Tip na jarnú dovolenku: Japonsko

Slniečko začína čoraz intenzívnejšie svietiť a v krajine vychádzajúceho slnka sa vďaka tomu chystajú na jeden z najkrajších a najobľúbenejších japonských sviatkov.

Kvitnúce sakury

To je sviatok? Svojím spôsobom áno. Sviatok prírody jednoznačne, ale aj sviatok ľudí – Japoncov, ktorých možno nesporne nazvať majstrami v obdivovaní kvitnúcich sakúr. O období kvitnúcich sakúr Japonci hromadne vyrážajú na pikniky, aby si vychutnali dejstvo v priamom prenose pod ružovými korunami. Obdiv prírody je v Japoncov zakorenený oddávna. Krátky život nádherných kvetov je spojený s pochopením pominuteľnosti života. Kvitnúce kvety však symbolizujú aj nový začiatok. Mimochodom, vedeli ste, že v Japonsku sa aj školský rok začína v apríli? Dalo by sa povedať, že kvitnúce sakury sú stelesnením japonskej filozofie vyjadrenej v kvetoch.

Tip na jarnú dovolenku: Japonsko
Zdroj: SeeJapan.co.uk

Teraz je ten správny čas

Sakury začínajú kvitnúť už čoskoro. No a ako inak, v pretechnizovanej spoločnosti je normálne, že hlavné správy sa v tomto období týkajú sakúr, priame prenosy z parkov a reportáže o tom, ktorá sakura sa o koľko milimetrov otvorila. Hoci príroda sa nedá naprogramovať ani presne odhadnúť, vďaka mimoriadne vyspelej japonskej technológii je možné určiť približný začiatok kvitnutia podľa jednotlivých oblastí. Turisti by boli radi, keby vedeli presný dátum kvitnutia. Sú to žiaľ, vždy iba odhady. V zásade pripadá kvitnutie na koniec marca až začiatok apríla, ale napríklad na ostrove Hokkaido sa to môže posunúť až na začiatok mája. Pre rok 2017 vyzerá predpoveď kvitnutia sakúr takto (uvedený dátum je prvý deň kvitnutia, čiže plný rozkvet sa očakáva pár dní po uvedenom dátume):

  • 25. marec: Tokio a okolie (najlepšie miesta na sledovanie kvitnutia sakúr sú okrem iných park Ueno a štvrť Nakameguro južne od Shibuya, kde sa nachádza kanál lemovaný sakurami)
  • 31. marec: Kyoto a okolie
  • 1. apríl: Osaka a okolie
  • 1. máj: Sapporo a okolie

Pre aktualizovanú predpoveď sleduj: http://sakura.weathermap.jp/en.php

Tip na jarnú dovolenku: Japonsko

Aktuálne letenky

Kadetade.com má aktuálne v ponuke výhodnú letenku na začiatok mája iba za 430 EUR: https://kadetade.com/japonsko-letenky-do-tokia-s-odletom-z-budapesti-uz-od-429euro.

Šokujúce Japonsko

Ak by si aj kvitnúce sakury túto jar zmeškal, Japonsko si zamiluješ, pretože ťa na každom kroku šokuje. Čo tak:

  • Vyskúšať reštauráciu, kde objednávku vybavuje robot? Japonci sú majstri v robotike, choď sa o tom presvedčiť.
  • Pozrieť si opičky – horské makaky v Yudanake, neďaleko Nagana, ktoré schádzajú z hôr, aby sa okúpali v horúcich prameňoch.
  • Ísť do onsenu, čiže japonských kúpeľov. Len pozor, do kúpeľov je vstup prísne zakázaný s tetovaním! 🙂
  • Ubytovať sa v čistučkom kapsulovom hoteli, kde budeš ústa otvárať na čo všetko máš pri posteli tlačítko.
  • Navštíviť krásne historické Kyoto alebo tragickú Hiroshimu.
  • Cestovať superrýchlym vlakom šinkanzen, ktorý prekoná stovky kilometrov rýchlosťou vyše 300 km/h bez toho, aby meškal viac ako 3 minúty. Ak by aj meškal viac, máš garanciu vrátenia 60 % ceny lístka.

Upozornenie: Ak ťa láka ikonická hora Fuji a chcel by si na ňu vystúpiť, jar nie je vhodná sezóna. Výstupy na Fuji sa konajú od júla do septembra.

Tip na jarnú dovolenku: Japonsko
Zdroj: http://www.earthporm.com

Nie je to drahé

Ľudí často odrádza od návštevy Japonska cena. Veru, lacné to nebude. Práve v období kvitnúcich sakúr idú ceny, najmä za ubytovanie výrazne hore. Takže je to len na tebe, či uvidíš sakury a priplatíš si, alebo pôjdeš v období, keď nebudú nijaké veľké sviatky a ceny budú normálne.

Za normálnych okolností počítaj v Japonsku s budgetom (bez letenky) minimálne:

65 EUR/deň pre dvoch, alebo

45 – 50 EUR na deň/osoba, ak cestuješ sám.

Podrobné info cenách v Japonsku nájdeš v článku Koľko stojí cestovanie v Japonsku.

Viac informácií o Japonsku celkovo hľadaj v Cestovateľských radách pre Japonsko.

Tak šťastnú cestu! Gokigen yo!

Tip na jarnú dovolenku: Japonsko

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.