Tieto tri lokality sú v ohrození. Stali sa preto súčasťou svetového dedičstva UNESCO
Organizácia OSN pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) rozšírila zoznam lokalít svetového dedičstva v ohrození. Jedna priečka sa nachádza dokonca v susednej krajine.
Sú jedinečné? Sú. Existujú? Áno, no čoskoro nemusia. Zoznam svetového dedičstva UNESCO sa rozrástol o ďalšie tri lokality. Okrem pamiatok v Jemene a v Libanone doň zaradili aj historické centrum Odesy. Napriek tomu, že ľudstvo by malo tieto lokality chrániť, všetky z nich stoja tvárou v tvár nebezpečenstvu.
Historické centrum Odesy (Ukrajina)
Jedinečná. S legendárnym prístavom a plná umenia. Svet ju chce týmto krokom ochrániť pred skazou. Mesto sa nedostalo do zoznamu náhodou. Ešte vlani o to požiadal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Týmto krokom ho chcel ochrániť pred ruskou inváziou. Odesa, ako člen zoznamu, má viacero výhod. Napríklad: Ukrajina môže požiadať o medzinárodnú finančnú pomoc na jej ochranu alebo obnovu.
Pomoc prichádza
UNESCO už ruku „k dielu“ priložilo. Zabezpečilo opravu múzeí Odesa Museum of Fine Arts a tiež Odesa Museum of Modern Art. Organizácia zároveň vybavila digitalizáciu takmer tisícky umeleckých diel, ale aj zbierky štátneho archívu. Okrem iného sa podieľa aj na ochrane budov.
Ochrana pred vojnou
Generálna riaditeľka UNESCO Audrey Azoulay vyhlásila, že členstvo Odesy v zozname aspoň sčasti mesto ochráni pred vojnou.
2. Pamiatky starovekého kráľovstva Saba v provincii Marib (Jemen)
Niekdajšie kráľovstvo Saba sa kedysi rozprestieralo od Sanaa až po Marib. Išlo o jedno z najstarších a najdôležitejších arabských kráľovstiev. No v súčasnosti je všetko inak. Turisti by doň aktuálne len márne zavítali. Leží totiž na jednej z hlavných frontových línií vo vojnou zmietanom Jemene.
Vyspelí inžinieri
Podľa UNESCO sa v starovekom Maribu skrýva viac ako len zopár tehál. Tamojší zavlažovací systém nemá v Južnej Arábii obdobu. Jemen bol kedysi v hydrologickom inžinierstve a poľnohospodárstve totiž veľmi zdatný. Kráľovstvo tvorí sedem archeologických nálezísk. Okrem iného je plné pozostatkov mestských osád, chrámov a hradieb.
3. Medzinárodné výstavisko Rachid Karami v libanonskom Tripolise (Libanon)
Výstavisko reprezentuje modernú architektúru 20. storočia na Blízkom východe. Išlo o vlajkovú loď modernizačnej politiky Libanonu. Aktuálne však pre nedostatok financií chátra.
V roku 1962 ho navrhol brazílsky architekt Óscar Niemeyer. Hlavná budova je bumerangového tvaru. Je dlhá 750 metrov, široká 70 metrov. Dielo reprezentuje akúsi spoluprácu medzi dvomi kontinentmi.
Zdieľajte tento článok
Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.