Výlet do podzemia Kyjeva

Položil si si už otázku ako to vyzerá v podzemí veľkého mesta? Chcel by si sa pozrieť do častí, kam veľa ľudí nechodí?

Ako si to vlastne predstavuješ? Ako miesto, kde je veľa špiny, potkanov a smradu? A čo keď je to úplne ináč?  Poď so mnou do podzemia Kyjeva!

Obúvam sa do veľkých gumených topánok v strede rušnej cesty. Vodiči áut, ktoré tu premávajú, sa udivene pozerajú, čo sa ide robiť. Sprievodca Vasiľ robí nielen výlety do neznámeho podzemia, ale aj sám už niekoľko rokov odhaľuje skryté tajomstvá podzemia. Nadvihne ťažký poklop kanálu, zasvieti baterku a povie. „Pripravený?“ Po starom hrdzavom rebríku sa ponáram do útrob mesta Kyjev.

Výlet do podzemia Kyjeva

Som 10 metrov v podzemí a dnes prejdeme asi 5 kilometrov v jednom z najstarších odvodňovacích kanálov hlavného mesta Ukrajiny. Myslel som si, že ma tu bude čakať smrad a špina, ale som prekvapený aký svieži vzduch tu je. Neveríš? Príď sa presvedčiť na vlastné oči a nos! Vasiľ objavuje podzemie už vyše 10 rokov. „Je to moja láska. Toto môžeš robiť tak do 30 rokov. Musíš byť fyzicky silný a nesmieš sa báť. Sú miesta, ktoré sú veľmi nebezpečné.“ Vysvetľuje veľmi sympatický mladík, ktorý vie, čo robí. Prezradil mi, že táto činnosť je v Kyjeve legálna, ale v Moskve je objavovanie podzemia prísne zakázané.

Výlet do podzemia Kyjeva

Dôvod? V oboch mestách sú stále bývalé atómové kryty alebo laboratória, ktoré nie sú zakreslené v žiadnych oficiálnych mapách. Vasiľ sa prednedávnom dostal na miesto bývalého laboratória. „Keď niečo objavím, musím sa tam dostať. Niektoré miesta sú stále strážené a reálne hrozí, že sa ti môže niečo stať. To je môj adrenalín.“ Pod mestom Kyjev je viac než 200 kilometrov rôznych chodieb. Tie, v ktorých sa teraz pohybujeme, sú z 19. storočia a boli vyhĺbené miestnymi baníkmi. Úzke chodby, ktoré nie sú pre žiadneho klaustrofobika, ani pre tých, ktorí majú problém s chrbtom. Tunely zároveň slúžili aj ako letecké kryty pred nacistami. Práve počas 2. svetovej vojny sa v podzemí neďaleko Kyjeva vybudovali bunkre aj pre samotného Göringa.

Výlet do podzemia Kyjeva

Výlet do podzemia Kyjeva

Stavebná činnosť za Sovietskeho zväzu pokračovala v budovaní tajných laboratórií a iných objektov, o ktorých vie len málo ľudí a tí, čo to náhodou objavia. „Minule som narazil na nejaký bunker. Mesiac som hľadal, ako sa tam dostať. Až som prišiel na to, že musím zliezť po šachtách s káblami. A čo som videl? Staré výpočtové stredisko s nukleárnymi nákresmi.“ Rozhovoril sa Vasiľ pri pohľade na vysoký vodopád v podzemí. Vraj keď vonku naprší, voda v kanáloch stúpne až o pol metra. Teraz sa iba čľapkáme v 15 centimetrovej vode, ktorá je čistá. Sám neviem, podľa čoho sa miestny sprievodca orientuje. Všade len úzke chodby a keď chceme ísť ďalej, musíme vyliezť či zliezť do iného poschodia. Dve hodiny sa pohybujeme v rôznych častiach Kyjeva a nakoniec vyjdeme von do stredu rušnej cesty. A tie pohľady ľudí? Neveria, kam sa to dnešná mládež dostala. 🙂

Výlet do podzemia Kyjeva

Mám rád netradičné veci a toto bola cestovateľská bomba, ktorá je veľmi ľahko prístupná. Poď aj ty na miesta, kam sa veľa nechodí.

Poznámka: Všetky fotky boli uverejnené so súhlasom CHERNOBYLwelcome, nakoľko môj fotoaparát nebol prispôsobený daným podmienkam.

Je to bezpečné?

Absolútne. Treba sa držať rád miestneho sprievodcu. Netreba žiadne špeciálne oblečenie si zobrať so sebou z domu, vštko dostanete na mieste.

Dá sa fotiť a filmovať?

Úplne bez problémov, len treba mať kvalitný foťák. Na mobil, toho veľa nenafotíte.

Ktoré cestovné kancelárie a  treba rezervovať dopredu?

Je len zatiaľ len jedna cestovná kancelária http://www.chernobylwel.com/SK/ . Výlet si treba objednať dopredu. Ak by ste mali záujem o atómové kryty, aj to sa dá.  Ide o nadšencov zo Slovenska, ktorí svoju prácu robia skvele.

Pre koho je výlet určený?

Pre tých, čo sa neboja tesných priestorov a majú radi niečo netradičné.

Hľadáš cestovateľské itineráre do celého sveta? Pozri stránku podstránku na Travelistane, kde postupne dávam svoje know -how zo všetkých 167 precestovaných krajín.

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.

Vyzerá to riadne zaujímavo, v Kyjeve sme boli pred rokom, ale že sa tam dá ísť na takú „dark“ túru, sme netušili. Skúsime na budúce…