Krvavé vodopády na Antarktíde, sochy ľudských postáv Moai na Veľkonočnom ostrove či obrazce Nazca v Peru. Všetky z nich sa radia medzi najzáhadnejšie miesta na svete. Je tu však jeden háčik, na to, aby sme ich navštívili, musíme cestovať pomerne ďaleko. Avšak je tu aj iné, výnimočné miesto, pre ktoré nemusíme prejsť pol sveta. Nachádza sa totiž v Portugalsku. O čo ide?

Pri pohľade na most Vasco de Gama sa zdá, že sme leteli až priamo na druhú stranu Spojených štátov priamo do San Francisca. Počet hodín v lietadle a ani oceán však neklamú. Na rozdiel od Tichého oceánu sa dívame na ten Atlantický. Sme totiž v európskom San Franciscu, priamo v čarovnom Lisabone posiatom kachličkami. Len pár kilometrov od neho leží jedno z najkrajších miest Európy, okrem krásy však ponúka aj jednu záhadu.

Rozprávková Sintra

Vravia jej aj div Portugalska, hoci často žije v tieni farebného Lisabonu. Mesto Sintra má všetko: lesy, záhrady, rozprávkové zámky, no aj záhadné paláce.

Kým portugalská monarchia tu zvyčajne trávila celé leto, turisti sa snažia Sintru prebádať len za jeden deň. Náročné, no nie nemožné. Sintra hromadí pamiatky takpovediac na jednom kúsku. Má v tom prax, aj preto ju vyhlásili za svetové dedičstvo UNESCO. Kým väčšina turistov sa zvyčajne vydá po stopách „Šípkovej Ruženky“ do Paláca Pena, treba zamieriť aj na jedno z najmagickejších miest na svete.

Miesto mágie a symbolov 

Nezdá sa to, no v tomto meste skutočne žijú tajomstvá a symboly. Stačí len zostúpiť po schodoch do podzemného sveta rituálov v komplexe Quinta da Regaleira neďaleko centra mesta Sintra. Palác koncom 19. storočia postavili pre bohatého portugalského obchodníka Antonia Augusta Carvalha Monteira, aj preto dostal prezývku Palác milionára Monteira. 

Čo skrýva Quinta da Regaleira

Mieša sa v ňom všetko – rímsky, gotický aj renesančný štýl a okrem toho ho plnia aj symboly alchýmie, slobodomurárstva a templárov. Nechýba ani park s jazierkami, fontány, lavičky, cestičky, no hlavne špirálovitá studňa. Práve ona sa stala najzáhadnejším prvkom komplexu.

Prečo studňa? 

Nie je obyčajná… ide o obrátenú vežu, ktorá klesá do zeme po točitom schodisku. Pripomína bránu do druhého sveta. Hoci historici vravia, že ju využívali na slávnostné účely, mysle domácich plnia mystické legendy o tajných rituáloch. Meria 27 metrov a obsahuje deväť plošín… Deväť plošín alebo skôr symbol deviatich kruhov pekla, očistca a raja. Nezdá sa to, ony skutočne stelesňujú Danteho Božskú komédiu. 

Cesta ku dnu či za symbolmi

Architektúra zaujme architektov, no turistov nadchne význam studne. Špirála schodov priamo do hlbín zeme… alebo skôr cesta do duše, ktorá vyvrcholí v spodnej časti templárskym krížom vo vnútri osemcípej hviezdy. Klesáme krok po kroku a schod po schode a do toho nám padajú pod nohy symboly alchýmie, posvätnej matematiky či ezoteriky. 

Nechať si ujsť palác Quinta da Regaleira by bol hriech: tajné jaskyne, podzemné chodby a symboly. Lepšie je preskúmať ho aj s miestnym sprievodcom, bez neho vám totiž kúsky mágie a záhad môžu spred očí uniknúť. Možno záhadu a vzťah medzi templármi, slobodomurármi a týmto komplexom rozlúsknete práve vy.  

Zdieľaj tento článok