Živá paleta farieb v Stredozemnom mori

V srdci Stredozemného mora sa neskrýva len 7 000 rokov stará história, ale aj nespočetné množstvo rýb. Práve rybárstvo sa stalo symbolom viacerých dediniek v danej oblasti. Z generácie na generáciu si tieto tradície odovzdávajú aj v tomto mestečku. Okrem chutných rýb však jeho prístav skrýva aj mocnú maliarsku paletu farieb. 

Šum mora strieda štartovací zvuk rybárskych lodí. Bledohnedým historickým budovám s bielymi slnečníkmi pred vchodmi kontrastujú zeleno-červeno-žlto-modré lavičky, ktoré dopĺňajú loďky všetkých farieb.

Jemný zápach z prístavu vymieňa chuť čerstvo ugrilovanej ryby. V srdci Stredozemného mora sa ukrývajú maltské ostrovy: Malta, Goza a Comina. Súostrovie, ktoré okrem tyrkysovej vody, turistiky, prírody a tajných ciest ukrýva aj malebný poklad menom Marsaxlokk.

Prístavná Marsa

Na pokojnom juhovýchodnom pobreží Malty sa skrýva mestečko Marsaxlokk s farebnými okenicami. Hoci nie je súčasťou bežnej turistickej trate, pre jeho mocnú paletu farieb sa na ňu krok po kroku dostáva. Leží len pol hodinu od hlavného mesta Malty, Vallety. Žije v ňom len približne 3 000 obyvateľov, no aj tak má svoje čaro. Už názov mesta prezrádza, v čom spočíva. Marsa totiž znamená prístav. 

Člny luzzu 

Ak Marsaxlokk niečo charakterizuje, sú to práve rybárske lode. Jeho prístav má špecifickú silu: preniesť do sveta, v ktorom sa zastavil čas. Rybárske mestečko je poslednou baštou tradičných maltských člnov luzzu. Člny na mori vynikajú pestrými farbami a malými očkami na čele lode. Ich vznik pochádza z čias Feníčanov. 

Talizman lode 

Pohľad do minulosti prostredníctvom očí Feničanov, a to doslova. Rybári verili v nadpozemskú silu. Svoju ochranu na mori zasvätili do talizmanu, takzvaného Osirisovho oka.

Feničania a Gréci verili, že oko ochraňuje maltských rybárov. Naviac tvrdili, že okrem rybárov ochraňuje aj ich lode v zlom počasí. Iní spájajú oko s Horovým okom, teda so staroegyptským ochranným symbolom. Význam však zostával jeden a ten istý, rybárov oči chránili pred urieknutím.  

More na tanieri

Marsaxlokk je oveľa viac ako len pohľadnica mesta s farebnými loďkami. Považuje sa za najchutnejšiu rybaciu časť ostrova.

Hlavnou surovinou je bez váhania ryba, konkrétne lampuki. Tento maltský názov ukrýva na tanieri rybu známu ako dorado alebo mahi-mahi. Ryba sa chvíľkami podobá pražme.

Daný druh počas jesene migruje popri maltských ostrovoch. Jeho sezóna začína v polovici augusta a končí symbolicky koncom roka. Okrem mahi-mahi reštaurácie ponúkajú aj jedlá z čerstvého tuniaka, sardiniek alebo mečúňa. V nedeľu sa v meste koná najväčší rybí trh na ostrove. Okrem rýb tu domáci predávajú aj typické remeselné výrobky, keramiku, čipky alebo tradičné miestne šperky.

Londýn alebo Malta

Prechádzka Marsaxlokkom chvíľkami prenáša do Londýna. Jeho ulice totiž zdobia typické anglické červené telefónne búdky. Krajina bola počas druhej svetovej vojny jednou zo základní Spojeného kráľovstva.

Až v 70. rokoch 20. storočia vyhlásili Maltu za nezávislú republiku. Dnes je súčasťou Európskej únie a Eurozóny, čím sa stala najmenším štátom únie. Ostrov si s Londýnom možno zameniť len pre búdky, veľkosťou ani náhodou. Len do Londýna by sa zmestilo takmer päť Mált. Kým metropola má rozlohu 1 572 km2, Malta len niečo okolo 316 km2. Dominantou mestečka Marsaxlokk je okrem telefónnych búdok aj farský Kostol Panny Márie Pompejskej.

Prírodná „všehochuť“

Architektúra, krištáľovo čistá voda v okolí, ale aj zátoka. V okolí mestečka leží jedno z najobľúbenejších prírodných skvostov. Hoci v názve skrýva umelo vytvorený pojem bazén, od neho má na míle ďaleko. St.Peter‘ s Pool je jednou z najkrajších zátok ostrova Malta a leží len pár kilometrov od mestečka Marsaxlokk.

Pár minút od mestečka sa nachádza aj park Xrobb L-Għaġin Nature Park, ktorý ochraňuje endemické druhy. Marsaxlokk tak nie je len rajom rybích špecialít, ale aj prírodných krás.

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.




Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.