Zelené dary Thajska

Niektoré miesta sú podľa štúdie preceňované. Ocitla sa medzi nimi aj táto populárna bangkocká ulica. Počas návštevy Thajska preto smog Bangkoku možno nahradiť za čistejší vzduch v týchto unikátnych častiach krajiny. 

Cez množstvo zaparkovaných tuktukov sa prediera kvantum ľudí rôznej národnosti. Každých pár metrov sa strieda iný štýl hudby. Jeden hrá hlasno, druhý trikrát hlasnejšie. Z podnikov a reštaurácií vychádza farebná paleta všetkých svetiel, ktorú rozráža milión billboardov.

Khao San Road

Chaos ulice sa pri drinku v jednom zo strešných barov premieňa na bežný ruch. Z vtáčej perspektívy sa najznámejšia ulica thajského Bangkoku Khao San Road chvíľkami javí ako bežná bangkocká ulica. Možno aj preto sa ocitla na zozname najviac preceňovaných atrakcií na svete. A nie iba ocitla, ale aj ho dobyla. 

Khao San Road

O akom zozname je reč 

Hoci sú obľúbené, nie každému sa musia páčiť. Khao San Road v Bangkoku, Aqua Park v Antalyi, obchodná časť Singapuru Orchard Road, londýnske London Eye alebo parížska mestská štvrť Montmartre sú niektoré z miest, ktoré sa objavili v prvej desiatke najpreceňovanejších atrakcií na svete. Zatiaľ, čo jedného ohúrili, ďalší si ich predstavoval ešte atraktívnejšie. 

Kto zoznam vytvoril

Štúdiu vytvorili anglickí odborníci, ktorí sa zamerali na najslabšie hodnotenia a recenzie na cestovateľskej stránke TriAdvisor. Zohľadnili nielen počet hviezdičiek, ale aj výrazy ako: „veľké sklamanie“, „nie také pekné, ako sme očakávali“. 

Vzostup po ťažkom období 

Zmiešané pocity turistov z Khao San Road neznamenajú neobľúbená destinácia. Thajsko sa stále radí medzi najobľúbenejšie turistické atrakcie. Kým v roku 2019 ho navštívilo až 40 miliónov turistov, počas pandémie prišla len jedna štvrtina z toho. V roku 2023 sa ich počet opäť priblížil k 30 miliónom. 

Zelená vôňa krajiny

Z vône ryžových rezancov s jarnou cibuľkou, dochutených kokosovým cukrom, zeleninou, kuracím mäsom alebo krevetami môže vytrhnúť len tamojšie tropické (pre mnohých najsmradľavejšie) ovocie na svete – Durian. Thajsko však nevonia len po kúskoch čerstvého sladkého manga s troškou ryže alebo po zlatých chrámoch, rušnom Bangkoku či plávajúcich trhoch.

Špecifická vôňa krajiny úsmevov a láskavosti sa skrýva aj v príjemnej zelenej. Čistý vzduch v národných parkoch doslova prebudí z bangkockého smogu. Za turistickými zážitkami tak netreba chodiť len do hlavného mesta. Lepšie sa dá nadýchnuť aj v nespočetnom množstve thajských národných parkov.

Jedny z najkrajších národných parkov Thajska 

Ao Phang Nga National Park

Najväčšie mangrovové lesy, 180 druhov vtákov, jaskyne, krasové ostrovy a biele pláže. Park nepreslávil nik iný ako pán 007, James Bond.

Jeho ostrovček, týčiaci sa medzi dvoma ostrovmi, sa stal bezpochyby najobľúbenejšou atrakciou parku. Naviac pokojné tyrkysové vody sú ideálne pre kanoistiku.

Khao Yai National Park

Prvý v poradí, no tretí najväčší. Národný park Khao Yai očarí nielen vodopádmi, ale aj faunou. Práve v ňom sa turistom naskytne jedna z najlepších príležitostí na pozorovanie cicavcov. Okrem makakov je domovom cibetiek, dikobrazov, gibonov, ale aj čiernych ázijských medveďov. 

Namtok Phlio National Park

Vo východnom Thajsku, hraničiac s Kambodžou, sa nachádzajú tropické dažďové pralesy, hory, vodopády, prírodné bazény, ale aj archeologické náleziská. Hlavný vodopád leží len do pol hodiny od parkoviska. Synonymom národného parku sú relaxačné prechádzky v prírode. 

Tha Pom Klong Song Nam

Prírodná rezervácia na okraji Andamanského mora  je okrem koreňových systémov stromov bohatá aj na bahnité a krištáľovo čisté vody. Hoci ide o obľúbenú turistickú atrakciu, park stále poskytuje nádych nedotknutosti. 

Mu Ko Ang Thong National Park

Morský národný park ležiaci v Thajskom zálive je domovom 42 ostrovčekov, ktoré dopĺňajú vápencové kopce, jaskyne, jazierka. Okrem kanoistiky a pozorovania voľne žijúcich zvierat je ideálnym miestom na šnorchlovanie.

Khao Sam Roi Yot National Park

Aj tento je morský, no na rozdiel od toho predošlého leží v centrálnej časti krajiny. Okrem iného, v parku sa nachádza aj najväčší sladkovodný močiar v Thajsku. 

Erawan National Park

Každý z nich je výnimočný, platí to aj pre Erawan v horskom pásme Tenasserim Hills. Jeho vodopád Erawan Falls sa spolu so zmiešanými listnatými lesmi a smaragdovo zelenými bazénmi stali najobľúbenejšími atrakciami rezervácie.

Khao Sok National Park

Medzi najkrajšími národnými parkami nesmie chýbať Khao Sok. Nezastaviť sa v jednom z najstarších a najrozmanitejších dažďových pralesov by bol hriech.

Nachádzajú sa v ňom prastaré zelené dažďové pralesy, ktoré dopĺňajú vápencové hory, sklenené jazerá a hlboké údolia.

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.