9 najkrajších miest v Číne

Do Číny chodíme už 15 rokov a vybrali sme 9 miest, ktoré sú podľa nás najkrajšie. Každý má svoj vlastný rebríček. My sme chceli vybrať najmä také miesta, ktoré sú niečím výnimočné a majú podľa nás pridanú hodnotu.

Taklamakan

9 najkrajších miest v Číne

Najväčšia piesočná púšť v Číne, ktorú nájdete hlavne v provincii Xingiang. Jej celková rozloha je 337,000 km2 . Taklamakan bol kedysi najobávanejšou časťou na hodvábnej ceste a aj dnes patrí medzi najteplejšie miesta v Číne. Tu môžete vidieť to, čo na Sahare. Pieskové duny, ktoré sa ťahajú za horizont. Najlepšie je prejsť sa po púšti z mesta Turpan do Hotanu, čo zoberie celý deň. Ide sem aj miestna doprava, ale ak cestujete ako skupina, najlepšie je prenajať si auto s vodičom, aby ste mohli zastaviť, kde len chcete. Krížom cez púšť vedie asfaltová cesta. Ak sa dostanete do Hotanu, budete mať pocit, ako keby ste prišli do iného sveta, ktorý je na tisíc svetelných rokov vzdialený od Pekingu.

Cesta priateľstva

9 najkrajších miest v Číne

Najkrajšia cesta v Číne, ktorá vedie od hlavného mesta Tibetu do Káthmandu. Vedie cez tibetskú náhornú plošinu takmer 1000 km. Počas Cesty priateľstva prejdete cez vysokohorské sedlá, ktoré siahajú až do výšky 5000 metrov, aj cez nespočetné množstvo tibetských dediniek a chrámov. Najzaujímavejšia časť je v okolí dediny Tingri, kde za ideálneho počasia uvidíte Mount Everest. Budete mať krásny výhľad na Himaláje.

Kašgar

9 najkrajších miest v Číne

Jedno z najstarších miest v Číne, ktoré je nepísaným hlavným mestom moslimských Ujgurov. Centrum mesta je hlinené a rozdelené na priemyselné časti. Ak nemáte GPS, viete sa aj pekne stratiť. Najväčšou atrakciou je miestne trhovisko, kde nájdete koreniny, zvieratá a produkty z centrálnej Ázie. Mimochodom, videli ste už ako žeriav nakladá náklad na ťavu? Ak by ste chceli vidieť toto mesto, musíte sa poponáhľať. Žiaľ, čínska vláda postupne ničí historické centrum a namiesto toho stavia moderné čínske budovy.

Lijiang

9 najkrajších miest v Číne

Mesto je viac ako 800 rokov staré a mieša sa tu architektúra z čias dynastií Tang, Ming a Qing. Prechádzala tadiaľto aj známa hodvábna cesta, ktorá spájala Čínu s Barmou a obchodníci sa tu zastavovali, aby nielen predali svoj tovar, ale si aj odpočinuli. Viete si predstaviť mesto, v ktorom by ste sa túlali hodiny a dokonca by ste sa aj stratili? A keby to mesto bolo úplne stredoveké s kamennými uličkami, zachovalými drevenými budovami, kamennými námestiami a pôvodnými strechami? Presne tak vyzerá čínske mesto Lijiang, ktoré možno patrí medzi najkrajšie mestá na svete. V Lijiangu na vás bude dýchať historická Čína. Voľakedy vyzerali takmer všetky čínske mestá tak, ako Lijiang. Boli však vo veľkej miere zničené, najmä počas kultúrnej revolúcie. Len pár miest si zachovalo svoju pôvodnú tvár. Tento klenot čínskej architektúry si preto zobralo pod patronát UNESCO.

Dunhuang

9 najkrajších miest v Číne

Toto mesto ponúka tri veľké atrakcie. Piesočné duny, kde si môžete zalyžovať na piesku, najzápadnejšiu časť Veľkého čínskeho múru a hlavne jaskyne Mogao. Nachádza sa tu celkovo 735 jaskýň, v ktorých podľa UNESCO nájdete jedny z najkrajších budhistických malieb na svete. Oplatí sa absolvovať prehliadku s miestnym sprievodcom, ktorý vám poskytne aj výklad o maľbách, ktoré nikde inde vo svete nenájdete. Tento klenot čínskeho maliarstva je stále pomerne málo známy.

Emei Shan

9 najkrajších miest v Číne

Jedna zo štyroch najposvätnejších budhistických hôr v Číne. Zároveň je aj najpopulárnejšia, a to nielen pre turistov, ale aj pre pútnikov. Uvidíte klasickú čínsku panorámu, mrakmi zaliate vrchy, z ktorých trčia iba strmé vrcholčeky. Najlepšie je vyjsť na Emei Shan v rámci dvojdňovej túry. Nečakajte však nijaké lesné cestičky! Zdolať musíte tisíce a tisíce schodov vedúcich až na úplný vrchol s možnosťou prenocovať v niektorom budhistickom chráme. Podmienky v týchto chrámoch/kláštoroch, sú síce sparťanské, ale na oplátku zažijete rannú modlitbu a východ Slnka nad údolím. Na Emei Shan však, samozrejme, môžete vyjsť aj lanovkou a autobusom, ale bude to mať menšie čaro. Veď prečo nezažiť výstup na posvätnú horu, akoby ste boli nejaký stredoveký mních, a  rozmýšľať pritom nad otázkami, ktoré vás trápia? Práve o tom by mal byt výstup.

Hong Kong

9 najkrajších miest v Číne

Do nášho rebríčka sa dostáva aj tento megapolis. Aj ten, kto miluje prírodu, si zamiluje pohľady na mrakodrapy, ktoré sú postavené v štýle Feng Šuej. Hong Kong ako bývalá anglická kolónia však neponúka len mrakodrapy, ale aj najväčšieho bronzového Budhu na ostrove Lantau. Je to zároveň gurmánske mesto, kde ochutnáte všetky štýly čínskej kuchyne. Mesto je síce vyslovene natlačené na malom priestore, ale práve tá stiesnenosť a minimalizmus vás dostane.

Leshan

9 najkrajších miest v Číne

Najväčší Budha na svete pri meste Leshan. Tento 71 metrov vysoký Budha, vytesaný do skaly a pochádzajúci z čias dynastie Tang, patrí k tomu, čo musíte v Číne vidieť. Len si predstavte, že keď k nemu zídete, nesiahate mu ani po nechty. V okolí Budhu sa okrem toho nachádzajú chrámy a pagody, ktoré dodnes vyhľadávajú pútnici.

Ryžové polia Yuanyang

9 najkrajších miest v Číne

Čína a ryža to patrí k sebe. Asi 8 hodín cesty od Kunmingu v provincii Yunnan nájdete 1200 rokov staré ryžové polia, ktoré boli vybudované etnikom Hani. Na rozlohe asi 1 000 000 akrov uvidíte rozsiahle ryžové políčka, ktoré zaberajú celé hory. Ryžové terasy sú najfotogenickejšie pri západe alebo pri východe Slnka. Ak ste boli vo filipínskom v Banaue, tak verte, že tieto čínske ryžové terasy sa vám budú páčiť ešte viac.

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.