Zo života polárnika alebo hygiena pri mínus 30°C

Zo života polárnika alebo hygiena pri mínus 30°C

Aj ty by si chcel niekedy zažiť polárne dobrodružstvo? Je to tvojím snom? Na čo treba myslieť? Čo ti uľahčí život pri šialených mrazoch? Na Čukotke sa každá chyba vie poriadne vypomstiť. My sa stále učíme a prinášame ti niekoľko postrehov v článku ,,Zo života polárnika alebo hygiena pri mínus 30°C“, kedy sme len krútili hlavou, že ako nás to nemohlo napadnúť.

Nejesť slaný sneh

Ak ideš do polárnych oblastí, budeš odkázaný na sneh, ktorý budeš používať na varenie. My sme prvý deň spravili tú chybu, že lopatkou sme nabrali nielen sneh, ale aj časť morského ľadu. Preto sme potom mali celý deň príjemný slaný čaj a to nás poriadne dehydrovalo. Správny polárnik vyhľadá ,,snežnú dunu“ a tam si naberie sneh.

Zamrnuté veci

Pri takých teplotách, aké sme mali my (mínus 30°C) všetko zamrzne. Nielen voda, ale aj bunda, topánky, ponožky, čiapka… Proste všetko. Najlepšou radou je dať to všetko do spacáku v ktorom spíš a tak to pekne vysušiť počas spánku. My sme po prvej noci mali tak zamrznuté bundy, že sme sa ledva do nich navliekli. A to nehovorím o ponožkách, ktoré dokázali vďaka zime stáť v rohu.

Toaleta

Ak si chlap, tak pri cikaní je to jednoduché, ale keď ideš na veľkú potrebu, musíš myslieť na detaily. Pri mínus 30°C budeš oblečený ako cibuľa. Preto mysli na to, aby si už všetko mal dopredu nachytané pred samotným výkonom. Stiahnuté traky a nachystaný toaletný papier. Lebo každá sekunda na mraze ťa poriadne vyštípe.

A ďalšia zásada. Necikaj a nevykonávaj potrebu pri zdroji naviateho snehu na vodu a nechoď ďaleko od tábora kvôli medveďom. Tvoj biely zadok je aj tak každému ukradnutý.

Dezinfekčný gél

Hygiena je v týchto podmienkach na nulovej úrovni. Určite si nebudeš chcieť variť vodu, aby si sa poumýval. Čo však musíš mať, sú čisté ruky. Napríklad po toalete si určite nebudeš umývať ruky snehom, lebo prsty nebudeš cítiť niekoľko minút. Preto využi gél, ktorý len tak ľahko nezamrzne.

Na jednoduché umývanie tela sú dobré mokré hygienické vreckovky, ktoré treba pred použitím rozmraziť pri zdroji tepla – varič.

Spacák

Spacák ti určite namokne. Nedá sa tomu vyhnúť. Spacák neusušíš pri variči, ale najlepšie spravíš, keď ho ráno dáš pred stan, za pár minút zamrzne a následne ľad oklepeš. A je to. Neveríš? Príď si vyskúšať.

Vodka, alkohol

Tu naša ,,storočná slovenská povera“ dostane poriadne na frak. Alkohol nepomáha pri zohrievaní. Skôr naopak. Proste je to blbosť, že sa zohreješ kalíškom alkoholu. Plus pri mínus 40°C ti zamrzne aj vodka na kosť a potom ju môžeš lízať ako zmrzlinu.

Zo života polárnika alebo hygiena pri mínus 30°C

Cikanie do spacáku…

Len si predstav, že v noci musíš ísť na záchod. Si v spacáku, kde je teplo a vonku mínus 30°C. Brrrr. Bojuješ sám so sebou a presviedčas sa, že to vydržíš do rána. Preto najlepšou radou je mať nejakú flašu so širokým otvorom (napríklad Nestea), kde sa vycikáš ako keď dostaneš v nemocnici bažanta. Výhodou je, že ešte hodnú chvíľu ťa tvoj moč bude zohrievať J

Špinavé taniere, poháre…

Po jedle všetko dobre umy, lebo ti to tak zamrzne, že to vôbec neoklepeš

Máš otázky na článok ,,Zo života polárnika alebo hygiena pri mínus 30°C“? Daj do komentu a radi odpovieme.

V tomto článku sme spísali najčastejšie otázky ohľadom Beringu.

Ak by si chcel podporiť vydanie knižky o Beringu a získať expedičné tričká a iné zaujímavé veci, pozri sem

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.

Vybrala sa na takuto vypravu uz aj nejaka zena? Riadili ste sa podla GPS?
Na zaklade coho str vyberali miesto na prespatie? Kolko trva rozlozit a zlozit stany? Mali ste nejake pravidla, alebo rituali ktore ste dodrziavali (napriklad ked sa zotmelo uz ste dalej nesli a tak)?