Top 3 veci na návšteve Nórska

Je veľmi ťažké nájsť top 3 veci na návšteve krajiny, ktorá má toľko krásnych miest a možností. Navyše každému sa páči niečo iné. A tak som sa rozhodol vziať na seba neľahkú úlohu a vybrať pre vás 3 top veci, ktoré Nórsko ponúka. Množstvo ľudí zaujíma kultúra, múzeá a pamätihodnosti. Preto som do môjho výberu zaradil Oslo.

Oslo

Hlavné mesto Nórska, v ktorom žije okolo pól milióna ľudí (celá aglomerácia má viac ako milión). Centrum mesta je bohaté na pamiatky. Ako jeho dominanta na brehu fjordu stojí pevnosť Askerhus. Na strategicky významnom mieste ju začal stavať okolo roku 1300 Kráľ Haakon V. Dodnes ju spravuje armáda, je však čiastočne sprístupnená verejnosti. Ideálne miesto na strávenie príjemného slnečného dňa. Neďaleko od pevnosti sa nachádza Nórska národná opera. Slávnostné otvorenie tejto budovy bolo veľkou udalosťou a v roku 2008 sa tejto udalosti zúčastnil aj nórsky kráľ Harald V. Budova je sídlom nórskej opery a baletu a je navrhnutá v minimalistickom štýle. Architekti sa snažili vytvoriť z betónu a skla budovu, ktorá má pripomínať potápajúcu sa ľadovú kryhu. Ich zámer sa im dosť podaril. Funkčná architektúra budovy poskytuje návštevníkom množstvo zážitkov, ako napríklad prejsť sa po streche. Interiér a celkovo budova vám poskytne neobyčajný zážitok. Návštevu tohto miesta vám určite odporúčam! Ja som miesto navštívil v roku 2010 a veľmi sa mi páčilo. Neďaleko opery sa nachádza ďalšia atrakcia Nórska národná galéria. Je to najväčšia zbierka malieb a sôch v Nórsku, ktorá bola založená v roku 1837. Medzi najväčšími lákadlami galérie patrí aj obraz slávneho nórskeho maliara Edvarda Muncha – Výkrik. Ak vás zaujíma kultúra a umenie centrum Osla je to správne miesto, kde sa všetko koncentruje na relatívne malej ploche. A tak v dosahu niekoľkých minúť chôdze máte:

Múzeum Edvarda Muncha

Katedrálu Oslo

Nórske národné divadlo

Centrum mesta pretína ulica Karl Johans gate, prechádzka ktorou je sama o sebe zážitkom. Cestou k palácu, ktorý je sídlom nórskeho kráľa, môžete vidieť na ľavej strane nórsky parlament alebo na pravej strane aulu univerzity v Oslo, ktorá je najznámejšou budovou univerzity a využívajú ju na koncerty a rôzne kultúrne udalosti. Na konci ulice je už spomínaný kráľovský palác, ktorý bol postavený v prvej polovici 19. storočia kráľom Karolom XIV., ktorý bol kráľom Nórska a Švédska. V tej dobe palác slúžil len ako občasné sídlo kráľa, nakoľko králi bývali väčšinou v Štokholme. Súčasťou kráľovského paláca je voľne prístupná kráľovská záhrada a množstvo sôch. Centrum Osla má svoju špecifickú atmosféru. Ponúka najrôznejšie zážitky, od toho, že môžete vidieť pred vlakovou stanicou narkomanov, ako si pichajú drogy, hneď vedľa hlavnej cesty, ponad ktorú vedie most k národnej opere. Až po prechádzku uličkami, ktoré vo vás vyvolajú počas letného dňa pocit, že ste na dovolenke niekde oveľa južnejšie, Oslo nie je typicky nórske mesto. Je to multikultúrna aglomerácia, kde nájdete nespočet kultúrnych vplyvov, ktoré by ste možno tak severne nečakali. Každopádne je Oslo miestom, ktoré sa vám bude prihovárať množstvom jazykov a ukáže vám mnohé tváre tejto krajiny.

Top 3 veci na návšteve Nórska Top 3 veci na návšteve Nórska 

Polárna žiara

Fenomén, za ktorým cestuje do Nórska každoročne veľké množstvo ľudí z celého sveta. Mnohí snívajú o polárnej žiare roky. Nórsko je miesto, kde sa vám váš sen môže splniť. Hneď na začiatok je treba povedať, že polárnu žiaru je možné najlepšie pozorovať v zimných mesiacoch, nakoľko v lete je  na severe tak krátka alebo vôbec žiadna noc, že by ste polárnu žiaru jednoducho nevideli. Takže v období od septembra do mája je to ideálne. Môžete mať šťastie aj iné mesiace, ale najväčšia šanca je v spomenutom období. Čím viac na sever pôjdete, tým väčšiu šancu máte, že polárnu žiaru uvidíte. Ideálne je isť za polárny kruh a vyššie. Napríklad Tromsø, mesto polárnej žiary. Tu môžete pozorovať polárnu žiaru takmer každý deň (závisí to samozrejme od počasia). Práve preto vám odporúčam rezervovať si viac dní na tento účel, lebo ak bude práve v ten deň, keď budete v Tromsø zamračené, máte smolu. V prípade škaredého počasia môžete navštíviť Polariu. Je to oceanárium, kde môžete vidieť, aké zvieratá žijú v Arktíde, a hlavne môžete vidieť ako. V Tromsø môžete pozorovať polárnu žiaru na rôznych miestach. Ak neviete kde, v meste je množstvo sprievodcov, ktorí vám nejaké miesto radi za poplatok ukážu. Alebo si môžete kúpiť knihu, ktorú som napísal ja „Ako fotiť polárnu žiaru“, v ktorej  podrobne vysvetľujem ako a kde fotografovať polárnu žiaru. Súčasťou knihy sú aj mapy miest.

Top 3 veci na návšteve Nórska Top 3 veci na návšteve Nórska

Lofoty

Približne 500 km južnejšie od Tromsø sa nachádzajú Lofoty. Súostrovie, ktoré je jednou z najvyhľadávanejších destinácii zo všetkých, ktoré navštívia Nórsko. Lofoty tvorí okolo 80 ostrovov, ktoré obmýva Atlantický oceán. Ostrovy sú svetoznáme pre svoje rozprávkové scenérie a sú pravidelne zaraďované v najrôznejších rebríčkoch najkrajších miest sveta. Letecky sa sem dostanete spoločnosťou Widerøe, ktorá lieta priamo na letisko Leknes na Lofotach, alebo môžete letieť napríklad do Narviku, čo je ale ďalej. Lofoty sú známe rybačkou, surfovaním a scenériami plnými červených domčekov. V minulosti boli takmer všetky domy v Nórsku červené kvôli tomu, že červená farba bola najlacnejšia. Bohatí ľudia si mohli dovoliť aj bielu farbu a aj taká drobnosť ovplyvnila to, ako vyzerá krajina na Lofotach. Keďže sú Lofoty len niekoľko sto kilometrov od polárneho kruhu, sú taktiež vhodným miestom na pozorovanie polárnej žiary. Moratórium na ťažbu ropy a aktivity s tým spojené, prispieva k zachovaniu panenskej prírody, ktorá tu stále ešte je. Vo vodách v okolí Lofot sa dobre darí veľrybám a Lofoty sú známe aj pozorovaním týchto majestátnych zvierat. Na mieste je niekoľko agentúr, ktoré ponúkajú whale watching alebo whale safari. Za poplatok vás zoberú v člnoch na more a môžete zažiť, ako sa vo vašom okolí vynárajú tieto obrovské cicavce. Scenérie Lofot dotvárajú aj drevené konštrukcie, na ktorých sa sušia tresky a iné ryby. Je to tradičný spôsob konzervovania rýb, ktorý sa nezmenil už po stáročia. Aj vďaka nemu mohli Vikingovia podnikať svoje výbojné výpravy. Sušuné ryby boli výdatný zdroj potravy. Lofoty sú naozaj jedným z top miest, ktoré sa v Nórsku určite oplatí navštíviť.

Top 3 veci na návšteve Nórska Top 3 veci na návšteve Nórska

Ako cestovať?

Na záver – ako cestovať do Nórska? Nemáte tisíce EUR na cestu do tejto drahej krajiny? Nevadí! Stačí byť šikovný, je množstvo vecí, na ktorých sa dá ušetriť. Najväčším nákladom býva spravidla cesta samotná. Vyššie už spomenutá letecká spoločnosť Wideroe ponúka v období medzi 20. júnom a 29. augustom letenku, ktorá vás oprávňuje za 2 týždne neobmedzene lietať po Nórsku. Áno, čítate správne – neobmedzene. Táto letenka vám dá možnosť spoznať za 2 týždne takmer celé Nórsko a jej cena? 494 EUR! Myslím, že za veľmi príjemnú cenu veľa muziky.

Kde spať?

Ďalší z najväčších nákladov je nocľah. Hotely v Nórsku sú celkom drahé (dajú sa nájsť aj lacnejšie ale nie vždy a všade). Existuje však alternatíva airbnb.com táto notoricky známa stránka (možno nie každý ju pozná), je miestom, kde dokážete ušetriť veľmi veľa. Keď napríklad miesto 900 NOK za noc v hoteli môžete nájsť nocľah za 300 NOK. Za 2 týždne je to celkom slušná úspora. A tak ak nemáte tisíce na výlet do Nórska, nezúfajte! Stačí byť šikovný a vaša vysnívaná cesta za čarom severu môže byť skutočnosťou za zlomok ceny.

Ak sa vám páčil článok, prosím podporte ma v „Ankete o blogera roka“. Stačí kliknúť na odkaz, http://www.blogerroka.sk/2015/andrej-tichy/ zaberie vám to len pár sekúnd. A nezabudnite, že na to, aby ste mi poslali hlas, je potrebné potvrdiť link v e-maili, ktorý vám príde.

Veľmi pekne vám ďakujem za podporu, vážim si ju!

Viac článkov o Nórsku nájdete na mojom blogu.

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.