Top miesta sveta na život v roku 2023

Rebríček najlepšie hodnotených miest podľa kvality života v roku 2023 je opäť na svete. Prvá priečka neleží ani v Austrálii, ani v Kanade a ani medzi nordickými štátmi Európy. Práve naopak, nie je nám vôbec cudzia. 

Za dokonalými vecami či miestami mnohí cestujú aj tisícky kilometrov, a to nám môžu ležať rovno pod nosom. Príkladom je aj nový rebríček miest s najlepšími podmienkami na život v roku 2023. Prvá priečka je medzi Slovákmi viac než známa. Na to, aby sme okúsili život v nej, dokonca netreba nastúpiť ani do lietadla. Stačí aj auto či vlak a o pár minút je človek v centre metropoly. Zo Slovenska totiž leží približne len 60 kilometrov. Najlepšie hodnoteným mestom sveta pre rok 2023 sa stala rakúska Viedeň. 

V čom bodovala

Prezývajú ju mesto snov. Perfektné skóre v oblasti zdravia, vzdelania, infraštruktúry aj kultúry. K tomu spoľahlivý systém verejnej dopravy a cenovo dostupné kaviarne. Viedeň sa aj v roku 2023 stala najlepším mestom na život a tak obhájila svoj titul z roku 2022. V roku 2021 jej unikol len pre zatvorené múzeá z dôvodu pandémie.

V čom má navrch?

Túto otázku si kladú mnohí. Odpoveďou je: kultúra. Viedeň by bez Schönbrunnu, Hofburgu a Mozartovej ladnosti nebola Viedňou. V tomto prípade však nejde o Mozartove gule, ale pravého Wolfganga Amadea Mozarta. Spolu s Beethovenom a Straussom, ktorí tu tiež žili a tvorili, zanechali v meste akúsi inú, priam klasickú atmosféru.

Hodnotené oblasti 

Rebríček zverejnil Economist Intelligence Unit (EIU). Celkovo hodnotil 172 miest po celom svete. Zoznam len matne ovplyvnili dôsledky pandemickej alebo rusko-ukrajinskej krízy. Analytici sa sústredili na viacero faktorov. Porovnávali stabilitu života, zdravotnú starostlivosť v meste, životné prostredie, možnosti vzdelávania, kvalitu infraštruktúry, ale aj kultúrne, umelecké alebo rekreačné vyžitie. 

Ostatní umiestnení v top 10

Druhá priečka putuje opäť do Európy, priamo na sever do dánskej Kodane. Zatiaľ, čo austrálske metropoly v uplynulých rokoch klesli, ba dokonca vypadli z top 10, v roku 2023 si vyslúžili tretie a štvrté miesto. Skórovali aj kanadské hokejové bašty, no tento raz nie do siete, ale v zozname. Na jednej strane oceán a na druhej hory, parky a k tomu podporná imigračná politika. V prvej desiatke sa umiestnili až tri kanadské mestá, a to Vancouver, Calgary a Toronto.

Dve priečky v top 10 putujú aj do Švajčiarska, konkrétne do Zürichu a Ženevy. Prvú desiatku uzavrela Osaka, v ktorej zaznamenali mierny kultúrny nárast po zrušení protipandemických obmedzení. 

Veľké návraty

Po pandemickom prepade opäť bodovali Melbourne a Sydney, ktoré získali 3. a 4. miesto. Melbourne sa na zozname ocitlo najmä pre svoje kultúrne a športové atrakcie. Okrem Veľkej ceny Austrálie Formuly 1 hostí už viac ako 100 rokov aj prvý zo štyroch granslamových turnajov v tenise Australian Open. 

Zoznam miest TOP 10


1. Viedeň, Rakúsko

2. Kodaň, Dánsko

3. Melbourne, Austrália

4. Sydney, Austrália

5. Vancouver, Kanada

6. Zürich, Švajčiarsko

7. Calgary, Kanada

7. Ženeva, Švajčiarsko

9. Toronto, Kanada

10. Osaka, Japonsko

Najväčšie prepady

Niektoré sa dostali na vrchol a iné utrpeli historicky najväčší pokles v rebríčku. Reč je o európskych metropolách. V zozname sa najviac prepadol anglický Londýn, ktorý klesol až o 12 priečok na 46. miesto. Švédsky Štokholm sa dokonca prepadol až o 22 miest na 43. miesto. Podobne dopadol aj škótsky Edinburgh. Kým v roku 2022 mu patrila 35. priečka, tento rok sa umiestnil až na 58. mieste.

Americký dream life

V prvej dvadsiatke sa neumiestnilo žiadne mesto Spojených štátov. Najvyššie skončilo havajské Honolulu, a to na 25. mieste. Väčšina miest v Spojených štátov klesla, San Diego si vyslúžilo 61. miesto a Los Angeles 57. miesto.

Smutný chvost rebríčka

Koniec rebríčka spravidla putuje do miest, ktoré sužujú občianske nepokoje alebo vojenské konflikty. Ocitol sa tam alžírsky Alžír, líbyjský Tripolis alebo sýrsky Damask.

V Damasku v roku 2023 nezaznamenali žiadne zlepšenie v hodnotení životaschopnosti. Kým v roku 2022 ukrajinský Kyjev v zozname chýbal, v roku 2023 sa ocitol v poslednej desiatke miest.

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.

Super