Kuba – cestovateľské rady, tipy, itinerár a rozpočet

Kuba - cestovateľské rady, tipy, itinerár a rozpočet

Vitajte v našom itinerári ku Kube! Ak hľadáte prepracované tipy na nezabudnuteľnú cestu ste na správnom mieste. Nech sa páči, inšpirujte sa! V prípade, že hľadáte zájazd so skúseným sprievodcom, pozrite si prosím našu stránku zájazdov. Ak by ste mali záujem o profesionálne poradenstvo alebo Vás láka dovolenka na mieru, neváhajte nás kontaktovať.

Kedy mám ísť:

Kuba sa nachádza na tej istej pologuli ako Slovensko, takže ročné obdobia sú rovnaké ako u nás. S tým rozdielom, že ostrov leží asi o 27 stupňov bližšie k rovníku ako Slovensko, čiže je to teplá krajina. Nezmrznete a určite vám nenasneží.

Všeobecne najideálnejšie obdobie na cestovanie je medzi októbrom až decembrom a tiež január až máj. Počas leta (jún, júl, august) je na Kube dosť teplo (nad 30 stupňov) a vyšší úhrn zrážok. Obdobie augusta a septembra až začiatok októbra zas patrí hurikánom. Z hľadiska pestovania a rastu tabakovej rastliny je október až január najlepším obdobím a čo sa týka zberu tabakových listov a ich následného sušenia, zasa január až máj.

V zime na ostrove nie je zima (okolo 20 stupňov), ale takzvaný studený front, ktorý prináša vetry na severné pobrežie, je pomerne častým javom počas decembra a januára.

Najmenej turistov má Kuba počas leta, a to najmä v júli a auguste, čo by mohla byť dobrá voľba pre tých, ktorí nemajú radi turistické sezóny.

Kuba - cestovateľské rady, tipy, itinerár a rozpočet

Čo potrebujem vedieť pred cestou?

Za účelom turistiky stačí na vstup do krajiny tzv. turistická karta (tarjeta del turista). O túto kartu môžete požiadať na ambasáde Kubánskej republiky v Bratislave. Pripadne ju tiež zabezpečujú niektoré letecké spoločnosti alebo cestovné kancelárie, najmä ak na Kubu cestujete z inej krajiny. Táto turistická karta platí na dobu 30 dní, čiže máte kopu času na túlanie sa po ostrove. Ak by vám 30 dní nestačilo, teoreticky sa dá karta predĺžiť o ďalších 30 dní. Teoreticky preto, nakoľko sa treba obrniť trpezlivosťou pri vybavovaní.

Cestovné poistenie je povinné a očkovanie sa nevyžaduje žiadne. Odporúča sa však zaočkovať sa proti žltačke typu A. Na Kube sa bežne stretnete so žalúdočnými problémami a vo výnimočných prípadoch s horúčkou dengue (vírusové ochorenie prenášané hmyzom), takže sa odporúča mať so sebou repelent proti hmyzu. Vo všeobecnosti je však Kuba bezpečná. Navyše na Kube sa nevyskytujú žiadne živočíchy ani rastliny, ktoré by boli človeku životu nebezpečné. Takže najnebezpečnejšia je opica po pretancovanej noci J. Čo sa týka hygieny, neodporúčam piť vodu z vodovodu, ale iba balenú minerálnu vodu z obchodov.

Covid-19

Momentálne nie je pre vstup na Kubu potrebné predkladať potvrdenie o očkovaní, ani negatívny PCR. Avšak na letisku môžeme byť podrobený bezplatnému PCR náhodným výberom. V prípade pozitívneho výsledku sa bude postupovať v súlade so schválenými epidemiologickými protokolmi – povinná 8-dňová karanténa v zdravotníckych zariadeniach na vlastné náklady. Priame kontakty pozitívne testovaných osôb musia podstúpiť karanténu v štátnych zariadeniach alebo vo vlastnom ubytovaní za splnenia podmienok izolácie. Na letiskách platí povinnosť nosenia rúšok. test.

Taktiež platí pre všetkých prichádzajúcich na Kubu povinnosť vyplniť zdravotný formulár, ktorý nájdete na nasledujúcom odkaze https://www.dviajeros.mitrans.gob.cu/inicio 

Ako sa tam viem dostať?

Keďže je Kuba pomerne známa turistická destinácia, je niekoľko výhodných spojení z Európy a iných častí sveta. K leteckým spoločnostiam, ktoré sú na Kube dlhodobo známe, patrí Air France, KLM, Air Canada či Iberia. Tiež sa dá ísť cez Moskvu s Aeroflotom, cez Istanbul s Turkish Airlines. Počas turistickej sezóny zaviedli Austrian Airlines priamu linku Viedeň – Havana. Čo sa týka výhodných cien, treba pozrieť Condor alebo Eurowings s prestupmi v Nemecku. Ak chcete spojiť Kubu s Mexikom, jedna z možností je Aero Mexico, pripadne USA s Delta Airlines či American Airlines.

So spoločnosťou Eurowings sa dá letieť tiež priamo na Varadero. Ak chceš precestovať celý ostrov, vybral by som si možnosť príletu do Havany a odletu z Holguina so spoločnosťou Condor.

Vnútroštátne lety na ostrove zabezpečuje spoločnosť Cubana Aviación, v prípade ich využitia rozhodne odporúčam kontaktovať agentúru, ktorá sa tým zaoberá, nakoľko kvalita poskytovania ich služieb je na veľmi nízkej úrovni.

Akú dopravu využívať počas cestovania na Kube?

Je viacero možností a záleží len na tebe a tvojej peňaženke. Kuba je všeobecne drahá krajina a o doprave to platí dvojnásobne. Ekonomické cestovanie by som riešil formou turistických diaľkových autobusov spoločnosti Viazul, ktoré sú pomerne funkčné. Všeobecne však na Kube platí, že úroveň služieb ako takých je o dosť nižšia ako v Európe a tak sa treba obrniť trpezlivosťou a znížiť svoje nároky. Diaľkové autobusy ťa vedia dostať do každého väčšieho mesta. V meste je to už o taxíkoch s ktorými treba cenu vyjednať.

Ak máš rád slobodu rozhodovania sa a určovania si vlastného času a programu, potom využi prenájom auta. S autom sa dostaneš kdekoľvek. Je viacero štátnych požičovní áut (napríklad http://www.rex.cu), ale rezervácie sú problematické, a tak odporúčam využiť agentúry, ktoré sa na to špecializujú. Nezabudnem pripomenúť, že požičanie auta nie je lacná záležitosť. Najlepšie je vybrať si nejakú strednú kategóriu auta typu Peugeot 301. Kuba nie je Afrika, a tak nepotrebuješ terénne auto s pohonom 4 x 4.

Pre náročnejších jednoznačne odporúčam rezervovať si vyššiu kategóriu auta. Cesty na Kube sú asfaltové s dierami ako u nás po zime, chýba však nočné osvetlenie. Nezabúdajme na to, že v dedinách nie je veľa chodníkov a chodci a bicyklisti využívajú na pohyb hlavne krajnice ciest. Nočné jazdenie je preto rizikové a treba si dávať pozor.

Okrem ceny auta (ktorá sa platí vopred) sa priprav, že na mieste vyzdvihnutia auta zaplatíš poistku (10 – 20 eur na deň) a vratný depozit okolo 200 eur. Ak chcete šoférovať viacerí, za každého vodiča navyše sa dopláca menší poplatok. Najnižšie ceny za ekonomickú triedu auta sa pohybujú okolo 70 eur na deň bez poistky. Cena benzínu špeciál je 1,10 eur za liter.

Kuba - cestovateľské rady, tipy, itinerár a rozpočet

Nakoľko je veľký záujem o autá, je dôležité si rezervovať auto v predstihu aspoň 2 – 3 mesiace. Na požičanie auta je potrebný klasický vodičský preukaz. Medzinárodný sa nevyžaduje. Požičanie auta síce nie je najlacnejšie, stále je to však najlepší spôsob cestovania po Kube a ak ste viacerí v skupine, náklady si rozdelíte. Tolerancia konzumácie alkoholu počas šoférovania je nulová!

Aká bezpečná je Kuba?

Kuba sa považuje za veľmi bezpečnú krajinu. Kubánci sú milí ľudia, ktorí sa k turistom správajú slušne, a tak je málo pravdepodobné, že by ste sa stali terčom násilnej kriminálnej činnosti. Aj tu však platí zdravý rozum, takže netreba zbytočne provokovať a nechávať si cennosti bez dozoru (napríklad na pláži).

Taxi služby:

Na Kube sa v hojnom počte využívajú taxíky. Môžu byť súkromné, alebo štátne (žlté taxíky). Rozdiel spoznáte tak, že súkromné taxíky majú SPZ značku s písmenom P (particular) a štátne taxíky majú SPZ s modrým pásikom na začiatku a písmenom B.

Cesta z Havanského letiska do centra mesta stojí približne 25 Eur a trvá okolo 30 minút. Cesta taxíkom je bezpečná a bezproblémová. Ak si chcete zaspomínať na staré dobré časy, zastavte si starú Ladu alebo Moskowich. Vo všeobecnosti platí, že taxi je všetko čo ma kolesá. Cenu si vždy dopredu zjednajte. Stopovanie je akceptované, dokonca vyžadované takže si zvyknite na zdvíhanie rúk a signály prstami. No a nebola by to Kuba keby sa za taxíky nepovažovali aj krásne (alebo menej krásne) americké klasiky zo 60 rokoch. Tie najviac nablýskané stoja samozrejme viac. Za hodinovú jazdu americkým kabrioletom zaplatíte okolo 35-45 Eur.

Alternatívnou formou transportu sú takzvané Coco Taxi, trojkolky podobné Tuk Tukom. Cenu si tak isto treba zjednať pred nastúpením. V odľahlých oblastiach ostrova a v dedinách je najvyužívanejším transportom bici-taxi. V meste Santiago de Cuba je to zas stará dobrá motorka MZ alebo Jawa. Ak si zastavíte motorku, pamätajte, že je povinné nosiť helmu.

Peniaze:

Situácia s peniazmi na Kube je nesmierne zaujímavá a zároveň tragická. Až do 31.12.2020 mala Kuba dve oficiálne meny – kubánske peso (CUP) a kubánske konvertibilné peso (CUC). CUC vznikol v roku 1994 ako alternatíva dolára v kurze 1:1 a od roku 2005 jeho používanie kompletne nahradil, ale už v kurze 1 CUC = 1,08 USD. Od 1. januára 2021 sa CUC stiahol z obehu, unifikovala sa mena a v používaní zostalo len kubánske peso CUP. To si môžete zameniť po prílete na letisku v oficiálnom kurze 1 EUR = 24 CUP. Spravíte však veľkú chybu. Na Kube menová reforma úplne nevyšla a spolu so zrušením konvertibilného pesa vznikol čierny trh, na ktorom dostanete za 1 euro 100 až 120 CUP podľa aktuálneho kurzu a kontaktov. Pripravte sa na to, že za 500 EUR dostanete obrovský balík peňazí, na ktorý budete potrebovať pol ruksaku.

Ak si teda zameníte za oficiálny kurz, všetko na kube bude pre vás nesmierne drahé. Napríklad bežná 0,5l voda (ak ju zoženiete) stojí 70-250 CUP. Čiže 0,7 – 2,5 EUR neoficiálnym kurzom, ale 3 až 10 eur oficiálnym kurzom. Jedlá a všetky služby sú na tom podobne a ak platíte v CUP, nechávate za účet desiatky až stovky bankoviek.

Problémom však je, že málokto verí domácej mene CUP, a preto ju mnohé (aj oficiálne) predajné miesta odmietajú prijímať. Akceptujú len platby v eurách, dolároch alebo kartou. V Havane sme nemali vôbec problém platiť CUP, ale akonáhle sa človek vydá do regiónov, začne narážať na komplikácie. Na mnohých miestach sa dá platiť len kartou, čo ešte pred pandémiou nebolo možné. Ceny platené kartou sa udávajú cez eurá, alebo novú “digitálnu menu” MLC (moneda libremente convertible), ktorá je konverziou oficiálneho kurzu eura cez oficiálny kurz dolára. Jednoduché, však?

Ďalšou prekážkou však je, že väčšina Kuby zápasí s obrovskými ekonomickými problémami, nedostatkom tovaru a potravím a pravidelnými výpadkami prúdu počas väčšiny dňa. Preto v obchodoch, v ktorých sa dá platiť kartou cez doláre či eurá často nezaplatíte. Nemajú totiž prúd a nemôžu obsluhovať pokladne. Mnohé sú preto zavreté. Buď nemajú žiadny tovar a tie ktoré nejaký majú, nemajú žiadnu elektrinu a nepredávajú.

Preto pri návšteve Kuby odporúčame zobrať dostatok hotovosti v EUR alebo USD, ale aj kartu. Hotovosť si zameňte niekde na ulici, ale nie príliš, lebo vám zvyšné CUP nikto nezoberie späť. Nikto ich totiž nechce. Mnohé miesta ich neberú vôbec. Hotely a ubytovanie u domácich berú len EUR a USD alebo kartu. V oficiálnych štátnych hoteloch akceptujú len platbu kartou, na ktorú vám dajú zľavu, nemajú však vodu či elektrinu… Preto je možno lepšie ubytovať sa za cash v súkromí s dieslovým generátorom, alebo v hoteloch západných sietí. Elektrina totiž naskakuje až po polnoci. Dobré, nie?

P.S.: už ani rum sa neoplatí tak ako kedysi. Mnohé, hlavne kvalitnejšie rumy kúpite lacnejšie aj u nás ako na Kube. Napríklad na novom rume Pacto Navio od Havana Club môžete nákupom na SK ušetriť až 10 eur

Na úplné zmätenie dodám, že všeobecným symbolom peňazí (napríklad pri určení ceny na jedálnych lístkoch) je znak $. Na Kube sa momentálne dá na mnohých miestach platiť aj americkým dolárom, čiže to bude značne mätúce.

Na Kube je bežné nechávať sprepitné či už v baroch, alebo reštauráciách. Väčšina lokálov má servis už v cene ako 10% tip.

Aké sú aktuálne ceny potravín, dopravy, služieb a ďalších vecí? Pozri si ceny a priemerné životné náklady na Kube.

Kuba - cestovateľské rady, tipy, itinerár a rozpočet

Internet a wifi služby:

V poslednej dobe sa kvalita pripojenia cez WiFi stále zlepšuje. Okrem toho si u štátneho telekomunikačného operátora môžete zakúpiť aj miestnu SIM kartu s lokálnym číslom. Na tú si dobijete kredit a následne aktivujete zvolený dátový balíček. Nás v júli 2022 stálo 16 GB dát necelých 10 eur neoficiálnym kurzom. Kvalita signálu po ostrove kolíše, ale vo vštkých veľkých mestách budete mať bezproblémové 4G pripojenie priamo v mobile

Na Kube sa môžete pripojiť aj na verejné wifi v parkoch, na námestiach, alebo na recepcii hotelov. Dnes je bežné ,že už aj súkromné ubytovania poskytujú pripojenie na wifi. Má to však menší háčik. Na pripojenie potrebujete takzvanú internetovú kartičku, ktorú si môžete zakúpiť v hoteloch alebo v sieti kubánskeho operátora ETECSA. Tak isto sa dajú zohnať na ulici, prípadne vám ich poskytne domáci v súkromnom ubytovaní. Cena kartičky sa pohybuje medzi 1-3 CUC na hodinu podľa toho od koho ste kartičku kúpili. Kartičky sú klasické stierateľne kupóny (nevýherné) a ako cenu získate prístupový kód, ktorým sa pripojíte cez hlavnú stránku.

Stačí si zapnúť na mobile Wifi a ak sa váš mobil pripojí na danú sieť, hodí vás to priamo na hlavnú stránku kde zadávate prístupové kódy. Rýchlosť pripojenia je však stále podpriemerná. Na chatovanie, posielanie emailov a pripadne video hovory (cez Whatsupp, FB chat, IMO, Viber) to však stačí.

Daný časový limit pripojenia nemusíte minúť naraz, ale môžete si ho rozdeliť na viacero pripojení.

Čas:

Čas na Kube nie je až taký dôležitý, ale keď už inak nedáte, po prílete si posuňte hodinky o 6 hodín dozadu. Inak platí „mañana“.

Ceny

Kuba je všeobecne drahšia krajina. Preto ak chceš cestovať ekonomicky a spoznávať, požičaj si s kamarátmi auto a spávajte po súkromných ubytovaniach, kde sa noc pohybuje okolo 30 eur na osobu aj s raňajkami. Jedlo si varte, prípadne sa stravujte v lacnejších zariadeniach. Tým pádom sa počas 10 – 14 dňovej dovolenky zmestíš do 1.000 eur bez letenky. Pre náročnejších Kuba ponúka vyšší štandard súkromného ubytovania pripadne luxusných hotelov. Dajú sa prenajať nádherné koloniálne domy s vlastným bazénom a prevážať vás bude šofér so súkromným sprievodcom. Takáto dovolenka vás môže vyjsť aj na 5-tisíc eur na osobu bez letenky. Je na každom, aký štandard mu najviac vyhovuje. Na Kube však platí pravidlo, ak chceš ísť do kvality, daj si poradiť odborníkmi, ktorí ti ušijú cestu na mieru podľa tvojich predstáv. Bola by škoda zaplatiť toľko peňazí a byť sklamaný.

Kuba - cestovateľské rady, tipy, itinerár a rozpočet

Nezabudnite na suveníry!

Aké iné suveníry priniesť z Kuby, ak nie rum a cigary. Takže malá rada o cigarách. Predaj cigár je výhradne štátna záležitosť a súkromný predaj oficiálne neexistuje. To znamená, že ak vás niekto pozve domov a bude vám ponúkať cigary, jednoznačne ide o kontraband. To by až tak neprekážalo, pretože práve také ľudia nosia domov, ale netreba preplatiť. V tomto prípade je nutné zjednávať. Ak kupujete na ulici, žiaden problém s tým nebude, dávajte však pozor na ceny, ktoré sa normálne pohybujú niekde medzi 50 – 70 eur za krabicu cigár. Za pouličné cigary by som viac nezaplatil. Z Kuby môžete vyviezť cca 50 ks cigár na osobu akéhokoľvek pôvodu, či už pouličné alebo z obchodu. Sú totiž na nerozoznanie!

Čo sa týka rumu, je to jednoduché. Ceny rumu sú štátom kontrolované, čiže nakúpite kdekoľvek (obchody, nie bary) za podobné ceny. Najexkluzívnejšie sú značky Havana Club a Santiago de Cuba a ceny sa pohybujú nasledovne (7dcl fľaša):

  • Havana Club 3 anos : 4 eurá
  • Havana Club Reserva: 7 eur
  • Havana Club Ritual: 7 eur
  • Havana Club Seleccion de Maestros: 40 eur
  • Santiago Anejo: 7 eur
  • Santiago 11 anos: 50 eur
  • Santiago 12 anos: 60 eur

Limit na dovoz do EÚ je vraj 1 liter na batožinu/osobu, ale aspoň dve fľaše doveziete bez problémov. Ja vždy nosím tri, no nekúp to. Tu však platí pravidlo, rum prevážajte iba v hlavnej batožine, a nie príručnej!

Pláže:

Pláže sú verejné a prístupné pre všetkých. Treba si dávať pozor na osobné veci a nenechávať ich bez dozoru.

Kuba - cestovateľské rady, tipy, itinerár a rozpočet

Itinerár cesty:

1.deň: Odlet z Viedne a prílet do Havany v ten istý deň v podvečerných hodinách. Presun na ubytovanie a prvé osviežujúce Mojito je na stole!

2.deň: Prehliadka Havany a jej historického centra, ktoré je pod patronátom UNESCO. Nádherná koloniálna architektúra vás očarí. Havana patrila k najdôležitejším mestám španielov a jej pristav bol križovatkou koloniálneho obchodu. Poobede panoramatická prehliadka nových častí mesta a najznámejšieho Maleconu na svete na americkom kabriolete z 50 rokov.

3.deň: Ráno návšteva tabakovej fabriky kde sa vyrábajú tie najlepšie cigary na svete. Pokračujeme po stopách Ernesta Hemingwaya s návštevou všetkých vďaka nemu známych miest.

4.deň: Vyrážame smer západ a po ceste zastávka na osviežujúci kúpeľ vo vodopádoch. Obed na bio farme, kde sa podáva tradičné jedlo z len lokálne vypestovaných plodín. Návšteva údolia Vinales, ktoré patrí k jedným z najkrajších panorám ostrova a kde sa zároveň pestuje ten najlepší tabak. Návšteva farmárov a prehliadka tabakových poli (podľa sezóny). Kalíšok rumu na uvítanie J Večer pohoda v prírode alebo jazda na koňoch.

5.deň: Smer Karibské more a kúpanie v pravom Karibiku takže si nezabudnite plavky a opaľovací krém. Večer príchod do koloniálneho mesta Cienfuegos.

6.deň: Prehliadka mesta a presun do jedného z najstarších miest ostrova, Trinidad kde zastal čas. Dokonala prehliadka okolia, návšteva miest zachovaných z obdobia afrických otrokov a pestovali cukrovej trstiny.

7.deň: Čaká nás turistika a výlet do hôr. Vyberieme sa do druhého najvyššieho pohoria na ostrove Escambray a osviežime sa kúpeľom vo vodopáde. Poobede pohoda na pieskovej pláži.

8.deň: Pokračujeme do východnej časti ostrova a spoznáme ďalšie koloniálne mestá, ktoré boli terčom pirátov už v 16. Storočí.

9.deň: Príchod do pohoria Sierra Maestra, kde celá revolúcia začala. Ubytovanie v horskom prostredí.

10.deň: Ranná turistika po stopách revolúcie a Fidela Castra, návšteva centra jeho velenia. Poobede smer Santiago de Cuba. Návšteva pútnického miesta Cobre, ktoré je pre veriacich tým najdôležitejším miestom na Kube. Príchod do mesta Santiago de Cuba, autentického centra hudby a tanca

11.deň: Mesto Santiago de Cuba a program v meste

12.-14. deň: Návšteva rodného domu rodiny Castrovcov a zaslúžený oddych na nádherných plážach v luxusnom hotely s all inclusive servisom. Počet strávených nocí v závislosti od klienta. Možnosť odletu domov spoločnosťou Condor, alebo presun do Havany miestnym letom

15.deň: Posledný deň v Havane, nákup suvenírov

16.deň: Odlet domov

Kuba - cestovateľské rady, tipy, itinerár a rozpočetKuba je krajina plna kontrastov, ktorá sa do kvalitného cestovného ruchu ešte len rozbieha. A preto ak si chceš nechať poradiť, odporúčam navštíviť stránku www.eventcuba.com, kde sa Slovák Michal špecializuje na osobné požiadavky a konzultácie. Taktiež ti pripraví cestovný itinerár podľa potreby.

Ďalšie cestovateľské itinerára a rady nájdeš na stránke Travelistanu tu.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.