Veľryby ako najlepší spojenci proti globálnemu otepľovaniu
Veľryby pomáhajú zabraňovať klimatickej zmene. Informovala o tom štúdia publikovaná v Trends in Ecology and Evolution. Analyzuje, že tieto obrovské zvieratá majú schopnosť ovplyvňovať hladinu uhlíka vo vzduchu, ako aj vo vode.
Napriek tomu, že väčšina riešení klimatickej zmeny sa zameriava na zachovanie ekosystémov, medzi nimi napríklad zalesňovanie, u veľrýb je to odlišné.
Časopis Forbes Centroamérica sa odvoláva priamo na štúdiu, ktorá tvrdí, že vplyv veľrýb na hladinu uhlíka je nepodmienený. Inak povedané, veľryby si údajné prospešné globálne znižovanie CO2 neuvedomujú.
Náročnosť štúdie
Podľa mexického denníka El Milenio je daný objav stále v zárodku. Naviac, do problematiky vstupuje viacero faktorov, ktoré výskum a jeho pochopenie komplikujú.
Bádanie si preto vyžaduje spoluprácu medzi morskými ekológmi, oceánografmi, biogeochemikmi, ekonómami, ale aj modelármi uhlíkového cyklu.
Plné uhlíka
Veľryby počas života do seba vťahujú, teda ukladajú tony uhlíka. Niektoré vážia aj 28 ton, ich biomasu však tvorí najmä uhlík.
„Veľkosť veľrýb a ich dlhá životnosť značne ovplyvňujú uhlíkový cyklus, uhlík ukladajú totiž efektívnejšie ako menšie zvieratá.“
Pre El Milenio vedúca štúdie, biologička Heidi Pearson
Tieto živočíchy denne skonzumujú približne štyri percentá svojej telesnej hmotnosti, čo predstavuje takmer dvetisíc kilogramov krilu (kôrovcov) a planktónu.
Ich výkaly, bohaté na živiny, pomáhajú zvyšovať fotosyntézu. Modrá veľryba sa dožije viac ako 90 rokov, po úmrtí jej telo spadne na morské dno, uhlík sa pri rozklade prenesie do hlbín.
Ochrana veľrýb
Už v roku 1975 nezisková organizácia na ochranu životného prostredia spustila svetovú kampaň proti lovu veľrýb vo Vancouveri. Táto iniciatíva podnietila Medzinárodnú veľrybársku komisiu zaviesť moratórium na komerčný lov veľrýb, ktorý je od roku 1986 zakázaný a platí dodnes. Týmto krokom sa dosiahlo obnovenie veľkého množstvu z nich.
Podľa OSN sa v juhozápadnom Atlantiku v 50. rokoch 20. storočia vyskytovalo len minimum vráskavcov dlhoplutvých (približne 450). Po rekuperácii ich v súčasnosti na obdobnom mieste obýva o 93 percent viac.
Nielen veľryby
Okrem veľrýb sú výbornými spojencami aj delfíny, ktoré dokážu izolovať uhlík v oceánoch.
Oba tieto druhy morských živočíchov sú neoddeliteľnou súčasťou siete morského života a práve vďaka nim je oceán najväčším zásobníkom uhlíka na planéte.
Zdieľajte tento článok
Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Na ukladanie a/alebo prístup k informáciám o zariadení používame technológie, ako sú súbory cookie. Robíme to na zlepšenie zážitku z prehliadania a na zobrazovanie personalizovaných reklám. Súhlas s týmito technológiami nám umožní spracúvať údaje, ako je správanie pri prehliadaní alebo jedinečné ID na tejto stránke. Nesúhlas alebo odvolanie súhlasu môže mať nepriaznivý vplyv na niektoré funkcie a vlastnosti.
Funkčné
Vždy aktívny
Technické uloženie alebo prístup sú nevyhnutne potrebné na legitímny účel umožnenia použitia konkrétnej služby, ktorú si účastník alebo používateľ výslovne vyžiadal, alebo na jediný účel vykonania prenosu komunikácie cez elektronickú komunikačnú sieť.
Predvoľby
Technické uloženie alebo prístup je potrebný na legitímny účel ukladania preferencií, ktoré si účastník alebo používateľ nepožaduje.
Štatistiky
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na štatistické účely.Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na anonymné štatistické účely. Bez predvolania, dobrovoľného plnenia zo strany vášho poskytovateľa internetových služieb alebo dodatočných záznamov od tretej strany, informácie uložené alebo získané len na tento účel sa zvyčajne nedajú použiť na vašu identifikáciu.
Marketing
Technické úložisko alebo prístup sú potrebné na vytvorenie používateľských profilov na odosielanie reklamy alebo sledovanie používateľa na webovej stránke alebo na viacerých webových stránkach na podobné marketingové účely.