Travelistan CiTy: Top 10 Moskva alebo čo v nej vidieť

Pripravili sme pre vás nový pravidelný video seriál Travelistan CiTy: Top 10. V ňom vám každé dva týždne predstavíme jednu zo svetových metropol a miesta a pamiatky, ktoré v nej musíte vidieť. V článku Top 10 Moskva vám ukážeme desať pamiatok a miest, o ktorých si myslíme, že ich v Moskve nesmiete vynechať. A k tomu pridáme zopár bonusových, ktoré naozaj stoja za to. Ako prvé sme si na paškál zobrali hlavné mesto Ruska – Moskvu. 

Moskva je suverénne najväčšie mesto suverénne najväčšej krajiny našej planéty. Žije v ňom takmer 13 miliónov obyvateľov a je to mesto, ktoré môže bez hanby konkurovať tým najkrajším mestám našej planéty. Bývalé imperiálne sídlo ruských cárov, neskôr vodcov ZSSR a dnes prezidentov Ruska toho ponúka naozaj obrovské množstvo. Krásne parky, okázalé budovy, skvelé nočné kluby, výborné jedlo či úchvatné múzeá. A by ste to mali jednoduchšie pripravili sme pre vás článok Top 10 Moskva.

Koľko dní tu stráviť: Na aspoň základné spoznanie Moskvy a toho čo ponúka, potrebujete minimálne 3 dni. Avšak čím viac ich tu strávite, tým lepšie. Moskva je obrovská a ponúka veľké množstvo fascinujúcich miest.

Sú potrebné víza: Áno. Na vstup do Ruskej federácie potrebujete víza.

TOP 10 Moskva:

1. Starý Arbat

Adresa: Starý Arbat, Moskva, Rusko, 119002

Starý Arbat je jednou z najznámejších peších ulíc v centre Moskvy. Jej história sa píše už od konca 15.storočia, kedy vznikla z obchodnej cesty a k obchodu sa viaže dodnes. Je to možno najznámejšia „turistická ulica“ Moskvy, kde zoženiete suveníry od výmyslu sveta. Je jedno či hľadáte známe matriošky, ruské baranice alebo vojenské čiapky, tričká McLenin alebo s Putinom osedlávajúcim orla alebo medveďa. Nájdete tu proste všetko a ešte viac. Nachádza sa tu aj množstvo kaviarničiek, fastfoodov a reštaurácií a odfotiť sa tu môžete s postavičkami z komixov alebo ľudmi v dobových kostýmoch. Počas leta tu lokálny umelci predávajú svoje obrazy a remeselné výrobky.

Top 10 Moskva - Starý Arbat

2. Červené námestie

Adresa: Červené námestie, Moskva, Rusko, 109012

Ak ste v Moskve, tak určite nemôžete minúť jedno z najznámejších námestí našej planéty, na ktorom sa okrem iného nachádza aj Leninovo Mauzóleum. Miesto, kde je pochovaný veľký vodca a zakladateľ Sovietskeho zväzu sa stalo sa jedným zo symbolov Červeného námestia. Zaujímavosťou je, že Lenin vôbec nechcel mať niečo ako mauzóleum a chcel byť pochovaný na inom mieste. Mauzóleum je otvorené každý deň okrem pondelka, štvrtka a sviatkov od 10:00 do 13:00. Je zakázaný vstup s akoukoľvek taškou a vodou. Rady už nie sú také dlhé ako kedysi. Do mauzólea sa dostaneš do 30 min. Vo vnútri je zakázané fotografovať.

Top 10 Moskva - Červené námestie

3. Chrám Vasiľa Blaženého a obchodný dom GUM

Adresa: Červené námestie 3, Moskva, Rusko, 109012

Top 10 Moskva - Chrám Vasiľa Blaženého
Chrám Vasiľa Blaženého je asi najznámejším miestom Moskvy

Najväčšie dominanty Moskvy, ktoré sa nachádzajú priamo na Červenom námestí. Výstavba katedrály Vasiľa Blaženého začala na mieste pôvodného chrámu Trojického. Architektom bol údajne Postnik Jakovlev, ktorému podľa legendy po dokončení práce na príkaz Ivana Hrozného vypichli oči, aby už nikde inde vo svete podobný chrám nepostavil. 
V rokoch 1553 až 1560 bolo postavených osem samostatných kostolov s jedným základom. Každý ma svoju vlastnú architektonickú výzdobu internú i externú.

Top 10 Moskva - GUM
Obchodný dom GUM na Červenom námestí (Foto: Anna Onderková)

Hneď vedľa tohto prekrásneho svätostánku sa nachádza pravdepodobne najznámejší moskovský a zároveň ruský obchodný dom – Glávnyj Universáľnyj Magazín, taktiež známy aj pod svojou skratkou GUM. Toto slávne obchodné centrum, bolo postavené už za čias cárov a postupne sa stalo neoddeliteľnou súčasťou Červeného námestia. Dnes patrí medzi 10 najluxusnejších obchodných centier na svete. Nájdeš tu nielen tie najdrahšie značky, ale vieš sa tu aj skvelo najesť. Na 3 poschodí ponúkajú skvelý výber ruských jedál.

Top 10 Moskva - GUM

4. Kremeľ

Adresa: Kremlin, Moskva, Rusko, 103073

Sídlo nielen ruského prezidenta a bývalých vodcov ZSSR, ale aj chrámov, ktoré boli miestom korunovácie a pochovávania prvých ruských cárov. Je to jedno z mála miest v Moskve, kde môžeš vidieť neporušené kresťanské kostoly. Stalin dal totiž mnohé svätostánky strhnúť. Okrem týchto sakrálnych stavieb tu uvidíš aj najväčší zvon na svete a najväčšie delo, ktoré nikdy nevystrelilo. Lístky sa kupujú priamo pred Kremľom v informačnom stredisku neďaleko Mc Donald’s. Ak by ste chceli vidieť aj korunovačné klenoty, treba si kúpiť lístok navyše. Do Kremľu sa nedá vstúpiť s veľkým batohom, ruksakom alebo taškou. Kabelka a podobné menšie tašku sú povolené.

Top 10 Moskva - Kremeľ
Kremlin – sídlo vládcov najväčšej krajiny planéty (Foto: Anna Onderková)

5. Moskovské metro – Linka č. 5

Adresa: Stanice Komsomoľskaja, Bieloruskaja, Kievskaja a Pospekt Mira.

Do „Top 10 Moskva“ bezpochyby patrí aj jej systém metra. Názor na Moskvu a Rusko môžeš mať hocijaký, ale moskovské metro patrí medzi najkrajšie na svete. Je to najväčší systém metra v bývalom ZSSR a v súčasnosti štvrté najvyťaženejšie metro na svete. Počas bežného pracovného dňa prepraví v priemere 9 miliónov pasažierov, čo je za rok až neuveriteľných 2,4 miliardy cestujúcich.

Top 10 Moskva - moskovské metro
Architektúra moskovského metra vás uchváti (Foto: Anna Onderková)

Sieť moskovského metra je dlhá 333,4 km a nachádza sa v nej 200 staníc. Funguje od roku 1935. Do roku  2020 má byť podľa plánov vlády otvorených ďalších 64 staníc a sieť sa predĺži o 137 km.

Moskovské metro je známe svojou krásnou architektúrou a bohatou výzdobou staníc. Vďaka tejto výzdobe sa dá len veľmi ťažko porovnávať s inými metrami po svete.

Top 10 Moskva - Moskovské metro
Moskovské metro patrí medzi tie najkrajšie

Najkrajšia zo všetkých moskovských línii metra je linka číslo 5, na ktorej je takmer každá stanica architektonický skvost. Podľa nás sú však tými najkrajšími stanicami stanice Komsomoľskaja, Bieloruskaja, Kievskaja a Pospekt Mira.

6. Boľšoj teátr

Adresa: Námestie Teatralnaya 1, Moskva, Rusko, 125009

Miesto, ktoré nesmie chýbať v žiadnom zozname Top 10 Moskva je Boľšoj teátr. Toto historické divadlo si pozrie každý návštevník, ale väčšinou len zvonka. Pritom ide o divadlo, kde je možné zažiť ten najlepší balet na svete. Aj ak ste absolútne baletné drevá ako my, aj tak určite oceníte výkony najlepšej baletnej školy na svete. Je to neskutočný zážitok, keď diváci vstávajú a kričia to nadšené „Bravooooo“. Balet sme dlho nemuseli, ale v Moskve je to prosto niečo, čo treba zažiť. Je to podobné  ako byť v Barcelóne a neísť na futbal. Lístky na balet si vieš kúpiť na oficiálnej stránke https://www.bolshoi.ru/en/a ceny sú veľmi nízke aj vďaka pádu ruského rubľa. Odporúčame nikdy nekupovať lístky od priekupníkov alebo cez sprostredkovateľov. Najlepšie na oficiálnej stránke.

Top 10 Moskva - Boľšoj teátr
Boľšoj teátr – možno aj najslčnejšia baletná scéna sveta (Foto: Anna Onderková)

7. Stalinových sestier

Projekt, ktorý vraj vznikol v hlavách Stalina a Chruščova. Ide o 7 výškových stavieb ako je napríklad Lomonosova univerzita, ktoré mali nielen ohurovať sveta, ale mali byť aj najvyššími budovami v Európe. Zaujímavým faktom je, že budovy tak trochu pripomínajú Empire state building, podľa ktorých sa nechali architekti inšpirovať. Dnes v Stalinových sestrách sídla 2 hotely, ministerstvo zahraničných vecí, alebo aj slávna Lomonosova univerzita.

Top 10 Moskva - Stalinove sestry
Jedna zo Stalinových sestier v ktorej sídli hotel Radisson

8. Lubyanka – bývalé sídlo KGB

Adresa: Námestie Lubyanka, Moskva, Rusko, 101000

Smutnou dominantou námestie Lubyanka (bývale námestie Felixa Dzeržinského, zakladateľa Čeky, predchodca KGB) je budova preslávenej sovietskej tajnej služby KGB (dnes FSB). Za čias Stalina sa o tejto budove hovorievalo, že kto do nej vojde, už nevyjde. Dokonca ani miestny tu nechceli vystupovať z metro stanice, aby neboli odvlečený. Nachádza sa tu aj obchodný dom Detskyj Mir – Detský svet , najväčší obchod s detskými hračkami v Rusku, ktorý nájdeš napravo od bývalej budovy KGB.

9. Depo – hipsterská tržnica s jedlom

Adresa: Lesnaya Ulitsa, 20 стр.3, Moskva, Russia, 125047

Bývalé električkové depo, neďaleko metro stanice Belorusskaya, bolo premenené na asi najväčší trh s jedlom v celej Moskve. Nachádza sa tu viac ako 200 stánkov s jedlom a môžete to ochutnať delikatesy nielen z Ruska, ale z celého sveta. Otvorené bolo len v prvej polovici roka 2019, ale rýchlo si našlo miesto medzi najnavštevovanejšími turistickými atrakciami Moskvy. Ak máte radi pálivé jedlo a trúfate si, vyskúšajte dnes už preslávené kuracie krídelka Chucka Norrisa. Sú fakt ostré.

Top 10 Moskva - Depo
Aj takéto gurmánske chuťovky si môžete dať v moskovskom Depe.

10. Chrám Krista Spasiteľa

Adresa: Ulitsa Volkhonka, 15, Moskva, Rusko, 119019

Chrám pre všetkých, ktorí padli počas Napoleonových vojen. Neskôr bol zbúraný Stalinom a znovu postavený za Jeľcina. Chrám je voľne prístupný. Nevpustia ťa však, ak máš oblečené krátke nohavice alebo tričko na ramienka.

Top 10 Moskva - Chrám Krista Spasiteľa

Ak máte čas navyše

Miesta, ktoré by ste mali navštíviť, ak vám nestačí náš zoznam z Top 10 Moskva. Nech sa páčí, ďalšie skvelé miesta na návštevu v Moskve:

Hviezdne mestečko

Adresa: Star City, Moskovský región, Rusko, 141160

Ide o mestečko, ktoré sa nachádza pri Moskve a kam doteraz chodia kozmonauti na svoje tréningy. Ide o najznámejšiu školu na svete a nachádzajú sa v nej hodnoverné repliky vesmírnych staníc, kde sa kozmonauti cvičia. Povolenie si musíš vybaviť už 60 dní pred plánovaným príchodom. Viac info na oficiálnej stránke. Treba pripomenúť, že je vzhľadom na cenu lepšie ísť s kamarátmi, aby sa cena rozdelila. Ak máš pár stoviek eur navyše, môžeš si tu vyskúšať aj originálnu centrifúgu či trenažér rakety. Všetko je možné!:)

Top 10 Moskva - Hviezdne mestečko

TV Veža Ostankino

Adresa: Ulica Akademika Koroleva 15, Moskva, Rusko, 127427

Ostankino je 540 metrov vysoká televízna veža, ktorá je zároveň najvyššou budovou Moskvy, Ruska a aj Európy a 11. najvyššou samostatne stojacou štruktúrou našej planéty. Medzi rokmi 1967 až 1974 to bola dokonca najvyššia budova sveta, keď odobrala titul slávnej Empire State Building. V roku 1975 jej titul odobral CN Tower z Toronta. Avšak už viac ako 5O rokov zostáva najvyššou budovou Európy. Vyhliadka na tejto slávnej veži sa nachádza vo výške 337 a 340 metrov a lístky je možné zakúpiť si na oficiálnej stránke.

Top 10 Moskva - TV Veža Ostankino

Stalinov bunker

Adresa: Ulica Sovetskaya 80, budova 1, Moskva, Rusko, 105122

Tento bunker nám odporučila kamarátka Martina Rúčková, ktorá v Moskve dlhodobo žije. Ide o jeden z mnohých bunkrov, ktoré boli utajené do roku 1991. Hoci ide asi o najväčší Stalinov bunker, nie je taký impresívny ako bunker v ruskej Samare. Napriek tomu ťa atmosféra podzemia prenesie do čias studenej vojny a poodkryje bizarné historické súvislosti, ktoré si sa nedozvedel na hodinách dejepisu. Všetky informácie nájdeš na oficiálnej stránke.

Top 10 Moskva - Stalinov bunker

Kláštor Novodevichy

Adresa: Pasáž Novodevichy 1, Moskva, Rusko, 119435

Taktiež známy aj pod menom Novodevičský konvent je historický kláštor, kde ruskí cári uväzňovali aj svoje nepohodlné manželky. Avšak asi najzaujímavejšia časť je miestny cintorín. Na tomto cintoríne v zadnej časti nájdeš hroby najväčších osobnosti ruského života. Osobnosti z kultúry, politiky, techniky či literatúry. Hoci cintoríny neobľubujeme, na tento odporúčame prísť sa prejsť, keďže ho osobne pokladáme za zaujimavejší ako cintoríny v Paríži či v Buenos Aires. Vstup na cintorín je zadarmo.

Top 10 Moskva - Kláštor Novodevichy
Kláštor Novodevichy je jednou z periel Moskvy

Tretiakovská galéria

Adresa: Lavrushinsky Lane 10, Moskva, Rusko, 119017

Najznámejšia a najvýznamnejšia galéria ruského umenia na svete poteší srdce každého milovníka umenia. Jej história sa viaže k roku 1856 kedy bohatý moskovský kupec Pavel Michajlovič Tretyakov začal zbierať vzácne kúsky od ruských umelcov, ktoré neskôr daroval štátu. Dnes má viac ako 130 tisíc výstavných kúskov a navštevuje ju ročne viac ako 1,3 milióna návštevníkov. To z nej robí jednu z najnavštevovanejších galérií sveta. Nová Tretiakovská galéria na adrese Krymsky Val je domovom bohatej zbierky ruských majstrov 20. storočia. Viac informácií získate na oficiálnej stránke Tretiakovskej galérie.

Top 10 Moskva - Tretiakovská galéria

Múzeum kozmonautiky

Ak sa len trochu zaujímaš o kozmonautiku, budeš v raji. Asi najlepšie múzeum na svete, kde sa dozvieš niečo nielen o prvých letoch do vesmíru, ale aj zaujímavosti, ktoré sa postupne odkrývajú. Nemusíš sa báť, že tu na teba bude útočiť propaganda. Je to geniálne múzeum. Odporúčam si niečo trochu naštudovať pred návštevou tohto skvostu, aby ti vystavené artefakty viac zapadli do spoznávania. Viac info nájdeš na tejto stránke.

Top 10 Moskva - Múzeum kozmonautiky

Viac videí a článkov zo svetových metropol zo série Travelistan CiTy nájdete už čoskoro na tomto odkaze.

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.