Výzva pre cestovateľa: Balkán za 300 eur

Na počiatku mojej cesty bola výzva. Dostal som hypotetickú otázku, či by som si vedel predstaviť, a nie len predstaviť, ale či by som vedel zrealizovať cestu, ktorú by som zvládol za čo najmenej dní (pôvodný plán boli 3 dni) a s rozpočtom 300 eur. Podmienkou bolo vidieť a navštíviť známe i neznáme miesta, no hlavne si to užiť a priniesť aj ostatným zaujímavé a praktické rady ako na to. Moja odpoveď bola jednoznačná: UŽ HĽADÁM LETENKY. A tak som vyrazil na Balkán, kde som bol 6 dní!

Trasa

Najprv si povedzme trasu, ktorú som absolvoval miestnymi spojmi.

Výzva pre cestovateľa: Balkán za 300 eur
Mapa prejdenej trasy
 • Skopje ( Macedónsko) – Priština (Kosovo) – 3 Eurá cca 2 hod
 • Priština – Prizren (Kosovo) – 2 Eurá cca 1,5 hod
 • Prizvren– Tirana (Albánsko) – 10 Eur cca 3 hod
 • Tirana – Skhoder (Albánsko) – 2 Eurá cca 1,5 hod
 • Skhoder – Budva (Čierna Hora) – 9 Eur cca 2,5 hod
 • Budva – Kotor – 2 Eur cca 35 min
 • Kotor – Mostar ( Bosna) – 25 Eur cca 8 hod
 • Mostar – Sarajevo – 10 Eur cca 2 hod

Mal som 6 dní na cestovanie – od stredy do pondelka. Itinerár cesty nájdeš v druhej časti článku .

Niekto môže povedať, že je to žalostne málo. Áno, súhlasím, v daných krajinách by som sa pokojne mohol zdržať omnoho dlhšie, sú úžasné. Ale letenky boli za výhodnú cenu a nemal som viac čas. Teraz som cestoval tak, ako mnoho ľudí, ktorých tlačí čas a chcú vidieť to najpodstatnejšie. A možno sa niekedy vrátiť na miesta, ktoré objavili a spoznať ich do hĺbky.

Víza, pas, občiansky preukaz

Do 6 krajín, ktoré som tentoraz na balkánskom tripe prešiel, nepotrebujete žiadne víza! Máme bezvízový styk a navyše vám stačí občiansky preukaz. Áno, aj do Albánska napriek tomu, že nie je členským štátom EÚ, tak isto ako Kosovo, Macedónsko, Čierna Hora  či Bosna a Hercegovina.

Výzva pre cestovateľa: Balkán za 300 eur
Potrebuješ len občiansky preukaz

Peniaze

Celý výlet ma napokon vyšiel na 298 eur (výzva splnená :)) aj s letenkami, jedlom, dopravou… jednoducho všetko spolu. Balkán je jednou z vôbec najlacnejších destinácií na svete. Najlacnejšou na danej trase je Albánsko a najdrahšou je Čierna hora (stále však lacnejšia ako Chorvátsko)

Zmenárne sú takmer všade, takže sa nemusíte obávať, kde vymeníte miestnu menu. Ak by vám aj niečo zostalo, zameníte späť, alebo zameníte v druhej krajine za miestnu menu.

Výzva pre cestovateľa: Balkán za 300 eur
Národne meny pokope

Platobné karty

Balkán je civilizovanou časťou sveta a bez problémov si nielen vyberiete peniaze z bankomatu, ale úplne pohodlne môžete platiť platobnou alebo kreditnou kartou napríklad za dopravu, v reštauráciách, hoteloch a za niektoré atrakcia. Povedal by som, že je to úplne rovnaké, ako by ste cestovali na Slovensku. Len pre zaujímavosť, ja som tentoraz využíval platobnú kartu Poštovej banky (https://www.postovabanka.sk/ucty/ucty-a-baliky/dobry-ucet/),fungujú však určite aj iné.

Letenky

Na Balkán sa veľmi dobre lieta nízko nákladovou spoločnosťou WIZZ Air http://www.wizzair.com/, ktorá lieta nielen z Budapešti, ale je má aj pár letov z Bratislavy do Skopje či do bosnianskej Tuzly. WIZZ Air lieta z Budapešti do všetkých balkánskych krajín a výhoda je, že vaša cesta môže byť naplánovaná bez toho, aby ste sa vracali tam, kde si začali.

Ja som za letenky som zaplatil 88 eur a to som ich kupoval iba 2 dni pred odletom. Ak si kupujete letenky na Balkán s danou spoločnosťou aj mesiac pred odchodom, vyjde vás to pri dnešných cenách na približne 20 – 30 eur. Čiže opäť platí, že môžete pekne ušetriť, ak plánujete dostatočne dopredu.

Doprava

Za celý čas som minul na doprave 63 eur. Autobusové stanice sú v centre mesta a nepotrebujete si už brať inú dopravu do centra. Cestovné poriadky sú napísané aj v angličtine a intenzita dopravy je veľmi slušná a dlho čakať nebudete!  Mňa príjemne prekvapilo, že na Balkáne sú dosť kvalitné cesty – Albánsko napríklad postavilo a otvorilo novú diaľnicu medzi mestami Tirana a Priština. Už nezažijete to, čo moji rodičia, keď im 100 kilometrová cesta trvala 6 hodín. Tak ako sa zmenila naša krajina, tak sa zmenil aj Balkán.

A kvalita autobusov? Klimatizované, čisté…žiaden Balkán pred 20 rokmi! 🙂

Výzva pre cestovateľa: Balkán za 300 eur
V autobuse

Lístky som si niekedy kupoval lístky deň dopredu na autobusových staniciach. Ak sem budete cestovať v období leta, autobusy budú určite plnšie a treba kupovať dopredu.

Jednou z alternatív je spoločnosť  aj Globtour https://globtour.getbybus.com/en/ . Na stránke nájdete harmonogram a hlavne sa dajú kupovať lístky dopredu cez internet. Autobusy spĺňajú tie najprísnejšie kritéria bezpečnosti a pohodlia. WIFI je na palube úplnou samozrejmosťou.

Prenájom auta

Prenajať auto sa dá prakticky všade. Treba mať doklad totožnosti a medzinárodný vodičský preukaz. Ten si vybavíte na počkanie na oddeleniach dokladov poriadkovej polície príslušného Okresného riaditeľstva Policajného zboru za poplatok 6,50 eur. K vybaveniu potrebuje predložiť platný vodičský preukaz a  fotografiu. V samotných krajinách si požičiate auto od 25 eur na deň. Ale treba zdôrazniť, že keď auto chcete vrátiť v inej krajine, poplatky sú veľmi vysoké. Najlepšie je si potom zobrať svoje vlastné auto a prejsť danú trasu.

Výhoda auta je pochopiteľne v tom, že ste oveľa flexibilnejší a najmú zastavíte tam, kde chcete.

Výzva pre cestovateľa: Balkán za 300 eur
Autom si flexibilnejší

Jedlo

Gurmánsky raj. Inak Balkán nedokážem popísať. Všade na vás budú čakať neskutočné lákadla. Každý deň môžete skúsiť niečo, čo ste dovtedy neochutnali. Balkánci si dávajú extrémny pozor na kvalitu jedla. Ak ste fanúšikom „street food“, tak sa nemusíte obávať. V krajinách je množstvo pekárničiek, trhovísk s miestnymi produktmi, ale aj veľmi kvalitné reštaurácie. Veď kto by povedal, že v Tirane máte skvelé reštaurácie?

Denne som minul na stravu asi 9 eur, a ten kto ma pozná, vie že si doprajem a hlavne navštevujem nielen miestne trhoviská, ale idem aj do reštaurácií.

Výzva pre cestovateľa: Balkán za 300 eur
Baklava a turecký čaj

Bezpečnosť

Ako som spomínal. Balkán už nie je krajina spred 20 rokov. Cítil som sa tu rovnako bezpečne ako keď som cestoval po Thajsku či Španielsku. Prešiel som 160 krajín a Balkán by som zaradil do kategórie bezpečných krajín. Dávajte pozor len na to, aby ste sa nepúšťali do politických debát o tom, čo sa stalo v Bosne. Hlavne s miestnymi Srbmi. Každý má svoju pravdu a nepresvedčíte ich.

Výzva pre cestovateľa: Balkán za 300 eur
Ubytuj sa v strede mesta Kotor

Rozpočet

Doprava

 • Skopje( Macedónsko) – Priština (Kosovo) – 3 Eurá
 • Priština – Prizren (Kosovo) – 2 Eurá
 • Prizvren– Tirana (Albánsko) – 10 Eur
 • Tirana – Skhoder (Albánsko) – 2 Eurá
 • Skhoder – Budva (Čierna Hora) – 9 Eur
 • Budva – Kotor – 2 Eur
 • Kotor – Mostar ( Bosna) – 25 Eur
 • Mostar – Sarajevo – 10 Eur

Ubytovanie

 • Guesthouse – Skopje – 6 eur
 • Hotel Tirana – 20 eur
 • Hotel Kotor – 20 eur
 • Guest house Mostar – 10 eur
 • Hotel Sarajevo – 20 eur

Na stravu som minul 71 eur a letenky ma vyšli 71 eur. Spolu to bolo 298 eur.

 

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.

Ahoj,
dával by som si pozor pri hraničnom priechode smerom zo Skopje do Prištiny, keďže sa nám osobne stalo, že nás len na občiansky preukaz nechceli pustiť (resp. vyžadovali nový typ OP s biometrickými údajmi alebo pas).