Zima ako u Mrázika. Na ruskú zimu neplatí ani vodka

Zima ako u Mrázika. Na ruskú zimu neplatí ani vodka

O ruskej zime každý hovorí, ale nikto ju poriadne nezažil. Viete si predstaviť, že by ste okúsili zimu, kedy teplota klesne až k mínus 60°C?

Vedeli ste, že pri tejto teplote aj tradičná ruská vodka zamrzne a vôbec neplatia naše stereotypy o zohrievaní sa kalíškom domácej pálenky? Ruská zima je niečo úplne iné, než si viete predstaviť.

Nikde nikoho, len zima

Som v Ojmiakone, kde bola nameraná najnižšia teplota na svete mimo Antarktídy. V roku 1926 klesla teplota na hodnotu -71,2°C. Stojím pri pomníku Zimy a vonkajšia teplota je „len“ -53°C.  Túto dedinu nájdete tak 9100 kilometrov od Moskvy a 1000 kilometrov od najbližšej civilizácie. Proste nikde nikoho, len zima. 

Ak máte auto a nemáte vyhrievanú garáž, tak musíte mať zapnutý motor počas celej zimy. Neexistuje, že ho vypnete na pár minút. Vlastne môžete, ale verte, že auto naštartujete až niekedy na jar. Zima dokáže zabaliť do ľadového obalu všetko a rýchlo. Keď napríklad lovíme ryby s domácimi, tak čerstvý úlovok sa trepoce na ľade tak 30 sekúnd a do minúty je tuhý na kameň. Ako keby ste ho vytiahli z mrazničky. Dáte dole rukavice a do minúty necítite končeky prstov. Zabudnete si niečo zakryť a hneď viete, kde ste spravili chybu. 

Piť alkohol v mraze? Nebezpečné

Nejeden Slovák by reagoval tak, že by sa zohrieval nejakou domácou pálenkou. Samotní Rusi vás vyvedú z omylu a budú vás považovať za čistého blázna, keď uvidia, že vyťahujete vodku.

„Pri takýchto teplotách je nebezpečné piť alkohol. Môže vás to zabiť!“ dostaneme poučenie od Vasiľa, ktorý nabúra našu tradičnú slovenskú poveru. Keď sa však pozrieme na náš špiritus, zisťujeme, že už nie je v tekutom stave. Vodka pri mínus 40°C zamrzne absolútne na kosť a miesto pitia ju môžete lízať. Neveríte? Príďte sa presvedčiť na vlastné oči. 

V miestnom obchode sa predávajú namiesto tekutého mlieka ľadové biele kocky a čerstvá kapusta vám pri takýchto mrazoch tak zamrzne, že ak vám doma padne na podlahu, rozbije sa na niekoľko kúskov. Je tu väčšia zima ako na vrchole Everestu.

Zima ako u Mrázika. Na ruskú zimu neplatí ani vodka
U domácich

Majú svoj internet a sociálnu sieť

Domáci sa však nesťažujú a svoju pohodu by nevymenili za nič na svete. „Máme tu pokoj a nič nám nechýba. Žiaden mobilný signál, internet alebo 60 televíznych kanálov v televízii,“ povie miestna starostka, ktorá nás sprevádza medzi drevenicami v strede mrazivého pekla. „Počas zimy sa preruší kontakt s vonkajším svetom. Pošta príde na jar a zásobovacie lietadlá za pár mesiacov. Dovtedy si musíme všetci pomôcť sami.“

Ak by ste v tejto časti sveta čakali strhaných ľudí, ste na omyle. V miestnom kultúrnom dome sa ľudia stretávajú, hrajú šachy a hlavne sa rozprávajú. To je ich internet a sociálna sieť. Vedia o svete tam vonku, ale ako keby s ním nechceli mať nič spoločné. „Veľa mladých sa túži pozrieť do veľkých miest, ale zo skúseností vieme, že sa vrátia. Možno je to aj preto, že je tu nielen krásne prostredie, ale aj čistý vzduch,“ dopovie starostka a ukáže na hviezdne nebo. Nad nami je miliarda hviezd, ktoré nevyrušuje žiaden svetelný smog. Krása nad krásou a do toho neskutočné ticho. 

Extrémne počasie nedrží tak dlho ako kedysi

Pýtam sa domácich, čo si myslia o globálnom otepľovaní. Aj keď je vonku viac ako mínus 50°C, každý jeden z nich hovorí, že zimy už nie sú tak kruté. „Zimy sú kratšie a extrémne teploty sa už tak dlho nedržia. Dalo by sa povedať, že nastáva otepľovanie,“ prezradí Igor, ktorý pracuje na miestnej meteorologickej stanici. A viete, čo je asi najkrajšie? Keď idete do miestnej sauny. Vo vnútri je plus 80°C, otvoríte dvere a zima vás poriadne ovalí. Skákať do mrazivej vody nemá taký účinok, ako sa vyváľať v miestnom snehu.

Zima ako u Mrázika. Na ruskú zimu neplatí ani vodka
Ruská sauna

Veď, kto zažil teplotný rozdiel 130°C v priebehu pár sekúnd? Vtedy sa neviete ani poriadne nadýchnuť. Na fúzoch mám za pár sekúnd cencúle a na očných viečkach bielu zimnú špirálu. Na zimu si vie každý zvyknúť. Len treba byť poriadne oblečený, pravidelne jesť a nepiť alkohol. Vtedy to zvládnete. Pre mňa bolo horšie, keď som sa vrátil domov na Slovensko a bolo tu len mínus 5°C. Bolo mi tak teplo, že som chcel chodiť len v mikine a ľudia na mňa pozerali ako na Majku z Gurunu. Vtedy pochopíte, čo je to pravá ruská zima.

Chceli by ste s nami zažiť pravú ruskú zimu? Poďte s nami na zimnú transsibírsku magistrálu. Všetky informácie nájdete tu.

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.