Víza do USA po návšteve Iránu

V roku 2016 zaviedlo USA nový vízový režim pre Slovákov, ktorí za posledných päť rokov navštívili nielen Irán, ale aj Irak či Sudán. Odvtedy sa strhla panika a objavili sa „rady“, ako celý systém oklamať a cestovatelia si myslia, že víza do USA už nedostanú.

Čo je skutočnosť? Je pravda, že keď mám v pase iránske víza, do USA sa už nedostanem? Spísal som najčastejšie otázky a obavy, ktoré majú cestovatelia pred cestou do Iránu.

Povolenie na vstup do USA – ESTA

Pre občanov Slovenskej republiky, ktorí sú držiteľmi biometrických turistických cestovných pasov (všetky pasy vydané po 15. 01. 2008 sú biometrické), je od 17. novembra 2008 zrušená vízová povinnosť na cesty do USA za účelom turistiky, návštevy fyzickej osoby, obchodnej návštevy právnickej osoby, resp. podnikateľa (doterajší typ amerického víza B1-B2) na 90 dní, ale nie za účelom práce. Do limitu 90 dní sa započítava aj vycestovanie do Mexika alebo Kanady. Po uplynutí 90 dní povoleného pobytu sa začína nepovolený pobyt. Porušenie limitu môže mať za následok deportáciu z krajiny a odopretie vstupu do USA v budúcnosti. V prípade bezvízového povolenia vstupu ESTA osoba môže cestovať do USA, ale o vstupe rozhodne imigračný pracovník na medzinárodnom letisku alebo v prístave. Na počet a trvanie maximálne 90-dňových pobytov nie je žiaden zákonný nárok a reguluje ich uvedený imigračný pracovník na letisku alebo v prístave. Od 8. septembra 2010 vrátane tohto dňa je ESTA registrácia spoplatnená. Pri vypĺňaní formulára ESTA sa dostanete priamo k pokynom o platbe. Podrobnosti nájdete na webstránke veľvyslanectva USA v Bratislave (slovak.slovakia.usembassy.gov)

Víza do USA po návšteve Iránu

Pre koho už neplatí ESTA

Každý občan Slovenskej republiky a ČR, ktorý navštívil od 1. 3. 2011 krajiny ako Irán, Irak (platí aj územie irackého Kurdistanu), Sýriu, Sudán, Jemen a po novom aj KĽDR, musí požiadať o klasické víza. Od Už sa naňho nevzťahuje program ESTA. To znamená, že si musíš vyplniť tlačivo na https://sk.usembassy.gov/sk/visas-sk/ a osobne navštíviť veľvyslanectvo v Bratislave. Víza sa nedajú vybaviť treťou osobou, ale len osobne.

Môžem systém oklamať dvoma pasmi?

I keď občan SR má nárok na dva cestovné pasy (podrobný článok o dvoch pasoch nájdeš tu), tak ver, že systém neoklameš. V poslednom čase sa šíria „zaručené informácie“, že je to bezproblémové, keď cestuješ do Iránu na druhý pas. Prosím, never týmto správam a radšej neklam.

Ako vlastne USA vedia, či si bol alebo nebol napríklad v Iráne? Veľmi jednoducho. Nielen USA, ale celý západný svet je napojený na bezpečnostné služby, a tie zistia tvoj pohyb po týchto krajinách aj tak, že majú prístup do letenkového rezervačného systému. Ak k tomu prirátame sociálne siete, telefóny (každý z nás poslal správu z Iránu…).

Víza do USA po návšteve Iránu
Slováci môžu mať dva cestovné pasy

Je návšteva Iránu pre USA problém?

Nie! Nepoznám nikoho, komu by zamietli víza po návšteve Iránu. Ruku na srdce. Aj ty si počul rôzne príbehy, ale poznáš osobne niekoho, komu boli zamietnuté víza? Všetko je to hoax. Ak neklameš a si úprimný, víza dostaneš. Ja osobne som navštívil všetky uvedené krajiny plus Afganistan, Pakistan, Somálsko, Severnú Kóreu, Kongo a aj vojnové Mali či Alžírsko a vstup mi nebol zamietnutý. Len sa so mnou viac rozprávali.

Plus dnes cestuje toľko ľudí do Iránu, že to by museli zamietnuť miliónom ľudí. Vieš, koľko Američanov chodí do Iránu? Tisíce – a nemajú problémy.

Mám v pase USA víza, je to problém pri vstupe do Iránu?

Nie. S USA vízami nikde vo svete nemáš problém. Navštívil som 167 krajín a nikdy som problém nemal.

Na ako dlho dostanem víza?

Nalepené víza platia 10 rokov, sú viacvstupové (jeden vstup 6 mesiacov) a stoja cca 135 eur. Preto je lepšie si dať víza do pasu, ktorý ti bude platiť 10 rokov.

Víza do USA po návšteve Iránu

Čo treba vedieť pred vypĺňaním vízového formulára?

Na oficiálnej stráne https://sk.usembassy.gov/sk/visas-sk/ vyplníš tlačivo, nahráš svoju fotografiu a zaplatíš platobnou kartou poplatok cca 135 eur. Pozor! Platobná karta musí byť debetka!!! Dá sa aj prevodom, ale potvrdenie o zaplatení bude dlhšie trvať. Následne si môžeš vybrať voľný termín na osobnú návštevu veľvyslanectva v Bratislave.

Koľko to trvá?

Od vyplnenia po návštevu veľvyslanectva sú to cca 2 –3 dni v závislosti od voľných termínov. Následne ti pas doručia do troch pracovných dní na adresu, ktorú si uviedol do vízového formulára.

V zásade platí: Neklam a víza dostaneš. Keď ja neviem pri vstupe do USA na niečo odpovedať, tak poviem, že neviem alebo si presne nepamätám. USA uplatňujú pri pohovoroch veľmi ľudský prístup. Kto nič neskrýva, nemusí sa obávať. Šťastnú cestu!

Chystáš sa do Iránu? Máš kopec otázok s plánovaním? Tu som spísal tie najčastejšie otázky pred cestou do islamskej republiky.

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.

Zdravím Travelo …. Bol som v irane nedávno vo februári a žiadne vyza do pasu som nedostal ani len pečiatky pri vstupe do krajiny s dátumom ani pri odchode …. Dostal som A4 vypísal vo bolo treba a pak som zacaloval dáke tie doláče a dali mi naoplatku dáky mali kúsok papieriky s menom und das ísť fertig …

Mam ESTU, chystam sa do Iranu. Nasledne, s odstup par mesiacov, idem do USA. Budem po ceste do Iranu musiet ziadat o klasicke viza, aj ked mi ESTA este stale plati? Vdaka!

Po návšteve Iránu musíš mať už klasické víza do USA a tie vybavíš na ambasáde. Čiže áno, musíš požiadať o USA víza

Ako je to prosim pri vstupe do Iranu ked mam v pase peciatky z Izraelu?musim kvoli tomu riesit druhy pas?

S Izraelskou pečiatkou ti bude zakázaný vstup do Iránu. Musíš mať druhý pas. M.

[…] Ak nerátame Kubu, Slováci nikam nepotrebujú víza. Do Portorika treba ESTA. […]

Ahoj, ako to je s cestou do izraelu ked mam iranske viza? Nikde neviem najst nejake informacie o tom.

Ahoj, nie je to problém. Len sa budú viac vypytovať, čo si robil v Iráne.

Ahoj, v Irane som bol v oktobri a uz v marci v izraeli. stalo ma to 4 hod vypocuvania a overovania na letisku, nakoniec sa mi ospravedlnili a pustili. Za bezpecnost v krajine to stoji za to. Teraz este USA viza a budu v pase vsetky 3 🙂

To nejako zvladnem, snad 🙂 diky moc