Zanzibar – rady a tipy

Chcete zažiť nádherné azúrové more, biele pláže, africkú exotiku, ale aj trochu histórie či zábavy? Hakuna ma tata, priatelia! Zanzibar je to správne miesto pre vás a momentálne ide na dračku! Ak chcete poradiť kam ísť, aká je doprava, ubytovanie a čo sa oplatí vidieť, čítajte ďalej.

Zanzibar – rady a tipy

Pláže

Začíname plážami, pretože je to asi to najdôležitejšie. Môžeš zostať niekoľko dní na jednom mieste alebo sa po ostrove aj presúvať a prespať na viacerých miestach. Tak či onak, odporúčame vybrať si miesto pobytu v prvom rade podľa pláže. Niektoré sú nádherné, priam úchvatné, zatiaľ čo iné môžu byť plné rias alebo ťa bude rozčuľovať silný odliv. V zásade platí, že na severe ostrova (Nungwi, Kendwa) pláže nie sú tak výrazne ovplyvnené prílivom/odlivom, iba ak počas splnu. Tieto pláže patria práve preto medzi tie najobľúbenejšie. Krásne sú aj niektoré pláže na východnom pobreží, tu však počas odlivu more „ubehne“ aj sto metrov, niekedy aj viac. My odporúčame najmä pláže Nungwi, Kendwa, Pwani Mchangani a Pongwe. Vyhni sa radšej plážam Chwaka (veľa rias) a Uroa (menej rias, ale blízko je potom už krajšia pláž Pongwe). Podrobné informácie o plážach nájdeš v článku Pláže Zanzibaru.

Ubytovanie

Pamätaj, že Afrika nie je lacná destinácia pokiaľ ide o cestovanie. Čiže všetko ubytovanie pod približne 25 EUR/noc bude veľmi jednoduché. Ak aj neušetríš na ubytovaní, podarí sa ti to potom určite na doprave a strave.

Najväčšiu škálu ubytovania nájdeš na severe v ostrova, v Nungwi. Nájdeš tu guest house-y od 15 EUR/noc, aj priemerné hotely za 30-40 EUR/noc, ale aj luxusné ubytovanie za 200-250 EUR/noc. Závisí od vášho štandardu, ako vždy. Mnohé hotely ponúkajú v cene aj bohaté raňajky či polpenziu. Nungwi je navyše najživšia oblasť, je tu veľa reštaurácií, barov a aktivít.

Na východnom pobreží je menej guesthouse-ov a viac rezortov či hotelov. Ceny priemerných, ale príjemných hotelov sa pohybujú podobne okolo 30-40 EUR/noc s raňajkami a vyššie.

Ak by si chcel zažiť skutočný „paradise“ a dopriať si luxusné ubytovanie, tak si to rezervuj určite aspoň na dve noci, aby si si to stihol aj užiť. Ubytovanie v 5* hoteli stojí okolo 200-250 EUR/noc, čo nie je až také drahé vzhľadom na to o aký exkluzívny hotel ide. Odporúčame to zažiť hlavne preto, lebo Afrika je v tomto super a si dáva záležať na kvalite. Len na porovnanie, na Filipínach sme platili za priemerný hotel 50 EUR/noc alebo iný príklad, na takých Maldivách by ste za tú najvyššiu kvalitu dali aj 400-500 EUR/noc. Takže na Zanzibare sa v zásade aj oplatí „vyraziť si z kopýtka“.

Zanzibar - rady a tipy
Ubytovanie za 30 USD/noc/osoba.
Zanzibar - rady a tipy
Ubytovanie v exkluzívnom hoteli za 200 EUR/noc.

Internet

S internetom to nie je bohviečo. Paradoxne, často funguje lepšie v najväčšom zapadákove ako na moderných miestach. Tak sa stalo aj na Zanzibare. Internet nefungoval v nádhernom 5* hoteli, ani na hoteli za 35 EUR/noc, ale fungoval výborne na izbe vo veľmi jednoduchom hoteli za 30 USD/noc. Občasné výpadky internetu, dokonca elektriny sú na mnohých miestach bežné.

Peniaze a ceny

Na Zanzibare platí tanzánijský šiling (TZS), ktorého aktuálny kurz si môžeš pozrieť tu: http://www.xe.com/currency/tzs-tanzanian-shilling. Tanzánijským šilingom zaplatíte najmä za miestnu dopravu a miestnu stravu. Za mnohé iné služby však zaplatíš aj americkým dolárom (USD), napríklad za taxík z letiska, za hotely, za aktivity ako šnorchlovanie, potápanie, výlety a pod.

Kreditné karty využiješ iba na lepších hoteloch. Maj preto pri sebe dostatok hotovosti v USD, z ktorej potom časť vymeníš hoci aj na letisku ZNZ po prílete. Kurz na letisku nebol vôbec až taký zlý (1 USD = 2160 TZS, október 2017), resp. najprv vám pravdepodobne ponúknu zlý kurz, ale keď im dáš najavo, že vieš, aký je skutočný kurz, tak ťa už neoklamú.

Uvádzame pre ilustráciu niektoré ceny:

 • voda (1,5 litra) – 1000-1500 TZS
 • jedlo v lokálnej reštaurácii – 3000-7000 TZS
 • jedlo v reštaurácii na pláži – 10000-18000 TZS
 • jedlo v rezorte – ca. 11 USD (platí sa väčšinou v dolároch)
 • sladký nápoj (0,5 l) – 1000 TZS
 • ovocné smoothie – 5000 TZS
 • pivo 3000-6000 TZS
 • 1 ks chapati – 300 TZS
 • 1 kg banánov – 1500 TZS
 • šnorchlovanie 15 – 20 USD
 • taxi letisko ZNZ/Nungwi – ca. 40-50 USD
 • lokálna doprava Stone Town/Nungwi – 2000 TZS
 • lokálna doprava na kratšiu vzdialenosť (ca. do 15 km) – 500 TZS
 • vstup Múzeum otrokárstva (Stone Town) – 5 USD
 • vstup Mnarani Aquarium (Nungwi) – 5 USD

Doprava

Taxi

Z medzinárodného letiska ZNZ sa dostaneš na sever do okolia Nungwi (60 km) taxíkom za približne 40-50 USD. Cenu môžeš zjednávať, ale nechoď nad 50 USD ani pod 30 USD. Podobné sú ceny taxíka z letiska na východné pobrežie. Samozrejme, ak ideš z letiska do kratších vzdialeností, aj cena bude nižšia. Z letiska je asi najvhodnejšie zobrať si taxík, lebo ak by si chcel ísť miestnou dopravou, musel by si ísť najprv do Stone Townu tak či tak taxíkom.

Lokálna doprava

Následne, po samotnom ostrove, môžeš využiť miestnu dopravu, tzv. dala-dala. Ide buď o otvorený mininákladiak, kde sedia cestujúci oproti sebe na pričniach, zvyčajne veľmi natlačení, alebo o modernejší, uzavretý minibus bez klimatizácie, ktorý je oveľa pohodlnejší. Nedá sa povedať, kedy ktorý premáva, ale vo väčšine prípadov sa stretnete s otvoreným dala-dala. Ten uzavretý ide skôr na trase Nungwi – Stone Town. Nepremávajú pravidelne, ale vyrážajú v zásade vtedy, keď sa naplnia.

 • Nungwi – Stone Town (50 km): cena 2000 TZS a trvá to ca. 1,5 hodiny v závislosti od premávky a fázy dňa.
 • Kratšie vzdialenosti (ca. do 15 km): cena 500 TZS

Miestni obyvatelia ti ochotne poradia, kde konkrétne je zastávka dala-dala. Nečakaj však ozajstnú zastávku, je to skôr miesto/benzínka/strom/prístrešie, kde dala-dala pristaví. Stačí kývnuť či naznačiť, že chceš nastúpiť. Na trase Nungwi – Stone Town sú spoje častejšie, na východnom pobreží, medzi jednotlivými dedinami, môžete čakať na dopravu 30 minút alebo aj viac.

Prenajatie auta/mopedu

Auto – 35 USD/deň za menšie auto bez benzínu. Cesty sú v zásade dobré, ale v niektorých pobrežných oblastiach sú rozbité a veľmi prašné. Prenájom je možný na mieste v Stone Towne alebo v Nungwi alebo to skúste cez stránku http://kibabucars.com/, ktorá má dobré meno. Na to, aby si šoféroval na Zanzibare, potrebuješ špeciálne povolenie. Vybaví ti to samotná požičovňa za poplatok ca. 10 USD.

Moped – ca. 20 USD/deň bez benzínu. Moped však až tak neodporúčame, pretože si v Afrike a premávka nie je práve najbezpečnejšia. Považujeme to za riskantné najmä pre menej skúsených šoférov. Ak máte skúsenosti s bláznivejšími premávkami vo svete, tak by to nemal byť až taký problém. Dávajte si pozor a hlavne, dobre si prezrite kvalitu mopedu predtým, než si ho požičiate.

Palivo stojí 1905 TZS/l za Petrol (super) – údaj z októbra 2016.

Korupcia je na Zanzibare oficiálne zakázaná. Napriek tomu sa stále stáva, že šoférov zastavuje polícia a pýta si úplatok. Ak ťa aj zastavia, vypýtaj si bloček od prípadnej pokuty a prípadne aj služobný preukaz policajta a opíšte si jeho číslo. Možno ho potom prejde chuť pokutovať. V aute však vždy maj zapnuté bezpečnostné pásy a vedz, že v Tanzánii sa jazdí na ľavej strane.

Zanzibar - rady a tipy
Lokálna doprava – dala-dala (minibus verzia)
Zanzibar - rady a tipy
Častejšie stretnete takúto, otvorenú dala-dala dopravu

Strava

Miestna strava sa najčastejšie skladá z týchto ingrediencií: zemiaky, mäso, ryba, chobotnica, ryža, fazuľa, špenát. Do veľkej miery je ovplyvnená aj indickými a inými ázijskými chuťami, takže nájdete v nej aj čapati, kari, birjani či plov.

 • Typické miestne jedlo je napríklad urodžo = hustá polievka, presnejšie zemiaky zaliate kyslou šťavou s kari fazuľovými knedlíčkami a vysmážanými guľkami.
 • Miškaki sú marinované kúsky mäsa napichnuté na paličky a opečené na ohni.

Jedlo v miestnej reštaurácii ťa vyjde 3000-7000 TZS a je v zásade chutné. Miestne reštaurácie však nájdeš skôr iba v Nungwi a v okolí, v Stone Towne, prípadne v Paje a Jambiani. Ostatné lokality majú skôr iba rezorty a reštaurácie na pláži, ktoré sú drahšie.

Strava v plážových reštauráciách (10000-18000 TZS) a v rezortoch (11 USD) je medzinárodnejšia, takže často stretnete kokosové kari, ale aj pizzu, hamburgery, šaláty a pod.

Na Zanzibare sa môžeš tešiť aj na celkom chutné pivo – Kilimanjaro alebo Serengeti. Bývalá Tanganyika, súčasť dnešnej Tanzánie, bola dávno nemeckou kolóniou, takže si možno uchovali nejaké bavorské/nemecké pivovarské tajomstvá. 🙂

Odporúčame navštíviť trhovisko Darajani v meste Stone Town, kde nájdete rôzne ovocie – banány, melóny, mango, ananás, pomaranče a mnohé ďalšie. Nezabúdajte však na staré dobré pravidlo, jedzte iba ovocie, ktoré sa dá olúpať resp. bolo olúpané pred vami.

Voda z vodovodu je v poriadku na umývanie zubov, ale nepi ju. Balená voda stojí 1000-1500 TZS za 1,5 litrovú fľašu.

Fotoesej: 7 dní na Zanzibare
Urodžo – zanzibrská zemiaková špecialita v lokálnej reštaurácii

Zanzibar - rady a tipy

Zanzibar - rady a tipy
Reštaurácia priamo na pláži

Očkovanie

Ak cestujete na tanzánijský ostrov Zanzibar, nepotrebujete nijaké povinné očkovanie. Rovnako ani pri ceste do samotnej Tanzánie. To však platí, ak letíte do Tanzánie priamo z Európy. Iné platí, keď letíte do Tanzánie z endemickej oblasti.

Malária

Zanzibar nepatrí medzi malarické oblasti. Ak sa však obávate, pre istotu používajte po zotmení a vo večerných hodinách repelent proti komárom a hmyzu. Malarické komáre útočia najmä na členky, takže si striekajte najmä tie. Hotely majú väčšinou na posteliach aj sieťky proti komárom, takže v noci by mal byť človek chránený. My sme pre istotu používali aj repelent, ktorý sa dáva na noc do elektrickej zástrčky. Viac o malárii vo všeobecnosti sa dozvieš v článku Malária alebo si pozri video:

 

Víza

Občania SR dostanú tanzánijské víza priamo po prílete na Zanzibar v hodnote 50 USD. Maj pripravenú potrebnú hotovosť, v letiskovej hale vyplníte potrebné dokumenty, zoberú vám odtlačky prstov a zaplatíte. Inak nemusíte nič vopred vybavovať.

Pri odlete zo Zanzibaru sa (už) neplatí nijaká odchodová taxa.

Aktivity

  • Šnorchlovanie – oplatí sa iba vtedy, ak sa vyberieš na koralový ostrov Mnemba Atol, inak nič poriadne neuvidíš. Najľahšie sa výlet k atolu vybavuje v Nungwi (napríklad v PADI Diving Center, ale ponúka to mnoho tzv. beach boyov). V zásade ti s tým však poradia na ktoromkoľvek hoteli. Šnorchlovanie sa organizuje ako jednodňový výlet a jeho cena je do 20 USD vrátane obeda, nealko nápoja a šnorchlovacej výstroje. Len pre porovnanie: šnorchlovanie pri Mnemba Atol je pekné, je tam veľmi veľa rýb, ale samotné koraly sú menej vizuálne atraktívne ako napr. Veľká koralová bariéra v Austrálii, no krajšie ako v napríklad v Kambodži. Začiatočníkov v žiadnom prípade nesklame, skúsenejší nebudú ohúrení, ale určite ocenia aspoň veľké množstvo rýb.
  • Potápanie – najlepšie je vraj na juhovýchode ostrova v Paje, ale organizuje sa aj v Nungwi (PADI Diving Center).
  • Kitesurfing – najlepšie miesto je tiež v Paje, pretože je to veternejšia oblasť.
  • Výlet do Stone Town – určite stojí za to. Mesto Stone Town je nielen rodiskom známeho frontmana skupiny Queen, Freddieho Mercuryho, ale je aj pod ochranou UNESCO. Nájdeš tu mnoho historických budov (Fort – pevnosť; Sultánov Palác – múzeum; House of Wonders; Old Dispensary – stará nemocnica, ošetrovňa; Anglikánska katedrála postavená vedľa voľakedajšieho trhu s otrokmi; Múzeum otrokárstva). Mnohé architektonické diela pochádzajú z čias, keď Zanzibar patril Ománu. Prejdi sa aj po trhovisku Darajani alebo si daj kávu na ulici. Stone Town a jeho okolie nie je vhodné na pláže a kúpanie.
  • Prison Island – Populárny výlet z mesta Stone Town sa koná na tento ostrov, kam voľakedy odvážali rebelujúcich otrokov. V samotnom väzení (prison) tu však nikto nesedel, ale bolo využívané ako karanténa pre ochorenia na žltú zimnicu. Známy je tým, že tu žijú korytnačky obrovské (Aldabrachelys gigantea), ktoré nepochádzajú zo Zanzibaru, ale zo Seychellských ostrovov a boli sem privezené ako dar.
  • Mnarani Aquarium – Ide o záchranné centrum pre morské korytnačky v mestečku Nungwi. Nájdeš ho ľahko, ak budeš smerovať k majáku. Ohrozené korytnačky tu môžete dokonca aj kŕmiť morskými riasami a suchozemské korytnačky si môžeš aj chytiť do ruky. Vstup je 5 USD/osoba.
  • Jozani Forest – miesto, kde uvidíte opice Red Colobo. Nechoď sem miestnou dopravou, keďže by si iba stratil čas a opice sú vraj najviac aktívne ráno. Cena výletu závisí od toho, koľko vás je v skupine a ako ďaleko sa nachádzate od Jozani Forest, ktorý leží v centrálnej/južnej časti ostrova. Vyjsť ťa to môže na 25-60 USD/osoba.
 • Spice Tour (prehliadka korenín) – tiež populárna aktivita na ostrove, ktorý bol – hlavne v minulosti – veľkým výrobcom klinčekov a iných korenín. Cena je 15-25 USD/osoba v závislosti od toho, či máte súkromnú prehliadku alebo ste súčasťou väčšej skupiny. Kvalita korenín na Zanzibare však už dávno nie je to, čo to bývalo v minulosti. Aj keď prehliadka môže byť zaujímavá, neodporúčame až tak nakupovať samotné korenie.
Zanzibar - rady a tipy
Mnarani Aquarium – Záchranné centrum
Zanzibar - rady a tipy
V Stone Towne bol v minulosti veľký trh s otrokmi, odkiaľ ich predávali najmä na zanzibarské plantáže s klinčekmi a do iných častí Afriky.

 

Čo (ne)robiť?

  • Zanzibar je moslimská oblasť, obliekaj sa preto mimo pláže s ohľadom na miestnych obyvateľov (vyhýbať sa minisukni, holým pleciam, krátkym nohaviciam).
  • Zanzibarčania ťa budú zdraviť na každom kroku. Ak ti povedia ahoj, čiže „Jambo!“, odpovedz rovnako „Jambo!“. Ak povedia „Mambo“, odpovedz „Poa“ (Ako sa máš? Fajn.“).
  • Miestni obyvatelia sú priateľskí a chcú sa zoznamovať, nevyhýbaj sa im preto, a rovnako ani miestnym dedinám. Ak ich chceš fotografovať, radšej si vopred vypýtaj súhlas. Mnohí to nemajú radi, a často ani deti.
 • Je zakázané vynášať z ostrova mušle bez ohľadu na ich veľkosť. Možno sa ti to podarí, ale vedz, že je to zakázané a mohol by si z toho mať problémy. Radšej im preto odolaj.

A ešte jedna dobrá rada na záver – nechoď na Zanzibar sám. Je to príliš romantické miesto na to, aby si sa prechádzal po pláži pri západe slnka sám. 🙂

Zanzibar - rady a tipy
Západ slnka na pláži v Nungwi

Viac fotografií zo Zanzibaru nájdeš v našej fotoeseji.

Chceš poradiť s cestou a vypracovať itinerár hocikam do sveta? Využi moje skúsenosti zo 165 krajín sveta!

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.

Dobrý deň chceme ísť na svadobnú cestu na Zanzibar. Aké je tam počasie a teplota vody na prelome Júl August?
Odporúčate alebo radšej zvoliť iný mesiac.
Ďakujem

Dobrý deň, v mesiacoch júl a august je teplota okolo 29°C a voda má cca. 22°C

Zdravím, rád by som sa opýtal, aký elektrický outlet plug sa používa na Zanzibare, lebo som nikde nenašiel jeden konkrétny a taktiež by som sa chcel opýtať, koľko dní sa oplatí ostať v Stown Towne, nakoľko by som si ho chcel iba pozrieť a inak sa každý deň chodiť kúpať a potápať, oplatí sa mi skôr každý deň chodiť zo Stown Townu, alebo ísť dajme tomu napríklad do Nungwi a ostať tam a odtial si robiť keď tak výlety na dalšie pláže.

Ahojte, prosím vás, dá sa na Zanzibare stanovať, nemyslím teraz nejaké stanové mestečko ale volne, niekde pomimo hotelov. Ďakujem za info

Žiaľ nedá sa a úprimne ani neviem či by som do toho išiel. M.

Dobrý deň,vaše rady a tipy mi veľmi pomohli,za čo ďakujem….chcel by som vás len niečim doplniť….
1, Dosť podstatné na Zanzibare je informácia o dolároch….Doláre vydané pred rokom 1995 vám nikde nezoberú…ani zmenáreň,ani taxi …proste nikde…..môže sa stať,že si zoberiete 500,-dolárov a použiteľných máte 200,- ako ja…..pritom som ich vyberal u nás priamo v banke…..s Eurom v zmenárňach nebol žiadny problém…

2, Výborná a najrýchlejšia doprava po dedinách je Boda-Boda….Taxi na motorkách…koľko vás je,tolko motoriek pride….stoji to 2000,- TZS jedna motorka

3, No a kto chce vedieť niečo bližšie o ženách na Zanzibare,nech si ma najde na soc.sietach….

Ahojky, je lepší , se na Zanzibaru ubytovat v jednom hotelu a pak podnikat výlety, nebo je lepší putovat a bydlet třeba každý den někde jinde?

Podľa mňa v jednom hotelíku a podnikať výlety.

Dobrý deň, na jeseň by sme radi išli na Zanzibar a pritom išli do Tanzánie na safari. Koľko dní odporúčate? Ďakujem, Jana

Dobrý deň, cca 12-14 dní.

Ahoj chcela by som sa spytat kedy a kde vybavit safari do ngorongoro? Ideme v septembri 1.tyzden.aka je cena z nungwi na safari? Dakuje.m

Dobrý deň, chcem sa opýtať ako je to s vízom pri vstupe. CK mi dala na vedomie, že si musím vybaviť v Berlíne vízum, treba 2 fotografie a viacej+ odfotený cestovný pas. Čo viem od známych čo boli na Zanzibare v januári im nebolo treba ani fotografie, ani odfotený pas, len zaplatili 50 USD, vyplnili tlačivo, ktoré dostali na letisku a hotovo. Tak ako to vlastne je? Ďakujem

Dobrý deň, doteraz občanom Slovenskej republiky vydali víza za 50 USD na hranici resp. na letisku. Najnovšie info vám dá veľvyslanectvo Tanzánie. Martin

dobry den, poprosim o radu, chceme s manzelom navstivit zanzibar vo februari 2018, ake je tam vtedy pocasie? teraz v lete si chceme kupit letenky, nie sme hotelove tipy, cestujeme po svete a vzdy sa ubytuvavame cez airbn. na sukromi, odporucite nam nieco podobne aj v zanzibare? chceme navstivit nejake safari, poradite nam?dakujem velmi pekne za odpoved

Február je ok a pri pláži myslím moc AIRBNB nefunguje, aspoň na tých najkrajších plážach. Najlepšie safari v Tanzánii je Ngorongoro, patrí k najdrahším, ale jednoznačne k najlepším vôbec v Afrike. V Tanzánii je mnoho safari, ale Ngorongoro je špička

Ahojte 🙂 mám taký dotaz, na každej internetovej stránke sa dozvieš iné údaje o počasí na Zanzibare. Mojim snom je ísť na Zanzibar (chcela by som ísť tento rok na jeseň-september, október) – je to vhodné obdobie na cestu na Zanzibar? Lebo na niektorých stránkach udávajú, že vtedy prší.
Konkrétne som našla že v septemri je daždivých 9 dní a v októbri 12, pričom na inej stránke som sa dozvedela, že prší práve v novembri tak ako to teda vlastne je? 🙂 Kedy je vhodné kúpiť letenky na toto obdobie? Ako dopredu? 🙂 ĎAKUJEM ZA ODPOVEĎ 🙂

Ahoj ,našla som pobyt v cestovke okolie Jambiani -odporúčate ? Termín od 20.4.-1.5 len čítam ,že tam je obdobie dažďov -čiže neodporúčate vycestovať v tom obdobi ?

Dobrý deň,

Apríl a máj je najdaždivejšie obdobie v roku. Ja osobne by som to zvážil a radšej išiel v inom termíne. V tomto termíne je ubytovanie, doprava lacnejšie, ale je to dané práve obdobím dažďov. Ak by som si ja vyberal, išiel by som v inom termíne.
Martin

Ďakujem za odpoved

Prosim vas, bol niekto z vas na ostrove pocas aprila? planujeme ist s celou rodinou, zaujimalo by ma, ako to bolo s pocasim a dazdom v tomto obdobi. ci islo o celodenne dazde alebo len prehanky. dakujem pekne

Dobrý deň,
Apríl a máj sú najdaždivejším obdobím v roku na Zanzibare. Neprší celý deň. ale môže byť celý deň pod mrakom a prehánky sú dosť časté. Osobne by som isišl inokedy
Martin

Ahoj,
mňa by zaujímalo ako je to v Zanzibare s obdobím dažďov. Niekde sa píše, že marec apríl,niekde som čítala,že aj september,október. Plánujeme ísť v októbri,tak nech nie sme prekvapené. Ak aj poprší,sú to celodenne dažde,či len prehánky..
Ďakujem za odpoveď 😉

Ahoj,

pisal si, ze sa na Zanzibare da v pohode platit aj USD. Da sa platit takto v pohode aj Eurom?

Alebo beru len USD a tanzansky siling?

Dakujem za odpoved.

Ahoj, Eurom veľmi nie. Je lepšie zmeniť na tanzánijské šilingy. USD dolárom sa dá platiť, ale netreba očakávať, že predávajúci ti dá oficiálny kurz. Väčšinou je horší, preto je lepšie mať šilingy. Martin

Prosím info – vytlačila som si formulár na vstupné vízum do zanzibaru – je tam aj miesto
pre fotografie – sú potrebné?
Nati

Ahoj, minule už nebolo treba fotografiu, ale veci sa v Afrike menia. Maj pri sebe 1 fotografiu, ktorú by si im dala v prípade potreby. Martin

vďaka za cenné informácie – ste super

Pozdravujem…….chcel by som sa ubytovať priamo v Stone Town-hotel Serena na pláži…nikde sa neviem dočitať či tie pláže sú OK? Čisté atď…doporučuješ termín do konca marca?

Ahoj, priamo v Stone Towne nie je moc ciste more a koniec marca by malo byt ok

Ahoj.
23.2. letíme s flydubaj s prestupom v Dubaji na Zanzibar s 5 ročnym vnukom.Očkovanie sme neabsolvovali.Ubytovanie máme v hotely Diamonds La Gemma dell Est .Angličtina je nedostačujúca. Dúfam ,že všetko bude v poriadku včetne počasia.
Vrátime sa 6.3.

Ahoj, už ste absolvovali dovolenku?Plánijeme isť s manželom a máme tiež jazykový problém. Dá sa tam aj tak prežiť?Ďakujem

Tak nech vám to vyjde

Pekný deň. Plánujeme dovolenku na Zanzibare a chceli by sme dovolenkovať na pláži Kendwa alebo Nungwi. Kedy je poľa Vás najlepšie obdobie na dovolenku v tejto destinácií. Veľmi pekne ďakujem

Ahoj,
Najlepsie obdobie je na jesen a jar

Dobrý deň,
o dva týždne letíme na Zanzibar. Chcela som sa spýtať ako je to s odbavením pred odletom na Zanzibare? Niekde som čítala, že robia trocha problémy. Nevieme na 100% anglicky tak snáď to bude ok. A ešte otázočka, víza sa platia len kartou alebo aj v hotovosti?
Ďakujem

S odbavením podľa mňa absolútne v poriadku. Letisko vyzerá veľmi jednoducho, tak možno v ľuďoch vyvoláva pocit, že je problém. Víza sa dajú platiť aj aj, ale osobne radím hotovosťou v USD dolároch, lebo kartou sem tam nechtiac aj dvakrát stiahnu platbu. Budú možno vravieť, že sa nedá hotovosťou, ale dá sa:) Skúsenosť spred mesiaca

Dobrý deň, prečítala som si všetky vaše blogy, ale chcela by sa opýtať dve otázky :
1. Bezpečnostná situácia v krajine – uvedomujem si, že je to moslimská krajina (rovnako som si prečítala aj Vaše odporúčania ohľadom oblečenia), ale pre istotu som sa chcela opýtať na Váš názor, aby sme sa vedeli vyhnúť prípadným nedorozumeniam.
2. S priateľom odlietame o dva týždne, čiže budeme tam tráviť aj Silvestra, preto by som sa tiež rada informovala, či náhodou neviete o nejakých prípadných pravidlách, ktoré tam platia a ako tam oslavujú.
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Ahoj, veľmi jednoduché- môžete chodiť ako chcete, len v dedinách treba chodiť v dlhých nohaviciach a v klasických tričkách

Prosim vas, mate skusenosti s platnostou pasu do zanzibaru? Vraj musi byt aspon 6 mesiacov od planovaneho navratu. Mam platnost len 4 mesiace a uz si nestihnem vybavit novy. Mozem cakat nejake neprijemnosti?

Ak vám zistia, že pas nespĺňa podmienky, môže vám byť zamietnutý vstup. Ono pas sa dá vybaviť aj za 24 hodín ba Slovensku za dvojnásobný poplatok

Prosím vás o pomoc, lebo sa s mojou pani nedohodnem. Letíme z Viedne priamo do Daru a potom na Zanzibar na prestup máme 3 a pol hoďky , stíhame vybaviť vízum na letisku a čo údajné očkovanie ked neletíme priamo na Zanzibar, nie je mi to furt jasné. Aká je prosím aktuálna situácia ? Vďaka za odpoveď

Dobrý deň,
Prestup stíhate a keď letíte priamo do Tanzánie, nepotrebujete očkovanie. Zanzibar patrí Tanzánii a sú tam rovnaké pravidlá. Keby ste išli napríklad u Kene po zemi do Tanzánie – potrebujete očkovanie. Vo vašom prípade nepotrebujete

Prosím ťa o doplnujuce info,dá sa absolvovať safari serengeti,alebo ngorongoro a ako sa tam dá dostať.organizuje to niekto?
a druhá je lepšie sa stravovať samostatne,alebo si doplatiť all exclusive?

Dakujem.tvoje info je perfektné

Prosím, môžem sa spýtať, ako je to s očkovaním? Niekde čítam, že je potrebné očkovanie proti žltej zimnici, inde zasa píšu, že nie je povinné. Chystáme sa na ZNZ v zime. Ďakujem!

Nie je povinné nijaké očkovanie, čiže ani proti žltej zimnici za predpokladu, že cestujete priamo z Európy. Očkovanie môžu vyžadovať, ak idete z nejakej endemickej oblasti (inej africkej krajiny, kde je žltá zimnica).

Cestuju sice přímo z Evropy, ale přestup je v Nairobi. I přesto není potřeba žádné očkování? Děkuji za info 🙂

Ak neprekročíš hranice Kene, to znamená, že keby si prešla kenskou colnicou napríklad na deň do Nairobi a následne by si letela na Zanzibar – potrebuješ očkovanie. Ak však len transferuješ, očkovanie nepotrebuješ

Ahojky, letime do Tanzanie 12 augusta mame k dispozicii 16 dni takze najskor Safari a potom Zanzibar . Budeme v Dar es Sallam, vies nam poradit lokalnu cestovku pre Safari? Dik Marta

Ahoj, a ktoré safari chcete ísť? Podľa toho vieme niečo posunúť

My letíme 17.5. a dúfam,že všetko dopadne dobre.

Pls ako je to s €? Všade píšete o $, je tam s € taky problém?
Ďakujem

Nejde o to, že by to bol problém. Píšem o dolároch a o šilingoch, lebo týmito menami sa tam priamo dá platiť. (Dolármi skôr iba za taxík a na hoteloch, v miestnych obchodoch a miestnej doprave šilingmi). Eurami priamo nezaplatíš, dajú sa však, samozrejme, vymeniť v zmenárni bez problémov na šilingy.

50 dolárov na víza ste si už brali z domu? Predpokladám že najskôr sa platia víza až potom sa dostanem k nejakej zmenární. Či? Ďakujem

Ahojte, čaute 🙂 Chceli by sme ísť na jeseň (oktober – december) na Zanzibar. Kedy a na akých stránkach pozerať letenky za dobré ceny? Ďakujem

ak niečo super objavíte v cenách dajte vedieť

napríklad: skyscanner.net, kadetade.com, fly4free.com, mapaleteniek.sk, flydubai.com

Pozdravujem, mame kupene letenky, len mam obavu ake bude pocasie v maji, skuste mi poradit. Velmi pekne dakujem.

uff, no rada by som vám povedala niečo pozitívne, ale to práve nie je vhodné obdobie na návštevu Zanzibaru. od polovice marca do mája sú dažde, hovorila som o tom aj vo videoblogu: https://www.youtube.com/watch?v=9lF_NYaxWnY&t=23s
možno ak idete tak ku koncu mája, tak to bude relatívne ok. držím veľmi palce, nech to vyjde! ak Ťa môžem poprosiť, dajte nám potom vedieť ako to nakoniec s tým počasím dopadlo. som zvedavá. veľa šťastia na cestách. Marta

No, diky Brono…urcite sa ozvem, verim ze to bude fajn. Uz predtym sme boli na rovniku v nie najvhodnejsej dobe a bolo najlepsie. Majte sa.

My letime na zanzibar 14.4-25.4 tak dufam ze s tymi dazdami to tam nebude az take strasne☺

snáď… 🙂 daj potom prosím vedieť, ako to nakoniec dopadlo. držíme palce a užite si krásne pláže

Pred pár dňami sme sa vrátili zo Zanzibaru,boli sme tam 17 dní,precestovali sme skoro celý ostrov,máme nezabudnuteľné zážitky.Pred odletom sme čítali vaše rady a tipy,ktoré nám pomohli.Je to zaujímavá krajina,ľudia veľmi milí a priateľskí.Pláže sú prenádherné aj na juhu aj na severe. Raz sa tam určite ešte vrátime.

Hakuna ma tata. Sme radi, že náš blog vám pomohol 🙂

Je to super. Už len tam treba ísť.