Veľká cesta Strednou Áziou od Astany po Ašchabád

Veľká cesta Strednou Áziou od Astany po Ašchabád

1.deň

Odlet z Viedne/Budapešti do Astany – Nur-Sultan

2.deň

Celodenná dôkladná prehliadka hlavného mesta Kazachstanu. Mesto, ktoré vyrástlo na zelenej lúke a je považované za stredoázijský Dubaj. Večer odchod lôžkovým vlakom do bývalého hlavného mesta Almaty.

3.deň

Celodenná prehliadka mesta, ktoré leží na predhorí Zailyisky Alatau  a dodáva mestu veľmi príjemnú atmosféru. Pozrieme si nielen hlavnú triedu, námestie, kde si svadobčania vkladajú ruky do odtlačku ruky prezidenta, divadlo, parky, trhoviská, prevezieme sa aj lanovkou s výhľadom na celé mesto.

4.deň

Presun do Kirgizska – Biškek. 3,5-hodinová cesta do ďalšej stredoázijskej krajiny. Biškek na prvý pohľad možno nezaujme, ale s nami sa vám bude páčiť. Práve v tomto meste pôsobil a žil mladý Alexander Dubček a my si pozrieme aj miesta, kde sa pohyboval.

5.deň

Presun k jazeru Issyk-Kuľ. Najprv sa zastavíme pri Burane, kadiaľ prechádzala slávna Hodvábna cesta a po Ceste karaván prídeme až do mesta Cholpon Ata. Pri západe slnka nad jazerom si pozrieme najstaršie petroglyfy a dáme si šašlík.

6.deň

Odchod do Biškeku a dokončenie prehliadky mesta

7.deň

Prelet do mesta Oš ponad tritisícmetrové hory. Toto mesto nachádzajúce sa na juhu Kirgizska patrí medzi najzaujímavejšie v krajine. Hlavnou atrakciou je miestne trhovisko, ktoré má niekoľko storočnú tradíciu. Príprava na presun cez Pamir Highway.

8.deň

Skoro ráno vyrážame na nezabudnuteľný prejazd náhornou plošinou.

Pamír – nazývaný tiež strecha sveta – je pohorie s niekoľkými sedemtisícovými štítmi a krásnou, ale drsnou prírodou. Kým v západnom Pamíre sa nachádzajú tri vrchy vyššie ako 7 000 m. n. m. a ľadovce, východný Pamír je skôr náhorná plošina s chudobnejšou flórou a faunou.

Celý deň prechádzame cez vysokohorské sedlá s výhľadmi na Pamír, jazerá a vyprahnutú krajinu. Podvečer prídeme k jazeru Karakul, kde prespíme u domácich a takto spoznáme ich život.

9.deň

Cez Pamir Highway pokračujeme do Murghabu. Celý deň sa zastavujeme a fotíme hory, rieky, sedlá… Je toto najkrajšia časť nášho sveta?

10.-11.deň

Neprejdeme len Pamir Highway, ale dostaneme sa aj do Wakhanského koridoru, ktorý je najmenej navštevovanou oblasťou v Ázii. Príroda sa zmení ako šibnutím čarovného prútika a my hľadíme nielen na Pamír a Hindúkaš, ale aj na zelené údolia s pestrofarebnými dedinami. Sme na pomedzí Tadžikistanu a Afganistanu. Stačí len prejsť rieku a sme v Afganistane. Na siedmy deň večer prídeme do Khorogu.

12.deň

Celodenný presun do Dušanbe popri hraniciach s Afganistanom

13.deň

Celodenná prehliadka hlavného mesta, ktoré vás prekvapí. Nezabudneme ani  na pevnosť Hissar, ktorá sa nachádza 20 kilometrov od Dušanbe. Večer skočíme na šašlik, plov a dáme si miestnu vodku.

14.deň

Presun cez vysokohorskú cestu do mesta Khujand

15.deň

Príchod do Taškentu. Ubytovanie v centre mesta a dôkladná prehliadka mesta. Pozrieme si exotické trhovisko v Strednej Ázii, ale aj najstarší korán na svete z roku 634. Okrem toho sa prevezieme metrom a nazrieme do úzkych uličiek najstaršieho mesta Strednej Ázie. Neobídeme ani parlamentné námestie, pomník druhej svetovej vojny či centrum mesta s kaviarničkami a reštauráciami. Taškent vás veľmi milo prekvapí svojím kozmopolitizmom. Noc v Taškente.

16.-17.deň

Ráno o 8.30 nasadneme na rýchlovlak, ktorý ide rýchlosťou až 250 km/h a o dve hodiny dorazíme do bájneho mesta Samarkand. Krásne námestie Registan, hrobka Timura Veľkého, ale aj najposvätnejšie miesto všetkých Uzbekov, Šach i Zinda. Skúsime aj národné jedlo plov a zapijeme ho dobrou vodkou. Toto tolerantné spojenie islamu a bývalého sovietskeho sveta sa vám bude páčiť. Dve noci v Samarkande.

18.-19.deň

Rýchlovlakom pokračujeme tentoraz do Buchary, ktorú si UNESCO vzalo pod svoj patronát. Cesta nám bude opäť trvať necelé dve hodinky. Buchara je podľa mnohých najkrajšie historické mesto v Uzbekistane. Kalónsky minaret, pevnosť Arch, Noemova studňa, Ulugbegova mešita alebo Čór minor. Dve noci v Buchare v centre mesta.

20.deň

Presun privátnou dopravou do ďalšej perly menom Chiva, ktorá je od Buchary vzdialená cca 5 hodín cesty a je jednoznačne najkrajším mestom v Uzbekistane akoby vystrihnutým z rozprávok Tisíc a jednej noci. Popoludní prehliadka tohto krásneho a nesmierne fotogenického mestečka. Noc v Chive v centre mesta.

21.deň

Dnes máte na výber. Buď zostanete v meste a budete sa túlať historickým centrom, alebo sa vyberiete na celodenný výlet k bývalému Aralskému jazeru. Stačí sa rozhodnúť priamo na mieste.

Možnosť 1: Čakajú vás úzke hlinené uličky, fotogenické mešity či exotické bazáre. Môžete sa tešiť na krásne historické centrum, ktoré zatiaľ nebolo objavené masovým turizmom. Čas na nákup suvenírov pred odletom domov.

Možnosť 2: Poldenný výlet k Aralskému jazeru, respektíve k jeho časti, ktorá bola voľakedy bohatým prístavom a dnes sa tu nachádza cintorín lodí na brehu vyschnutého jazera. Na ceste naspäť sa zastavíme pri bývalom karavanseraili Mizdakhan či Gyaur Kala.

22.deň

Odchod do Turkmenistanu, ktorý patrí medzi najuzavretejšie krajiny na svete. Už len prechod cez hranicu je zážitok sám osebe. Po hranici smerujeme k plynovej diere Derweza, kde aj prespíme.

23.deň

Odchod do hlavného mesta Turkmenistanu Ašchabad – mesta lásky

24.deň

Celodenná prehliadka mesta, ktoré vám podlomí kolená. Je toto vôbec možné? Ašchabad je mesto s najpočetnejšími mramorovými budovami na svete. Práve tu vznikli prvé klimatizované autobusové zástavky, postavili pozlátené sochy a… Celý deň si budeme ukazovať miesta a pamiatky, ktoré sú v 21. storočí nepredstaviteľné

25.deň

Odlet domov

Galéria

Cena zahŕňa

 • Ubytovanie v 3-hviezdičkových hoteloch s raňajkami (okrem presunu cez Pamír Highway a Wakhan, kde budeme bývať u domácich a v stanoch pri Derweze),
 • Všetku dopravu v rámci programu,
 • Lôžkový vlak na trase Astana – Almaty (2. trieda s vlastnou posteľou a bielizňou),
 • Vnútroštátny prelet Biškek – Osh,
 • Autá 4×4 na Pamír Highway,
 • Rýchlovlak na trase Taškent – Samarkand – Buchara,
 • Sprievodcu z Travelistanu,
 • Všetky povolenia a registrácie,
 • Poistenie proti úpadku CK

Cena nezahŕňa

 • Medzinárodnú letenku,
 • Poistenie,
 • Vstupy,
 • Víza

Termíny a ceny

Dátum Dostupnosť Základná cena
20.08.2022 - 13.09.2022 Už len 11 miest 3650 € Objednať
Mám predbežný záujem

zadajte v tvare: 0908 123 456

i

Ceny ubytovania sú kalkulované pri obsadení izby 2 osobami. Ak cestuješ sám/a, môžeme ti skúsiť pohľadať spolubývajúceho rovnakého pohlavia. Ak však preferuješ samostatnú izbu, vypočítame ti cenu a pošleme v kalkulácii.