Uzbekistan – najkrajšie mestá Hodvábnej cesty + Turkmenistan

Spoznajte s nami to najkrajšie, čo Uzbekistan ponúka. O majestátnom hlavnom námestí Registane v Samarkande ste už určite počuli, ale nechajte sa očariť aj krásnou Bucharou a málo navštevovanou Chivou. Okrem toho sa odveziete aj uzbeckým rýchlovlakom. Uzbekistan vás bezpochyby očarí.

Let do Uzbekistanu

Let do hlavného mesta Uzbekistanu Taškentu s jedným medzipristátím.

Kozmopolitný Taškent

Prílet do Taškentu. Ubytovanie v centre mesta a dôkladná prehliadka mesta. Pozrieme si najexotickejšie trhovisko v Strednej Ázii, ale aj najstarší korán na svete z roku 634. Prevezieme sa aj metrom, nazrieme do úzkych uličiek najstaršieho mesta Strednej Ázie. Neobídeme ani parlamentné námestie, pomník druhej svetovej vojny či centrum mesta s kaviarničkami a reštauráciami. Taškent vás veľmi milo prekvapí svojou kozmopolitnosťou.

Noc v Taškente.

Legendárny Samarkand

Ráno o 8:30 nasadneme na rýchlovlak, ktorý ide rýchlosťou až 250 km/h a za 2 hodiny prídeme do bájneho mesta menom Samarkand. Krásne námestie Registan, hrobka Timura Veľkého, ale aj najposvätnejšie miesto všetkých Uzbekov Šach i Zinda.

Ochutnáme národné jedlo plov a zapijeme ho dobrou vodkou. Toto tolerantné spojenie islamu a bývalého sovietskeho sveta sa vám bude páčiť.

Dve noci v Samarkande.

Historický raj Buchara

Rýchlovlakom pokračujeme tentokrát do Buchary, ktoré si zobralo pod svoj patronát UNESCO. Cesta nám bude trvať necelé 2 hodinky.  Podľa mnohých je Buchara najkrajšie historické mesto v Uzbekistane. Kalónsky minaret, pevnosť Arch, Noemova studňa, Ulugbegova mešita alebo Čór minor.

Dve noci v Buchare v centre mesta.

Perla Uzbekistanu - Chiva

Presun privátnou dopravou do ďalšej perly menom Chiva, ktorá je od Buchary vzdialená približne 5 hodín cesty. Patrí k najkrajším mestám v Uzbekistane. Je akoby vystrihnuté z rozprávky Tisíc a jednej noci. Poobede prehliadka tohto krásneho a nesmierne fotogenického mestečka.

Noc v Chive v centre mesta.

Aralské jazero - Potulky Chivou

Dnes máte na výber. Buď sa budete túlať historickým centrom mesta, alebo sa vyberiete na celodenný výlet k bývalému Aralskému jazeru. Stačí sa rozhodnúť priamo na mieste.

Možnosť 1: Čakajú vás úzke hlinené uličky, fotogenické mešity či exotické bazáre. Môžete sa tešiť na krásne historické centrum, ktoré zatiaľ nebolo objavené masovým turizmom. Čas na nákup suvenírov pred odletom domov.

Možnosť 2: Poldenný výlet k Aralskému jazeru, respektíve k jeho časti, ktorá bola voľakedy bohatým prístavom. V súčasnosti sa tu nachádza cintorín lodí na brehu vyschnutého jazera. Na ceste späť sa zastavíme u bývalého karavansaraju, Mizdakhanu či Gyaur kala.

Večer odlet do Taškentu a prelet domov.

Návrat domov alebo záhadný Turkmenistan

Prílet do Viedne a návrat domov alebo pokračovanie v zájazde do Turkmenistanu.

Uzavretý Turkmenistan

Odchod v skorých ranných hodinách z Chivy na hranice s Turkmenistanom, ktorá patrí medzi najexotickejšie na svete. Svet sa tu zastavil. Budeme čakať chvíľu alebo 5 hodín? To nik nevie. Vstupujeme do krajiny, ktorú navštevuje najmenej turistov. Je uzavretejšia ako KĽDR.

Po všetkých vstupných formalitách pokračujeme v našej ceste k plynovej diere Darvaza, prezývanej aj brána do pekla. Nielenže prespíme v blízkosti tohto unikátneho miesta, ale taktiež si spravíme večerný výlet ku kráteru. Prespíme v tradičnej jurte na púští s miliardou hviezd na nebi. 

Mesto lásky - Ašchabad

Skoro ráno presun do Ašchabadu a poobede prehliadka mesta lásky. Ide o najbizarnejšie mesto sveta? Kde nájdete toľko mramoru, zlata a fontán? Na jednej strane mesto, ktoré bolo postavené za čias socializmu. Zvyšok za éry Turkmenbašiho. Pomníky, parky a stavby, aké nikde inde na svete neuvidíte. Videli ste už niekde svadobný palác pre 6 000 ľudí? Múzeum pšenice alebo hovoriacu knihu Ruhname, ktorú napísal samotný veľký vodca?

Návrat domov

Odlet domov z najdrahšieho letiska v Strednej Ázii a jedného z najkrajších na svete. 

Galéria

Cena zahŕňa:

 • Ubytovanie v kvalitných 3* hoteloch s raňajkami
 • Rýchlovlaky na trase Taškent – Samarkand a Samarkand – Buchara
 • Transfer privátnou dopravou na trase Buchara – Chiva
 • Letiskové transfery
 • Slovenského Travelistan sprievodcu
 • Poistenie proti úpadku CK
 • Cesta v malej skupine, maximálne 16 osôb

Cena nezahŕňa:

 • Medzinárodnú spiatočnú letenku do Taškentu z Viedne alebo Budapešti
 • Stravu okrem raňajok
 • Vstupy na pamiatky (cca 50 €, ale ceny sa menia)
 • Cestovné poistenie
 • Sprepitné
 • Dopravu na letisko vo Viedni alebo Budapešti a späť (cca 30-50 €)
 • Výlet k Aralskému jazeru (cca 60 € – rozhoduje sa priamo na mieste)
 • Povinné alebo dobrovoľné testovanie PCR (podľa aktuálnych podmienok)

Doplňujúce informácie:

 • Cena platí pri minimálnom počte 8 účastníkov
 • Doplatok za jednolôžkovú izbu – 180 eur

Predĺženie o Turkmenistan + cena

Turkmenistan je jednou z najuzavretejších krajín na svete, kde vládnu iné pravidlá. Po dlhom období sa táto krajina otvorila pre turistov, ktorí však musia ísť s miestnou cestovnou kanceláriou a domácim sprievodcom. V celej krajine platia rôzne pravidlá, ktoré budeme musieť rešpektovať a na ktoré vás upozorní aj Travelistan sprievodca.

Cena za predĺženie je 990 eur na osobu. Táto cena platí pri minimálnom počte 3 účastníkov.

Do Turkmenistanu treba víza, ktoré vybavíme za vás a váš pas budeme potrebovať 4 týždne pred odchodom na zájazd.

Termíny a ceny

Dátum Dostupnosť Základná cena
24.08.2024 - 01.09.2024 Dostupné 1590 € Objednať
24.08.2024 - 04.09.2024 (+Turkmenistan) Dostupné 2490 € Objednať
05.10.2024 - 13.10.2024 Dostupné 1590 € Objednať
05.10.2024 - 16.10.2024 (+Turkmenistan) Dostupné 2490 € Objednať
Mám predbežný záujem

zadajte v tvare: 0908 123 456

i

Ceny ubytovania sú kalkulované pri obsadení izby 2 osobami. Ak cestuješ sám/a, môžeme ti skúsiť pohľadať spolubývajúceho rovnakého pohlavia. Ak však preferuješ samostatnú izbu, vypočítame ti cenu a pošleme v kalkulácii.