Ako vyzerá môj pracovný deň alebo koľko hodín denne robím

Pracovať z domu. Sen nejedného človeka, ale aká je skutočnosť a realita? V čom sú výhody a nevýhody? Koľko mi čo trvá? A čo by som už nespravil?

Už tretí rok pracujem len na seba a mojou kanceláriou je môj bytík v Bratislave. Počiatočné nadšenie, že nemusím chodiť do neosobnej kancelárie (keď som nesprevádzal), vystriedalo veľmi rýchlo vytriezvenie. Dnes si to už, našťastie, užívam a stanovil som si presné pravidlá, bez ktorých to nejde. V tomto článku sa dozvieš nielen to, ako vyzerá môj pracovný deň, ale aj koľko mi trvá napísať článok, pripraviť svoju cestu ‒ expedíciu a veľa ďalšieho

Môj pracovný deň sa začína okolo 8.00. Už nevyspávam, ale radšej vstanem, lebo najlepšie nápady mám a najaktívnejší som ráno a potom podvečer.
Úplne prvé, čo spravím, je, že si zapnem správy. Som maniak na správy a chcem vedieť, čo sa deje vo svete. Prelúskam všetky pre mňa podstatné zahraničné spravodajské weby. Takto som si vybudoval celkom slušný prehľad nielen o zahraničnej politike, a preto viem aj veľmi promptne poradiť klientom, ktorí sa rozhodujú v rámci poradenstva pre nejakú netypickú destináciu.

Byť informovaný ma neustále ťahá do kníhkupectva, kde míňam nemalé peniaze…toto je moja najväčšia závislosť

Ak by som to mal zjednodušiť, tak robím od 9.00 do 13.00 a potom od 16.00 do 19.00. Čas medzitým vyplním štúdiom témy, ktorá ma baví, popremýšľam o nových cestách, napíšem nejaký článok pre noviny alebo si pripravím premietanie.

Ako vyzerá môj pracovný deň alebo koľko hodín denne robím
Moja knižnica

Koľko mi trvá napísať článok na Travelistan?
Je to rôzne, ale klasický článok na 2 A4 mám skompletizovaný do 40 minút. Ak pripravujem cestovateľské itineráre, ktoré vychádzajú každú nedeľu, tak to zoberie cca 2 hodiny. Niekto si povie, že celkom rýchlo, ale keď to robíš už pár rokov…
Mojou najmenej obľúbenou činnosťou je nahadzovanie na web. Ja prosto nie som IT a to ma taaak nebaví, aj keď to spravím do 30 minút, ale dosť sa premáham, niekedy aj celý deň:)

Koľko dní v týždni pracujem?
Mal by som 5 dní, ale niekedy je to celý týždeň. Teraz som si už nastavil pravidlá, že na stránke nebudem robiť cez víkend, lebo takto si nikdy neodpočiniem, aj keď ma to veľmi baví. Dopredu si nastavím články, newslettre a odpoviem na všetky maily, ktoré mi došli. A víkend je môj… ale naposledy mi to nevyšlo…
Toto bolo asi najťažšie. Keďže pracujem na svojom biznise, tak som celý čas myšlienkami v Travelistane. Musel som sa od toho odstrihnúť, a nielen od toho. Prestať myslieť na cestovanie, nové cesty a všetko, čo je spojené s cestovaním. Preto u mňa doma nenájdeš nič také ako mapy, cestopisy…

Ako vyzerá môj pracovný deň alebo koľko hodín denne robím

Príprava nových ciest
Okrem itinerárov pre klientov, ktoré pripravujem od jednej hodiny po 7 hodín (naposledy pre klienta, ktorý šiel na polročnú cestu po Ázii), tak si pripravujem svoje cesty, na ktoré idem s kamarátmi. Milujem ten moment, keď vznikne myšlienka, ktorú chceme pretaviť do skutočnosti. Čím väčšia bizarnosť, tým lepšie. Získať povolenia do Saudskej Arábie či na štart rakety v Bajkonure? Alebo ako sa preplaviť cez celé Kongo? Dokážeme prejsť snežnými skútrami krížom cez Čukotku? Toto je moja najobľúbenejšia činnosť.
Keď som šiel so svojou bývalou priateľkou na 9-mesačnú cestu, trasu som vymyslel za 6 hodín. Čukotku sme pripravili do týždňa, ale príprava na prechod cez zamrznutú Beringovu úžinu trvá aj rok (hlavne povolenia).

Ako vyzerá môj pracovný deň alebo koľko hodín denne robím

Príprava premietaní
Mojou ďalšou činnosťou je aj príprava rôznych cestovateľských premietaní. Za sebou mám vyše 200 prezentácií z vyše 160 krajín sveta. Príprava premietania mi zaberie cca 90 minút. Samozrejme, že na začiatku mi to trvalo aj celý deň, ale čím viac to robíš, tým to ide jednoduchšie.

Čo sa pripravuje?
Práce mám teraz statočne dosť. Robí sa na kompletne novom webe, ktorý by mal byť krajší a prehľadnejší. Návštevnosť vyše 100-tisíc mesačne je nielen potešujúca, ale aj zaväzujúca. Preto som aj „vypadol” do Karibiku, nech prídem na iné myšlienky…

Koľko zarábam? Kde na to beriem, aby som cestoval celý rok už 16 rokov?

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.