Irak – Kolíska civilizácií

Vydajte sa spoločne s nami na cestu, na ktorej uvidíte miesta, kde sa zrodili prvé civilizácie našej planéty. Pozrieme sa do historickej Mezopotámie, ktorá bola domovom miest ako Ur či biblický Babylon. Nevynecháme ani Bagdad, posvätný Nadžáf, Karbalu, Samaru či Basru. A ak to bude možné, pozrieme sa aj do Mosulu. Toto je cesta, ktorou sa inšpirovali aj mnohí iní lovci zážitkov.

1. deň

Let z Viedne do Iraku s jedným prestupom.

2. deň

Prílet na medzinárodné letisko v Bagdade. Prejdeme pasovou kontrolou a vyrazíme do centra Bagdadu, kde je aj náš hotel. Celodenná prehliadka mesta. Bazár, historické centrum mesta a spoznávanie Bagdadu. Pri káve a čaji si povieme, ako to tu voľakedy vyzeralo a čo sa zmenilo. Neobídeme ani miesto, kde stála socha Saddáma Hussajna, ktorú dav strhol v prvých dňoch vojny. Poobede pôjdeme na sever Bagdadu a pozrieme si oblasť Kadhimiya, kde sa nachádzajú hrobky dvoch imámov. Noc v Bagdade.

3. deň

Celodenný výlet na sever do mesta Samarra, ktoré je nielen dôležitým pútnym miestom, ale nachádzajú sa tu aj dôležité stredoveké pamiatky. Známy minaret s vonkajším točitým schodiskom, paláce a mešita s hrobkami dvoch imámov. Na okraji mesta uvidíme stopy po bojoch so samozvaným štátom ISIS. Návrat do hotela v Bagdade.

4. deň

Celodenný výlet na juh od Bagdadu. Pozrieme si Al-Mada’in, kde sa nachádza palác perzských panovníkov. Neobídeme ani zrúcaniny Panorámy, čo bola výstavná budova Saddáma Husajna. Na ceste späť sa zastavíme pri našom prvom zikkurate v Akkerkove. Noc v Bagdade.

5. deň

Opúšťame Bagdad a dnes sa budeme venovať histórii. Našim cieľom je Babylon, ktorý bol najdôležitejším mestom v Mezopotámii. Ako vyzerá dnes? Páči sa vám opravená alebo neopravená časť? Nad mestom sa týči palác Saddáma Husajna, ktorý si tiež prezrieme. Smerujeme k ďalšiemu svätému miestu. Karbala je pútnickým miestom, ktoré ročne navštívia milióny pútnikov. Užijeme si večernú atmosféru spolu s pútnikmi. Noc v Karbale.

6. deň

Na ceste do Násiríje sa zastavíme v Najafe, kde je pochovaný Ali, bratranec moslimského proroka Mohameda a jeho prvý následovník. Ďalšie krásne pútnické miesto spolu s najväčším cintorínom na svete. Noc v Násiríji.

7. deň

Celodenný výlet k starovekému mestu Ur. Práve tu sa narodil Abrahám, ktorého vyznávajú nielen kresťania, ale aj židia a moslimovia. Dalo by sa povedať, že tu sa zrodilo náboženstvo týchto troch monoteistických vierovyznaní. Vystúpime na zikkurat, prejdeme sa po vykopávkach a všetko si dôkladne vysvetlíme. Noc v Násiríji. 

8. deň

Pri ceste do Basry sa zastavíme na mieste, kde sa zlievajú dve rieky, ktoré dali život prvým civilizáciám – Eufrat s Tigrisom. Nasadneme na miestnu loďku a pôjdeme k takzvaným plávajúcim ostrovom. Je to úrodná oblasť, kde sa dopestuje takmer všetko. Vedeli ste, že je tu Adamov strom, z ktorého Eva zjedla jablko? Príchod do Basry v podvečerných hodinách. Noc v Basre.

9. deň

Celodenná prehliadka Basry. Staré mesto, trh, najstaršia mešita mimo arabského poloostrova a 90-minútový výlet po miestnej rieke, kde uvidíme desiatky zničených lodí po operácii „Púštna búrka“ v 1991, ktorej dominuje jachta Saddáma Husajna. Noc v Basre.

10. deň

Odlet do Viedne a návrat domov.

Predĺženie o Mosul: Pre záujemcov vieme predĺžiť cestu o nadstavbu zahŕňajúcu mesto Mosul, ktorý bol centrom Islamského štátu. 

(11. deň)

Presun do mesta Mosul, bývalého hlavného mesta samozvaného štátu ISIS tiež nazývaného Daeš. Uvidíte, nakoľko bol kedysi prekrásny Mosul zničený a ako vyzerá dnes. Sú to naozaj len trosky, ako vidíme často krát v správach od zahraničných reportérov?

Pokúsime sa navštíviť aj kedysi legendárne asýrske mesto Nineveh, ktoré bolo dlhé dekády najväčším mestom našej planéty.  Čakajú na nás monumentálne hradby a niekoľko zrekonštruovaných historických brán. Aké škody tu napáchal ISIS? Noc v Mosule.

(12. deň)

Návrat z Mosulu do Bagdadu a odlet späť do Viedne. Návrat domov.

Galéria

Cena zahŕňa:

 • Medzinárodnú letenku
 • Dopravu v rámci programu
 • Ubytovanie v 3-hviezdičkových hoteloch s raňajkami
 • Miestneho sprievodcu a fixera (človek, zabezpečujúci povolenia a prechody)
 • Slovenského Travelistan sprievodcu
 • Všetky potrebné povolenia
 • Poistenie proti úpadku CK
 • Malú skupinu v počte minimálne 6 a maximálne 10 osôb

Cena nezahŕňa:

 • Cestovné poistenie
 • Sprepitné
 • Dopravu na letisko Schwechat vo Viedni a späť (cca. 30 €)
 • Povinné alebo dobrovoľné testovanie PCR (podľa aktuálnych podmienok)
 • Inú stravu okrem uvedenej
 • Vstupy na pamiatky
 • Víza
 • Doplatok za 1 lôžkovú izbu – 250 €
 • Predĺženie zájazdu o časť v Mosule – 550 €

Poznámky:

Ideme do krajiny, kde sa všetko mení z minúty na minútu. Môže sa stať, že program budeme upravovať podľa momentálnej situácie. Našou snahou je ukázať vám čo najviac, ale môže sa stať, že sa niekam nemusíme dostať.

Každý si musí uvedomiť, že ideme do krajiny, kde turistický ruch neexistuje a ktorá zažila dekády násilných konfliktov. Nedajú sa teda očakávať klasické turistické služby. S danou krajinou máme skúsenosti, a preto si na takýto program trúfame a vieme, čo robíme.

Táto cesta je určená pre ľudí, ktorí sú zvyknutí na zmeny, neprekážajú im čakania na kontrolných stanovištiach, dodržiavajú rôzne lokálne nariadenia (nefotografovať vojakov, policajtov a podobne).

Prosíme, aby ste zvážili všetky pre a proti. Ak máte otázky, píšte prosím na info@travelistan.sk

Termín zájazdu sa môže zmeniť kvôli dostupnosti leteniek, ktorá je závislá od zníženej frekvencie letov počas pandémie (max. +/- 3 dni).

Pre záujemcov vieme predĺžiť cestu o Mosul, ktorý bol centrom Islamského štátu. Všetkých záujemcov však chceme informovať, že o predĺžení cesty o Mosul sa rozhodne pár dní pred jej konaním. Vtedy vyhodnotíme všetky bezpečnostné riziká a aktuálnu situáciu po dôkladnej porade s miestnymi kontaktami.
 
Chceme upozorniť, že sme prvá CK na Slovensku, ktorá prešla arabskú časť Iraku a máme s ňou ako jediný reálnu skúsenosť. Môžete si o nej prečítať v našich blogoch. Pri tomto tipe ciest je nesmierne dôležité know how a skúsenosti priamo z terénu.

Termíny a ceny

Dátum Dostupnosť Základná cena
12.09.2021 - 21.09.2021 Už len 6 miest 3950 € Objednať
12.09.2021 - 23.09.2021 + Mosul Už len 6 miest 4500 € Objednať
Mám predbežný záujem

zadajte v tvare: 0908 123 456

i

Ceny ubytovania sú kalkulované pri obsadení izby 2 osobami. Ak cestuješ sám/a, môžeme ti skúsiť pohľadať spolubývajúceho rovnakého pohlavia. Ak však preferuješ samostatnú izbu, vypočítame ti cenu a pošleme v kalkulácii.