Azerbajdžan, Gruzínsko, Arménsko – skrz naskrz Kaukazom

Zažite spoločne s nami divoký južný Kaukaz, ktorý vás očarí nielen svojou rázovitosťou, históriou, horami, architektúrou, ale aj skvelým jedlom a vínom.

1.deň

Odlet do Azerbajdžanu (Nachčivan)

2.-3.deň

Náš zájazd sa začína vo veľkom štýle. Priletíme rovno do Nachčivanu, zabudnutej autonómnej oblasti Azerbajdžanu, ktorá nie je spojená so zvyškom krajiny žiadnym pozemným premostením. Je obkolesená Tureckom, Iránom a Arménskom (hranice s touto krajinou sú uzavreté) a z Azerbajdžanu sa sem dostanete len letecky. Je to najmenej turistická časť regiónu, ktorá je závislá od podpory Baku. Prečo sem ideme? Lebo je neuveriteľne autentická. Turisti sú tu exotickým úkazom a práve tu dokážeme spoznať rytmus života vidieckeho Azerbajdžanu. Miestni sa budú čudovať, odkiaľ sme sa tu vzali, pýtať sa nás, či sa nám tu páči, prípadne nás pozývať na čaj. Urobíme si dôkladnú prehliadku nielen mesta Nachčivan, ale aj okolia. Na tretí deň odletíme do hlavného mesta Azerbajdžanu, Baku.

4.deň

Baku vás prekvapí. Mesto je na jednej strane moderné a cítiť z neho ropné peniaze, ale na druhej strane sa snaží navodiť aj atmosféru historického Orientu. Pokocháme sa uličkami starého mesta, spoznáme charakteristickú panorámu mesta a prejdeme sa po hlavnej pešej promenáde Nizami. Večer si užijeme vysvietené ulice, miestne pivo Xirdalan na niektorej z nespočetných terás a nasajeme atmosféru moderného Orientu.

5.deň

Odchod prenajatou dopravou do mesta Šeki. Presúvame sa azerbajdžanským vidiekom a vidíme, že hlavné mesto a zvyšok krajiny sú diametrálne odlišné. Prechádzame po stopách karaván na Hodvábnej ceste, okolo nás jazdia staré lady. V Šeki sa zoznámime s malým starým mestom, pozrieme si miestny palác ale aj staré odpočívadlo karaván, karavanserail.

6.deň

Ráno prekročíme hranice s Gruzínskom a vstupujeme do oblasti Kacheti známej ako gruzínske Toskánsko. Naším cieľom je malebné mestečko Signagi, ktoré bude na dva dni našou základňou pri spoznávaní najznámejšieho vinárskeho regiónu Kaukazu. Čakajú nás krásne výhľady, prvý kontakt s výbornou gruzínskou kuchyňou a preslávenou gruzínskou pohostinnosťou.

7.deň

Celodenný výlet do vinárskej oblasti. Čakajú nás kláštory, vinice a debaty s miestnymi obyvateľmi. Čím sa gruzínske víno odlišuje od európskeho? Vysvetlíme si. Navštívime miestne pivnice a bez zhonu sa budeme zoznamovať s miestnou kultúrou a históriou. Viete, koľko trvá prípitok?

8.deň

Dopoludnia sa presunieme do Tbilisi. Popoludní vyrazíme do ulíc a objavíme šarmantné zákutia hlavného mesta Gruzínska. Katedrály, paláce, reštaurácie, bary a kde-tu pozostatky socializmu. Pestrá zmes. Pre nás je Tbilisi najkrajším mestom Kaukazu. Súhlasíte?

9.deň

Vyrážame na sever do srdca Veľkého Kaukazu. Naším cieľom je horské mestečko Stepancminda pod ikonickým Kazbegom. Cestou navštívime bývalé hlavné mesto Mccheta s najkrajšou a najsvätejšou katedrálou v krajine. Vraj je pod ňou okrem gruzínskych kráľov pochované aj rúcho Ježiša Krista. Do hôr pokračujeme známou vojenskou diaľnicou – tradičnou trasou, ktorá sa používala na prechod Kaukazu už v 19. storočí. Ak bude pekné počasie, uvidíme už aj hlavný hrebeň najznámejšej hory Gruzínska – Kazbegu.

10.deň

Ráno vyrazíme k malebnému kostolíku Cminda Sameba, ktorý je vďaka dramatickému horskému okoliu možno najfotografovanejšou pamiatkou Kaukazu. Práve odtiaľto máme aj najlepší výhľad na Kazbeg. Ak bude jasno, bude sa nad nami týčiť ako večná pripomienka majestátnosti krásneho Kaukazu. Prechádzame späť na juh cez horské priesmyky, zastavíme sa v Gori, rodisku Jozefa Stalina a vo fascinujúcom skalnom meste Uplisciche. Večer sa vraciame do Tbilisi a po rušnom dni si doprajeme dobrú gruzínsku večeru.

11.deň

Pokračujeme v prehliadke Tbilisi. Čakajú nás výhľady z historickej pevnosti Narikala, stará kúpeľná štvrť a pre záujemcov možnosť užiť si tradičný miestny wellness. Užívame si posledné popoludnie v Gruzínsku a pomaly sa lúčime s touto malebnou a pohostinnou krajinou. Podvečer odchod lôžkovým vlakom do Jerevanu.

12.deň

Ranný príchod do Jerevanu. Ubytujeme sa v centre mesta a vyrážame na prehliadku. Hlavné mesto Arménska je kultúrnym srdcom krajiny a jeho systematicky vystavané centrum je mimoriadne príjemné. Prejdeme sa popri majestátnej opere k umeleckému projektu známemu ako Kaskáda, navštívime „arménsky Vatikán“ Ečmiadzin, neobídeme ani výrobňu prominentného koňaku Ararat.

13.deň

Prenajatou dopravou smerujeme k Tatevu, najznámejšiemu stredovekému kláštoru krajiny. Cestou navštívime malý kostolík Chor Virap s výhľadom na nádherný Ararat a kláštor Noratus zasadený do dramatického prostredia horského kaňonu. Popoludní nás čaká samotný kláštor Tatev. K nemu sa odvezieme najdlhšou lanovkou svojho typu na svete, ktorá nás ponad rokliny a hory dopraví k starej stredovekej univerzite rovnakého mena.

14.deň

Vraciame sa do Jerevanu, ale vydáme sa inou cestou. Naším cieľom je pozrieť si srdce Arménska, jazero Sevan. Tu navštívime posledné kostoly a urobíme si populárny záber so slávnym jazerom. Pokocháme sa aj stredovekým cintorínom so stovkami špeciálnych arménskych pamätných kameňov chačkarov. Naša dovolenka na Kaukaze sa pomaly končí. Vraciame sa do Jerevanu a v noci letíme späť do Strednej Európy.

15.deň

Prílet domov

Galéria

Cena zahŕňa

 • Sprievodcu z Travelistanu
 • Prenajatú dopravu
 • Transfery z letiska
 • Ubytovanie v trojviezdičkových hoteloch s raňajkami v centre mesta
 • Poistenie proti insolventnosti
 • Cestu v malej skupine do 16 osôb

Cena nezahŕňa

 • Víza do Azerbajdžanu
 • Medzinárodnú letenku
 • Vstupy
 • Poistenie

Doplňujúce informácie:

 • Doplatok za jednolôžkovú izbu je 350 eur
 • Cena platí pri minimálnom počte 8 účastníkov

Termíny a ceny

Dátum Dostupnosť Základná cena
17.06.2023 – 01.07.2023 Dostupné 1950 € Objednať
Mám predbežný záujem

zadajte v tvare: 0908 123 456

i

Ceny ubytovania sú kalkulované pri obsadení izby 2 osobami. Ak cestuješ sám/a, môžeme ti skúsiť pohľadať spolubývajúceho rovnakého pohlavia. Ak však preferuješ samostatnú izbu, vypočítame ti cenu a pošleme v kalkulácii.