Turistické víza do Strednej Ázie – ako ich vybaviť

Rozmýšľate nad cestou do Strednej Ázie? Najviac času vám pri plánovaní zoberie zrejme vybavovanie víz. Je to často zdĺhavý a finančne náročný proces, ale v súčasnosti je to už menej komplikované ako to bolo pred pár rokmi. V tomto článku vám ponúkame tipy a rady ako si vybaviť víza a hlavne na čo všetko pritom nezabudnúť.

Ktoré krajiny patria do Strednej Ázie?

Kazachstan, Uzbekistan, Kirgizsko, Tadžikistan, Turkménsko, Irán

Chcem navštíviť všetky stredoázijské krajiny. Koľko času potrebujem na vybavenie víz?

Minimálne 2 mesiace. Dá sa to aj za kratší čas, ale cena víz môže byť dvojnásobná za zrýchlený servis.

Do ktorých krajín potrebujem víza?

Občania Slovenskej republiky potrebujú turistické víza do  Uzbekistanu, Tadžikistanu, Turkménsko a Iránu. S Kirgizskom a Kazachstanom máme bezvízový režim.

Koľko čistých strán v pase potrebujem?

Na každú krajinu potrebujete jednu čistú dvojstranu. Cestovný pas musí byť platný minimálne 6 mesiacov po plánovanom návrate z krajiny.

Spôsobujú niektoré pečiatky v pase problémy?

Problém môže byť len s jednou pečiatkou, a to pečiatka štátu Izrael. Ak takúto pečiatku máte v pase, do Iránu vám víza neudelia. Veľa ľudí má obavu, že budú mať problém s pečiatkou z USA. Tá však v žiadnej stredoázijskej krajine nie je problém.

Ktoré víza je najťažšie vybaviť?

Jednoznačne víza do Turkménska a Uzbekistanu. Turkménsko navštívi len zopár stoviek turistov ročne. Tento rok sa vymenil štátny aparát v Turkménsko a zamietli obrovské množstvo žiadostí o víza v zásade bezdôvodne. V Uzbekistane zase platí pravidlo, že chcú mať turistov pod kontrolou a nútia ich ísť cez uzbecké sprostredkovateľské agentúry. Uzbekistan však predsa len nie je taký zložitý ako Turkménsko.

Dajú sa vybaviť víza priebežne po ceste?

Áno, ale závisí to od danej krajiny. Ak sa už napríklad nachádzate v Kazachstane a chcete získať víza do Tadžikistanu, vybavíte to bez problémov do 24 hodín v meste Almaty. Víza do Tadžikistanu je teda možné vybaviť veľmi rýchlo počas cesty. Na druhej strane vybaviť víza do Uzbekistanu, Iránu a Turkménska trvá oveľa dlhšie. Niekedy viac ako 7 dní. Dá sa to urobiť aj v zrýchlenom procese, ale bude to za dvojnásobnú cenu.

Koľko stoja víza do všetkých stredoázijských krajín?

Ak si na vybavovanie víz dáte dostatok času (cca 2 mesiace), tak vás víza vyjdú približne na 250 EUR/osoba. Ak budete víza vybavovať na poslednú chvíľu, čiže expresne, tak je to približne 500 EUR/osoba. Je vhodné plánovať vopred.

Kirgizsko

Kirgizsko je občanov Slovenskej republiky bez víz už niekoľko rokov a po obdŕžaní pečiatky na hranici môžete zostať v krajine ako turista do 90 dní. Viac informácií o Kirgizsku nájdete tu.

Kazachstan

Občania Slovenskej republiky od 1.1.2017 majú bezvízový režim na obdobie 30 dní.

Viac informácií o Kazachstane nájdete tu.

Uzbekistan

Vybaviť turistické víza do Uzbekistanu je časovo náročná záležitosť. K žiadosti o víza potrebujete pozývací list. Ten získate od osoby, ktorá tam žije, alebo od miestnej kancelárie, ktorá však musí byť registrovaná na ministerstve zahraničných vecí Uzbekistanu. Uzbecká CK vám za poplatok cca 50 EUR vystaví pozývací list resp. vybaví referenčné číslo, ktoré vás oprávňuje požiadať o vízum na príslušnom veľvyslanectve.

Momentálne platí v Uzbekistane taký trend, že kancelárie vám vybavia referenčné číslo za podmienky, že si k tomu doplatíte ďalšie služby, napríklad hotel či dopravu. Väčšinou im však postačí, ak si zarezervujete hotel na prvé dni.

Dĺžka vybavovania víz je pri štandardnej cene 2 týždne. 7 dní trvá vybavovanie referenčného čísla v Uzbekistane a ďalších 7 dní podanie žiadostí na veľvyslanectve http://www.usbekistan.at/

Kancelária potrebuje na účely vystavenia referenčného čísla tieto údaje:

  • dátum narodenia
  • miesto narodenia
  • scan pasu
  • poistenie
  • potvrdenie od zamestnávateľa
  • rodinný stav

Samotné víza stoja dnes 70 EUR, ktoré zaplatíte na veľvyslanectve. Čiže dokopy s pozývacím listom je to 120 EUR/osoba. Ak hľadáte spo%lahlivého partnera, kontaktuje http://www.advantour.com

Viac informácií o Uzbekistane nájdete tu.

Tadžikistan

Od 1. januára 2017 sú v platnosti nové pravidlá na podávanie žiadostí o víza na vstup na územie Tadžikistanu. V súčasnosti je možné podávať žiadosti výhradne elektronicky využitím internetovej stránky www.evisa.tj, na ktorej sú uvedené aj podmienky pre udelenie víz.

Víza sa udeľujú 45-dňové a stoja 50 USD.

Bližšie informácie o oboch možnostiach je možné získať na internetovej stránke zastupiteľského úradu SR v Taškente (sekcia Cestovanie / Podmienky vstupu do krajiny) alebo na stránke Ministerstva zahraničných vecí Tadžikistanu www.mfa.tj.

Ak sa chystáš do Pamíru, a teda plánuješe vstúpiť do GBAO (Gorno-Badakšan autonómna oblasť), v tom prípade potrebuješ aj povolenie na vstup do tejto provincie. O GBAO permit môžeš požiadať už pri vybavovaní elektronických víz.

Viac informácií o Tadžikistane nájdete tu.

Irán

V prípade, že do Iránu cestujete letecky, iránske víza vybavíte vopred vo Viedni alebo priamo po prílete na letisku v Teheráne a na iných medzinárodných letiskách v Iráne ako Mashad, Esfahan alebo Shiráz. Overte si to priamo na veľvyslanectve, kde vám radi a ochotne poskytnú informácie týkajúce sa vízovej povinnosti http://vienna.mfa.ir/?siteid=206.

Ak požiadate o víza na medzinárodnom letisku, potrebujete k tomu:

1 fotografiu pasového formátu

Preukázať vašu poistku – ak nemáte, musíte si kúpiť miestnu iránsku

Poplatok – 50 až 75 EUR

Ak však cestujete do Iránu po zemi, víza musíte mať vybavené vopred. Funguje to obdobne ako pri Uzbekistane. Potrebujete referenčné číslo, ktoré vás oprávňuje podať víza. To získate veľmi jednoducho cez miestne kancelárie v Iráne za poplatok od 30 EUR. Zoznam cestoviek má iránska ambasáda na svojej webovej stránke a na veľvyslanectve. Samotné víza stoja od 70 EUR v závislosti od toho, kde o víza žiadate.

Viac informácií o Iráne nájdete tu.

Turkménsko

Vízový režim sa neustále mení a na vybavenie víz si vyhraďte viac času. Veľvyslanectvo sídli vo Viedni a doteraz nemalo funkčnú webovú stránku. Ak by ste chceli získať klasické turistické víza, potrebujete si zabezpečiť svoj pobyt cez oficiálnu turistickú kanceláriu. Zoznam týchto kancelárií majú na ambasáde vo Viedni. Okrem víz si musíte zaplatiť hotel, dopravu a sprievodcu. Ak ste skupina ľudí, bude to lacnejšie. Kancelárie sú spoľahlivé a nemusíte sa obávať, že vás niekto oklame. Samotný servis v Turkménsku je na veľmi dobrej úrovni.

Ak nemáte peniaze navyše a chcete ušetriť, tak môžete požiadať o tranzitné vízum, ktoré sa vydávajú na 3 až 7 dní. Väčšinou na 5 dní. Na to, aby ste získali tranzitné víza, musíte spĺňať tieto podmienky:

  • Máte v pase víza krajín, do ktorých následne idete.
  • Tranzit znamená, že vstupujete napríklad z Iránu do Turkménska a opúšťate krajinu na hranici Turkménsko – Uzbekistan. Ak by ste však vošli do krajiny z Iránu a opäť vchádzate do Iránu, v tom prípade nespĺňate podmienku tranzitu.
  • Tranzit sa vydáva na presný dátum. Ak vstúpite do Turkménska o deň neskôr, nie je to problém, ale víza vám nepredĺžia.
  • Ak cestujete na tranzitné víza, nemusíte mať sprievodcu. To znamená, že všetko si zabezpečujete sami. Na hraniciach však nie je veľa taxíkov a doprava v Turkménsku celkovo nie je veľmi častá. Myslite na to pri plánovaní.

Tranzitné víza nevydávajú vždy a dĺžka vybavovania sa môže natiahnuť až na 3 týždne. Úspešnosť pri vybavovaní tranzitných víz je asi 50 percentná.

Ak idete cez miestnu kanceláriu na 99,9 percent vám vybavia víza. Avšak miestne kancelárie vám dajú víza, až keď si zaplatíte celý program. Ten stojí cca od 150 USD na deň/osoba.

Áno, Turkmenistan je drahý, a preto sem chodí ročne najmenej turistov na svete.

Ak budete platiť za víza, nemajte poškodené, natrhnuté alebo pomaľované bankovky. Nezoberú ich. Majte na pamäti, že v tejto krajine sa veľa vecí mení. Čiže dnes je informácia táto a zajtra už môže byť iná. Ale aj o tom je cestovanie.

Viac informácií o Turkménsku nájdete tu.

 

 

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.