Bhután, India a Nepál – Skvosty Južnej Ázie

Krásna cesta do exotického sveta v tieni Himalájí. Nazrite do živého skanzenu himalájskej kultúry v Bhutáne. Okrem toho, zažite aj nádherný Tádž Mahal a malebné Káthmandú.

1. Deň

Odlet do hlavného mesta Indie Naí Dillí (New Delhi).

2. Deň

Ranný prílet do metropoly Indie. Vaša exotická dovolenka sa začína. Po krátkom oddychu na hoteli vyrážame do ulíc. V centre veľkomesta nás doslova pohltí šialený vír menom India. Rikše, tuk tuky, motorky, autá, autobusy, kravy, chodci a my medzi nimi. Preskúmame chrámy starého Delhi, hlavnú promenádu Chandni Chowk a zastavíme sa na najväčšom trhu s koreninami v Ázii. Neobídeme ani moderné administratívne centrum Indie – Naí Dillí (New Delhi). Prvý indický premiér Nehru povedal, že ak má človek na Indiu len jeden deň, mal by ho prežiť v Delhi. Uvidíme, či mal pravdu.

3. Deň

Prvý z vrcholov našej cesty. Ráno nasadáme do najrýchlejšieho indického vlaku a vydávame sa do bývalého hlavného mesta Agra. Cesta potrvá približne dve hodiny. Po príchode na nás čaká Tádž Mahal v ideálnom dopoludňajšom svetle. Je hinduistický či indický? A čo má so strednou Áziou? S touto ikonickou stavbou sa dokonale zoznámime. Poobede nás čaká Pevnosť v Agre, kde bol uväznený staviteľ Tádž Mahalu. Večer cesta vlakom späť do Naí Dillí.

4. Deň

Opúšťame rušnú Indiu a ponad štíty Himalájí prelietame na jediné medzinárodné letisko Bhutánu, Paro. Vstupujeme do krajiny hromového draka. Akoby sme vošli do iného sveta. Dopravné zápchy, milióny ľudí a moderné stavby vystriedajú prázdne cesty, tradičné odevy a himalájska architektúra. Presúvame sa cez horské údolia. Okolo nás je len príroda a pár domčekov. Čaká nás Thimphu – jediné hlavné mesto na svete, ktoré nemá ani jeden semafor.

5. Deň

Prehliadka Thimphu a jeho okolia. Navštívime najväčšiu sochu Budhu v krajine, ktorá je plná ďalších sôch Budhu, oficiálny kráľovský palác, ale aj centrum mesta a najznámejšie chrámy. Vedeli ste, že po práci si niektorí Bhutánci idú zastrieľať z luku? Ak budeme mať šťastie, možno uvidíme lukostreleckú súťaž na vlastné oči. Tempo života je tu úplne odlišné od susednej Indie. Zážitkom je už len prechádzka po ulici. Pochopíme miestny koncept hrubého domáceho šťastia?

6. Deň

Z Thimphu cez horský prechod Dochula mierime do susedného údolia. Ak počasie zapraje, uvidíme celý hrebeň Himalájí aj s najvyššou horou krajiny Kangkar Pünzum (7 570 metrov nad morom). Na druhej strane nás čaká malebná Punakha a chrám nebeského blázna. Môžete sa tu dať požehnať „ohnivým bleskom múdrosti“ – veľkým dreveným penisom. Prečo je mužský úd v Bhutáne posvätný? Vysvetlíme si. Poobede je pred nami nádherná historická pevnosť Punakha Dzong a prechádzka k najdlhšiemu visutému mostu Bhutánu.

7. Deň

Punakhu nechávame za sebou a pred nami je druhá šanca na vyhliadku Himalájí. Vraciame sa horskými priesmykmi do Paro. Cestou sa zastavíme pri najstaršom železnom moste, ktorý už 600 rokov spája neďalekú pevnosť s okolitým svetom. Po príchode navštívime Bhutánske národné múzeum a pokocháme sa výhľadmi na idylické údolie Paro.

8. Deň

Vrcholom Bhutánu je návšteva slávneho chrámu Tigrie Hniezdo. Nádherný pohľad na romantický kláštor, ktorý je nalepený na takmer vertikálnej skale. Tento výhľad si však každý musí zaslúžiť. Čaká nás 2,5 hodiny výstupu, kým sa k nemu dostaneme. Tigrie hniezdo za tú námahu určite stojí. Už len samotný výstup cez rozprávkový himalájsky les je zážitkom.

9. Deň

Skorý ranný prelet do Káthmandú. Ak počasie zapraje, ohromí nás pohľad z lietadla na panorámu hlavného hrebeňa Himalájí. Už len pre tento výhľad sa Bhután oplatí spojiť s Nepálom. Po príchode do Káthmandú možno utrpíme malý kultúrny šok. Pokoj krajiny hromového draka totiž opäť nahradí ruch veľkomesta. A to nie hocijakého, ale práve šialeného Káthmandú. Vítajú nás farby a malebný chaos Nepálu. Pred nami je hlavné námestie Durbar a ruch turistickej štvrte Thamel.

10. Deň

Prehliadka Káthmandu a okolia. Čaká nás historické kráľovské mesto Bhaktapur s nádhernými drevenými dekoráciami, ale aj nepálska Ganga. Známa jej spopolňovaním zosnulých na brehoch v najsvätejšom chrámovom komplexe Pashupatinath. Navštívime aj charakteristické centrum utečencov z Tibetu, stupa Boudhanath. Všetky tri pamiatky patria do svetového dedičstva UNESCO- Precítite vďaka nim bohatú históriu a kultúru Nepálcov.

11. Deň

Lúčime sa s exotikou a Himalájami a opúšťame Káthmandú. Náš zájazd po skvostoch Južnej Ázie sa končí.

Galéria

Cena zahŕňa:

 • Ubytovanie v 3* hoteloch s raňajkami 
 • Dva miestne prelety (Delhi-Paro, Paro – Kathmandu)
 • Všetku dopravu v rámci programu
 • Víza do Bhutánu 
 • Turistickú daň v Bhutáne (200 USD na deň)
 • Miestneho sprievodcu, miestne služby, vstupy a plnú penziu v Bhutáne
 • Cestu v malej skupine do 12 osôb
 • Skúseného Travelistan sprievodcu
 • Poistenie proti insolventnosti

Cena nezahŕňa:

 • Stravu okrem uvedenej
 • Medzinárodnú letenku (cca 900 eur)
 • Víza do India a Nepálu (cca 70 eur dokopy)
 • Vstupy v Indii a Nepále (cca 60 eur)
 • Poistenie

Doplňujúce informácie:

 • Doplatok za jednolôžkovú izbu – 290 eur
 • Bhután je špeciálnou destináciou. Celý čas tu s nami bude povinný spirevodca a všetok program a stravovanie nám budú systematicky organizovať. Cestovný ruch je tu veľmi obmedzený, zato však sú všetci veľmi milí a usmievaví.
 • V Bhutáne bude plná penzia formou miestnych bufetov s bhutánskym jedlom a prípadne jednou európskou alternatívou. Nemusíte sa však báť, jedlo je dobré a o hladní nebudete. 

Termíny a ceny

Dátum Dostupnosť Základná cena
09.11.2024 - 19.11.2024 Dostupné 4290 € Objednať
Mám predbežný záujem

zadajte v tvare: 0908 123 456

i

Ceny ubytovania sú kalkulované pri obsadení izby 2 osobami. Ak cestuješ sám/a, môžeme ti skúsiť pohľadať spolubývajúceho rovnakého pohlavia. Ak však preferuješ samostatnú izbu, vypočítame ti cenu a pošleme v kalkulácii.