Ázia

Tibet – Vlakom na Strechu sveta

Epická výprava z Pekingu jednou z najznámejších železníc planéty do posvätného Tibetu, a ďalej cez končiare Himalájí až do malebného Kathmandu. Cesta na ktorú nezabudnete.

  • Typ zájazdu

    Komfort

  • Trvanie zájazdu

    14 dní

  • Náročnosť zájazdu

  • Veľkosť skupiny

    maximálne 16

 

Itinerár

  • 1. Deň - Začiatok cesty

    Odlet na ďaleký východ. Exotická dovolenka začína.

  • 2. Deň - Námestie nebeského pokoja a Zakázané mesto

    Prílet do Pekingu a prvé kroky po čínskom svete, ktorý výrazne ovplyvnil osud Tibetu. Navštívime Námestie nebeského pokoja a Zakázané mesto. Vysvetlíme si komplexné prepojenie medzi Čínou a Tibetom.

  • 3. Deň - Veľký čínsky múr

    Ranný výlet na Veľký čínsky múr. Prejdeme sa po najväčšej obrannej stavbe sveta a porozprávame si príbehy s ním prepojené. Vedeli ste, že ho stavali aj z ryže? Večer nás čaká slávny vlak Z21. Opúšťame hlavné mesto Ríše stredu a vydávame sa na 3 757 kilometrov dlhú jazdu jednou z najzaujímavejších železníc sveta.

  • 4. Deň - Provincia Qinhai

    Prechádzame čínskou krajinou, postupne začíname stúpať. Poobede príchod do provincie Qinhai, pred nami je Tibetská planina. Trať je malým inžinierskym zázrakom, vedie totiž cez horské priesmyky vo výške až 5 000 metrov nad morom. V noci prejdeme aj najvyššou vlakovou stanicou na svete Tanggula, ležiac 5 068 metrov nad morom.

  • 5. Deň - Srdce tibetskej civilizácie - Lhasa

    Ráno nás „zobúdzajú“ hory a zelenožlté horské lúky. V okolí sa pasú jaky alebo sídlia tibetskí nomádi. Krok po kroku sa blížime do srdca tibetskej civilizácie – hlavného mesta Lhasa. Veľká cesta vlakom končí o 12:33, teda po viac ako 40-tich hodinách. Aspoň, že na stanici nás ponaťahujú colníci, každý turista v Tibete totiž musí byť dôkladne skontrolovaný. Prišli sme na strechu sveta – vitajte v Tibete! Poobede nezaháľame, preskúmame srdce svätého mesta, námestie Barkhor a chrám Jokhang.

  • 6. Deň - Lhasa- ikonické sídlo dalajlámův

    Náš deň venujeme Lhase. Čaká nás ikonické sídlo dalajlámov, palác Potala, davy pútnikov, budhistické kláštory Drepung alebo Sera (podľa dostupnosti) a tibetská kultúra. Prečo chodia stále do kruhu? Čo reprezentujú farebné vlajočky na každom rohu? A modlitebné mlynčeky? Tibet je farebný a autentický, a to aj napriek bedlivej čínskej polícii.

  • 7. Deň - Okolie Lhasy -kláštor Ganden

    Pokračujeme v okolí Lhasy, vydávame sa na výlet do horského kláštora Ganden. Čaká nás prechádzka (zvládne každý) po jeho okolí, nádherné výhľady na divokú a strohú tibetskú prírodu. Ak budeme mať šťastie, možno aj modlitba mníchov. Čo je mantra alebo nebeský pohreb? Vysvetlíme si. Poobede návrat do Lhasy a návšteva záhrady dalajlámov – Norbunligka alebo niektorý z kláštorov (podľa dostupnosti).

  • 8. Deň - Gyantse

    Opúšťame hlavné mesto a cez horské priesmyky sa vydávame do mestečka Gyantse. Cestou si užijeme dramatické výhľady na posvätné jazero Yamdrok a ľadovec nad horským prechodom Karo-La (4 960 metrov nad morom). Pre záujemcov možnosť krátkej túry k ľadovcu Lamo. Podvečer prichádzame do zabudnutého mestečka Gyantse, v ktorom  zažijeme autentickú atmosféru tibetského malomesta. Čaká nás jednoduché ubytovanie a večera podobná domácej – toto je neturistický Tibet.

  • 9. Deň - Mesto Shigatse

    Ráno prehliadka nádherného historického kláštora Pelkor Chode so slávnymi freskami a jedinečnej stupy Khumbum – jedného zo symbolov Tibetu. Pred obedom odchod cez najúrodnejšiu dolinu Tibetu do druhého najväčšieho mesta, Shigatse. Poobede nás čaká obrovský kláštor Tashi Lhunpo z 15. storočia. Navštívime gigantickú sochou Budhu a striebornú hrobku druhého najvýznamnejšieho duchovného Tibetu, pančenlámu.

  • 10. Deň - Himaláje

    Prechod naprieč horami a vysokohorskými planinami do tieňa Himalájí. Zastavíme sa v kláštornom komplexe Sakya. Nájdeme tu najslávnejšiu knižnicu Tibetu v ktorej sa vraj knihy samé hýbu v policiach a atmosféru Tibetu o ktorej ste snívali. Sem príde máloktorý turista. Pokračujeme ďalej do srdca Himalájí. Ak nám počasie bude priať tak sa nám po prvý raz ukáže najvyššia hora sveta – Mount Everest.

  • 11. Deň - Základný tabor Mount Everest

    Skoré ranné vstávanie a hodina na serpentínach na jeden z najkrajších východov slnka aký na planéte nájdete. Ak počasie zapraje, odhalia sa nám výhľady nielen na Mount Everest, ale aj na ďalšie tri osemtisícové hory (Lhotse, Makalu, Cho Oyu) Pokračujeme k nim bližšie a zastavíme sa na fotky pred bránami základného tábora Mount Everest. Bližšie sa dostanú len horolezci. Cez horskú púšť pod majestátnou Shishapangmou (8 027 metrov nad morom) sa presúvame k nepálskym hraniciam. Krajina je bezútešná a holá, krása nám doslova vyráža dych. Prechod najvyšším bodom cesty (5 600 metrov nad morom), pred nami je už len zostup na druhú stranu Himalájí. Len počas jedného dňa klesneme o 2 800 metrov nad morom. Holá planina sa zmení na bujný les. Večer sa ubytujeme v pohraničnej dedine Gyirong vo veľmi jednoduchých podmienkach. Toto je dlhý a náročný deň, ale ukončujeme ho plní zážitkov a spomienok na najvyššie hory sveta.

  • 12. Deň - Prechod hranicou a vstup do Nepálu

    Prechod hranicou a vstup do Nepálu. A pred nami neuveriteľný kontrast. Vedľa obrovskej čínskej colnice sú jednoduché budovy Nepálcov. Oproti nastúpeným čínskym vojakom ležérni Nepálci. Autá premávajú po druhej strane a asfalt mizne. Prejdeme cez most a sme v Nepále. Čaká nás dlhá cesta do Kathmandu. Koľko potrvá? Možno 6 hodín, možno 12 hodín, podľa vozovky. V horských údoliach tejto chudobnej, no krásnej krajiny, je to ťažké povedať. Cestou nás sprevádzajú posledné výhľady na zasnežené Himaláje. Postupne ich striedajú ryžové a zeleninové polia. Máte pocit, že ste prešli polku sveta.

  • 13. Deň - Kathmandu

    Celý deň v hlavnom meste Nepálu Kathamandu. Malebné námestie durbar, hinduistické chrámy a útočisko tibetských utečencov Boudhanath. Nepál a Tibet spájajú, no sú veľmi odlišné. Za dva týždne sme prešli celý príbeh Tibetu: od čínskeho vplyvu, cez srdce kultúry až k tibetským utečencom. Po ceste naozaj pochopíte, čo sa za posledných 100 rokov udialo na streche sveta.

  • 14. Deň - Kathmandské údolie

    Výlet po údolí Kathmandu. Mesto nepálskych kráľov Bakhtapur Vás prekvapí. V Nepále asi neexistuje malebnejší kút. Navštívime aj posvätnú rieku Bagmati a najslávnejšie pohrebisko Pashupathinath kde sa zoznámime s miestnym pochovávaním – verejnou kremáciou zosnulých. Končíme na vyhliadke na mesto z opičieho chrámu Swayambu. Slnko zapadá za Himalájami a naša cesta naprieč najvyššími horami sveta sa chýli ku koncu.

  • 15. Deň - Odlet späť do Európy

    Ranný odlet do Európy a návrat domov. Vaša tibetská dovolenka sa končí.

Chcete si itinerár prečítať neskôr?

Cena zahŕňa

– Ubytovanie v 3* hoteloch s raňajkami (10 nocí) – Dve noci vo vlaku – Vlakové lístky na expres do Tibet – Všetku dopravu v rámci programu – Povolenie na vstup do Tibetu a všetky povolenia počas cesty – Miestneho sprievodcu a miestne služby v Tibete – Cestu v malej skupine do 12 osôb – Skúseného Travelistan sprievodcu – Poistenie proti insolventnosti

Cena nezahŕňa

– Stravu okrem uvedenej – Medzinárodnú letenku (cca 900 eur) – Víza do Číny (90 eur) – Poistenie – Vstupy (cca 100 eur)

Doplňujúce informácie:

  • Doplatok za jednolôžkovú izbu – 390 eurTibet je svojskou destináciou. Na jeho návštevu potrebujeme špeciálne povolenia, a preto prihlasovanie na zájazd uzatvárame 60 dní pred odchodom. Celý čas bude s nami v Tibete miestny sprievodca. Budeme prechádzať nespočetnými policajnými kontrolami. Aj z toho dôvodu sa program alebo jeho poradie môže jemne zmeniť. Presuny nám niekedy môžu trvať dlhšie ako sme zvyknutí. Hlavné vypísané body naplníme. Ak bude priestor a čas, operatívne doplníme ďalšie zastávky. Tibet je expedičnou destináciou. Hoci zabezpečíme v rámci možností maximálny komfort, ubytovania sú jednoduché a môže v nich byť v tomto období chladnejšie. Odmenou sú úžasné výhľady ktoré uvidíme skôr na jar a na jeseň, ako počas teplejšieho, letného obdobia. V rámci tohto zájazdu nás čaká dlhá cesta vlakom čínskeho typu (40 a pol hodiny). Budeme v bežnej čínskej triede v otvorených kupé so šiestimi lôžkami. Vzdialenosť sa dá aj preletieť, my však preferujeme vlak pre jeho zážitky a lepšiu aklimatizáciu na výšky. Počas zájazdu ideme do veľkých nadmorských výšok. Nebudeme čeliť prakticky žiadnej veľkej turistike, len pár malých prechádzok. Celý program sme pripravili tak, aby bol čo najväčší priestor na aklimatizáciu. Nadmorské výšky sú však náročné, a preto tento zájazd radíme medzi náročnejšie.

Odporúčame