TOP 10 krajín s najväčšou biodiverzitou

Domorodému obyvateľstvu predkolumbovej Ameriky chýbal niekto, kto by ich túžby a odkazy preniesol z jedného miesta na druhé. Jeden z bohov im preto daroval najrýchlejšie zviera planéty. Kolibrík však nie je len druh vtáka, ktorý vie lietať dozadu, je aj symbolom jedinečnej krajiny a jej biodiverzity. 

177… Až toľkoto druhov kolibríkov žije v Kolumbii. Ide tak o krajinu s celosvetovo najväčším počtom druhov kolibríkov. Vďaka nim však nerozkvitajú len miestne záhrady, ale aj koloniálne budovy. Mnohí pouliční umelci a tvorcovia grafitov v nich našli svoju múzu. 

Symbol biodiverzity

Kolibrík je bez pochýb jedným zo skutočných národných hrdinov Kolumbie. Stal sa ikonou nielen krajiny, ale aj miestnej biodiverzity. Kolumbia je totiž súčasťou takzvaných 17 „megarozmanitých“ krajín, ktoré vynikajú svojím endemizmom. 

Svetadiel s najväčšou biodiverzitou sveta:

Hoci pokrýva len 10 % zemského povrchu, je domovom viac ako 40 % biodiverzity planéty. Reč je o Amerike, kde sa nachádza najväčšie prírodné bohatstvo. 

Zoznam krajín s najväčšou biodiverzitou 

  • Brazília

Skrýva viac ako 50 000 druhov stromov a kríkov a je domovom najväčšej fauny a flóry na svete. Aj preto ide o krajinu s celosvetovo najväčšou biodiverzitou.

  • Indonézia

Viac ako 10 000 ostrovov plných suchozemských a morských ekosystémov. Údajne ide dokonca o jediné miesto na Zemi, kde v totožnom lese žijú nosorožce, orangutany, slony, medvede a tigre zároveň.

  • Čína

Viac ako 1221 druhov vtákov a viac  ako 10 000 druhov húb ju dostalo na tretiu priečku. 

  • Kolumbia

Najviac druhov orchideí rastie práve tu. Oficiálne je ich viac 4 000. Dokonca viac ako polovica z nich sa nachádza len v Kolumbii. 

  • Peru

Jeho vysokú biodiverzitu nepredurčila len poloha Amazónie, ale aj pôvod krajiny. Leží v ňom jedno z pôvodných svetových centier poľnohospodárstva a dobytka. 

  • Mexiko

Vďačí svojej zložitej topografii a rozmanitosti podnebia. Mexiko okrem mezoamerických dažďových pralesov pokrývajú aj suché lesy, horské biotopy alebo púšte. 

  • Austrália

Izolovanosť prispela k jej jedinečnosti. Viac ako 80 % austrálskych druhov rastlín, cicavcov, žiab či plazov sa nevyskytuje nikde inde vo svete.

  • India

Chváli sa viac ako 18 000 druhmi kvitnúcich rastlín, čo jej flóru premieňa na jednu z celosvetovo najbohatších. 

  • Ekvádor

Ak by sa brala do úvahy rozloha krajiny, vysoko by sa umiestnil aj Ekvádor. Disponuje totiž najväčším druhom rastlín v Južnej Amerike na kilometer štvorcový. 

  • Spojené štáty 

Geografický rozsah a rozmanitosť stoja za vysokou úrovňou biodiverzity Spojených štátov.

A ktoré ďalšie?

Medzi krajinami s najväčšou biodiverzitou nechýba ani Venezuela, Bolívia, Papua Nová Guinea, Tanzánia, Argentína alebo Filipíny, Japonsko či Kostarika, Guatemala a Panama. 

V čom tkvie jej význam?

Biodiverzita zlepšuje život ľudí na Zemi. Prispieva k zdraviu ľudí a zabezpečuje kolobeh živín a vody. Prispieva k regulácii klímy a znižuje znečistenie prostredia. Strata biodiverzity preto neovplyvňuje len jednotlivé štáty, ale všetky úrovne planéty – teda aj nás, jej obyvateľov. 

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.




Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.