Nórsko, Lofoty a polárna žiara

Vydajte sa s nami na studený sever, kde zažijete jeden z najúžasnejších prírodných úkazov našej planéty. Polárna žiara, ako jeden z najkrajších prírodných úkazov, vás bezpochyby očarí

Let na sever Európy

Odlet z Viedne a prílet na studený sever. Prílet do Bodø, kde strávime noc a počkáme na ranný trajekt smerom na Lofoty. Noc v Bodø alebo jeho okolí.

Čarovná dedinka Å - prístav Reine - pláž Haukland Beach

Čaká nás 3,5 hodinový trajekt z mesta Bodø na absolútny západ súostrovia Lofoty, do oblasti Moskenes, kde sa nachádza dedinka s čarovným názvom Å. 

Z Å sa presunieme do malebného prístavu Reine, kde nás čaká drevený most s vežou a fascinujúce výhľady na rybársku dedinku situovanú pod horami. Spoznávanie Lofot pokračuje v Hamnoy. Navštívime rybací trh a vyhliadku nad mestom.

Zavítame na pláž Haukland Beach, ktorá vám možno pripomenie Karibik. Tyrkysová voda tu totiž doslova žiari. Jeden z najkrajších pohľadov na ňu je zo 400 metrov vysokej vyhliadky Mannen. V neďalekom Uttakleiv sa nachádza prírodný útvar nazývaný dračie oko a niekedy aj dračie vajce. Čo pripomína vám? 

Čaká na nás aj Lofotr Viking museum, kde sa dozvieme o živote a zvykoch bájnych Vikingov, ktorí podnikali lúpežné plavby. Ešte dávno pred Kolumbom sa dostali až priamo do Ameriky. Ako to dokázali?

Cestou do našej dnešnej finálnej destinácie sa ešte zastavíme pri známom Gimsøy Kirke a následne zamierime do Henningsvær, kde sa nachádza jeden z najzvláštnejších futbalových štadiónov našej planéty. Večer pohodička v reštaurácii s rybacími špecialitami, prechádzka promenádou mesta a v prípade dobrých podmienok obdivovanie polárnej žiary. Noc v okolí Henningsvær

Magická túra na Lofotách

Hneď z rána sa v prípade dobrého počasia vyberieme na jednu z najkrajších túr na Lofotách. Čaká nás výstup na Festvågtind, odkiaľ sú dychberúce výhľady na Henningsvær a okolité ostrovčeky. Toto je výhľad pre Bohov.

Následne zamierime krížom cez Lofoty smerom k dedinke Kabelvåg, kde sa nachádza kostol Vågan, ktorý je niekedy nazývaný aj katedrálou Lofot. Poobede príchod do Svolværu, ďalšieho z nesmierne malebných mestečiek Lofot. Noc v Svolvær alebo v jeho okolí. 

Za polárnym kruhom v meste Tromsø

Opúšťame malebné Lofoty a vydávame sa smerom na sever, k hlavnému mestu tohto regiónu. Čaká na nás Tromsø, tretie najväšie mesto sveta nachádzajúce sa za polárnym kruhom. Cestou k nemu sa ešte zastavíme v Polar parku, najsevernejšom zvieracom parku planéty. Nevynecháme ani večerné Tromso, Arktickú katedrálu, Polar Museum, či pre záujemcov známu reštauráciu Mathallen.

Noc v Tromso alebo jeho okolí.

Za polárnym kruhom v meste Tromsø

Deň v Tromsø.

Môžete sa tešiť na najsevernejšiu botanickú záhradu sveta, planetárium a jeho vedecké centrum. Poláriu s tuleňmi, reštauráciu Fiskekompaniet, na lanovku ktorá nás vyvezie na známu výhliadku nad mestom či ulicu Storgata. Okrem toho navštívime aj knižnicu, prístav, najstarší dom či najmenší bar v Nórsku. Tromsø sa vám bude páčiť. 

Noc v Tromso alebo jeho okolí.

Túry za polárnou žiarou

Ďalší deň v okolí Tromsø a nová možnosť zažiť vo večerných hodinách úžasnú polárnu žiaru. Vydáme sa k jazeru Prestvannet, fjordu Grotfjord a absolvujeme túru Rødtind alebo inú z prekrásnych túr, ktoré sa vyskytujú v okolí Tromsø.

Noc v Tromsø alebo jeho okolí.

Psie záprahy a ľadové domčeky

Na záver možno to najlepšie. Záujemcov čakajú psie záprahy (fakultatívne – v prípade ak počasie dovolí), návšteva magických ľadových domčekov Tromsø Ice Domes a taktiež možnosť vidieť sobov neďaleko ľadového hotela v krásnom údolí Tamok.

Na jazdu na záprahoch nepotrebujete žiadne špeciálne skúsenosti, všetko sa naučíme na mieste. Postačí bežná fyzička a kvalitné nórske teplé oblečenie, ktoré dostaneme. No a samozrejme zopár aljašských husky. 

Večer návrat do Tromsø a odlet domov.

Galéria

Cena zahŕňa:

 • Komplet prenajtú dopravu
 • Ubytovanie v 2-3* hoteloch a hosteloch v dvojlôžkovej izbe so sociálnym zariadením, alebo v tradičných nórskych chatkách v meste či v prírode
 • Raňajky
 • Poistenie proti insolventnosti
 • Slovenského Travelistan sprievodcu
 • Cestu v malej skupine do 12 osôb

Cena nezahŕňa:

 • Medzinárodnú letenku (cca 400 – 650 eur)
 • Cestovné poistenie
 • Vstupy na atrakcie a do múzeí
 • Stravu, okrem uvedenej
 • Výlety nad rámec programu
 • Sprepitné
 • Dopravu na letisko Schwechat vo Viedni a späť (cca. 30 €)

Doplňujúce informácie:

 • Polárna žiara: Každý večer budeme striehnuť, v prípade jasného počasia budeme pozorovať polárnu žiaru. Ak to bude možné a vhodné, urobíme tak priamo z ubytovania alebo sa presunieme na neďalekú plážičku, kde bude menej svetelného smogu.  Vysvetlíme vám fenomén polárnej žiary a taktiež pomôžeme spraviť čo najlepšie fotografie. 
 • Cesta v malej skupine do maximálne 12 osôb
 • Cena platí pri minimálnom počte 6 účastníkov
 • Doplatok za jednolôžkovú izbu – 550 eur
 • Termín zájazdu sa môže zmeniť kvôli dostupnosti leteniek, ktorá je závisí od zníženej frekvencie letov po pandémii (max. +/- 3 dni)
 • Zájazd môže byť z organizačných dôvodov zorganizovaný v protismere. 

Termíny a ceny

Dátum Dostupnosť Základná cena
13.10.2023 - 19.10.2023 Vypredané
Mám predbežný záujem

zadajte v tvare: 0908 123 456