Víza do juhovýchodnej Ázie

Chystáte sa do Kambodže, Vietnamu, Laosu či Thajska? Ako je to s vízami a ako ich vybavíte? V článku nájdete rady, tipy a na čo si dávať pozor.

Kambodža

Občania SR potrebujú na vstup do Kambodže víza. Turistické víza do Kambodže si vybavíte veľmi jednoducho na hranici za poplatok 30 USD, prípadne za 1200 THB (thajských bhatov), ak cestujete smerom z Thajska. Je zbytočné vybavovať víza dopredu, ktoré sú aj drahšie. Už sú aj elektronické víza, ale stále na hranici je to o niečo lacnejšie. Na vybavenie víz potrebujete len jednu fotografiu pasového formátu a vyplniť tlačivo, ktoré dostanete priamo na hranici.

Našom povinnosťou je však upozorniť na jednu nekalú vec, ktorá sa odohráva na hraniciach a je jedno, či z thajskej alebo vietnamskej strany.

Ak cestujete z thajského Bangkoku, miestne cestovné kancelárie sa vás môžu snažiť oklamať tvrdiac, že keď si priplatíte cca. 3 až 15 USD

  • nemusíte čakať v horúcom počasí v rade na hraniciach;
  • vybavia vám víza rýchlejšie, než by ste si ich vybavovali na hraniciach sami alebo iné výmysly.

Stretli sme sa dokonca aj s tvrdením, že kambodžské víza stoja 40 USD a vy tak zaplatíte poplatok „len“ 3 USD navyše.

Odmietnite zaplatiť tieto extra poplatky a nepodporte miestnu mafiu, ktorá stále pravidelne zdiera turistov. Z vlastnej skúsenosti totiž vieme, že v skutočnosti:

  • víza aj s vyplnením vybavíte do 10 minút;
  • nie sú žiadne veľké rady, keďže pre cudzincov je osobitná budova;
  • na thajskej aj na vietnamskej strane je klimatizovaná miestnosť.

Nepoznáme ľahšiu hranicu na vybavenie víz. Veľa ľudí však naletí na hore uvedený fígeľ pri predstave, že budú stáť v teple. Takéto hranice už viac menej neexistujú na hlavných ťahoch.

Ak slušne odmietnete platiť poplatky navyše, tak miestne cestovné kancelárie sa pokúsia o ďalšie triky. Trvajte na tom, aby ste si ponechali pri sebe:

  • originálny doklad o zaplatený dopravy, ktorú ste dostali v mieste zakúpenia dopravy. Nepustite ho z rúk. Stretli sme sa s tým, že cestovatelia, čo išli po vlastnej linke cez hranice, nemali originálny doklad a následne autobus, ktorý čakalo pri nástupe za hranicou, ich odmietol zobrať.

Viac cestovateľských informácií nájdete na http://travelistan.sk/destinacia/azia/kambodza/

Vietnam

Občania Slovenskej republiky potrebujú víza do Vietnamskej republiky. Ambasáda sídli v Bratislave na Dunajskej 15. Otváracie hodiny, telefóne číslo nájdete na tejto webovej stránke. http://www.vietnamembassy-slovakia.vn/en/

Ak cestujete po zemi do Vietnamu, víza nezískate priamo na hranici a musíte si ich vybaviť dopredu. Máte teda dve možnosti:

  • Víza získate už v Bratislave.
  • Víza môžete získať v susedných krajinách, t.j. v Laose (Luang Prabang, Vientianne, Savanakhet, Pakse), v Kambodži (Battambang, Phnom Penh) alebo v Číne (Peking, Nanging, Kunming, Guangzhou a Hong Kong). Ak cestujete v rámci juhovýchodnej Ázie a svoju cestu začínate v Thajsku, víza získate aj v Thajsku (Bangkok). Víza v týchto krajinách získate pomerne rýchlo, ceny sú však rôzne. Vízový proces trvá v zásade do 24 hodín, počas úradných hodín.

Ak prilietate do Vietnamu na niektoré medzinárodné letisko (Hanoj, Danang, Saigon), víza dostanete aj priamo na letisko. Avšak na to, aby ste ich získali, potrebujete si dopredu vybaviť autorizačný list. Autorizačný list vám poskytnú vietnamské cestovné kancelárie, ktorých je na webe obrovské množstvo. Každá CK má svoj vlastný poplatok. Ak sa necítite zdatný v angličtine, môžete aj cez českú stránku http://www.vietnamista.cz/visa-do-vietnamu/ Autorizačný list úrad v Hanoji nevydáva priamo cestovateľom.

Po prílete do Vietnamu predložíte vytlačený autorizačný list, pas, dve fotografie pasového formátu, vypísané tlačivo a zaplatíte poplatok v tejto výške:

  • 25 USD za 1 a 3 mesačné vízum s jedným vstupom
  • 50 USD za 1 a 3 mesačné vízum s viacerými vstupmi

Následne vám nalepia víza do pasu. Celý proces na letisku trvá krátko.

Autorizačný list musíte mať pri sebe už pri check-ine pri lete do Vietnamu.

Vízum sa vydáva na mesiac alebo na tri mesiace.

Príklad: Vypĺňate formulár a napíšte, že vstupujte do krajiny napríklad 1.5.2017 a žiadate o 3 mesačné vízum. Dostanete vízum od 1.5.2017 do 31.7.2017. V rámci tohto termínu máte povolenie zostať vo Vietname.

Viac cestovateľských informácií nájdete na http://travelistan.sk/destinacia/azia/vietnam/

Laos

Občania SR potrebujú na vstup do Laosu víza. O víza môžete vopred požiadať na najbližšom veľvyslanectve, ktoré je vo Varšave. Avšak na hraniciach s Laosom sa dajú kúpiť víza za 30 USD. (Na niektorých hraničných priechodoch vyberajú aj extra poplatky – 1 alebo 2 USD – za tzv. service charge.) Tieto poplatky sú vymyslené a je len na vás či ich zaplatíte napriek tomu, že sa vám colníci budú vyhrážať nevpustením do krajiny. K vízam potrebujete k tomu ešte fotografie pasového formátu. Niekde stačí jedna, inde vyžadujú dve.

Viac cestovateľských informácií nájdete na http://travelistan.sk/destinacia/azia/laos/

Thajsko

S Thajskom máme bezvízový režim ak váš pobyt nepresiahne 30 dní. V prípade vstupu na územie Thajska cez pozemný hraničný priechod je maximálna dovolená doba pobytu 15 dní. Ak je pobyt dlhší, treba si vybaviť víza na thajskom konzuláte v Bratislave. Výšky poplatkov nájdete tu http://www.thaiconsulate.sk/visa.htm .

Viac cestovateľských informácií nájdete na http://travelistan.sk/destinacia/azia/thajsko/

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.

Čo sa Thajska týka existuje možnosť vybaviť víza vo vientiane. 60 dní a sú zadarmo. Vybavené 3 týždne dozadu.

Ahojte, tu je moja aktuálna skúsenosť s Vietnamom:
Mal som dopredu vybavený autorizačný list, predvyplneny formulár a do Vietnamu (Saigon) som prilietal z Bangkoku. Na víza sme čakali takmer 2 hodiny a poďla niektorých cestujúcich sme mali šťastie že to netrvalo dlhšie…
neviem ako inde, ale na letisku v Saigone to funguje tak, že pri jednom okienku podáte formulár spolu s autorizačným listom a potom čakáte kým vás zavolajú k druhému okienku… avšak treba mať dobre natrčené uši, pretože pri vietnamskej výslovnosti cudzích mien môže byť problém rozoznať svoje vlastné meno…
Taktiež nečakajte že vaša žiadosť o víza bude spracovaná v tom poradí ako bola podaná.
Z našej malej skupinky som podával žiadosť ako prvý, a víza som dostal ako posledný – s polhodinovým meškaním oproti zvyšku našej 3-člennej výpravy…
Keď k tomu pridáte pravidelný rev policajtov na oprávnene nespokojných turistov, tak sa jedná vcelku o nepríjemný zážitok. A pritom by stačilo mať systém s očislovanými lístkami alebo niečo podobné čo by ušetrilo stres ako turistom tak aj pracovníkom na hraniciach…
Určite preto odporúčam vybaviť víza dopredu, pokiaľ je to možné…