Grónsko – Arctic circle trail

Zažite s nami jeden z najkrajších trekov za severným polárnym kruhom v divokej prírode Grónska.

Odlet do Kodane

Odlet do Kodane a prehliadka hlavného mesta Dánska. Náš fascinujúci zájazd sa začína.

Odlet do Grónska

Odlet do Grónska.

Takmer päťhodinový let ponad severný Atlantik. Preletíme nielen nad Škótskom, ale aj nad Faerskými ostrovmi a Islandom. Na konci cesty sa pod nami objaví Grónsko – najväčší ostrov na svete, ktorý je na 85 percent pokrytý ľadom. My však letíme na západný breh Grónska. V lete je tu takmer všetko zelené. Pristávame na najväčšom letisku Kangerlussuaqu. Po ubytovaní nasleduje malá prechádzka po dedine. Dokúpime si v nej posledné zásoby na trek.

Túra za polárny kruh

Vyberieme sa na najkrajšiu túru za polárnym kruhom. Čaká nás 160 kilometrov, na ktorých nikoho nestretneme. Žiaden signál, civilizácia, dediny ani mestá. Nič. Len my a nádherná príroda. Najskôr pôjdeme popri zálive, rýchlo však opustíme more a vydáme sa do vnútrozemia. Pred nami je približne 22 kilometrov.

Predchádzajúci deň sme nezdolávali žiadne veľké prevýšenia. Dnes sa teda trochu zapotíme. Popri malých jazerách sa dostávame do grónskej divočiny. Vládnu tu soby, komáre a polárne zajace. Na pláne máme asi 20 kilometrov.

Trek popri jazere Amitsorsuqq

Celodenný ľahký trek popri jazere Amitsorsuaq. Po pravej strane tyrkysové vody a po ľavej zasnežené končiare nemenných hôr. Počujete to ticho? Postupom času si zvykneme na to, že sme tu sami. Ak všetko pôjde podľa plánu, dnes nás čaká 22 kilometrov.

Najkrajšia panoráma severskej prírody

Krásny, ale dlhý deň. Vstávame skoro, vyberieme sa na najkrajšiu časť našej cesty. Po hodine príjemnej chôdze sa dostaneme do údolia, kde sa nám otvorí pohľad na ďalšie veľké jazero. Bude nás sprevádzať celý deň. Čaká nás 400 výškových metrov k horskému sedlu, ktoré nám odkryje najkrajšiu panorámu severskej prírody. Na záver dňa sa naučíme, ako prebrodiť rieku a unavení rozložíme tábor.

Tento deň bude najdlhší a najťažší, ale pre výhľady najkrajší. Na pláne máme 33 kilometrov.

Výstup na hrebeň hôr

Krátky ostrý výstup na hrebeň hôr, a potom dlhý zostup do doliny plnej mokradí a močarísk. Na konci dňa prídeme k najkrajšiemu kempu na našej trase. V nohách máme ďalších 22 kilometrov.

Ľahký výstup do sedla a dlhý zostup do doliny. Terén okolo nás sa mení a namiesto hnedozelených močiarov nás obkolesujú sivé skaly. Čaká nás 20 kilometrov.

Toto bude deň vody, niekoľkokrát totiž prekročíme rieku. Aká bola tohtoročná zima? Ak tuhá, tak sa poriadne schladíme. Ak krátka, len sa osviežime. Na konci dňa nás čaká relatívne prudké stúpanie. V každom prípade nás aspoň zahreje. Dnes sme zdolali 22 kilometrov.

Máme pred sebou záverečný deň.

Balíme si batohy a hneď zo začiatku prudko stúpame do horského sedla. Pod nami sa objaví nielen fjord, ale aj dlhá dolina, ktorá je zakončená veľkými skalami pri druhom najväčšom meste Grónska Sisimiute. Tento trek ročne prejde len 300 ľudí. A my sme medzi nimi. Ako chutí civilizácia? Na konci si poviete, že toto bola vaša najlepšia dovolenka 🙂

Odlet do Kodane

Odlet do Kodane a presun do hotela.

Odlet domov

Odlet domov.

Galéria

Cena zahŕňa:

 • Dvakrát ubytovanie v Kodani  (3* hotel bez raňajok)
 • Sprievodcu z Travelistanu
 • Raz ubytovanie v Kangerlussuaqu, bez raňajok a raz ubytovanie v Sisimiute, bez raňajok
 • Prehliadku miest
 • Dopravu na letiská v Kodani a v Sisimiute
 • Poistenie proti insolventnosti
 • Cestu v malej skupine do maximálne 7 osôb

Cena nezahŕňa:

 • Medzinárodnú letenku (čím skôr sa prihlásite, tým skôr vieme získať výhodnejšiu letenku)
 • Poistenie
 • Stravu

Doplňujúce informácie:

 • Príplatok za jednolôžkovú izbu – 180 €
 • Termín cesty sa môže zmeniť o 1-3 dni v závislosti od letov do Grónska
 • Cena platí pri minimálnom počte 6 účastníkov
 • Poznámka: Arctic Circle Trail patrí medzi najkrajšie treky za polárnym kruhom a nachádza sa v Grónsku. Ide o trek určený všetkým, ktorým neprekáža náhla zmena počasia, nepohodlie či pobyt mimo akejkoľvek civilizácie. Pre tých, ktorí sa vedia vysporiadať so všetkými nástrahami, ktoré pripraví premenlivé severské počasie. Samozrejme, neprekáža im ani to, že nesú ruksak, kde majú všetky veci na 8 dní (váha ruksaka by nemala presiahnuť 18 kíl)
 • Aké nástrahy ma čakajú na treku? – Všetky 🙂 Nielen veľké množstvo komárov, mušiek, ale aj neskutočne premenlivé počasie. Napríklad ráno môže byť pokojne 20° C, na obed začne snežiť a podvečer výjde slnko. Treba očakávať aj veľmi silný studený nárazový vietor. Ak prší, chodník sa mení na jeden veľký močiar. Treba rátať aj s brodením riek, kde môžete byť po pás vo vode.
 • Sprievodca – Počas celého treku je s vami sprievodca Travelistanu. Počas treku dostanete všetky informácie: ako zvládať nástrahy počasia, ako sa orientovať, ako myslieť, ako narábať s jednotlivými situáciami. Sami uvidíte, že tento trek vám dá viac, ako  len prechod z bodu A do bodu B.

Termíny a ceny

Dátum Dostupnosť Základná cena
16.07.2024 - 27.07.2024 Už len 7 miest 2690 € Objednať
Mám predbežný záujem

zadajte v tvare: 0908 123 456

i

Ceny ubytovania sú kalkulované pri obsadení izby 2 osobami. Ak cestuješ sám/a, môžeme ti skúsiť pohľadať spolubývajúceho rovnakého pohlavia. Ak však preferuješ samostatnú izbu, vypočítame ti cenu a pošleme v kalkulácii.