážitok to bol pre mňa o to silnejší, že som veľkým fanúšikom kozmonautiky a tak som sa na Bajkonure cítil ako malé decko v cukrárni . 😀 Ďakujem veľmi pekne Martinovi za cenné cestovateľské rady. 😉

Dá sa vybaviť len vstup do mesta bez kozmodrom? Mam tam len jeden a pol dňa

Ahoj, žiaľ nedá. Je to vojenská oblasť ruskej federácie. MArtin

Je mozne, ze to zdrazelo o 100%? pozeral som tu stranku a ceny od 1500 dolarov. chystame sa tam tento rok v juni a ma byt aj start ak by ste mi vedeli odporucit cestovku s co najnizsou cenou.Vopred dakujem

To neviem…ale keby zdraželi aj o 100% percent, tak stále lacnejší ako iné CK. Riský Roskosmos je cca 2500 USD

Wouuuuuu ,tak dúfam, ze sa tam raz s deťmi dostaneme, syn hikal pri videu, je to neuveriteľné

Prajem Vám to

Fakt pecka, toto este nedal ziaden slovensky travel bloger. Tomu hovorim inspiracia!

Ďakujeme a tešíme sa, že inšpirujeme. Preto sme tu 😉

Geniáááálne !
Pozeral som to video s uzasom, ako keby sedel v tej rakete nejaky moj kamarat 😀