Azerbajdžan, Gruzínsko, Arménsko – skrz naskrz Kaukazom

Zažite s nami divoký južný Kaukaz, ktorý vás očarí nielen svojou históriou, horami, architektúrou, ale aj skvelým jedlom a vínom.

1.deň

Odlet do Azerbajdžanu (Nachčivan).

2.-3.deň

Zájazd začína vo veľkom štýle. Priletíme priamo do Nachčivanu, zabudnutej autonómnej oblasti Azerbajdžanu. So zvyškom krajiny nie je spojená žiadnym pozemným premostením. Obkolesuje ju Turecko, Irán a Arménsko (hranice s touto krajinou sú uzavreté) a z Azerbajdžanu sa sem dostanete len letecky. Je to najmenej turistická časť regiónu, ktorá závisí od podpory Baku.

Prečo sme sa sem vybrali? Oblasť je neuveriteľne autentická. Turisti sú tu exotickým úkazom. Dokážeme tu spoznať rytmus azerbajdžanského života na vidieku. Miestni sa budú čudovať, odkiaľ sme sa tu vzali. Pýtať sa, či sa nám tu páči a pozývať nás na čaj. Urobíme si dôkladnú prehliadku nielen mesta Nachčivan, ale aj jeho okolia.

Na tretí deň odlet do hlavného mesta Azerbajdžanu, Baku.

4.deň

Baku vás prekvapí. Na jednej strane moderné a plné ropných peňazí. Na druhej strane budete cítiť atmosféru historického orientu. Pokocháme sa uličkami starého mesta, spoznáme jeho charakteristickú panorámu a prejdeme sa po hlavnej pešej promenáde Nizami. Večer si užijeme vysvietené ulice a na niektorej z nespočetných terás si dáme miestne pivo Xirdalan. Nasajeme tým atmosféru moderného Orientu.

5.deň

Odchod prenajatou dopravou do mesta Šeki. Presúvame sa naprieč azerbajdžanským vidiekom. Pozorujeme, že zvyšok krajiny je diametrálne odlišný. Prechádzame po stopách karaván na Hodvábnej ceste. Okolo nás jazdia staré lady. V Šeki sa zoznámime s malým starým mestom. Pozrieme si miestny palác, ale aj staré odpočívadlo karaván karavanserail.

6.deň

Ráno prekročíme hranice s Gruzínskom. Vchádzame do oblasti Kacheti, známej ako gruzínske Toskánsko. Našim cieľom je malebné mestečko Signagi. Práve ono sa stane na dva dni našou základňou pri spoznávaní najznámejšieho vinárskeho regiónu Kaukazu. Čakajú nás krásne výhľady, prvý kontakt s výbornou gruzínskou kuchyňou a preslávená gruzínska pohostinnosť.

7.deň

Celodenný výlet do vinárskej oblasti. Kláštory, vinice a debaty s miestnymi obyvateľmi.

Čím sa gruzínske víno odlišuje od európskeho? Navštívime miestne pivnice a zoznámime sa s miestnou kultúrou a históriou. Viete, koľko trvá prípitok?

8.deň

Doobeda presun do Tbilisi. Popoludní vyrazíme do ulíc a objavíme šarmantné zákutia hlavného mesta Gruzínska. Katedrály, paláce, reštaurácie, bary a pozostatky socializmu. Pestrá zmes.

Pre nás je Tbilisi najkrajším mestom Kaukazu. Súhlasíte s nami?

9.deň

Cesta do srdca Veľkého Kaukazu, do horského mestečka Stepancminda pod ikonickým Kazbegom. Navštívime aj bývalé hlavné mesto Mccheta s najkrajšou a najsvätejšou katedrálou v krajine. Vraj je pod ňou okrem gruzínskych kráľov pochované aj rúcho Ježiša Krista. Do hôr sa presúvame po známej vojenskej diaľnici. Táto tradičná trasa sa používala na prechod Kaukazu už v 19. storočí. Ak bude pekné počasie, uvidíme aj hlavný hrebeň najznámejšej hory Gruzínska – Kazbegu.

10.deň

Ráno odchod k malebnému kostolíku Cminda Sameba. Dramatické horské okolie z neho vytvára asi najfotografovanejšiu pamiatku Kaukazu. Práve odtiaľto máme najlepší výhľad na Kazbeg.

Cez horské priesmyky prechádzame späť na juh. Zastavíme sa v Gori, v rodisku Jozefa Stalina a vo fascinujúcom skalnom meste Uplisciche.

Večer návrat do Tbilisi. Po rušnom dni si doprajeme dobrú gruzínsku večeru.

11.deň

Pokračujeme v prehliadke Tbilisi. Čakajú nás výhľady z historickej pevnosti Narikala alebo stará kúpeľná štvrť. Pre záujemcov aj tradičný miestny wellness. Vychutnávame si posledné popoludnie v Gruzínsku a pomaly sa lúčime s touto malebnou a pohostinnou krajinou. 

Podvečer odchod lôžkovým vlakom do Jerevanu.

12.deň

Ranný príchod do Jerevanu. Po ubytovaní sa v centre mesta vyrážame na prehliadku. Hlavné mesto Arménska je kultúrnym srdcom krajiny a jeho systematicky vystavané centrum je veľmi príjemné. Prejdeme sa aj popri majestátnej opere až k umeleckému projektu Kaskáda. Navštívime „arménsky Vatikán“ Ečmiadzin a neobídeme ani výrobňu prominentného koňaku Ararat.

13.deň

Prenajatou dopravou smerujeme k Tatevu, najznámejšiemu stredovekému kláštoru krajiny. Cestou navštívime malý kostolík Chor Virap s výhľadom na nádherný Ararat a aj kláštor Noratus zasadený do dramatického prostredia horského kaňonu. Popoludní nás čaká kláštor Tatev.  Odvezieme sa k nemu najdlhšou lanovkou tohto typu na svete. Ponad rokliny nás dopraví aj k starej stredovekej univerzite s rovnakým menom. 

14.deň

Návrat odlišnou cestou do Jerevanu. Našim cieľom je tento raz srdce Arménska – jazero Sevan. Navštívime tu posledné kostoly. Pokocháme sa aj stredovekým cintorínom so stovkami špeciálnych arménskych pamätných kameňov chačkarov. Naša dovolenka na Kaukaze sa pomaly končí. Návrat do Jerevanu a v noci odlet do Strednej Európy.

15.deň

Prílet domov.

Galéria

Cena zahŕňa:

 • Ubytovanie v 3* hoteloch v centre mesta s raňajkami 
 • Prenajatú dopravu
 • Transfery z letiska
 • Sprievodcu z Travelistanu
 • Poistenie proti insolventnosti
 • Cestu v malej skupine do 16 osôb

Cena nezahŕňa:

 • Víza do Azerbajdžanu
 • Medzinárodnú letenku
 • Stravu, okrem raňajok
 • Vstupy
 • Poistenie

Doplňujúce informácie:

 • Doplatok za jednolôžkovú izbu je 350 eur
 • Cena platí pri minimálnom počte 8 účastníkov

Termíny a ceny

Dátum Dostupnosť Základná cena
17.06.2023 – 01.07.2023 Vypredané
Mám predbežný záujem

zadajte v tvare: 0908 123 456