Venezuela túži premeniť ostrov na novú turistickú destináciu
Tajomstvo Karibiku sa nachádza viac ako 80 kilometrov od venezuelskej pevniny. Isla de la Tortuga je druhý najväčší ostrov Venezuely, hneď po Isla de Margarita. Krištáľový piesok a tyrkysová voda ho dokážu premeniť na nový raj turizmu. Dokáže to však aj venezuelská vláda?
V uplynulých rokoch Venezuelou otriaslo mnoho negatívnych okolností. Počet utečencov striedala hospodárska kríza či vznik nových gangov alebo útrapy chudoby a strata peňažnej meny. Hoci negatívne správy z Venezuely prevažujú aj dnes, jeden z jej ostrovov sa má premeniť na luxusnú turistickú destináciu. Napriek tomu, že La Tortuga aktuálne nedisponuje ani medzinárodným letiskom a ani obrovskými hotelovými komplexami, tamojšie úrady tvrdia, že sa to čoskoro zmení.
Ambiciózny projekt
Čo nie je, môže byť. Prezident Nicolás Maduro predstavil ambiciózny plán premeny. Z La Tortuga sa má stať veľké karibské centrum pre turistov. Súčasťou projektu je viacero bodov: výstavba medzinárodného letiska, funkčný prístav na prepravu výletných lodí, desať luxusných hotelov, golfové ihriská či priestor na glamping, teda luxusné kempovanie.
Podľa vlády bude La Tortuga konkurovať Arube a Curaçau, karibským ostrovom, ktoré každoročne navštívi takmer milión turistov.
Dopravné komplikácie
Dovolenka na La Tortuga je v súčasnosti skôr dobrodružstvom, než luxusom. Môže za to odľahlá poloha, no aj spomínaná nulová infraštruktúra, v súvislosti s cestovným ruchom. Už počas prepravy z pevniny na ostrov cítiť pokles ekonomiky o 75 percent, tvrdí BBC. Výnimkou sú turisti, ktorí vymenia hodiny v aute a na loďke za jachtu či súkromnú helikoptéru.
Tí dobrodružní naopak zamieria do prístavného mestečka Higuerote, odkiaľ odchádza loď na La Tortuga. Trasu do mestečka je z bezpečnostných dôvodov vhodné absolvovať ešte pred západom slnka. Netreba totiž zabúdať na to, že temer dekádu je štát sužovaný ekonomickou krízou.
Venezuelský raj
La Tortuga je rajom bez stálych obyvateľov. Raz za čas naň prídu sezónni rybári, no nič viac, nič menej. Mnohí sú pôvodom z ostrova Margarita. La Tortugu využívajú napríklad na lovenie homárov. Väčšinou ich predávajú venezuelským alebo zahraničným obchodníkom. Niektorých z nich vládny projekt teší, ostatní sú, ako píše BBC, vydesení.
Podľa rybárov La Tortugu v súčasnosti navštevuje len minimum turistov. Ich počet bol pred pandémiou dokonca vyšší. Mnohí domáci projekt spochybňujú. Prezident Nicolás Maduro totiž o ostrove La Tortuga už v roku 2013 hovoril ako o turistickej destinácii. Jeho minister turizmu v tom čase sľúbil komplexnú výstavbu podnikov, systémovej kanalizácie a iných služieb. Naviac, pre čistiace práce uzavreli ostrov aj pre verejnosť. Nič z toho, čo vláda sľúbila, sa však nevystavalo. Podobne je na tom aj aktuálny projekt. Polroka pred jeho plánovanou dostavbou totiž nevidno žiadny stavebný pokrok.
Sídlo morských korytnačiek
La Tortuga v preklade znamená korytnačka. Názov ostrova totiž odvodili od množstva morských korytnačiek, ktoré sem prichádzajú každoročne klásť vajíčka. Jednou z nich je ohrozená Chelonia mydas.
Juh ostrova je naopak sídlom sťahovavých vtákov, ktoré žijú v miestnych lagúnach a stromoch mangrovníkoch. Na tomto mieste naplánovali výstavbu prístavu.
Moderný, no ekologický
Vláda zaručila ochranu životného prostredia. Projekt je ekologický a jeho výstavba sa zameria na ochranu prírody. Okrem veterných generátorov vláda sľúbila aj budovy na ochranu flóry a fauny.
Zdieľajte tento článok
Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.