Andamanské ostrovy – indický raj v Bengálskom zálive

Andamanské ostrovy patria medzi posledné ľahko prístupné ostrovy, ktoré ešte neobjavil turistický priemysel. Krásne pláže s bielym pieskom a tyrkysovým morom sa raz stanú hitom. Choď aj ty objaviť svoj raj do Bengálskeho zálivu a presvedč sa, že India má neskutočne krásne ostrovy.

V tomto článku nájdeš podrobné informácie k Andamanským ostrovom. Ako sa na ostrovy dostať, čo sa tam dá robiť, koľko čo stojí a mnoho ďalšieho.

Kde ležia Andamanské ostrovy?

Andamanské ostrovy patria Indii a ležia v Bengálskom zálive asi 200 kilometrov od Mjanmarska a 170 kilometrov od Indonézie. Je to súbor 300 ostrovov, ktoré sú pod špeciálnou ochranou indickej armády.

Andamanské ostrovy - indický raj v Bengálskom zálive

Ako sa tam dostanem?

Andamanské ostrovy sú súčasťou Indie a sú dva spôsoby, ako sa tam dostaneš.

  1. Letecky – z indických miest ako Dillí, Bangalore, Chennai, Kalkata a Ahmedabad sem lietajú pravidelné letecké spoločnosti ako Air India, Jet Airways, GoAir, SpicyJet či Vistara. Ide o veľmi kvalitné spoločnosti, ktoré ponúkajú na svojich webových stránkach obojsmerné letenky už od 130 eur. Priletieť do Port Blairu sa dá len cez indické mestá.
  2. Loďou – táto doprava je určená pre tých, ktorí majú veľa času, neprekáža im, že loď mešká aj 2 – 3 dni a nepotrpia si na komfort cestovania. Lode vyplávajú z Chennai (plavba trvá 3 dni), z Kalkaty (plavba trvá do 5 dní) a z Visakhapatnamu (plavba trvá 4 dni). Podmienky a ceny sa neustále menia. Doteraz si potreboval k palubnému lístku aj fotokópiu pasu a dve farebné fotografie pasového formátu. Informácie o plavbe môžeš nájsť aj na http://www.andamans.gov.in/. Maj však na pamäti, že to, čo je napísané aj na oficiálnej stránke, nemusí už vôbec platiť.

Andamanské ostrovy - indický raj v Bengálskom zálive

Kedy je najlepšie obdobie pre návštevu ostrovov?

Jednoznačne najlepšie obdobie je od novembra do polovice marca, keď je najviac slnečných dní a hlavne minimum zrážok. Po iné mesiace prší a sú aj veľké vlny.

Kde sa môžem pohybovať?

Po príchode na ostrovy (hlavné mesto – Port Blair) dostaneš zadarmo „Permit“, ktorý ťa oprávňuje zostať na ostrovoch 30 dní. Keďže Andamanské ostrovy sa skladajú z 300 ostrovov, tak s povolením môžeš byť na hlavnom ostrove, Havelocku, Neile a priľahlých maličkých ostrovoch. Ak si čítal cestopisy spred 4 rokov, že za permity sa platilo, dnes to už neplatí. Indická vláda sprístupnila tieto ostrovy verejnosti.

Najpopulárnejšie ostrovy

Nie na každý ostrov sa dá dostať. Prístupné sú hlavne ostrovy Havelock, Neil a Ross, medzi ktorými premáva trajekt. Niektoré ostrovy sú pre zahraničných zakázané aj kvôli domácemu obyvateľstvu. Ak by si rozmýšľal, že sa tam dostaneš, tak maj na pamäti, že ti za porušenie pravidiel hrozí reálne väzenie. Indická vláda sa snaží chrániť domorodé obyvateľstvo od turistického dopadu na miestne etniká.

Andamanské ostrovy - indický raj v Bengálskom zálive

Ostrov Havelock

Ide o najkrajší prístupný ostrov pre turistov. Z Port Blairu premáva pravidelný trajekt na Havelock a lístok stojí cca 12 eur za jednu cestu. Rezerváciu si vieš urobiť na oficiálnej stránke http://www.makruzz.com/ .

Ostrov Havelock má aj najširší výber hotelov a najviac aktivít zo všetkých ostrovov. Dá sa tu prenajať motorka za 6 eur na celý deň (potrebuješ medzinárodný vodičský preukaz, ktorý si vybavíš na Slovensku na hociktorom policajnom oddelení za cca 6,50 eura.)

Motorkou vieš za jeden deň obehnúť všetky krásne pláže. Najkrajšou plážou je „Elephant Beach“, kam sa robia poldenné výlety loďou za 12 eur z hociktorého hotela. Najlepšie je však ísť práve motorkou do stredu ostrova, kde sa začína 1,8-kilometrová pralesná cestička k pláži.

 Andamanské ostrovy - indický raj v Bengálskom zálive

Nebuď prekvapený, že keď prídeš na pláž, bude tu veľký dav turistov. Stačí prejsť po pláži tak 500 metrov a budeš mať krásne prostredie len pre seba.

Príliv a odliv

Najlepší čas na kúpanie je od 10.30 do 15.30, keď je príliv a farba mora je najtyrkysovejšia. Potom je odliv a more „utečie“ aj 500 metrov.

Potápanie

Ako som písal, netreba očakávať korálový svet Červeného mora, ale je to bohatšie ako Thajsko či Vietnam. Je tu niekoľko Dive centier, ktoré ponúkajú kvalitné služby. Najviac sa chodí potápať na ostrov Havelock a National Park Mahatma Gandhi.

 Čo môžem očakávať od ostrovov?

Tieto ostrovy sú určené pre tých, čo hľadajú pokoj, nepotrpia si na veľké atrakcie a neprekáža im, že pláže si žijú svojím životom. Nie sú tu zatiaľ vybudované veľké hotelové siete a takisto ostrovy neponúkajú každodenné aktivity. Je to o oddychu a príjemnom sladkom ničnerobení. Takisto to nie sú „party ostrovy“, kde hrá diskotéka do rána.

Hotely: Ostrovy ponúkajú širokú škálu ubytovania. Od jednoduchých za 7 eur až po 180 eur za noc. Ten, kto hľadá kvalitné ubytovanie, nájde, len to nie sú klasické siete, kde sa pláž upravuje, je dostatok plážových ležadiel či all inclusive. Celé ostrovy majú nádych služieb Thajska či Maldív pred 20 rokmi.

Aktivity: Chodí sa sem hlavne potápať na blízke korálové útesy a šnorchlovať. Nie je to Červené more, ale takisto vás to nesklame. Ak by som to porovnal s Thajskom, Vietnamom či Srí Lankou, tak je to tu omnoho lepšie.

Andamanské ostrovy - indický raj v Bengálskom zálive

S čím tieto ostrovy spojiť?

Ak plánuješ navštíviť Indiu a chceš si oddýchnuť pri mori, tak Andamanské ostrovy sú ideálne. Mnoho cestovateľov chce ísť do Goy, ale tá už je pekne preplnená a hlavne pláže na Andamanských ostrovoch sa vyrovnajú svetoznámym plážam na Maldivách či Zanzibaru. Najlepšie je, keď si tu dáš minimálne 5 dní oddychu. Letieť sem len na 3 dni sa neoplatí.

Internet

Internet na ostrovoch je len na lepších hoteloch, ale treba povedať, že veľmi nejde. Treba sa nastaviť, že na internet sa nenapojíš.

Andamanské ostrovy - indický raj v Bengálskom zálive

Čo koľko stojí?

Ostrovy sú veľmi lacné a prekvapia ťa, že sú cenovo dostupnejšie ako pevninské mestá ako Agra či Dillí. Ak by sme odrátali letenku na Andamanské ostrovy, Goa je drahšia ako táto tropická perla v Bengálskom zálive.

  • Letenky – od 130 eur
  • Ubytovanie – jednoduché od 7 eur, 3 hotel od 30 – 40 eur, 4 ⃰ hotel od 70 eur pre dvojicu
  • Jedlo – na ulici od 1,50 eura, v 4 ⃰  hoteli od 4 eur za hlavné jedlo
  • Voda – 0,30 eura
  • Pivo 0,7 l – od 3 eur
  • Poldenný výlet loďou na pláže – od 11 eur
  • Požičanie motorky – od 6 eur
  • Taxík z letiska Port Blair do centra mesta – od 3 eur

Ak by si hľadal inšpiráciu kam sa ešte v Indii pozrieť, pozri si článok o málo navštevovaných oblastiach Indie na stránke Travelistanu.

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.

Nemozem komentovat, lebo sa tam chystam az v polovici januara 2019. Potom urcite sa podelim o skusenosti.

Zdravím, na Andamany stačia len klasické evisa a teda permit dostanem zadarmo priamo v Port Blair ak tomu dobre chápem . Ďakujem

Presne:)

vsetko super,ale preco musi byt pivo take drahe?? tym by sa mi pobyt znacne predrazil 😀

Lebo Indovia menej vypijú a doviezť to tam je dosť drahé:)