Čína – To najlepšie z Ríše stredu

Prepracovaná cesta naprieč Čínou. Nájdete v nej všetko - od slávnych ťahákov ako Terakotová armáda, Veľký múr, moderný Šanghaj, ale aj menej známe malebné historické mestečká, posvätnú horu či tisíce sôch Budhu zapísané v Unesco.

1. Deň

Odlet z Viedne alebo Budapešti do Ríše stredu. Vaša čínska dovolenka sa začína!

2. Deň

Šanghaj. Víta nás preslávená metropola Číny. Naše prvé kroky budú smerovať do jej centra, zoznámime sa s hlavnými ulicami a triedami. Ako vyzerá mesto, ktoré má viac ako 24 miliónov obyvateľov? Čakajú nás mrakodrapy, koloniálne budovy, ale aj prvý kontakt s húževnatou čínskou kultúrou.

3. Deň

Celodenná prehliadka najväčšieho mesta Číny. Nahliadneme do jeho historických zákutí ako záhrady Yu alebo chrám jadeitového Budhu, ktoré sa aj dnes ukrývajú v tieni presklených budov. Nevynecháme ani výhľady z najvyššej čínskej vyhliadky, ktorá nám ukáže mesto priamo na dlani. Večer nás čaká plavba po rieke Huang Pu. Nebude chýbať teda ani nádherná nočná scenéria Šanghaja.

4. Deň

V prenajatom autobuse opúšťame Šanghaj a po diaľnici sa presúvame do známeho centra čínskej kultúry a gastronómie – Hangzhou. Prejdeme sa pri slávnom Západnom jazere, ktoré stáročia inšpiruje čínskych básnikov. Nevynecháme ani čajové plantáže, na ktorých sa pestuje jeden z najpopulárnejších čínskych čajov – Dračia studňa.

5. Deň

Nasadáme do rýchlovlaku a premiestňujeme sa pod legendárnu Žltú horu – Huangshan. Ide o jednu z posvätných hôr Číny. Považujú ju za kolísku čínskej maľby. V jej tieni si vychutnáme dve noci.

6. Deň

Lanovkou sa vyvezieme až na vrchol Žltej hory. Tam sa poprechádzame po hrebeni, ktorý je posiaty slávnymi kameňmi a čudnými borovicami. Zvláštne nám budú pripadať možno ich mená: preletový kameň alebo zdraviaca borovica. Navštívime aj Západný kaňon, v ktorom prejdeme po úzkych cestičkách prilepených priamo na fotogenické skaly, nachádzajúc sa stovky metrov nad kamenným dnom. Žltá hora je jednoznačne prírodným vrcholom našej cesty.

7. Deň

Presun lietadlom alebo vlakom do mesta Xi-An v strednej Číne. Večer nás čaká návšteva moslimskej štvrte a najlepšie trhy s pouličným občerstvením v meste. Nájdeme tu všetko od čerstvej baraniny cez sušené kiwi až po opekané zemiaky. Každý si príde na svoje.

8. Deň

Xi-an je sídlom jedného z najväčších ťahákov Číny – terakotovej armády. Pozrieme si tento historický div a budeme sa kochať nad samotnou majestátnosťou 2000 rokov starého projektu. Bicyklovali ste sa niekedy na mestských hradbách? Popoludní navštívime dokonca aj tie. Záujemcovia si na obrovských mestských hradbách môžu požičať bicykel a vyskúšať si jazdu v exotických podmienkach. Nevynecháme ani centrum budhistického učenia a kaligrafie vo Veľkej pagode divej husi, kde si priblížime čínske znaky a ich písanie.

9. Deň

Nasadáme na rýchlovlak, zájazd totiž odbočí od hlavných turistických trás. Presunieme sa do obchodného historického mestečka Pingyao. Zapísané je dokonca aj vo svetovom dedičstve UNESCO ako jedno z najzachovalejších čínskych miest. Užijeme si v ňom malé domy so šindľovými strechami a atmosféru, ktorú by sme len márne hľadali v Pekingu či v Šangaji.

10. Deň

Rýchlovlakom pokračujeme do mesta Datong, v jeho blízkosti navštívime neznáme vrcholy – Budhistické jaskyne Yungang. Miestni umelci tu už od piateho storočia vyrezávali do skál desiatky tisíc Budhov a budhistických výjavov. Niektoré sa zachovali v perfektnom stave a dokonca sú farebné aj po 1500 rokoch. Tu pochopíte aká bohatá je čínska umelecká história.

11. Deň

Ráno sa v prenajatej doprave odvezieme k neďalekému visiacemu chrámu. Je nalepený priamo na skale a leží nad údolím. Zdá sa, že vôbec neposlúcha zákony gravitácie. Neskôr prejdeme po vysunutých chodbách chrámu a pokocháme sa starovekým inžinierstvom, ktoré má tento skvost na svedomí. Poobede pokračujeme rýchlovlakom do Pekingu.

12. Deň

Sme v Pekingu, v hlavnom meste, ktoré spravuje Čínu 800 rokov. Hneď ráno vyrazíme na neďaleký úsek Veľkého múru a prejdeme sa po najväčšej obrannej stavbe planéty. Poobede nás čaká Letný palác zapísaný vo svetovom dedičstve UNESCO. Pozrieme si nádhernú maľovanú chodbu a ikonickú Mramorovú loď, ktorá sa stala symbolom poslednej etapy čínskeho cisárstva. Na záver navštívime športoviská, na ktorých sa konali až dvoje olympijské hry. Vysvetlíme si, prečo tieto extrémne drahé olympiády boli pre Čínu dobré.

13. Deň

Zamierime do srdca imperiálnej, ale aj komunistickej Číny. Čaká nás Námestie nebeského pokoja, niekdajší domov čínskej elity. Mao ho obrátil na celosvetovo najväčšie námestie a výstavnú skriňu socialistickej Číny. Odtiaľ sa vyberieme do Zakázaného mesta, masívneho palácového komplexu čínskych cisárov. Až pri pohľade na impozantnosť tohto okázalého miesta pochopíte moc a veľkosť imperialistickej Číny. Nevynecháme ani Nebeský chrám, ktorý bol súkromným modlitebným miestom čínskych cisárov. V súčasnosti si ho zas obľúbili Číňania pre skupinové aktivity.

14. Deň

Zájazd sa končí, lúčime sa s Ríšou stredu a letíme domov do Európy.

Galéria

Cena zahŕňa:

 • Cestu v malej skupine do maximálne 16 osôb 
 • Ubytovanie v 3* hoteloch v dvojlôžkových izbách
 • Komplet prenajatú dopravu na atrakcie v rámci programu 
 • 4 x presun rýchlovlakom vlakom 
 • Prelet Huangshan – Xian
 • Miestneho sprievodcu na všetkých pamiatkach
 • Polpenzia – raňajky a obedy formou čínskeho spoločného stolovania alebo bufetu
 • Poistenie proti insolventnosti
 • Slovenského Travelistan sprievodcu 

Cena nezahŕňa:

 • Medzinárodnú letenku (cca 900 eur)
 • Víza
 • Cestovné poistenie
 • Vstupy na atrakcie a do múzeí (aktuálne 200 eur)
 • Večere
 • Výlety nad rámec programu
 • Sprepitné (cca 50 eur) 
 • Dopravu na letisko Schwechat vo Viedni a späť (cca. 30 €)
 • Povinné alebo dobrovoľné testovanie PCR (podľa aktuálnych podmienok)

Doplňujúce informácie:

 • Cena platí pri minimálnom počte 6 účastníkov
 • Doplatok za jednolôžkovú izbu – 390 eur
 • V cene zájazdu sú obedy, čo je pri zájazdoch v Číne štandardom. Tie budú prebiehať na rôznych zastávkach cestou, formou spoločného bufetového stolovania. Budeme sedieť spolu za okrúlym stolom a budú nám k dispozícii rôzne jedlá. Podávaná bude čínska strava a aj tento štýl stravovania bude zážitkom. Európske jedlo bude počas zájazdu k dispozícii zriedkavo, hlavne vo veľkých mestách. V menších mestách (Huangshan, Pingyao, Datong) s európskou stravou určite nepočítajte. 

Termíny a ceny

Dátum Dostupnosť Základná cena
11.05.2024 - 24.05.2024zájazd garantovaný Dostupné 2290 € Objednať
18.08.2024 - 31.08.2024 Dostupné 2390 € Objednať
08.09.2024 - 21.09.2024zájazd garantovaný Dostupné 2390 € Objednať
Mám predbežný záujem

zadajte v tvare: 0908 123 456

i

Ceny ubytovania sú kalkulované pri obsadení izby 2 osobami. Ak cestuješ sám/a, môžeme ti skúsiť pohľadať spolubývajúceho rovnakého pohlavia. Ak však preferuješ samostatnú izbu, vypočítame ti cenu a pošleme v kalkulácii.