Irán – Starobylá Perzia

Pridajte sa k nám na tento fascinujúci zájazd. Do Iránu, krajiny, ktorej sa mnohí boja. Vy však na vlastnej koži zistíte, že tu žijú možno najmilší ľudia na planéte. Bývalá mocná Perzská ríša vám ukáže svoje klenoty a vy spoznáte jej najkrajšie miesta. Širáz, Perzépolis, Esfahán alebo magické pieskové duny pri Varzanehu. Netreba dlho rozmýšlať. Bude to dovolenka vášho života.

Let do Teheránu

Let do Iránu z Viedne/Budapešti. Pristávame v hlavnom a najväčšom meste krajiny – Teheráne.

Noc v hoteli v Teheráne.

Teherán, megapolis Iránu

Celodenná prehliadka hlavného mesta. Tešiť sa môžete na bývalé Šáhové paláce, Grand bazaar, pomník a vyhliadkovú vežu Azadi, krásne parky či večernú vyhliadku na vysvietený Teherán.

Noc v Teheráne.

Presun popri Kaspickom mori

Presun do hôr na severozápad krajiny. Vyberieme sa do oblasti pri Kaspickom mori, kde sa pestuje iránsky čaj.

Noc v hoteli neďaleko mestečka Fuman.

Hašašínsky hrad a plantáže čaju

Navštívime nielen ďalšiu dedinku menom Masuleh, ale aj hrad hašašínov, ktorí voľakedy bojovali  proti križiakom. Krátky výstup na stredoveký hrad zvládne každý.

Noc v hoteli neďaleko mestečka Fuman.

Smeron do púštneho Iránu

Celodenný autobusový presun z hôr severozápadne od Teheránu smerom do svätého iránskeho mesta Qom. Krajina okolo nás sa začína meniť a my vchádzame do púštnej oblasti Iránu. Večer nás v Qome čaká monumentálne vysvietená mešita, ktorá vás ohromí. 

Noc v Qome

Obchodnícky Kashan a horská dedinka Abyaneh

Ráno opúšťame náboženský Qom a vydávame sa do obchodníckeho Kashanu. V ňom si pozrieme krásne historické domy bohatých perzských obchodníkov. Potom sa presunieme naším autobusom do dedinky Abiyaneh vysoko v horách a spoznáme jednoduchý dedinský život v Iráne. V tejto malebnej dedinke sú domy sfarbené dočervena. Žije v nich približne iba 300 ľudí, ale svojím pôvabom vás určite očaria.

Noc v Abyanehu.

Najkrajšie mesto Perzie

Krátky presun do Esfahánu, vraj najkrajšieho mesta 18. storočia. Jeho hlavné námestie Maidān-e Naghsh-e Jahān (Námestie polovice sveta), pochádzajúce z roku 1598, sa často označuje za najkrajšie námestie vôbec.

Noc v Esfaháne.

Esfahan si zamilujete

Čaká nás perla Iránu. Námestie s ikonickými mešitami, palácom Ali Qapu či bazárom, kde dostanete všetko možné. Stredoveké mosty, arménska štvrť s kostolom či posedenie pri čaji pod ikonickými mostami Esfahánu.

Noc v Esfaháne.

Nákupy na svetoznámom bazári

Voľný deň v jednom z najkrajších miest našej planéty Esfaháne. Využiť ho môžeme na nákup kobercov, korenín, suvenírov či len posedávaním v parkoch a čajovniach a sledovaním okolitého života. Esfahán sa vám bude páčiť.

Noc v Esfaháne

Medzi púštnymi dunami

Opúšťame Esfahán a vydávame sa na výlet do púšte Varzaneh. Cestou sa ešte zastavíme v opustenej historickej citadele hradu Ghurtan, ktorá je smutnou pripomienkou niekdajších čias slávnej Perzie. Neskôr sa môžete sa tešiť na nekončiace pieskové duny, večerné hviezdy a prekrásny západ slnka. Noc prežijeme v jednoduchom stane priamo na púšti. Nebude chýbať ani ranné vítanie slnka na vrcholku duny.

Noc v stane na púšti Varzaneh.

Karavanseraje a púštna chladnička

Presun do prekrásneho hlineného mesta Yázd. Cestou sa zastavíme v historickom karavanseraji, porozprávame si o historických chytačoch vetra či starodávnych chladničkách. Tie boli schopné uchovávať ľad aj v tých najväčších horúčavách. Podvečer príchod do Yazdu a ubytovanie v historickom hoteli. Deň zakončíme na terase jednej z čajovní s magickým výhľadom na okolité veterné veže. Vitajte v púšti.

Noc v Yázde.

Yazd - srdce púšte

Celodenná prehliadka mesta Yázd s jeho hlinenými uličkami, mešitami, námestiami a bazármi. Uvidíme aj najvyšší chytač vetra v celej Perzii. Podvečer sa pokúsime vybaviť vstup na najstarší šport na svete. O aký ide? To vám prezradíme priamo na mieste.

Noc v Yázde.

Vrchol zájazdu - bájny Perzépolis

Opúšťame Yázd a vydáme sa na celodenný výlet do Perzepolisu, ktorý bol sídelným mestom perzských panovníkov. Predtým sa však ešte vyštveráme na vežu ticha na predmestí Yázdu, ktorá slúžila na pochovávanie zoroastriánov spôsobom nebeského pohrebu. Na obed sa zastavíme aj v Pasargádach, kde je pochovaný najväčší panovník Perzskej ríše – Kýros Veľký (Cyrus the Great). Podvečer nás čaká jeden z vrcholov našej cesty – prehliadka historickej citadely, ktorá patrila medzi najkrajšie mestá starovekého sveta. Je ňou bájny Perzépolis. Neobídeme ani pohrebiská Dáriusa, Xerxesa či Artaxersesa v Naqsh-e Rostam. Večerný príchod do Širázu.

Noc v Širáze.

Širáz - mesto ruží a básnikov

Celodenná prehliadka mesta Širáz – ružová mešita, palác vládnucej dynastie z 18. storočia, miestna pevnosť, mešita Vakil, známy bazár, kde dostanete takmer čokoľvek, ale aj večerná prehliadka záhrad s výhľadom na Širáz.

Noc v Širáze.

Dovidenia Perzia

Odlet zo Širázu smerom do Európy. Prílet do Európy.

Galéria

Cena zahŕňa:

 • Privátnu dopravu po Iráne pohodlným autobusom alebo mikrobusom
 • Ubytovanie v 3* klasických a tradičných hoteloch s raňajkami v centre mesta v izbách pre dve osoby
 • Nocľah v stanoch na púšti Varzaneh – 1 noc 
 • Slovenského sprievodcu z Travelistanu
 • Lokálneho iránskeho sprievodcu
 • Poistenie proti insolventnosti CK
 • Malú skupinu do maximálne 16 osôb

Cena nezahŕňa:

 • Medzinárodnú letenku do Iránu a späť (ceny sa pohybujú medzi 500 – 700 €)
 • Vstupné víza, ktoré vám pomôžeme vybaviť (cca 75 €)
 • Stravu okrem raňajok
 • Vstupy na pamiatky (cca 150 €)
 • Sprepitné
 • Dopravu na letisko Schwechat vo Viedni a späť (cca 35 €)

Doplňujúce informácie:

 • Príplatok za jednolôžkovú izbu – 220 €
 • Cena platí pri minimálnom počte 8 účastníkov

Termíny a ceny

Dátum Dostupnosť Základná cena
28.09.2024 - 12.10.2024 Dostupné 1790 € Objednať
12.10.2024 - 26.10.2024 Dostupné 1790 € Objednať
Mám predbežný záujem

zadajte v tvare: 0908 123 456

i

Ceny ubytovania sú kalkulované pri obsadení izby 2 osobami. Ak cestuješ sám/a, môžeme ti skúsiť pohľadať spolubývajúceho rovnakého pohlavia. Ak však preferuješ samostatnú izbu, vypočítame ti cenu a pošleme v kalkulácii.