Nórsko a polárna žiara s astrofotografom

Vydajte sa s nami na studený sever, kde zažijete jeden z najúžasnejších prírodných úkazov našej planéty. Polárna žiara vás očarí, hlavne s astrofotografom Tomášom Slovinským.

1. deň

Odlet z Viedne a prílet na studený sever. Čaká nás 3,5 hodinový trajekt z mesta Bodø na absolútny západ súostrovia Lofoty, do oblasti Moskenes, kde sa nachádza dedinka s čarovným názvom Å. 

Z Å sa presunieme do malebného prístavu Reine, kde nás čaká drevený most s vežou a fascinujúce výhľady na rybársku dedinku situovanú pod horami. Spoznávanie Lofot pokračuje v Hamnoy. Navštívime rybací trh a vyhliadku nad mestom.

Podvečer presun do dedinky Nusfjord, v ktorej prežijeme noc.

2. deň

Zavítame na pláž Haukland Beach, ktorá vám možno pripomenie Karibik. Tyrkysová voda tu totiž doslova žiari. Jeden z najkrajších pohľadov na ňu je zo 400 metrov vysokej vyhliadky Mannen. V neďalekom Uttakleiv sa nachádza prírodný útvar nazývaný dračie oko a niekedy aj dračie vajce. Čo pripomína vám? 

Čaká na nás aj Lofotr Viking museum, kde sa dozvieme o živote a zvykoch bájnych Vikingov, ktorí podnikali lúpežné plavby. Ešte dávno pred Kolumbom sa dostali až priamo do Ameriky. Ako to dokázali?

Cestou do našej dnešnej finálnej destinácie sa ešte zastavíme pri známom Gimsøy Kirke a následne zamierime do Henningsvær, kde sa nachádza jeden z najzvláštnejších futbalových štadiónov našej planéty. Večer pohodička v reštaurácii s rybacími špecialitami, prechádzka promenádou mesta a v prípade dobrých podmienok obdivovanie polárnej žiary.

3. deň

Hneď z rána sa v prípade dobrého počasia vyberieme na jednu z najkrajších túr na Lofotách. Čaká nás výstup na Festvågtind, odkiaľ sú dychberúce výhľady na Henningsvær a okolité ostrovčeky. Toto je výhľad pre Bohov.

Následne zamierime krížom cez Lofoty smerom k dedinke Kabelvåg, kde sa nachádza kostol Vågan, ktorý je niekedy nazývaný aj katedrálou Lofot. Poobede príchod do Svolværu, ďalšieho z nesmierne malebných mestečiek Lofot. Noc v Svolvær alebo v jeho okolí. 

4. deň

Opúšťame malebné Lofoty a vydávame sa smerom na sever, k hlavnému mestu tohto regiónu. Čaká na nás Tromsø, tretie najväšie mesto sveta nachádzajúce sa za polárnym kruhom. Cestou k nemu sa ešte zastavíme v Polar parku, najsevernejšom zvieracom parku planéty. Nevynecháme ani večerné Tromso, Arktickú katedrálu, Polar Museum, či pre záujemcov známu reštauráciu Mathallen.

Noc strávime mimo Tromsø, aby bola naša šanca vidieť polárnu žiaru maximálna.

5. deň

Deň v Tromsø.

Môžete sa tešiť na najsevernejšiu botanickú záhradu sveta, planetárium a jeho vedecké centrum. Poláriu s tuleňmi, reštauráciu Fiskekompaniet, na lanovku ktorá nás vyvezie na známu výhliadku nad mestom či ulicu Storgata. Okrem toho navštívime aj knižnicu, prístav, najstarší dom či najmenší bar v Nórsku. Tromsø sa vám bude páčiť.

6. deň

Ďalší deň v okolí Tromsø a nová možnosť zažiť vo večerných hodinách úžasnú polárnu žiaru. Vydáme sa k jazeru Prestvannet, fjordu Grotfjord a absolvujeme túru Rødtind alebo inú z prekrásnych túr, ktoré sa vyskytujú v okolí Tromsø.

Noc v Tromsø.

7. deň

Na záver možno to najlepšie. Záujemcov čakajú psie záprahy, návšteva magických ľadových domčekov Tromsø Ice Domes a taktiež možnosť vidieť sobov neďaleko ľadového hotela v krásnom údolí Tamok.

Na jazdu na záprahoch nepotrebujete žiadne špeciálne skúsenosti, všetko sa naučíme na mieste. Postačí bežná fyzička a kvalitné nórske teplé oblečenie, ktoré dostaneme. No a samozrejme zopár aljašských husky. 

Večer návrat do Tromsø a odlet domov.

Galéria

Cena zahŕňa:

 • Komplet prenajtú dopravu
 • Ubytovanie v 2-3* hoteloch a hosteloch v dvojlôžkovej izbe so sociálnym zariadením, alebo v tradičných nórskych chatkách
 • Raňajky
 • Poistenie proti insolventnosti
 • Slovenského Travelistan sprievodcu
 • Cestu v malej skupine do 16 osôb

Cena nezahŕňa:

 • Medzinárodnú letenku (cca 400 – 650 eur)
 • Cestovné poistenie
 • Vstupy na atrakcie a do múzeí
 • Stravu, okrem uvedenej
 • Výlety nad rámec programu
 • Sprepitné
 • Dopravu na letisko Schwechat vo Viedni a späť (cca. 30 €)
 • Povinné alebo dobrovoľné testovanie PCR (podľa aktuálnych podmienok)

Doplňujúce informácie:

 • Polárna žiara: Každý večer budeme striehnuť, v prípade jasného počasia budeme pozorovať polárnu žiaru. Ak to bude možné a vhodné, urobíme tak priamo z ubytovania alebo sa presunieme na neďalekú plážičku, kde bude menej svetelného smogu. Tento zájazd sme pre vás pripravili spolu s vynikajúcim slovenským astrofotografom Tomášom Slovinským, ktorý sa zájazdu tiež zúčastní. S radosťou vám vysvetlí fenomén polárnej žiary a taktiež pomôže spraviť tie najlepšie fotografie. Tie Tomášove si môžete pozrieť na jeho Instagrame.
 • Cesta v malej skupine do maximálne 12 osôb
 • Cena platí pri minimálnom počte 6 účastníkov
 • Doplatok za jednolôžkovú izbu – 550 eur
 • Termín zájazdu sa môže zmeniť kvôli dostupnosti leteniek, ktorá je závisí od zníženej frekvencie letov počas pandémie (max. +/- 3 dni)

Termíny a ceny

Dátum Dostupnosť Základná cena
12.03.2023 - 18.03.2023 Vypredané 1590 €
19.03.2023 - 25.03.2023 Vypredané 1590 €
Mám predbežný záujem

zadajte v tvare: 0908 123 456