Andalúzia – arabské dedičstvo Španielska

Ríša, na ktorej nikdy nezapadalo Slnko. Vydajte sa s nami na juh Španielska, niekdajšieho emirátu Al - Andalús, kde zanechali stopy Iberovia, Feničania, Rimania, Židia a najmä Arabi. Viete, že tu leží 8. div sveta? Objavíme maurské pevnosti, najväčšiu gotickú katedrálu sveta, európsku dvojičku Havany, sny Krištofa Kolumba, strategický Gibraltár, ale aj dušu flamenca, chuť tapas, vôňu kvetov a španielsky zázrak zeleného zlata.

Let do Malagy - Romantická Ronda

Prílet do Malagy –  rodiska génia Pabla Picassa, ale aj herca Antonia Banderasa. Stretneme ho v jeho reštaurácii? Prvé kroky krajinou smerujú do uličiek Malagy. Mesto sa totiž nesie v znamení: tradícia bola, je a bude vždy v móde. Malaga dráždi všetky zmysly. Zvuk gitary, farebné flamenco šaty alebo vôňa jazmínu, ktorú strieda degustácia miestnych špecialít. Krátka prehliadka historického centra mesta a presun do legendami opradenej Rondy.

Vravia, že jedna fotografia mesta nahradí aj tisíc slov. Určite na nej nechýba most Puente Nuevo, ktorý sa dvíha 120 metrov  ponad hlbokú priepasť. Legenda tvrdí, že architekt mosta do nej údajne skočil potom, ako si pri pohľade na most uvedomil, že už nikdy nepostaví také dielo krásy.

Noc v historickej Ronde. 

Strategický Gibraltár a surferská Tarifa

Odchod z Rondy ďalej na juh. Vôňu tapas a sangríe strieda opražená slaninka spolu s fish and chips. Ocitáme sa vo Veľkej Británii. Gibraltár nás víta netypicky – prechádzkou po letiskovej dráhe, na ktorej len pár minút predtým pristálo jedno z lietadiel. Tariqova skala uprostred Gibraltáru nás prenesie do príbehu Leví kráľ. Namiesto levov však na nej uvidíme jediné voľne žijúce opice v Európe – gibraltarské makaky. Dovidíme až do Afriky?

V prípade oblakov máme ešte jednu možnosť. Presúvame sa bližšie k Afrike, k najjužnejšiemu bodu kontinentálnej Európy, do Tarify. Strategickému bodu, kde sa oddeľuje Stredozemné more od Atlantického oceánu. Na miesto surfistov a prechod sťahovavých vtákov.

V prípade záujmu prechádzka na koni pri západe slnka.

Noc v okolí Tarify.

Cádiz - európska dvojička Havany

Posledný pohľad na Afriku a odchod do európskej Havany, Cádizu. Paralelu s hlavným mestom Kuby vidieť na každom rohu. Existujú dokonca seriály, ktoré sa odohrávajú v Havane, no natáčali ich v Cádize. Identickosť si vysvetlíme pri vynikajúcej regionálnej kuchyni.

Cádizská katedrála, Veľké divadlo Falla, Kvetinové námestie, Park Génoves. Cádiz založili pred 3000 rokmi Feničania, čím si zaslúžilo titul najstaršieho mesta západnej Európy. Prečo ho ročne navštevujú tisícky ľudí a čo má spoločné s talianskym Janovom?

 Noc v romanticky vysvietenom Cádize.

Charizmatická Sevilla - jadro Andalúzie

Opúšťame dávny monopol zámorského obchodu a smerujeme do Sevilly – hlavného mesta Andalúzie, ktoré kedysi vládlo celému svetu. Ocitli sme sa priamo v rodisku pokrmov tapas.

Vyberieme sa do jedného z najstarších kráľovských palácov na svete, Alcázar, v ktorom sa natáčal aj seriál Hry o tróny. Nevynecháme ani najväčšiu gotickú katedrálu na svete, ktorej zvonica pripomína kapitoly arabskej nadvlády. Otvoríme aj kapitolu objavenia Ameriky, ktorá nás privedie k pozostatkom Krištofa Kolumba. Sevillský prístav bol jediný, kam prúdili suroviny a bohatstvo Aztékov a Mayov. Naprieč krajinou existujú desiatky Španielskych námestí, no Sevilla sa pýši jedným z najkrajších. 

Noc v charizmatickej Seville.

Maurská Córdoba a rozprávková Granada

Z mesta gotickej a renesančnej architektúry sa vydávame do najväčšieho mesta na svete v 10. storočí. Víta nás hlavné mesto islamského emirátu Al Andalus Córdoba – spleť rímskej minulosti, židovského nádychu a kresťansko-islamského spolužitia. Pýchu kedysi najbohatšieho mesta polostrova sa vydáme hľadať do niekdajšej mešity. I keď bola jednou z najväčších na svete, z diaľky ju neuvidíme. Záhadu rozlúskneme v katedrále Nanebovzatia Panny Márie. Vedeli ste, že Córdoba vlastní najviac Unesco pamiatok na svete? Nevynecháme ani Rímsky most alebo židovskú štvrť.

Poobede opúšťame Perlu moslimského Španielska. Cesta naprieč olivovými hájmi nás vedie k pohoriu Sierra Nevada. Na jeho úpätí, medzi riekami Darro a Genil leží ďalší cieľ Granada. Podľa historikov práve ona prináša najkrajšiu kapitolu dejín Španielska.

Prvé potulky historickým centrom a závan marockej gastronómie. Sme stále v Španielsku? Strmé uličky nás pri západe slnka dovedú až na majestátnu vyhliadku. Ôsmy div sveta sa so slnečnými lúčmi mení na ohnivú pevnosť. Pohľad z výšok nám predstavuje symbolickú moc Arabského impéria nad mestom.

Noc v arabskej Granade. 

Alhambra - 8. div sveta

So skorými rannými lúčmi presun k ôsmemu divu, ktorý zostal pred bránami zoznamu novodobých divov sveta. Prehliadka slávneho komplexu palácov, miesta, na ktorom dostal moreplavec Krištof Kolumbus povolenie na plavbu, ale aj nádvorí Alhrambry a fontán, ktoré dávajú život záhradám Generalife.

Nevynecháme ani historické centrum mesta. Slávnu katedrálu s hrobkami najznámejších španielskych kráľov, biele domčeky v najstaršej štvrti Albaicín alebo bývalé arabské trhovisko Alcaiceríu plnú suvenírov a spomienok z minulosti. Prečo práve Granadu považovali spisovatelia a umelci za svoju múzu? Ukážeme si uličky, v ktorých tvorili.

Plno kvetov a šiat symbolizuje len jedno –  Granada je kolískou flamenca. Pre záujemcov večerná show v rytme flamenca s príchuťou miestneho vína.

Noc v arabskej Granade.

Prímorský park Cabo de Gata - synonymum pokoja

Opúšťame Granadu a vydávame sa ďalej. Smerujeme na východ krajiny. Andalúzia nie sú len maurské pevnosti a olivové háje, ale aj najväčší prímorský chránený park Cabo de Gata.

Ruch mesta strieda ticho, ktoré preruší len šum morských vĺn, tie narážajú na skalné útesy. Navštívime jeho čarovné zákutia, bielu dedinku San José, útes morskej panny, symbolický maják a populárnu pláž, po ktorej sa prechádzal aj Harrison Ford vo filme Indiana Jones. 

Noc pri Almérii. 

Oddych v temperamentnej Malage

Návrat do temperamentnej Malagy. Počas cesty na nás ešte vykuknú typické andalúzske biele dedinky. Potulky Malagou po náročných dňoch nahradí nákup posledných suvenírov v rytme červenej a voľný program alebo oddych pri mori.  

 Noc v Malage.

Adiós Španielsko a návrat domov.

Zbalíme čerstvé olivové oleje a šunku jamón, čaká nás odchod domov. ¡Hasta pronto Andalucía! Do skorého videnia, Andalucía.

Podľa času odletu posledné krátke potulky Malagou alebo presun na letisko a odlet domov.

 

Galéria

Cena zahŕňa:

 • Medzinárodnú letenku do Španielska
 • Malý ruksak do lietadla do 10 kg
 • Komplet dopravu súkromným prenajatým minivanom
 • Ubytovanie v 2* a 3* hoteloch
 • Vstupy do pamiatok podľa programu
 • Poistenie proti insolventnosti CK
 • Slovenského Travelistan sprievodcu
 • Cestu v malej skupine do maximálne 16 osôb

Cena nezahŕňa:

 • Príručnú 10 kg batožinu (90 €)
 • Hlavnú podpalobnú batožinu 20 kg (140 €)
 • Fakultatívne výlety nad rámec programu (Flamenco show – cca 30 €, Jaskyňa La Cueva San Miguel – cca 20 €, jazda na koni v Tarife – cca 50 €)
 • Cestovné poistenie
 • Stravu, okrem uvedenej
 • Sprepitné
 • Dopravu na letisko Schwechat vo Viedni a späť (cca. 30 €)

Doplňujúce informácie:

 • Cena platí pri minimálnom počte 6 účastníkov
 • Doplatok za jednolôžkovú izbu – 390 €
 • V prípade záujmu možnosť predĺženia zájazdu s oddychom pri mori na Costa del Sol (pri Malage/Marbelle)

Termíny a ceny

Dátum Dostupnosť Základná cena
04.05.2024 - 12.05.2024 Vypredané 1990 €
14.09.2024 - 22.09.2024 Dostupné 1990 € Objednať
Mám predbežný záujem

zadajte v tvare: 0908 123 456

i

Ceny ubytovania sú kalkulované pri obsadení izby 2 osobami. Ak cestuješ sám/a, môžeme ti skúsiť pohľadať spolubývajúceho rovnakého pohlavia. Ak však preferuješ samostatnú izbu, vypočítame ti cenu a pošleme v kalkulácii.