Rozhovor: Cesta na ropnú plošinu

Aj tvojim snom bolo pracovať na ropnej plošine? Ako sa tam dá dostať? Čo na to potrebuješ? Porozprával som sa s Andrejom Tichým o jeho ceste za splnením snom.

Koľko už si v Nórsku? A prečo práve tam?

V Nórsku žijem viac ako osem rokov. V dobe keď som sa rozhodoval kam sa presťahujem všetci chodili do Anglicka a Írska. Tak som sa chcel odlíšiť. Úplne presne to neviem ani sám. Bola to asi zhoda náhod. Asi to tak malo byť.

Ako rýchlo si sa naučil po nórsky a kde momentálne bývaš?

Po nórsky som sa začal učiť asi po roku života v Nórsku. Kým som sa naučil na takú úroveň, že som sa vedel dohovoriť trvalo to asi pol roka a tak lepšie možno dva roky. Momentálne bývam pri Oslo a pred tým som býval asi sedem rokov v Stavangeri. Bolo to sedem rokov dažďa.

Ako si sa dostal na ropnú plošinu a koľko si tam pracoval?

To ako som sa tam dostal je taký dlhý príbeh, že som o tom napísal knihu. Ale v skratke sa to dá napísať. Prišiel som do Nórska, naučil som sa jazyk, prekonal som xy problémov, našiel si prácu, spravil si kurzy a potom som dostal príležitosť. Bol som tam šesť krát na dva týždne.

Rozhovor: Cesta na ropnú plošinu

Ako vyzerá pracovný deň, koľko hodín sa ,,maká“, koľko sa oddychuje a koľko času si na ropnej plošine?

Bežný deň vyzerá tak, že začneš buď o siedmej ráno alebo večer. Pracuješ dvanásť hodín. Každé dve hodiny máš prestávku pol hodinu a obedňajšiu hodinu. Jedáleň je nostop otvorená či už pracuješ dennú alebo nočnú stále je čo jesť. Je si z čoho vyberať, vždy je navarené jedlo s mäsom, bez mäsa, šalát. Pečivo, a zmrzlinový bar. To bolo moje obľúbené miesto. Možno sa budete čudovať ale nebol som sám čo si dával zmrzlinu na raňajky. Rotácia je väčšinou nastavená tak, že pracuješ dva týždne a štyri máš voľno. Niektoré firmy majú dva v práci a tri voľno. Je to rôzne, ale za tie dva týždne odpracujete to čo za mesiac v normálnej práci. To, že je víkend viete iba tak, že je bingo a na stole kopec želé cukríkov a rôzne koláče a torty, samozrejme všetko je zadarmo.

Čo je na tom celé najťažšie?

Na práci na plošine je asi najťažšie sa tam dostáť, keď tam už ste je to celkom pohoda. Druhá najťažšia vec je nezožrať tam všetky tie pizze, burgre, hranolky a zmrzlinu a nepribrať xy kilo. Dosť ťažké je, že ste ďaleko od svojej rodiny, to je asi najťažšie.

Rozhovor: Cesta na ropnú plošinu

Veľa Slovákov sa chce dostať na ropnú plošinu a hlavne kvôli zárobku. Je to dnes jednoduché? Aká je najčastejšia fáma o tejto práci?

To je dobrá otázka. Môj názor je, že ak máte určité špecifické znalosti, vzdelanie a skúsenosti. Viete výborne nórsky a anglicky a ešte máte známosti najlepšie váš brat robí na plošine. V tom prípade máte šancu sa tam dostáť. Od pádu ceny ropy v roku 2014 prepustili v nórskom ropnom priemysle asi 30 000 ľudí. Všetci títo majú skúsenosti a vedia reálne vykonávať túto prácu. Ak by ste sa dnes chceli dostáť na ropnú plošinu každý jeden z týchto ľudí je vaša potencionálna konkurencia. Nechcem tým povedať, že sa to nedá, to nie. Len je to v dnešnej dobe podľa mňa o dosť ťažšie ako to bolo keď stála ropa 140 $ za barel. Ľudia si asi najviac myslia, že ich tam dokáže dostať agentúra zo Slovenska a že nepotrebujú vedieť ani jazyk, stačí keď si kúpia to a to alebo zaplatia poplatok. To je podľa mňa úplný nezmysel. Dostane vás tam jedine vaša práca, snaha a šikovnosť.

Koľko trvalo napísať tvoju knižku o ropných plošinách?

Ak by som mal počítať celé to obdobie, ktoré je námetom na knihu, napísal by som roky. Reálne som knihu napísal asi za 4-5 týždňov. Bral som to ako prácu, ráno som vstal a písal som. Po obede som písal. Večer som písal. Niekedy viac niekedy menej. Veľmi ma to bavilo a zažil som pri tom dobrodružstvo. Dúfam, že keď si knihu budete čítať zažijete s ňou aspoň toľko zábavy ako som zažil ja.

Rozhovor: Cesta na ropnú plošinuOd roku 2009 žije v Nórskom Stavangeri. Píše uspešný blog http://andrejtichy.blog.sme.sk/. Cestuje, fotografuje a publikuje. Jeho najnovšiu knižku o ceste na ropnú plošinu si môžeš kúpiť tu

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.